S nástupom elektromobilov dýchne na Česko ekonomická smrť. A Slovensko?

S nástupom elektromobilov dýchne na Česko ekonomická smrť. A Slovensko?

Praha 14. decembra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Michal Svítok)

 

V Česku tvorí 32 % všetkých vývozov export do Nemecka, kde najväčšími priemyselnými odvetviami sú výroba automobilov a výroba strojov. S nástupom elektromobilov ale budú obe tieto odvetvia veľmi silno zasiahnuté. Prežije Česko so svojou závislosťou od automobilovom priemysle a veľkými exportmi do Nemecka automobilovú revolúciu? kladie si otázku autor článku na portáli Sputnik. Rovnakú otázku by si malo položiť aj Slovensko, ktorého závislosť na automobilovom priemysle je ešte väčšia.

Ilustračné foto

Nie je tajomstvom, že hospodárstvo Českej republiky je veľmi závislé na automobilovom priemysle a na exporte. Vo vývoze je jednou z najväčších položiek export do Nemecka tvoriaci 32 % z celkového objemu (2016), hovorí štatistika Českého štatistického úradu. Niektoré české médiá dokonca uviedla, že kvôli značnému exportu do Nemecka sa o Českej republike hovorí ako o ďalšej spolkovej krajine.

Reklama

“S exportným výsledkom do Nemecka sa tak potvrdzuje príslovie kolujúce v českých priemyselných kruhoch, teda že sme v podstate ďalšou spolkovou krajinou,” citoval E15 podpredsedníčke Asociácie malých a stredných podnikov a živnostníkov Pavlovi Břečková.

V roku 2016 zamestnával automobilový priemysel v Česku 9 % zamestnancov v priemysle (117 948 ľudí) a dosahoval 24,4 % objemu z celkovej priemyselnej výroby, hovorí správa Združenia automobilového priemyslu.

Reklama

Priaznivý vývoj českého hospodárstva teda značne závisí od dobrej kondícii automobilového priemyslu v českom i nemeckom zemepisnom priestore.

“Ak by prišla špecifická kríza, ktorá by postihla odvetvie, na ktoré veľa spoliehame, boli by dopady na ekonomiku citeľné. Jednoducho, českej ekonomike by sa mohlo stať to, čo sa stalo americkému Detroitu, “cituje portál idnes slová Davida Marka zo spoločnosti Deloitte.

O perspektívach nemeckého automobilového priemyslu, od ktorého závisí aj veľká časť slovenských exportov do Nemecka a ktorého kondície sa odráža aj na českom automobilovom priemysle, hovorila nemecká RT Deutsch s predným nemeckým burzovým expertom Dirkom Müllerom:

“Môžeme vidieť, že kľúčové odvetvia nášho (nemeckého – red.) Hospodárskeho úspechu sú v ohrození. Náš najdôležitejší priemysel je výroba automobilov a strojárstvo. Automobilový priemysel je vystavený dramatickým zmenám. Máme tu úplne nový vývoj vpred, počas niekoľkých rokov nebude automobil tak, ako ho poznáme dnes, existovať. To znamená, že ustupujeme od manuálne riadeného spaľovacieho motora smerom k samostatne jezdiacemu elektrickému vozidlu. To je ako prechod od klasického mobilného telefónu k šikovnému mobilnému telefónu – úplne nový systém, pričom naši (nemeckí) výrobcovia automobilov sa, môžeme tiež povedať z dobrých dôvodov, tohto vývoja nezúčastňujú. Podľa mojich vedomostí má elektromobil približne sto pohyblivých dielov. Automobil so spaľovacím motorom ich má vyše tisíc. To znamená, že v budúcnosti nebudem 900 dielov potrebovať. Nebudem preto ani potrebovať dodávateľa pre týchto 900 dielov. Nebudem ani potrebovať stroje, ktoré týchto 900 dielov vyrábajú a nebudeme potrebovať ani tie firmy, ktoré tieto stroje vyrábajú. Krátko povedané, výroba automobilov a strojárstvo sú tesne spojené odbory a tu sa bude výrazne zoštíhľovať. To dramaticky zasiahne náš automobilový priemysel a strojársky priemysel. Ako tento vývoj zachytiť, pretože tu nehovoríme o období nasledujúcich 30-40 rokov, ale o niekoľkých rokoch, to je ešte úplne nejasné,” povedal Müller.

Expert ďalej pokračoval slovami o vývoji na území Číny a o jej nastávajúcim vplyvom na európsky automobilový trh.

Reklama

“Ak o týchto technológiách a témach hovoríte s poradcami priemyslu, tak tí hovoria, že hovoríme o niekoľkých málo rokoch. Keď sa pozriete na to, čo sa už deje v Číne, kde v obrovských továrňach schádzajú z výrobných liniek tisíce a tisíce týchto vozidiel – tie tam nie sú vynachádzané a plánované, tie tam už jazdia po uliciach. (…) Čína má obrovský záujem na tom priviesť na trh elektromobily, Čína je jeden z najdôležitejších trhov vôbec. Priváža svoje elektrické vozidlá aj do Európy, do Nemecka. To nebola až do súčasnosti žiadna téma, doteraz to bola zlá kvalita. Avšak to, čo teraz prichádza, je absolútne konkurencieschopné. (…) Nemecký automobilový priemysel na to zatiaľ nemá žiadnu odpoveď, “vyhlásil burzový expert.

Hospodárska budúcnosť Nemecka je v tejto situácii, podľa slov experta, zatiaľ nejasná.

“Vo výsledku to najviac zasiahne tých, čo majú dnes v tomto odbore (automobilovom priemysle – red.) zamestnania. (…) Otázka je, čím bude Nemecko v budúcnosti zarábať peniaze? Náš hlavný kšeft je výroba automobilov a výroba strojov. Čo sa našich nemeckých kompetencií v automobilovom priemysle týka, tak sa jedná o perfektné zvládnutie spaľovaní – explózie, hnacieho ústrojenstva a povesti značiek tých podnikov, ktoré všetci poznáme. To všetko nebude hrať v budúcnosti prakticky žiadnu rolu. Spaľovací motor nebude hrať žiadnu úlohu, hnacie ústrojenstvo nebude hrať žiadnu úlohu, keď máte priamy náhon z dvoch elektromotorov a značka nebude hrať žiadnu úlohu, ak budeme hovoriť o zdieľaní áut. Keď si dnes objednávate taxi, tak je vám úplne jedno, aká príde značka, hlavne, aby vás previezol z A do bodu B. Keď sa dnes požiadate medzi mladými ľuďmi, pre nich nie je auto žiadny statusový symbol, ako to bolo skôr pre nás. Pre nich je to dopravný nástroj. To znamená, že úloha značky pre nich bude hrať čoraz menšiu úlohu. Je to transportný nástroj, ako autobus. To znamená, že to, čo tvorilo nemecký automobilový priemysel, bude hrať v budúcnosti čoraz menšiu úlohu, alebo to dokonca nebude hrať vôbec žiadnu úlohu,” dodal Dirk Müller.

Český automobilový priemysel je s tým nemeckým veľmi silno technologicky i ekonomicky previazaný. Možno preto predpokladať, že všetky vývojové trendy, ktoré zasiahnu nemecký priemysel, sa okamžite odrazia aj na českom priemysle a celkovom hospodárskom prostredí krajiny. Slovenský automobilový priemysel je cez značku Volkswagen tiež naviazaný na nemecký automobilový priemysel a celkovo je priemysel štátu ešte viac postavený na automobilovom odvetví. Aké dopady to bude mať pre Slovenskú republiku?

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:32

Srbská ministerka Dubravka Djedovičová Handanovičová podpísala vo štvrtok memorandum o porozumení medzi srbskou vládou a čínskou spoločnosťou Hunan Rich Photovoltaic Science and Technology o projekte výstavby továrne na solárne panely v meste Paračin v centrálnej časti krajiny. Na základe memoranda sa obe strany zaviazali prehĺbiť spoluprácu v sektore obnoviteľných zdrojov energie. Informovala agentúra Tanjug.

Včera 20:26

Čínska spoločnosť BYD postaví svoju prvú európsku továreň na výrobu elektromobilov v Maďarsku. Vyhlásil to vo štvrtok maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. V meste Segedín na juhu krajiny sa už realizujú stavebné práce a prvé autá opustia výrobné linky budúci rok, dodal.

Včera 20:15

Celoštátnym generálnym štrajkom protestovali vo štvrtok odborové zväzy v Argentíne proti tvrdej úspornej politike prezidenta Javiera Mileia. Štrajk zastavil v juhoamerickej krajine verejnú dopravu, obvykle rušné ulice zostali prázdne. Informovali o tom agentúry DPA a AP.

Štrajk zasiahol aj banky, supermarkety, školy, univerzity, nemocnice, štátne úrady, odvoz odpadu či poštu.

Včera 20:14

Najmladší syn amerického exprezidenta Donalda Trumpa, 18-ročný Barron Trump, bude jedným z delegátov Republikánskej strany na júlovom zjazde. Pôjde o debut tohto stredoškoláka na politickej scéne, informuje agentúra AFP.

Včera 20:11

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok uviedol, že na plánovanom vojenskom cvičení, ktoré zahŕňa nácvik použitia taktických jadrových zbraní, nie je nič nezvyčajné. Informuje o tom agentúra Reuters.

