Na ministerstve označili dôkazy Washingtonu, ktoré boli konkretizované kvôli odôvodneniu návrhu na rozšírenie sankcií voči KĽDR, za nepresvedčivé.
„Odmietnutie vyvoláva aj už úplne normálna metóda tlaku delegácie USA v Rade bezpečnosti OSN a pomocných orgánoch, ktorá sa v režime neprirodzenej časovej tiesne snaží bez názoru ostatných členov pretlačiť svoj návrh. Evidentná je tiež snaha Američanov o „požehnanie” autoritou Výboru Rady bezpečnosti OSN 1718 práve pod vymyslenými zámienkami zavedených jednostranných reštrikcií,” oznámilo ruské ministerstvo zahraničia.
Zdôrazňuje sa, že nové sankčné prístupy USA sú v rozpore s logikou upokojenia napätia okolo Severnej Kórei.
„Je zrejme, že sa Washington snaží čo najdlhšie zachovať maximálny tlak na Pchjongjang, v podstate až do konca denuklearizácie. Podobná deštruktívna regulácia problémov Kórejského poloostrova vyvoláva veľké znepokojenie,” uviedli na ministerstve.
Minulý týždeň Spojené štáty zaviedli sankcie proti ruskej banke Agrosojuz. Naviac sa do sankčného zoznamu ohľadom KĽDR dostal občan Severnej Kórey Jung Won, ktorý najskôr žije v Moskve. Sankcie tiež začali platiť proti čínskej spoločnosti Dandong Zhongsheng Industry & Trade a severokórejskej spoločnosti Korea Ungum Corporation.
Agentúra Reuters neskôr uviedla, že USA požiadali Výbor Rady bezpečnosti OSN o pridanie zmienených osôb a spoločností do sankčného zoznamu.