Dosiaľ S-300, ktoré Rusi odovzdali Sýrii neboli v bojovej pohotovosti a podľa snímkov všetky ležali vo vodorovnej polohe, pričom na nich ležali aj maskovacie siete. Sýrski odborníci PVO sa usilovne učia používať S-300, ruskí inštruktori ich vzdelávajú a podľa všetkého Sýrčania ešte prednedávnom nemali S-300 k dispozícii. Obranu vzdušného priestoru Sýrie naďalej vykonávajú S-200 a S-75, ktoré už pre izraelské letectvo vytvorili množstvo problémov. Podľa fotografii izraelskej vojenskej družice Eros-B, sú však už tri systémy S-300 v stave bojovej pohotovosti, štvrtý systém S-300 je stále pod kamuflážnou sieťou..
Kremeľ do Sýrie poslal S-300 po izraelskej provokácii s ruským prieskumným lietadlom IL-20, kedy Izraelci zaútočili na územie Sýrie z oblasti, kde sa nachádzalo ruské prieskumné lietadlo IL-20. Rakety vystrelené Sýrčanmi zo starých S-200 nemajú identifikačný systém rozpoznávajúci vlastné ciele od nepriateľských a ruské lietadlo zostrelili. Rusi takmer okamžite dodali Sýrčanom S-300 a momentálne sa sýrski dôstojníci PVO učia S-300 ovládať.
To že sú dnes minimálne tri systémy S-300 v bojovej pohotovosti svedčí o jednom. Sýrčania pokročili vo výcviku a Rusi dali zelenú Sýrčanom pri obrane vlastného vzdušného priestoru, hoci doteraz bolo na ruskom velení vidieť, že Rusi nechceli zvyšovať riziko eskalácie konfliktu na Blízkom východe. Útoky izraelského letectva na iránske ciele v Sýrii však situáciu výrazne zmenili. Tieto útoky sa možno stali naozaj poslednou kvapkou v ruskej a sýrskej trpezlivosti. Navyše sýrske mobilné systémy PVO Pancir S-1 a Buk M2E nedokázali úspešne plniť určené úlohy pri útokoch izraelských F-16.
Sýrčania tak majú podľa všetkého už k dispozícii S-300 PMU-2, ktoré dokážu sledovať a likvidovať 36 vzdušných cieľov v polomere 200 km. Ide o podstatne lepší systém PVO ako Pancir a Buk. PMU-2 sú modernizovanou verziou S-300, ktorú Rusi určili na export pre rôznych záujemcov. Tento systém dokáže zostreľovať aj balistické rakety stredného doletu.
Izraelskí piloti sa oprávnene obávajú aj starých ruských S-200, modernizovaná verzia S-300 PMU-2 hrozbu pre izraelských pilotov ešte viac zvyšuje. Okrem toho majú Rusi v Sýrii dva komplexy S-400, ktoré sú však určené na ochranu ruských základní v Tartuse a Hmeimmim. Podľa niektorých expertov však ruské S-400 dodávajú sýrskym S-200 potrebné informácie, aj keď Sýrčania v minulosti tvrdili, že Rusi im informácie o izraelských lietadlách poskytovali neskôr, ako bolo potrebné čím Rusi de facto chránili Izraelcov.
Anatolij Viktorov, ruský veľvyslanec v Izraeli uviedol, že Izraelci sú znepokojení skutočnosťou, že sýrska armáda dostane S-300 do vlastných rúk. Výcvik sýrskych posádok S-300 je prakticky na konci, ak Sýrčania začnú S-300 obsluhovať, môže to byť pre izraelské letectvo veľmi nepríjemné. Ako sa bude situácia s S-300 vyvíjať sa uvidí po februárovom stretnutí Rusov a Izraelcov v Moskve.