Ruské lietadlo PAK FA, tiež známe pod názvom T-50, patrí ku stíhačkám piatej generácie. Podobné stroje sa odlišujú vysokou manévrovacou schopnosťou a malým stupňom viditeľnosti. Okrem vnútorných priestorov, do ktorých sa umiestňujú bomby a rakety, ruská stíhačka môže niesť dodatočnú výzbroj v podvese, vrátane rôznych typov riadených rakiet a navádzané letecké bomby KAB-500, ktoré sú tiež vybavené systémom ovládania a navádzania. Práve takéto zbrane sa využívajú pri operácii ruských Vzdušne-kozmických síl v Sýrii. O skúškach informuje agentúra Jane’s Information group špecializujúca sa na vojenskú tematiku.
O svoj názor na použitie bojovej stíhačky PAK FA, ktorú vyvíja KB Suchoj, sa podelil aj generálny konštruktér a prezident Ramenskej nástrojovo-výrobnej konštrukčnej kancelárie, ktorá pracuje na palubnom zariadení pre bojové a civilné lietadlá, Givi Džandžigara.
“T-50 je viacúčelový stroj, ktorý okrem vybojovania vzdušného priestoru tiež vie plniť taktické úlohy. Vďaka svojmu malému radarovému odrazu môže prenikať hlboko na teritórium protivníka a vykonávať presné údery,” citujú noviny Izvestija slová špecialistu.
Hlavný konkurent T-50, americká stíhačka F-35, je expertmi hodnotená negatívne. Program jej rozmiestnenia má veľké meškanie a samotný projekt je ďaleko od dokonalosti – stroje majú konkrétne problémy s radarmi, cena jedného stroja u výrobcu značne prevyšuje reálne náklady.
Plánuje sa, že sériová výroba PAK FA v leteckom závode ktorý nesie meno Gagarina v Komsomolsku na Amure začne v roku 2017. Ruské Vzdušne-kozmické sily dostanú do roku 2020 do výzbroje 55 týchto strojov. Rusko a India tiež rokujú o možnosti spoločného vývoja stíhačky piatej generácie na báze koncepcie T-50, partneri Ruska môžu vložiť do projektu 3,7 miliardy dolárov, pričom už minuli 250 miliónov dolárov na projektovanie.