Harabin: Budem dôstojne reprezentovať Slovensko v súlade s väčšinovou vôľou obyvateľstva
Harabin uviedol, že kandiduje, pretože stav v spoločnosti je taký, že už neplatí právny štát a poriadok.
“Najvyšší ústavní činitelia nedodržiavajú ústavu, neplnia si svoje povinnosti vyplývajúce z ich funkcií.”
Zdôraznil, že ho trápi stav spoločnosti v otázke aktuálnej životnej úrovne, sociálneho zabezpečenia, zdravotnej starostlivosti a vzdelávania. ”
Ako prezident republiky sa zasadím o to, aby začala platiť normálna vec – a to právo pre bežných občanov, aby neboli predmetom šikany a svojvôle štátnych úradníkov.”
Harabin hovoril o záchrane štátnosti v súvislosti s intenzívnymi integračnými snahami. “Treba zachrániť kresťanskú rodinu, pretože zámery migrácie islamského charakteru sú takého zámeru, že majú nahradiť našu kresťanskú rodinu.”
Na otázku, či by využil možnosť prednášať správu o stave republiky uviedol, že by okrem tejto možnosti využil aj príležitosť zúčastniť sa vládnych a parlamentných rokovaní. “A takisto nepodpíšem žiaden zákon, ktorý by bol neústavný. Keď budem prevetovaný, tak to dám na Ústavný súd.”
“Poznám rozsah právomocí, budem slúžiť občanom,” uviedol v rozhovore Štefan Harabin.
O udeľovaní štátnych vyznamenaní povedal, že je potrebné “obrátiť filozofiu a dávať vyznamenania ľuďom, ktorí sa zaslúžili o napredovanie Slovenska a štátnosti”.
Pri zahranično-politických otázkach Harabin uviedol, že je právom prezidenta zastupovať štát navonok. “Samozrejme, že budem hľadať konsenzus s ostatnými ústavnými činiteľmi, ale budem zároveň dôstojne reprezentovať Slovensko v súlade s väčšinovou vôľou obyvateľstva.”
Daňo: Chcem ukázať skutočný stav
Dôvodom kandidatúry novinára Martina Daňa bolo podľa jeho slov to, aby sa ukázalo, že aj obyčajný pracujúci občan bez politických väzieb má možnosť kandidovať na najvyššiu ústavnú funkciu bez podpory oligarchov, finančníkov a politických strán.
“Bol som prvý kandidát, ktorý predložil poslanecké podpisy. Prešiel som so žiadosťou takmer sto poslancov či podporia občana, ktorý nemá toľko prostriedkov a času zbierať niekoľko mesiacov podpisy v uliciach.”
Martin Daňo dodal, že jeho cieľom je ukázať skutočnú realitu. “Mám cez tisíc videí na internete. Ktokoľvek si ich môže pozrieť. Potýkam sa so svojvôľou sudcov, úradníkov, exekútorov, mnohokrát som bol trestne stíhaný za mnohé veci na základe činnosti, ktorú robím.”
“Mnohí politici hovoria, že sa tu deje úspešný príbeh, ale ja si myslím, že skutočná realita v domácnostiach a v uliciach je úplne iná,” hovorí pre RTVS Daňo.
Podľa Daňa sú súčasné právomoci prezidenta “dosť minimálne” a je potrebné sa zamyslieť aj na možnosťou zrušenia tohto úradu.
“Keď sa raz ja stanem prezidentom, tak garantujem, že budem dve volebné obdobia a budem robiť takú aktivitu, že sa môže stať, že samotný parlament zruší prezidentský úrad.”
Právo veta by Martin Daňo využil v prípade každého zákona, ktorý “ide proti zdravému rozumu a bežným ľuďom.”
Deklaroval tiež, že bude prezidentom, ktorý udelí najviac štátnych vyznamenaní a najviac amnestií. “Ale nie žiadnym funkcionárom a pochybným osobnostiam ako sa tu deje, ale rádovým občanom, ktorí tu za 30 rokov dokázali prežiť v týchto podmienkach.”
V zahraničnej politike avizoval aktivitu, avšak nie v globálnom meradle, ale skôr na lokálnejšej úrovni. “Aj navonok zahraničiu treba dať vedieť, v akých podmienkach tu ľudia žijú. Napríklad sa tu robia štatistiky o priemernej mzde cez súkromné spoločnosti, že sa tu zarába tisíc euro, ale všetko sú to klamlivé štatistiky.”
Bugár: Všade sú nejaké napätia
“Ak sa pozrieme na celú Európsku úniu alebo na Slovensko, všade sú nejaké napätia a práve v tejto situácii budúci prezident musí mať dostatočný nadhľad a musí byť človekom, ktorý bude spájať a nie rozdeľovať,” uviedol na úvod rozhovoru v RTVS kandidát strany Most-Híd a jej predseda Béla Bugár.
Súčasné právomoci prezidenta sú podľa neho dostatočné a silné, aj keď zriadením je tento štát parlamentnou demokraciou, nie prezidentským systémom.
“Prezident vždy môže navrhnúť riešenia, držať nejakú tému na stole a robiť kontrolnú úlohu.”
V správe o stave republiky by podľa Bugára mal prezident spomínať aj pozitívne veci. Ide podľa neho o dôležitú úlohu hlavy štátu.
Prezidentské právo veta je podľa Bugára potrebné využiť tam, kde hrozí porušenie základných ľudských práv alebo práv menšín.“Samozrejme, vždy vtedy, keď daný zákon by škodil záujmom aspoň časti obyvateľov.”
Štátne vyznamenanie by udelil osobnostiam, na ktoré je podľa neho treba upozorniť a nie sú v spoločnosti až tak známi. “Prezident môže vyzdvihovať ľudí, ktorí môžu byť príkladom pre ostatných. Zároveň treba vyberať takých, ktorí nerozdeľujú spoločnosť.”
Pri vymenovaní sudcov, vysokých štátnych úradníkov a podobne by skúmal jednak odborné predpoklady, ale ako hovorí, je potrebné posudzovať “či sú morálne schopní vykonávať danú pozíciu.”
K zahraničnej politike uviedol, že aj prezident si musí uvedomiť, že Slovensko je člen EÚ a NATO. “Musíme sa chovať tak, aby sme boli aktívnymi hráčmi v týchto zoskupeniach. Aj keď prezident môže mať iný názor ako niektorí členovia vlády, tento smer musí dodržať.”