Problematika omnoho efektívnejšieho dopravenia (presne do cieľa) liečivých preparátov je známa z dávnych čias. Po prvé, preparáty bývajú toxické, preto ich „cestovanie“ organizmom vyvoláva veľké množstvo bočných efektov. Po druhé, niekedy sú veľmi drahé, ich rýchly „rozklad“ v ľudskom tele si vyžaduje príliš veľké dózy zavádzania a teda aj doplnkových nákladov.
Preto pred vedcami už dávno stojí úloha vytvorenia mikrokontajnerov na preparáty, umožňujúce presne ich doručiť potrebnému orgánu bez dotyku s tkanivami organizmu.
V súčasnosti neexistuje univerzálny preparát, ktorý by efektívne bojoval s vírusom chrípky. Lenže vďaka vedcom Tomskej polytechnickej univerzity, ktorí vytvorili mikrokontajnery, brániace rýchlemu rozkladu preparátu, je účinok liečiva omnoho efektívnejší, čo môže značne znížiť počet sezónnych ochorení.
V laboratóriu nových lekárskych foriem Centra RASA sa liek vstriekne do priestoru nosa a tým dôjde do pľúc. Naše obyčajné prostriedky sú v ľudskom tele aktívne nie dlhšie ako hodinu, potom sa zničia pod účinkami prirodzených metabolitov. Tomské kapsule postupne uvoľňujú preparát, vďaka čomu je liek aktívny počas celého dňa.
Originál článku podrobnejšie rozoberá zloženie i princíp fungovania liečivasi môžete pozrieť tu.
Podľa ria.ru, srspol.sk