Rusko a Čína chcú zosadiť americký dolár z trónu. Urobili ďalší krok

Rusko a Čína chcú zosadiť americký dolár z trónu. Urobili ďalší krok

Bratislava 15. septembra 2022 (HSP/Oilprice/Foto:Pixabay)

 

Dlhodobá vyhliadka na koniec hegemónie amerického dolára na svetových trhoch s ropou a zemným plynom urobila minulý týždeň ďalší krok k realizácii oznámením, že ruský a čínsky uhľovodíkový gigant Gazprom a Čínska národná ropná spoločnosť (CNPC) sa dohodli na zmene platieb za dodávky plynu na ruble a jüany namiesto dolárov, píše špecializovaná stránka www.oilprice.com

dolar
Ilustračné foto

V prvej fáze nového systému platieb sa to bude týkať dodávok ruského plynu do Číny cez východnú trasu plynovodu “Sila Sibíri”, ktoré predstavujú minimálne 38 miliárd kubických metrov plynu ročne (bcm/rok). Potom sa bude nový systém platieb ďalej rozširovať. Na tomto mieste je vhodné poznamenať, že hoci prebiehajúce medzinárodné sankcie voči Rusku v súvislosti s jeho februárovou inváziou na Ukrajinu boli posledným impulzom pre túto zásadnú zmenu metodiky platieb, minimálne od roku 2010 bolo hlavnou stratégiou Číny spochybniť pozíciu amerického dolára ako de facto svetovej rezervnej meny.

Reklama

Čína už dlho považuje postavenie svojej meny v celosvetovom rebríčku mien za odraz vlastného geopolitického a hospodárskeho významu na svetovej scéne. Prvý náznak čínskych ambícií bol zrejmý na samite G20 v Londýne v apríli 2010, keď vtedajší guvernér Čínskej ľudovej banky (Čou Siao-čchuan) naznačil, že Číňania chcú mať novú svetovú rezervnú menu, ktorá by niekedy nahradila americký dolár.

V tom čase podľa Banky pre medzinárodné zúčtovanie (BIS) najmenej 75 % vtedajšieho denného obratu na svetových devízových trhoch vo výške 4 biliónov USD predstavovali medzinárodné meny “veľkej štvorky”: americký dolár (USD), euro (EUR), britská libra (GBP) a japonský jen (JPY).

Reklama

Čína si dlhodobo veľmi dobre uvedomuje skutočnosť, že ako najväčší ročný hrubý dovozca ropy na svete od roku 2017 podlieha rozmarom zahraničnej politiky USA hmatateľne prostredníctvom mechanizmu oceňovania ropy americkým dolárom. Tento pohľad na americký dolár ako na zbraň sa výrazne posilnil po ruskej invázii na Ukrajinu. Bývalý výkonný viceprezident Bank of China Zhang Yanling v apríli vo svojom prejave uviedol, že najnovšie sankcie voči Rusku “spôsobia, že USA stratia svoju dôveryhodnosť a z dlhodobého hľadiska podkopú hegemóniu [amerického] dolára”. Ďalej navrhol, aby Čína pomohla svetu “zbaviť sa hegemónie dolára skôr ako neskôr”.

Samotné Rusko už dlho zastáva rovnaký názor na to, aké výhody by preň malo odstránenie hegemónie amerického dolára v globálnom oceňovaní uhľovodíkov.

Náznak ruského zámeru však prišiel hneď po tom, ako USA v roku 2018 opätovne uvalili sankcie na svojho kľúčového blízkovýchodného partnera, Irán, keď generálny riaditeľ ruskej spoločnosti Novatek Leonid Micheľson v septembri toho istého roku povedal, že Rusko diskutuje o zmene spôsobu obchodovania zameraného na USD so svojimi najväčšími obchodnými partnermi, ako sú India a Čína, a že o tom uvažujú dokonca aj arabské krajiny. “Ak [USA] spôsobia našim ruským bankám ťažkosti, potom nám stačí nahradiť doláre,” dodal. Približne v tom istom čase Čína spustila svoju v súčasnosti mimoriadne úspešnú Šanghajskú burzu futures s ropnými kontraktmi denominovanými v jüanoch. Takáto stratégia sa spočiatku vo veľkom meradle testovala aj v roku 2014, keď Gazpromnefť vyskúšal obchodovanie s nákladmi ropy v čínskych jüanoch a rubľoch s Čínou a Európou.

