S. KOZLÍK: Menu bolo treba rozdeliť rýchlo, inak by hrozili dramatické škody

S. KOZLÍK: Menu bolo treba rozdeliť rýchlo, inak by hrozili dramatické škody

Bratislava 9. februára (TASR) – Ak by sa spoločná mena Čechov a Slovákov pred dvadsiatimi rokmi nerozdelila rýchlo, hrozili by kadejaké špekulatívne presuny peňazí a národohospodárske škody. Pre TASR to povedal europoslanec Sergej Kozlík (ĽS-HZDS), ktorý bol účastníkom delenia spoločnej meny. Kozlík pripúšťa, že k nejakým škodám napriek rýchlemu rozdeleniu mohlo dôjsť, avšak neboli dramatické.

"Rýchlosť pri delení bola dôležitá, pretože keď sa to vlečie, môžu vzniknúť špekulatívne presuny peňazí, určité národohospodárske škody. Keďže škody nikto nekvantifikoval, tak predpokladám, že ak nejaké vznikli, neboli nejaké dramatické. A podstatné je, že dramatické škody nevznikli," uviedol Kozlík.

Pre súčasného europoslanca sa otázka delenia meny začala v apríli či máji v roku 1992. "Vtedy som robil poradcu, ekonomickým podpredsedom bol Michal Kováč. Začali sme pripravovať predstavu, ako by mohol vyzerať zákon o Národnej banke Slovenska," priblížil. Priznal, že keď sa dozvedel o rozhodnutí rozdeliť štát a teda aj menu, nebolo mu všetko jedno. "Úprimne poviem, že ten prvý moment, keď Mečiar prišiel v júni po rokovaní s Klausom a povedal, páni, je to rozhodnuté, delíme sa, vtedy vo mne hrklo. Tam už nebol čas rozvažovať a uvedomoval som si, aká skúsenosť leží na českej strane," zaspomínal si Kozlík.

Keď už bolo zrejmé, že sa štát rozdelí, u Michala Kováča sa podľa Kozlíka stretli "starí bankári", ktorí už zažili emisiu slovenských peňazí. "Rozoberala sa vtedy otázka, ako by mala vyzerať slovenská mena a rozhodlo sa o podobe bankoviek," povedal Kozlík. Po prípravách už to išlo podľa jeho slov rýchlo. "Nastal 1. január a prechodná doba. Boli zadané do tlače v Kanade slovenské bankovky, kolky," doplnil.

Reklama

Kozlík pripustil, že delenie meny nebolo jednoduché, ani neprebiehalo ideálne. "Ideálne by bolo, keby nová mena išla hneď od 1. januára, ale to nie je také jednoduché, pretože sme mali stále spoločnú československú národnú banku, boli tu určité zvyky, štát bol vnútorne veľmi previazaný," vysvetlil. Poukázal aj na očakávanie a obavy, ktoré delenie sprevádzali. "Napríklad, že v prípade oddelenia meny spadne slovenská koruna na tretinu hodnoty českej koruny," pripomenul Kozlík, ktorý nevie povedať, čo bolo na delení meny najťažšie. "Nedá sa to takto povedať. Mena samotná bola len čriepkom v celom procese tvorby štátnosti. Povedal by som, že v rámci celého delenia to bola jedna z každodenných epizód," uzavrel Kozlík.

Samostatné meny ČR a SR vznikli 1. januára 1993. Pre nepripravenosť nových bankoviek nebolo možné uskutočniť súčasne výmenu federálneho obeživa za nové. K výmene bankoviek malo dôjsť 30. júna 1993. Dovtedy mala medzi oboma štátmi fungovať menová únia. Počas tohto prechodného obdobia mala ako platidlo naďalej zostať československá koruna. Česká strana dohodu o menovej únii predčasne vypovedala, a preto došlo 8. februára 1993 k menovej odluke. Tento deň súčasne považujeme za deň vzniku slovenskej koruny (Sk).

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:03

Ázia bola v roku 2023 regiónom s najväčším počtom katastrof spôsobených klimatickými a poveternostnými javmi na svete, uviedla Svetová meteorologická organizácia (WMO) s tým, že hlavnou príčinou úmrtí a majetkových škôd boli záplavy a búrky.

08:49

Slovenská tenistka Rebecca Šramková postúpila do finále kvalifikácie dvojhry na turnaji WTA v Madride. V pondelkovom zápase prešla cez desiatu nasadenú Claru Tausonovú z Dánska, ktorá po prehre v prvom sete 6:7 (6) duel skrečovala.

08:45

Európsky parlament sa za posledných päť rokov má čím pochváliť, uviedla na úvod posledného zasadnutia zákonodarného zboru EÚ pred nadchádzajúcimi eurovoľbami predsedníčka EP Roberta Metsolová.

Mimoriadny summit EÚ
Predsedníčka Európskeho parlamentu (EP) Roberta Metsolová
08:33

Čína vydala pre niektoré časti južnej provincie Kuang-tung výstrahu najvyššieho stupňa pred silným dažďom, uvádza miestna meteorologická agentúra.

08:15

V Izraeli a v židovských diaspórach i komunitách po celom svete sa začal sláviť sviatok nekvasených chlebov – pesach.

07:44

Dva malajzijské vojenské vrtuľníky sa pri výcviku zrazili. Zahynulo všetkých desať členov posádok, oznámili tamojší záchranári.

07:06

Kyjev a Washington začali rozhovory o bilaterálnej bezpečnostnej dohode, vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Obe krajiny podľa neho tiež doriešili plány na zaslanie ďalších rakiet dlhého doletu ukrajinským ozbrojeným silám.

Summit Iniciatívy troch morí
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
07:05

Rusko vyhlásilo, že vojenská podpora Ukrajiny zo strany USA, Británie a Francúzska posunula svet na pokraj priameho konfliktu medzi najväčšími jadrovými veľmocami sveta, ktorý by sa mohol skončiť katastrofou.

07:04

Okres Chua-lien na východe Taiwanu zasiahlo silné zemetrasenie s magnitúdou 6,3, oznámila miestna meteorologická služba. Bezprostredne neboli hlásené nijaké škody.

07:02

Čínske veľvyslanectvo v Berlíne “dôrazne” odmietlo obvinenia zo špionáže v Nemecku, uviedli čínske štátne médiá.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali