Noam Avram Chomsky

NAŽIVO

 

10:27

Trump môže už na budúci týždeň znížiť clo na čínsky tovar zo 145 % na 50 %, uviedol denník New York Post s odvolaním sa na svoje zdroje.

Obchodné rokovania medzi USA a Čínou sa čoskoro začnú vo Švajčiarsku a Trump je pripravený znížiť clá.

09:16

V týchto minútach sa v Moskve začína víťazná prehliadka. Putin sedí na pódiu vedľa Si Ťin-pchinga. Čínsky líder má na hrudi stuhu svätého Juraja.

Na snímke Si Ťin-pching a Vladimir Putin / Foto: Telegram
09:05

 

 

08:54

Po raste zhruba o 3 % počas štvrtkového (8. 5.) obchodovania pokračovali ceny ropy v raste aj v piatok, pričom cena Brentu prekročila 63 USD a cena WTI 60 USD za barel (159 litrov). Informovali o tom správy agentúr Bloomberg a Reuters.

08:52

Americké ministerstvo obrany vo štvrtok oznámilo, že armáda „okamžite“ začne s procesom vyraďovania zo služby približne 1000 transrodových ľudí. Príslušníci armády, ktorí neodídu dobrovoľne do júna, budú donútení armádu opustiť. Informovala o tom agentúra AFP.

Ide o vykonanie nariadenia Donalda Trumpa z januára tohto roka, ktoré potvrdil aj Najvyšší súd USA.

08:42

Bývalý americký prezident Joe Biden vo štvrtok povedal, že berie na seba určitú zodpovednosť za víťazstvo Donalda Trumpa v novembrových prezidentských voľbách v USA. Svojho nástupcu v úrade zároveň obvinil, že nebráni záujmy Spojených štátov.

Odpovedal tak moderátorke stanice ABC v živom televíznom rozhovore na otázku, či sa cítil byť zodpovedný za to, že si „nevypočul“ obavy voličov z imigrácie alebo inflácie, alebo za to, že Trump vlani zvíťazil nad vtedajšou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou, čo mu zabezpečilo druhé funkčné obdobie v Bielom dome.

08:39

 

 

08:37

Export Číny v apríli vzrástol a výrazne prekonal očakávania, napriek tomu, že vývoz do USA zaznamenal pokles. Aj dovoz sa od odhadov analytikov výrazne líšil. Informovala o tom v piatok čínska colná správa, ktorej údaje priniesli agentúra Reuters a portál RTTNews.

Vývoz Číny vzrástol v apríli oproti rovnakému obdobiu minulého roka o 8,1 %.

08:21

Všetky záchranné zložky zasahovali v noci na piatok v českej obci Čeladná v okrese Frýdek-Mýstek, kde podľa hasičov došlo k výbuchu a zrúteniu vnútornej časti miestneho hotela, zrejme stropu. Hasičom sa podarilo zachrániť dvoch zavalených ľudí. Najmenej tri osoby utrpeli zranenia, informoval server Novinky.cz.

Hovorkyňa hasičov Petra Lukášová pre server potvrdila, že k mimoriadnej udalosti došlo približne o 23.00 h v budove hotela Zámeček.

08:19

Spojené štáty sa podľa viceprezidenta J.D. Vancea v konflikte medzi Indiou a Pakistanom obmedzia len na diplomatické úsilie. „To, čo môžeme urobiť, je povzbudiť týchto ľudí, aby (situáciu) trochu deeskalovali,“ povedal vo štvrtok Vance v rozhovore pre spravodajskú stanicu Fox News.

Šéf americkej diplomacie Marco Rubio zároveň naliehal na Islamabad, aby ukončil akúkoľvek podporu „teroristickým skupinám“, cituje AFP.

08:16

Budovu Empire State Building v New Yorku vysvietili vo štvrtok svetlami v zlatej a bielej farbe na počesť zvolenia prvého amerického pápeža – bývalého kardinála z Chicaga Roberta Francisa Prevosta, ktorý prijal meno Lev XIV. Informovala o tom agentúra DPA.

Vatican Conclave New Pope Reax New York nový pápež Lev XIV.
Na snímke Empire State Building je osvetlená zlatou a bielou farbou na počesť pápeža Leva XIV. vo štvrtok 8. mája 2025 v New Yorku / Foto: SITA/AP-Frank Franklin II
07:59

Nový nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul pricestoval vo štvrtok na svoju prvú návštevu Ukrajiny od svojho nástupu do funkcie. Zúčastní sa na piatkovom neformálnom stretnutí šéfov diplomacií EÚ v meste Ľvov, informovala agentúra DPA.

Na rokovaniach v tomto meste bude aj šéf ukrajinskej diplomacie Andrij Sybiha a zamerané budú na pokračujúcu podporu pre Ukrajinu.

