Ako agentúru SITA informoval hovorca SaS Róbert Buček, opoziční poslanci za SaS plánujú túto tému otvoriť na zasadnutí výboru. Prípad lustrácií podľa liberálov vyvoláva otázky, čo všetko polícia zisťuje o občanoch.
„Táto lustrácia nie je zaujímavá len tým, že vysokí policajní funkcionári z tohto obdobia teraz hádžu na seba vinu a rovnako ani tým, že výsledky tejto lustrácie sa mohli dostať k zatknutému Marianovi K., ktorý ich mohol využiť na kompromitovanie či zastrašovanie novinárov. Skôr sa otvárajú otázky, čo všetko policajné orgány zaznamenávajú o súkromí občanov a či to robia na zákonnom základe,” povedal poslanec Ľubomír Galko.
Jeho kolega Milan Laurenčík doplnil, že Slovensko je podľa Ústavy SR právny štát a každý občan má právo na súkromie. „Štátne orgány môžu konať len na základe zákona,” doplnil.
Kauza lustrovania viacerých novinárov súvisí s policajným vyšetrovaním prípadu poslaneckého asistenta Filipa Rybaniča. Ešte ako zamestnanec banky si pozeral účty vtedajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka a polícia chcela zistiť, či poskytol informácie novinárom. Prípadom lustrácií sa zaoberá Úrad inšpekčnej služby MV SR. Podľa bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara súvisela s lustráciou viacerých novinárov v rámci vyšetrovania prípadu Rybaniča aj lustrácia neskôr zavraždeného Jána Kuciaka. Prípad Rybeniča bol však uzavretý v máji 2017 podaním obžaloby na súd. Lustrácia Kuciaka sa odohrala až na jeseň 2017.