Táto myšlienka sa opäť objavila po najnovších medzinárodných sankciách uvalených na Rusko po jeho invázii na Ukrajinu. Takmer hneď po ich zavedení ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét, podľa ktorého musia odberatelia ruského plynu v Európskej únii (EÚ) platiť v rubľoch prostredníctvom nového mechanizmu konverzie meny, inak riskujú pozastavenie dodávok. Táto hrozba takmer úspešne využila existujúce zlomové línie prechádzajúce cez alianciu NATO pod vedením USA, keďže hlavní odberatelia ruského plynu v EÚ sa snažili vymyslieť, ako upokojiť Putinove požiadavky na platbu v rubľoch bez toho, aby otvorene porušili akékoľvek sankcie. Odvtedy sa Rusko jednoducho zahrávalo s EÚ v otázke pokračujúcich dodávok plynu, naposledy minulý týždeň vyhlásením, že zrušilo obnovenie dodávok z plynovodu Nord Stream 1 – jednej z hlavných dodávateľských trás do Európy – po tom, ako “počas údržby zistilo poruchu”. Rozsah a dosah tejto implicitnej hrozby sa opäť zdôraznil minulý týždeň, keď Putin povedal, že Rusko môže prerušiť všetky dodávky energie do EÚ, ak sa na ruský vývoz ropy a plynu uvalia cenové limity.

Ďalší líder blízkovýchodného sveta – Saudská Arábia – prejavil veľkú ochotu rozšíriť svoje obchody s Čínou, v ktorých dominuje jüan, a to aj ako platba za dodávky ropy. Už v auguste 2017, vtedajší saudskoarabský námestník ministra hospodárstva a plánovania Mohammed al-Tuwaijri na saudskočínskej konferencii v Džidde povedal, že “Budeme veľmi ochotní zvážiť financovanie v jüanoch a iných čínskych produktoch.” Dodal: “Čína je zďaleka jedným z najlepších trhov” na diverzifikáciu financovania… [a] budeme mať prístup aj k ďalším technickým trhom, pokiaľ ide o jedinečné možnosti financovania, súkromné umiestnenia, pandové dlhopisy a iné.”

Reklama

V posledných mesiacoch bol určite badateľný ďalší posun Saudskej Arábie smerom k Číne, ako exkluzívne uvádza portál OilPrice.com. Najnovšie bolo v auguste podpísané viacstranné memorandum o porozumení medzi saudskoarabskou ropnou spoločnosťou – predtým Arabian American Oil Company – (Aramco) a čínskou spoločnosťou China Petroleum & Chemical Corporation (Sinopec). Ako povedal sám prezident Sinopecu Yu Baocai: “Obe spoločnosti sa spoja pri obnovovaní vitality a dosahovaní nového pokroku v rámci iniciatívy Pásmo a cesta [BRI] a [saudskoarabskej] vízie 2030. Rozsah a rozsah memoranda o porozumení je obrovský a zahŕňa hlbokú a širokú spoluprácu v oblasti rafinérskej a petrochemickej integrácie, inžinierstva, obstarávania a výstavby, služieb pre ropné polia, technológií pre ťažbu a spracovanie ropy, zachytávania uhlíka a vodíkových procesov. Pre dlhodobé plány Číny v Saudskej Arábii je rozhodujúce, že zahŕňa aj možnosti výstavby obrovského výrobného centra v energetickom parku kráľa Salmána, ktoré bude zahŕňať stálu prítomnosť značného počtu čínskych pracovníkov na saudskoarabskom území: nielen tých, ktorí priamo súvisia s ropou, plynom, petrochémiou a inými činnosťami v oblasti uhľovodíkov, ale aj malú armádu bezpečnostných pracovníkov, ktorí budú “zabezpečovať bezpečnosť čínskych investícií”.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:46