France Germany Johann Wadephul
Na snímke novovymenovaný nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul / Foto: TASR/AP-Abdul Saboor/Pool via AP
07:54

Pakistan vo štvrtok raketami a dronmi opätovne útočil na vojenské stanovištia v Indiou kontrolovanom spornom regióne Džammú a Kašmír. Uviedla to vo štvrtok indická vláda, informovali agentúry Reuters a DPA.

Vláda v Naí Dillí vyhlásila, že v noci zaútočila na systémy protivzdušnej obrany na viacerých miestach v Pakistane. Islamabad zas tvrdí, že počas noci zostrelil 25 indických dronov.

India Pakistan ostreľovanie
Na snímke indická vlajka leží pred poškodeným obchodom po nočnom delostreleckom ostreľovaní z Pakistanu v dedine Gingal v okrese Uri v Indiou kontrolovanom Kašmíre / Foto: TASR/AP-Dar Yasin
07:51

Americký prezident Donald Trump vyzval vo štvrtok na jednomesačné bezpodmienečné prímerie medzi Ruskom a Ukrajinou, pričom zdôraznil, že akékoľvek jeho porušenie by bolo trestané sankciami. Informuje o tom agentúra AFP.

„Rokovania s Ruskom/Ukrajinou pokračujú. USA vyzývajú na, ideálne, 30-dňové bezpodmienečné prímerie,“ napísal Trump na svojej sociálnej sieti Truth Social krátko po svojom telefonickom rozhovore s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

07:49

Šéf Agentúry OSN na pomoc palestínskym utečencom (UNRWA) Philippe Lazzarini vo štvrtok odsúdil zatvorenie šiestich škôl prevádzkovaných touto organizáciou vo východnom Jeruzaleme izraelskými jednotkami a nazval ho “útokom na deti”.

„Útok na deti. Útok na vzdelávanie. Smutný deň v okupovanom východnom Jeruzaleme… Vpád do škôl a ich nútené zatvorenie je do očí bijúcim ignorovaním medzinárodného práva,“ napísal Lazzarini na platforme X.

07:44

Česko si vo štvrtok pripomenulo 80. výročie konca druhej svetovej vojny spomienkovými oslavami, došlo však i k protestom. Prezident Petr Pavel v prejave na pražskom Vítkove vyzdvihol podporu svojej krajiny Ukrajine, informujú správy portálov iDnes.cz a Novinky.cz.

07:43

 

 

 

07:39

Nový spolkový kancelár Friedrich Merz pozval amerického prezidenta Donalda Trumpa na návštevu Nemecka. Urobil tak vo štvrtok večer počas svojho prvého telefonického rozhovoru so šéfom Bieleho domu, informuje agentúra DPA.

Prvé zasadnutie vládneho kabinetu
Na snímke nový nemecký kancelár Friedrich Merz počas prvého zasadnutia vládneho kabinetu v Berlíne / Foto: TASR/AP-Ebrahim Noroozi
07:21

Štvrtkový telefonát medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a jeho ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským prebehol „veľmi dobre“, uviedli ukrajinskí predstavitelia. Zelenskyj Trumpovi potvrdil, že Ukrajina je pripravená na rokovania s Ruskom „v akomkoľvek formáte“, informuje agentúra AFP.

07:15

Pápež Lev XIV. niekoľko mesiacov pred svojím zvolením, vtedy ešte ako kardinál Prevost, zdieľal na sociálnych sieťach články kritizujúce amerického prezidenta Donalda Trumpa a viceprezidenta USA J.D. Vancea. Išlo najmä o články týkajúce sa otázok migrácie, informuje AFP.

„J.D. Vance sa mýli: Ježiš nás nežiada o to, aby sme stupňovali našu lásku k ostatným,“ znel titulok zverejnený na Prevostovom účte spolu s odkazom na článok z amerických novín National Catholic Reporter.

07:07
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Rozhovor s Noamom Chomskym: Od klimatických zmien cez bankrot bánk až po vojnu

David Barsamian: 20. marca vydal Medzivládny panel OSN pre zmenu klímy svoju najnovšiu správu. Nové hodnotenie IPCC od vysokopostavených vedcov varovalo, že pri riešení klimatickej krízy už nemáme veľa času nazvyš. Generálny tajomník OSN Antonio Guterres povedal: “Tempo zvyšovania teploty za posledné polstoročie je najvyššie za posledných 2 000 rokov. Koncentrácia oxidu uhličitého je najvyššia za najmenej 2 milióny rokov. Klimatická časovaná bomba tiká.” Na konferencii COP 27 povedal: “Sme na diaľnici do klimatického pekla, pričom máme stále nohu na plynovom pedáli. Je to rozhodujúci problém nášho veku. Je to hlavná výzva nášho storočia.” Moja otázka na vás znie: Človek by si myslel, že prežitie bude galvanizujúci problém, ale prečo neexistuje väčší pocit naliehavosti pri jeho zásadnom riešení?

Noam Avram Chomsky
Na snímke Noam Avram Chomsky
❚❚
.

Noam Chomsky: Bolo to veľmi silné Guterresovo vyhlásenie. Myslím si, že by mohlo byť ešte silnejšie. Nie je to len určujúca otázka tohto storočia, ale celej histórie ľudstva. Ako povedal, teraz sa nachádzame v bode, v ktorom sa rozhodne, či bude ľudský experiment na Zemi pokračovať v nejakej rozpoznateľnej podobe. Správa bola strohá a jasná. Dostávame sa do bodu, v ktorom sa dajú do pohybu nezvratné procesy. Neznamená to, že zajtra všetci zomrú, ale prejdeme zlomovými bodmi, keď sa už nebude dať nič robiť, keď to bude len úpadok ku katastrofe.

Takže áno, je to otázka prežitia akejkoľvek formy organizovanej ľudskej spoločnosti. Už teraz sa objavuje mnoho príznakov extrémneho nebezpečenstva a ohrozenia, zatiaľ takmer výlučne v krajinách, ktoré sa na vzniku katastrofy podieľali najmenej. Často sa hovorí, a správne, že bohaté krajiny katastrofu vytvorili a chudobné krajiny sú jej obeťami, ale v skutočnosti je to trochu zložitejšie. Sú to bohatí v bohatých krajinách, ktorí katastrofu vytvorili, a všetci ostatní vrátane chudobných v bohatých krajinách čelia problémom.

Čo sa teda deje? Vezmime si Spojené štáty a ich dve politické strany. Jedna strana je stopercentne odmietavá. Zmena klímy sa nedeje, alebo ak sa deje, nie je to naša vec. Zákon o znížení inflácie bol v podstate klimatickým zákonom, ktorý sa Bidenovi podarilo presadiť, hoci Kongres ho prudko oslabil. Nehlasoval zaň ani jeden republikán. Ani jeden. Žiadny republikán nebude hlasovať za nič, čo poškodzuje zisky bohatých a korporátneho sektora, ktorému opovržlivo slúžia.

.

Mali by sme si uvedomiť, že to nie je zabudované. Vráťme sa do roku 2008, keď senátor John McCain kandidoval na prezidenta. Mal malý klimatický program. Nie veľa, ale predsa len niečo. Kongres vrátane republikánov zvažoval, že niečo urobí s tým, o čom všetci vedeli, že je to hroziaca kríza. Dozvedel sa o tom obrovský energetický konglomerát bratov Kochovcov. Roky pracovali na tom, aby republikáni lojálne podporili ich kampaň za zničenie ľudskej civilizácie. Tu došlo k odchýlke. Rozbehli obrovskú kampaň, podplácali, zastrašovali, astroturfovali, lobovali, aby republikánov vrátili k úplnému popieraniu, a podarilo sa im to.

Odvtedy je to hlavná popieračská strana. V posledných republikánskych primárkach pred Trumpovým nástupom v roku 2016 všetky popredné republikánske osobnosti uchádzajúce sa o prezidentskú nomináciu buď tvrdili, že globálne otepľovanie neexistuje, alebo možno existuje, ale nie je to naša vec. Jedinou malou výnimkou, ktorú liberálna mienka veľmi chválila, bol John Kasich, guvernér štátu Ohio. A ten bol vlastne najhorší zo všetkých. To, čo povedal, bolo: samozrejme, globálne otepľovanie sa deje. Samozrejme, že k nemu prispievajú ľudia. Ale my v Ohiu budeme používať naše uhlie slobodne a bez ospravedlnenia. Bol tak veľmi poctený, že ho pozvali, aby vystúpil na ďalšom zjazde demokratov. Nuž, to je jedna z dvoch politických strán. Ani náznak odklonu medzi nimi od: poďme pretekať do záhuby, aby sme si zabezpečili čo najbohatšiu a najmocnejšiu voličskú základňu.

A čo druhá strana? Bola tu iniciatíva Bernieho Sandersa, aktivizmus hnutia Sunrise a dokonca aj Joe Biden mal spočiatku mierne slušný klimatický program – nie dosť, ale veľký krok vpred oproti čomukoľvek v minulosti. Postupne by ho však osekala stopercentná republikánska opozícia a pár pravicových demokratov, Joe Manchin a Kyrsten Sinema. Nakoniec z toho vyšiel zákon o znížení inflácie, ktorý mohol prejsť len vďaka tomu, že poskytol darčeky energetickým korporáciám.

Do popredia sa tak dostáva konečná šialenosť našej inštitucionálnej štruktúry. Ak chcete zastaviť ničenie planéty a ľudského života na Zemi, musíte podplatiť bohatých a mocných, aby vám možno vyšli v ústrety. Ak im ponúkneme dostatok cukríkov, možno prestanú zabíjať ľudí. To je divoký kapitalizmus. Ak chcete niečo dosiahnuť, musíte podplatiť tých, ktorí to tu vlastnia.

A pozrite sa, čo sa deje. Ceny ropy sú v nedohľadne a energetické korporácie hovoria: Prepáčte, chlapci, už žiadna udržateľná energia. Viac peňazí zarobíme tým, že vás zničíme. Dokonca aj BP, jediná spoločnosť, ktorá začala niečo robiť, v podstate povedala: Nie, viac zarobíme na tom, že všetko zničíme, takže to budeme robiť.

.

Na konferencii COP v Glasgowe sa to ukázalo veľmi jasne. John Kerry, zástupca USA pre klímu, bol v eufórii. V podstate povedal, že sme vyhrali. Teraz máme korporácie na svojej strane. Ako môžeme prehrať? Nuž, bola tu malá poznámka pod čiarou, na ktorú upozornil politický ekonóm Adam Tooze. Súhlasil, že áno, povedali to, ale s dvoma podmienkami. Po prvé, pridáme sa k vám, pokiaľ to bude ziskové. Po druhé, musí existovať medzinárodná záruka, že ak utrpíme nejakú stratu, pokryje ju daňový poplatník. Tomu sa hovorí slobodné podnikanie. S takouto inštitucionálnou štruktúrou bude ťažké sa z toho dostať.

Čo teda robí Bidenova administratíva? Vezmime si projekt Willow. Práve teraz povoľuje spoločnosti ConocoPhillips otvoriť veľký projekt na Aljaške, ktorý prinesie ďalšie fosílne palivá na desiatky rokov. Používajú známe metódy na spevnenie aljašského večného ľadu. Jedným z veľkých nebezpečenstiev je, že permafrost, ktorý pokrýva obrovské množstvo skrytých fosílnych palív, sa topí, čím sa do atmosféry dostávajú skleníkové plyny, ktoré budú mať monštruózne následky. Preto sa permafrost spevňuje. Veľký krok vpred! Prečo to robia? Aby ho mohli využiť na efektívnejšiu ťažbu ropy. To je divoký kapitalizmus priamo pred našimi očami s ostrou jasnosťou. Musíme byť géniovia, aby sme to nevideli, ale robí sa to.

Pozrite sa na postoje ľudí, Pew pravidelne robí prieskum verejnej mienky. Nedávno v prieskume požiadali ľudí, aby zoradili podľa dôležitosti niekoľko desiatok naliehavých problémov, hoci jadrová vojna, ktorá je rovnako veľkou hrozbou ako klimatické zmeny, nebola ani len uvedená. Klimatické zmeny boli až na konci rebríčka. Oveľa dôležitejší bol rozpočtový deficit, ktorý vôbec nie je problémom. Trinásť percent republikánov – to je takmer štatistická chyba – považovalo klimatické zmeny za naliehavý problém. Viac demokratov si to myslelo, ale nie dosť.

 

Otázka znie: Dokážu sa ľudia, ktorým záleží na minimálnych ľudských hodnotách, ako je napríklad prežitie, zorganizovať a konať dostatočne efektívne, aby prekonali nielen vlády, ale aj kapitalistické inštitúcie určené na samovraždu?

.

Barsamian: Túto otázku ste počuli už miliónkrát: Ako je možné, že majitelia ekonomiky, kapitáni priemyslu, generálni riaditelia majú deti, majú vnúčatá, ako môžu nemyslieť na ich budúcnosť a chrániť ich namiesto toho, aby ich vystavovali riziku?

Chomsky: Povedzme, že ste generálnym riaditeľom JPMorgan. Nahradili ste Jamieho Dimona. Veľmi dobre viete, že keď financujete fosílne palivá, ničíte životy svojich vnúčat. Nedokážem čítať jeho myšlienky, ale mám podozrenie, že to, čo mu prechádza hlavou, je: Ak to neurobím, dosadia tam niekoho iného, kto sa bude – pretože taká je povaha takýchto inštitúcií – usilovať o zisk a podiel na trhu. Ak ma vyhodia, príde niekto iný, nie taký milý ako ja. Aspoň viem, že všetko ničíme, a snažím sa to trochu zmierniť. Tomu ďalšiemu to bude úplne jedno. Takže ako dobrodinec ľudskej rasy budem naďalej financovať rozvoj fosílnych palív.

To je presvedčivý postoj takmer všetkých ľudí, ktorí to robia. Vedci spoločnosti ExxonMobil boli 40 rokov ďaleko na čele pri objavovaní hrozieb a extrémnych nebezpečenstiev globálneho otepľovania. Desaťročia informovali vedenie spoločnosti, že ničíme svet a že to bolo len odložené niekde v zásuvke.

V roku 1988 James Hansen, slávny geofyzik, vypovedal v Senáte a v podstate povedal, že sa rútime do katastrofy. Vedenie ExxonMobilu a ďalších spoločností to muselo zvážiť. Už to nemôžeme len tak odložiť do šuplíka. Zavolali si teda svojich odborníkov na PR a povedali: “Ako by sme to mali riešiť?” A oni odpovedali: “Ak to budete popierať, hneď vás odhalia. Takže to nepopierajte. Jednoducho to spochybnite. Povedzte, že je to možno pravda, možno nie. V skutočnosti sme nepreskúmali všetky možnosti. Nerozumeli sme slnečným škvrnám, otázkam o oblačnosti, takže sa jednoducho staňme bohatšou, rozvinutejšou spoločnosťou. Malá poznámka pod čiarou, budeme mať oveľa väčšie zisky a neskôr, ak to bude nejaká realita, budeme v lepšej pozícii, aby sme sa s tým vyrovnali.”

To bola propagandistická línia. Veľmi účinné PR. A potom sa vám stane, že bratia Kochovci a im podobní si kúpia Republikánsku stranu, alebo to, čo kedysi bolo politickou stranou, a urobia z nich totálnych popieračov, ktorí tvrdia, že možno ide o liberálny hoax, a tak ďalej.

Demokrati k tomu prispeli aj inými spôsobmi. Na nedávnych voľbách v oblastiach pozdĺž texaskej hranice je zaujímavá jedna vec: Mexičania, ktorí vždy volili demokratov, hlasovali za Trumpa. Prečo? Nuž, viete si to ľahko predstaviť: mám prácu v ropnom priemysle. Demokrati ma chcú pripraviť o prácu, zničiť moju rodinu, a to všetko preto, lebo títo liberálni elitári tvrdia, že dochádza ku globálnemu otepľovaniu. Prečo by som im mal veriť? Hlasujme za Trumpa. Aspoň budem mať prácu a budem môcť uživiť svoju rodinu.

Čo však demokrati neurobili, bolo to, že tam nešli, neorganizovali, nevzdelávali a nepovedali: “Environmentálna kríza zničí vás a vaše rodiny. Môžete si nájsť lepšiu prácu v oblasti udržateľnej energie a vaše deti sa budú mať lepšie.” Na miestach, kde to urobili, vlastne vyhrali. Jedným z najvýraznejších prípadov bola Západná Virgínia, uhoľný štát, kde Joe Manchin, senátor za uhoľný priemysel, toľko blokoval. Môj priateľ a kolega Bob Pollin a jeho skupina z Massachusettskej univerzity, PERI, Výskumný ústav politickej ekonómie, tam pracovali na mieste a teraz tam baníci vyzývajú na prechod na udržateľnú energiu. Zjednotení baníci dokonca prijali rezolúcie, v ktorých na to vyzývajú.

 

Barsamian: A čo sa deje v bankovom sektore vzhľadom na krach banky Silicon Valley, po ktorej nasledovala banka Signature a problémy banky First Republic?

Chomsky: Ľudia, ktorí to vedia, seriózni ekonómovia, ktorí sú v tomto smere úprimní, ako napríklad Paul Krugman, hovoria veľmi jednoducho: nevieme. Toto sa datuje takmer 45 rokov dozadu, do obdobia deregulačnej mánie. Deregulujte financie a prejdete na ekonomiku založenú na financiách, pričom sa krajina deindustrializuje. Peniaze zarábate na financiách, nie na budovaní vecí – na riskantnom podnikaní, ktoré je veľmi výnosné, ale vedie ku krachu, a potom žiadate vládu, teda daňových poplatníkov, aby vás zachránila.

.

V päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch minulého storočia, teda v období veľkého rastu, nedošlo k žiadnym veľkým bankovým krízam, pretože ministerstvo financií si udržalo kontrolu nad bankovým sektorom. V tých časoch bola banka len bankou. Ak ste mali nejaké peniaze navyše, vložili ste ich tam. Niekto si prišiel požičať peniaze, aby si kúpil auto alebo poslal svoje dieťa na vysokú školu. To bolo bankovníctvo. Trochu sa to začalo meniť s Jimmym Carterom, ale Ronald Reagan bol lavína. Ľudia ako Larry Summers hovorili, že deregulujme deriváty, otvorme to celé. Nasledovala jedna kríza za druhou. Reaganova vláda sa skončila obrovskou krízou sporiteľní a pôžičiek. Opäť sme zavolali priateľského daňového poplatníka. Bohatí zarábajú veľa peňazí a ostatní platia náklady.