Moskva oznámila plány na manévre na juhu Ruska v pondelok. Prípravy na vojenské cvičenie sa už začali a zúčastní sa na nich aj Bielorusko, povedal Putin. “Nie je to nič neobvyklé, ide o plánovanú prácu… Je to výcvik,” dodal.

Včera 20:10

Slovinská vláda vo štvrtok spustila proces na uznanie Palestíny ako samostatného štátu, uviedla pre média slovinská ministerka zahraničných vecí Tanja Fajonová. Informovala agentúra STA.

Včera 19:52

Biden varoval Izrael, že ak začne rozsiahlu pozemnú operáciu v meste Rafah v pásme Gazy, USA mu prestanú dodávať niektoré zbrane.

“Ak pôjdu do Rafahu, nebudem im dodávať zbrane, ktoré sa v minulosti používali na riešenie situácie v Rafahu,” povedal Biden pre CNN.

“Nebudeme dodávať zbrane a delostrelecké granáty,” dodal.

V reakcii na to vysoký izraelský predstaviteľ uviedol, že Izrael je schopný dobyť Rafah aj bez americkej pomoci v podobe munície, ak by ju Biden skutočne odmietol Izraelu dodať.

“Máme dostatok prostriedkov na to, aby sme vstúpili do Rafahu a obsadili ho bez americkej pomoci. Rafah bude aj tak dobytý,” citoval izraelského predstaviteľa novinár Amit Segal.

Včera 19:17

V noci na piatok (10. 5.) treba takmer na celom Slovensku rátať s prízemnými mrazmi. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe. Vydal výstrahy prvého stupňa.

Včera 15:50

Tchaj-pej vo štvrtok uviedol, že v okolí odľahlého taiwanského ostrova Ťin-men zaznamenal sedem lodí čínskych námorných síl a päť plavidiel čínskej pobrežnej stráže. Informuje agentúra AFP.

Flotila siedmich čínskych lodí vstúpila do “zakázaných” vôd Taiwanu približne o 15.00 h miestneho času (9.00 h SELČ), oznámila taiwanská pobrežná stráž. Dodala, že to isté urobili štyri plavidlá čínskej pobrežnej stráže, pričom piate sa plavilo v okolí ostrova mimo taiwanských vôd.

Včera 15:49

Tridsať šteniatok našli koncom apríla colníci v rakúskej spolkovej krajine Korutánsko počas kontroly vozidla so slovenským evidenčným číslom. Zvieratá boli natlačené v klietkach a ich zdravotný stav bol veľmi zlý, uviedla vo štvrtok agentúra APA s dovolaním sa na oznámenie rakúskeho ministerstva financií.

Šteniatka prevážal 46-ročný Slovák, na ktorého bolo podané trestné oznámenie.

Včera 15:47

Na osobnom lietadle Boeing 737 spoločnosti Corendon Airlines smerujúcom z nemeckého Kolína nad Rýnom do tureckého stredomorského letoviska Alanya vo štvrtok pri pristávaní praskla pneumatika. 

Všetkých 190 ľudí na palube vrátane šiestich členov posádky evakuovali, nikto sa nezranil, informoval turecký telerozhlas TRT s odvolaním sa na ministerstvo dopravy.

Včera 15:45

Turecká centrálna banka vo štvrtok zvýšila svoju inflačnú prognózu a oznámila, že bude pokračovať v prísnej menovej politike s cieľom obmedziť prudký rast spotrebiteľských cien. Informovala agentúra Reuters.

Spotrebiteľské ceny v apríli zrýchlili tempo medziročného rastu na 69,8 % napriek sérii zvyšovania úrokových sadzieb.

Včera 15:43

Situácia s informačnými systémami finančnej správy (FS) nie je dobrá, čo by mohlo ohrozovať napríklad výber spotrebných daní. Upozornil na to vo štvrtok na rokovaní finančného výboru parlamentu prezident FS Jozef Kiss.

Pripomenul, že fungovanie FS, výber daní a ciel stojí na informačných systémoch. “Chceme vás informovať o tom, že tá situácia nie je úplne ideálna. Naozaj máme v niektorých prípadoch riziko, že bude ohrozený výber daní, hlavne spotrebných daní. Bavíme sa o sume 800 miliónov eur ročne, ktoré vyberáme cez Informačný systém kontrolných známok (ISKZ),” priblížil Kiss.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ zebra dlhokrídlová (Heliconius charithonia) sa kŕmi na kvete v parku Lithia Springs Conservation v Lithii na predmestí Tampy na Floride

Autor: TASR/AP-Chris O\'Meara

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali