Kirgizsko po víťazstve prezidenta Almazbeka Atambajeva vo voľbách koncom roka 2001 ohlásilo zámer zatvoriť americkú základňu Manas pri Biškeku v roku 2014. Vláda nedávno tento plán potvrdila s tým, že trvá na úplnom stiahnutí amerických vojakov z leteckej základne.
Leteckú základňu Manas využívajú Spojené štáty od roku 2001 ako hlavné logistické centrum pre vojenské operácie v Afganistane. Ruský prezident Vladimir Putin vyrokoval predĺženie prenájmu leteckej základne Kant na ďalších 15 rokov.
Aj Rusom vyhovuje, že Taliban sa nešíri ďalej na sever
“Ruská vojenská prítomnosť v Tadžikistane a Kirgizsku je významným faktorom stability v oblasti,” konštatoval Putin na spoločnej tlačovej konferencii s kirgizským prezidentom Atambajevom v Biškeku. Citovala ho agentúra Reuters.
Západní spojenci v Afganistane začínajú byť stále viac opatrní. Okrem útokov zvonka zo strany Talibanu stále častejšie umierajú vojaci NATO vďaka “spojeneckým” afganským vojakom a policajtom. Vynára sa opätná otázka, či západ v Afganistanu nepresadzuje bezvýsledne svoju vlastnú agendu, ktorú domáce obyvateľstvo odmieta prijať. Scenár osemdesiatych rokov dvadsiateho storočia a ústup Sovietskeho zväzu sa bude zrejme opakovať.
Redukcia spolupráce medzi jednotkami NATO a miestnymi bezpečnostnými zložkami
V reakcii na rastúci počet útokov príslušníkov afganských bezpečnostných síl na zahraničných vojakov nariadila misia NATO v krajine obmedzenie spolupráce svojich jednotiek s miestnou armádou a políciou. Misia ISAF oznámila, že pozastavuje do odvolania spoločné operácie na úrovni jednotiek menších než sú 800-členné prápory. Menšie jednotky budú po posúdení jednotlivých prípadov potrebovať osobitné povolenie od príslušného regionálneho veliteľstva.
Podľa ISAF sa nariadenie dotkne drvivej väčšiny z 350.000 členov afganských bezpečnostných síl, ktorí budú musieť vykonávať operácie bez podpory zahraničných spojencov. V teréne totiž dosiaľ spolupracujú najmä menšie jednotky, napríklad pri spoločných hliadkach.
Hovorca misie neskôr zdôraznil, že ide o “dočasné a rozumné” opatrenie na súčasnú úroveň ohrozenia zahraničných vojakov. Tá sa zvýšila aj v súvislosti s americkým protiislamským filmom, ktorý vyvolal búrlivé protesty v moslimských krajinách.
Pri útokoch, pri ktorých afganskí policajti alebo vojaci obrátili zbraň proti svojim zahraničným kolegom, zahynulo tento rok najmenej 51 príslušníkov spojeneckých síl pod vedením NATO. Počet obetí je o viac než 40 percent vyšší než za celý minulý rok.
Nariadenie vydali po víkendových útokoch miestnych policajtov v južnom Afganistane, bašte podpory Talibanu, pri ktorých zahynulo šesť zahraničných vojakov.