Bob Pollin a Gerry Epstein to nazvali “záchrannou ekonomikou”. Slobodné podnikanie, zarábajte, kým môžete, až kým nepríde kríza a verejnosť vás nezachráni. Najväčšia bola v roku 2008. Čo sa stalo? Vďaka deregulácii zložitých finančných produktov, ako sú deriváty, a ďalším iniciatívam za vlády Billa Clintona došlo ku krachu v odvetví bývania a potom vo finančnom odvetví. Kongres prijal právny predpis TARP, ktorý mal dve zložky. Po prvé, zachránil gangstrov, ktorí spôsobili krízu prostredníctvom rizikových hypoték, úverov, o ktorých vedeli, že nikdy nebudú splatené. Po druhé, urobil niečo pre ľudí, ktorí prišli o svoje domovy a boli vyhodení na ulicu v dôsledku exekúcií. Hádajte, ktorú polovicu právnych predpisov Obamova administratíva implementovala? Bol to taký škandál, že generálny inšpektor ministerstva financií Neil Barofsky napísal knihu, v ktorej odsúdil, čo sa stalo. Bez účinku. V reakcii na to sa z mnohých pracujúcich, ktorí volili Obamu a verili jeho línii “nádej a zmena”, stali Trumpovi voliči, pretože sa cítili zradení stranou, ktorá tvrdila, že je pre nich.

 

Barsamian: Vojna na Ukrajine trvá už druhý rok a jej koniec je v nedohľadne. Čína navrhla mierový plán na jej ukončenie. Aké sú reálne šance, že sa tak stane v dohľadnom čase?

Chomsky: Čo je to za otázku? Globálny Juh žiada nejaké rokovacie riešenie, ktoré by ukončilo tieto hrôzy skôr, ako sa ešte zhoršia. Samozrejme, ruská invázia bola zločineckým aktom agresie. O tom niet pochýb. Ukrajinci majú právo sa brániť. Myslím si, že o tom by tiež nemali byť žiadne pochybnosti.

.

Otázka znie: budú Spojené štáty súhlasiť s tým, aby sa uskutočnili rokovania? Oficiálne stanovisko USA je, že vojna musí pokračovať, aby sa vážne oslabilo Rusko. V skutočnosti z toho Spojené štáty vlastne získavajú výhodný obchod. S malým zlomkom svojho kolosálneho vojenského rozpočtu vážne degradujú svojho hlavného vojenského protivníka, Rusko, ktoré nemá veľkú ekonomiku, ale má obrovskú armádu. Môžete sa pýtať, či to robí preto, ale je to fakt.

Existuje zámienka: ak budeme naďalej podporovať vojnu, dostaneme Ukrajinu do lepšej vyjednávacej pozície. V skutočnosti sa pravdepodobne dostanú do horšej, pretože tú krajinu vojna hospodársky ničí. Prakticky celá ich armáda je preč, nahradili ju noví regrúti, sotva vycvičení. Rusko tiež veľmi trpí, ale ak sa pozriete na ich relatívnu silu, kto vyhrá v patovej situácii? Nie je to veľké tajomstvo. Ukrajina bude pravdepodobne zničená, a napriek tomu pozícia USA je: musíme pokračovať, musíme vážne oslabiť Rusko a nejakým zázrakom sa Ukrajina stane silnejšou.

Británia nasleduje Spojené štáty. Ale čo Európa? Doteraz jej elity išli spolu so Spojenými štátmi. Jej obyvatelia nie sú takí jednoznační. Súdiac podľa prieskumov verejnej mienky, verejnosť žiada rokovania. Podnikateľský svet je hlboko znepokojený. Putinova zločinecká agresia bola z jeho pohľadu aj aktom zločineckej hlúposti. Rusko a Európa sú prirodzení obchodní partneri. Rusko má zdroje a nerastné suroviny, Európa technológie a priemysel. Namiesto toho Putin podal Washingtonu jeho najväčšie želanie na striebornom podnose. Povedal: Dobre, Európa. Staňte sa satelitom Spojených štátov, čo znamená, že budete smerovať k deindustrializácii.

Časopis The Economist okrem iného varoval, že Európa bude smerovať k deindustrializácii, ak bude naďalej podporovať vojnu vedenú NATO a USA, ktorú veľká časť sveta v súčasnosti považuje za zástupnú vojnu medzi Ruskom a Spojenými štátmi o ukrajinské orgány. V skutočnosti to však ide oveľa ďalej. V reakcii na požiadavky USA sa NATO teraz rozšírilo na Indopacifik, čo znamená, že USA majú Európu vo vrecku pre svoju konfrontáciu s Čínou, pre jej obkľúčenie prstencom štátov silne vyzbrojených americkými presnými zbraňami.

Medzitým Bidenova administratíva vyzvala na obchodnú vojnu, aby zabránila čínskemu rozvoju na celú generáciu. Nemôžeme im konkurovať, tak im zabráňme získať pokročilé technológie. Dodávateľské reťazce vo svete sú také zložité, že takmer všetko – patenty, technológie, čokoľvek – zahŕňa určitý podiel USA. Bidenova administratíva tvrdí, že nikto nemôže nič z toho použiť v obchodných vzťahoch s Čínou. Zamyslite sa nad tým, čo to znamená pre Holandsko, ktoré má najvyspelejší litografický priemysel na svete, ktorý vyrába dôležité súčiastky pre polovodiče, pre čipy. Washington mu prikazuje, aby prestalo obchodovať so svojím hlavným trhom, Čínou, čo je dosť vážny úder pre jeho priemysel. Bude s tým súhlasiť? To nevieme. To isté platí pre Južnú Kóreu. USA hovoria Samsungu, veľkej juhokórejskej firme, že sa musíš odrezať od svojho hlavného trhu, pretože máme niektoré patenty, ktoré používaš. To isté platí pre japonský priemysel.

.

Nikto nevie, ako budú reagovať. Budú sa dobrovoľne deindustrializovať, aby sa prispôsobili politike globálnej dominancie USA? Globálny Juh – India, Indonézia, krajiny Latinskej Ameriky – už teraz hovorí, že takéto sankcie neprijímame. Mohlo by to prerásť do veľkej konfrontácie na svetovej scéne.

 

Barsamian: Rafael Grossi, riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu, varoval pred nebezpečenstvom, ktoré predstavujú jadrové reaktory na Ukrajine. Ostreľovanie a boje v ich blízkosti by podľa neho mohli vyvolať “jadrovú katastrofu”. Bidenova administratíva medzitým pokračuje v “modernizácii” amerických jadrových zbraní. Je to ďalší príklad toho, keď blázni ovládajú blázinec?

Chomsky: Jedným z hlavných problémov, ktoré sa nám Dan Ellsberg a niektorí ďalší už roky snažia vysvetliť, je, žiaľ, rastúca hrozba jadrovej vojny. Vo Washingtone sa o tom hovorí, akoby to bol vtip: Urobme si malú jadrovú vojnu s Čínou! Generál letectva Mike Minihan nedávno predpovedal, že do dvoch rokov budeme mať vojnu s Čínou. Je to viac ako šialenstvo. Medzi jadrovými mocnosťami nemôže byť vojna.

Pritom strategické plánovanie USA za Trumpa, rozšírené Bidenom, spočíva v príprave na dve jadrové vojny, s Ruskom a Čínou. Áno, tie ukrajinské jadrové reaktory sú veľkým problémom, ale ide to ďalej. Spojené štáty teraz posielajú na Ukrajinu tanky a ďalšie zbrane. Poľsko posiela prúdové lietadlá. Skôr či neskôr Rusko pravdepodobne zaútočí na zásobovacie trasy. (Americkí vojenskí analytici sú trochu prekvapení, že sa to tak dlho drží). Kyjev navštevujú poprední predstavitelia Washingtonu. Spomínate si, že by niekto navštívil iracké hlavné mesto Bagdad, keď ho Spojené štáty rozbíjali na prach? Podľa mojich spomienok nie. V skutočnosti niekoľko mierových dobrovoľníkov dostalo príkaz opustiť krajinu, pretože bola taká zničená. Ukrajina je ťažko zasiahnutá, ale ak Rusko bude pokračovať v útoku na západnú Ukrajinu vrátane zásobovacích trás, možno aj ďalej, potom sa stanú možnými priame konfrontácie s NATO.

V skutočnosti sa už pohybuje na rebríčku eskalácie. Ako ďaleko sa dostane? V jastrabom sektore máte ľudí, ktorí navrhujú, že možno potopíme ruskú čiernomorskú flotilu. A ak sa tak stane, povedia, ďakujeme, to bolo pekné, o tie lode nám v skutočnosti veľmi nešlo, však?

Vlastne, ak sa vrátime k tomu prieskumu Pew, tak tam ani neuviedli jadrovú vojnu ako jednu z otázok, ktoré by ľudia mohli zaradiť. Šialenstvo je jediné slovo, ktoré na to môžete použiť.

.

 

Barsamian: Keď už hovoríme o planetárnom nebezpečenstve, zmluva START medzi USA a Ruskom stanovila limity na rozmiestnené strategické jadrové hlavice. Rusko nedávno pozastavilo svoju účasť na nej. Aké nebezpečenstvo z toho vyplýva?

Chomsky: V čom je problém? Rusko za to bolo ostro odsúdené. Oprávnene. Negatívne činy by sa mali kritizovať. Ale je tu nejaké pozadie, o ktorom by sme nemali hovoriť. Režim kontroly zbrojenia sa starostlivo vyvíjal 60 rokov. Veľa tvrdej práce a rokovaní. Obrovské verejné demonštrácie v Spojených štátoch a v Európe viedli Ronalda Reagana k tomu, že v roku 1987 prijal návrhy ruského vodcu Michaila Gorbačova na uzavretie Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu v Európe, čo bol veľmi dôležitý krok. Dwight D. Eisenhower inicioval úvahy o zmluve o otvorenom nebi. John F. Kennedy podnikol určité kroky. Postupom času sa to vyvíjalo, až kým sa prezidentom nestal George W. Bush.

