Spresnil, že základným výstupom konferencie je dohoda na vytvorenie platformy, ktorá má byť otvorená pre každého, kto má záujem a schopnosť pomôcť riešeniu rómskeho problému na Slovensku. „Chceme úzko spolupracovať so štátnymi a samosprávnymi inštitúciami, najmä v regiónoch,“ uviedol Richter ďalej a dodal, že ďalším úsilím bude zvolať rokovanie za okrúhlym stolom v Bratislave. „Tam by sa mali zúčastniť zástupcovia našich organizácií, ale tiež zástupcovia vlády, ministerstiev, splnomocnenec vlády pre rómske komunity,“ doplnil.
Podľa Richtera je veľkou chybou, že na Slovensku nevychádza v súčasnosti žiadny časopis, či noviny, určené pre Rómov. „Zaviazali sme preto Rómske mediálne centrum v Košiciach sa tejto problematike začali venovať a aby od budúceho roka takéto periodikum bolo k dispozícii,“ zdôraznil Richter.
V oblasti školstva sa chcú rómske mimovládne organizácie zamerať na pravidelnú školskú dochádzku detí už od predškolského veku. „Tiež chceme dosiahnuť, aby rómske deti neboli automaticky presúvané do osobitných škôl, pretože tam z nich vyrastajú len poberatelia sociálnych dávok. Uvedomujeme si, že najdôležitejšie pre rómsku mládež je vzdelanie,“ uzavrel Richter.
as