Mrazy, ktoré v poslednom týždni zasiahli Česko, boli pre pestovateľov ovocia fatálne. Odhadom už bolo zničených približne 100.000 ton ovocia a škoda v tejto chvíli presahuje miliardu korún (takmer štyri milióny eur). Pamätníci podľa českého ministra poľnohospodárstva Marka Výborného hovoria o najhoršej situácii za posledných sto rokov.

11:37

Thajské úrady varovali vo štvrtok pred novou vlnou horúčav, v dôsledku ktorých v tejto krajine prišlo od začiatku roka o život už najmenej 30 ľudí.

Extrémne horúčavy sa očakávajú v metropole Bangkok, ale aj na severe a severovýchode kráľovstva. V hlavnom meste už v stredu teploty dosahovali 40,1 stupňov Celzia, pričom obdobné hodnoty sa očakávajú aj vo štvrtok.

11:23

Viac ako 90 osôb zadržali v stredu počas propalestínskych protestov v areáli University of Southern California (USC) v Los Angeles.

Zadržaní boli z dôvodu neoprávneného vniknutia na cudzí pozemok, napísala tamojšia polícia na sociálnej sieti X. Dodala, že pri zásahu nedošlo k žiadnym zraneniam.

11:10

Úrad Európskej komisie pre pripravenosť a reakcie na mimoriadne situácie v oblasti zdravia (HERA) v spolupráci s belgickým predsedníctvom v Rade EÚ v stredu oznámili, že vytvorili Alianciu pre kritické lieky. Informuje o tom spravodajca TASR v Bruseli.

10:57

Vo vláde Petra Fialu končí ministerka pre vedu a výskum Helena Langšádlová, dôvody zatiaľ neuviedla. Vo štvrtok to oznámila jej strana TOP 09.

10:50

Európsky parlament (EP) v stredu (24. 4.) večer schválil balík zákonov, ktoré posilňujú súbor nástrojov EÚ na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

10:32

Pochodujúci dav v americkom Los Angeles si v stredu pripomenul genocídu Arménov medzi rokmi 1915 a 1918, pri ktorej zomrelo 1,5 milióna ľudí.

Dav sa zhromaždil v dištrikte Little Armenia (Malé Arménsko), odkiaľ pochodoval smerom k ulici Hollywood Boulevard. Druhý pochod vyvrcholil protestom pred tureckým konzulátom.

10:20

Popredného vietnamského magnáta v oblasti nealkoholických nápojov Trana Quiho Thanha vo štvrtok odsúdili na osem rokov väzenia v prípade podvodu vo výške 40 miliónov dolárov (37,4 milióna eur). Ide o ďalšieho podnikateľa odsúdeného v rámci rozsiahleho boja proti korupcii v krajine.

09:48

So sporením na vysokú školu treba začať najideálnejšie už pri narodení dieťaťa, inak sa možnosti zužujú. Lepšou alternatívou oproti sporeniu na bežnom účte, ktorý je často mesačne spoplatnený, sú ETF podielové fondy. Informovala o tom spoločnosť Universal maklérsky dom.

09:10

Vrtuľa červeného veterného mlyna na streche rovnomenného kabaretu Moulin Rouge, ktorý je jednou z najznámejších parížskych atrakcii, sa v noci na štvrtok zrútila, nespôsobila však nijaké zranenia. Oznámili to ráno miestni hasiči.

08:51

Ceny ropy sa vo štvrtok ráno mierne posilnili. Trh reagoval najmä na údaje o klesajúcom dopyte po pohonných látkach v USA, ktoré sú najväčším svetovým spotrebiteľom ropy.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali