“Keby pán premiér vedel prehovoriť k celému národu a nielen k svojim voličom, nemuseli sme veľkonočné sviatky stráviť s armádou v uliciach Slovenska,” upozornila Denisa Saková.
Premiérovi v komentári na sociálnej sieti vyčíta, že ako mu má veriť celá krajina, keď si sám nevie ukočírovať svojich koaličných partnerov… “Pani Remišová je zhrozená z vojakov v uliciach. Nemá však v sebe štipku partnerskej lojálnosti, aby si to nechala pre seba.”
Podľa bývalej ministerky vnútra súčasným vládnym stranám “nič nehovorí koaličná súdržnosť”. “Tak ako chcú dosiahnuť, aby bol národ súdržný? A to je presne to, čo teraz potrebujeme: držať spolu a dôverovať si.”
“Už ani prezidentka republiky Zuzana Čaputová sa na to nemohla viac pozerať a pokarhala ich ako malých školákov. Dúfam, že jej slová si vzali k srdcu,” konštatuje na margo vlády Saková.
Podľa Druckera vojaci do ulíc nepatria
Ďalší z exministrov vnútra bývalej vlády Smeru, SNS a Mostu-Híd – Tomáš Drucker – ktorý však dlhšie pôsobil ako šéf rezortu zdravotníctva a dnes je predsedom strany Dobrá voľba, si myslí, že rozhodnutie vlády o obmedzení pohybu občanov nie je správne a vojaci podľa neho do ulíc nepatria.
“Vďaka disciplíne, trpezlivosti a solidarite všetkých ľudí máme pomerne dobré výsledky v boji so šírením koronavírusu. A to aj za cenu veľkých nákladov rodín, živnostníkov a celého štátu. Neveriť občanom vlastnej krajiny a poslať na nich armádu, aby ich kontrolovala je veľký prejav pohŕdania ich zodpovednosťou a obetou, ktorú priniesli,” tvrdí Tomáš Drucker.
Ako príklad doplnil, že nemecká kancelárka Merkelová na rozdiel od Igora Matoviča svojich ľudí s úctou poprosí. “Náš premiér posiela do ulíc políciu a vojsko s odkazom ‘pre istotu, keby ľudia zákaz nedodržiavali’. Pred mesiacom dostal dôveru ľudí, dnes im neverí.”
Výnimky z obmedzenia počas Veľkonočných sviatkov
Voľný pohyb osôb bude od 8. do 13. apríla 2020 obmedzený.
Výnimku z obmedzenia majú cesty do a zo zamestnania, na nákupy, návštevy lekára, pohreb príbuzného, pobyt v prírode v rámci okresu, prípadne v rámci Bratislavy a Košíc na území mesta. Hranice okresu, prípadne územia Bratislavy a Košíc, je potrebné rešpektovať aj v prípade starostlivosti o príbuzného či susedskej výpomoci.
Zároveň vláda na spomínané obdobie zakázala uplatňovanie práva pokojne sa zhromažďovať s výnimkou osôb žijúcich v spoločnej domácnosti.
Jaroslav Zajac