Odvtedy Republikánska strana systematicky likviduje 60 rokov kontroly zbrojenia. Bush zrušil Zmluvu o protiraketovej obrane. To bolo rozhodujúce. Pre Rusko je veľkým nebezpečenstvom mať zariadenia ABM v blízkosti svojich hraníc, keďže ide o zbrane prvého úderu. Trump prišiel so svojou demolačnou guľou a zbavil sa zmluvy Reagan-Gorbačov INF a neskôr aj zmluvy o otvorenom nebi. Išlo mu aj o novú zmluvu START, ale Biden prišiel práve včas, aby súhlasil s ruskými návrhmi na jej predĺženie. Teraz ju Rusi pozastavili. Toto všetko sú preteky do katastrofy a hlavnými zločincami je Republikánska strana v Spojených štátoch. Putinov čin treba odsúdiť, ale sotva sa odohral izolovane.

 

Barsamian: Americká spravodajská služba nedávno vydala svoje výročné hodnotenie hrozieb. Píše sa v ňom: “Čína má schopnosť priamo sa pokúsiť zmeniť globálny poriadok založený na pravidlách v každej oblasti a vo viacerých regiónoch ako takmer rovnocenný konkurent, ktorý sa čoraz viac snaží zmeniť globálne normy.” Toto slovné spojenie “globálny poriadok založený na pravidlách” je ako z Orwellovho žurnálu.

Chomsky: Je to zaujímavé slovné spojenie. V Spojených štátoch, ak ste poslušný intelektuálny komentátor a vedec, považujete za samozrejmé, že musíme mať poriadok založený na pravidlách. Ale kto určuje pravidlá? Túto otázku si nekladieme, pretože má zrejmú odpoveď: pravidlá určuje krstný otec vo Washingtone. Čína ho teraz otvorene spochybňuje a už roky volá po medzinárodnom poriadku založenom na OSN, ktorý podporuje veľká časť sveta, najmä krajiny globálneho Juhu. USA však nemôžu akceptovať, že by pravidlá neurčovali, pretože by to znamenalo prísny zákaz hrozby silou alebo jej použitia v medzinárodných záležitostiach, čo by znamenalo zákaz zahraničnej politiky USA. Viete si spomenúť na prezidenta, ktorý sa nezapojil do hrozby silou alebo použitia sily? A to nielen rozsiahle zločinecké akcie, ako bola invázia do Iraku. Keď Obama povie Iránu, že všetky možnosti sú otvorené, ak neurobíte, čo povieme, je to hrozba silou. Každý jeden prezident USA porušil medzinárodný poriadok založený na OSN.

.

A tu je malá poznámka pod čiarou, ktorú by ste nemali citovať. Porušili aj Ústavu Spojených štátov. Prečítajte si článok šesť, v ktorom sa hovorí, že zmluvy, ktoré uzavreli Spojené štáty, sú najvyšším zákonom krajiny, ktorý je každý zvolený úradník povinný dodržiavať. Hlavnou zmluvou po druhej svetovej vojne bola tá Charta OSN, ktorá zakazuje hrozbu silou alebo použitie sily. Inými slovami, každý jeden americký prezident porušil ústavu, ktorú máme uctievať ako danú nám Bohom.

Takže Čína sa stáva “rovnocenným konkurentom”? Je v regiónoch, ktoré ju obklopujú. Pozrite sa na vojnové hry, ktoré vedie Pentagón, a tie naznačujú, že ak by došlo k lokálnej vojne o Taiwan, Čína by pravdepodobne vyhrala. Samozrejme, táto myšlienka je smiešna, pretože akákoľvek vojna by rýchlo prepukla do terminálnej vojny. Ale takéto hry sa hrajú. Takže Čína je rovnocenný konkurent. Koná správne a legálne? Samozrejme, že nie. Opevnila skaly v Juhočínskom mori. Porušuje medzinárodné právo, porušuje konkrétne rozhodnutie OSN, ale expanduje.

Napriek tomu hlavnou čínskou hrozbou sú iniciatívy, ako je zbližovanie Saudskej Arábie a Iránu, a tak vnášanie vážnych problémov do politiky USA, ktorá sa tiahne už 80 rokov, s cieľom kontrolovať Blízky východ. Zo strategického hľadiska je to “najdôležitejšia oblasť na svete”, ako sa vyjadrila vláda, a Čína sa do nej zahryzáva, vytvára politické riešenie, ktoré by mohlo znížiť napätie, dokonca by mohlo vyriešiť hroznú vojnu v Jemene a zároveň spojiť tamojšieho hlavného spojenca Washingtonu, Saudskú Arábiu, a Irán, jeho hlavného nepriateľa. To je neprípustné! Pre USA a Izrael je to skutočná rana.

 

Barsamian: Vaša klasická kniha s Edom Hermanom je Manufacturing Consent. Keby ste ju aktualizovali dnes, Sovietsky zväz by ste, samozrejme, nahradili Čínou a/alebo Ruskom a nepochybne by ste pridali aj rozvoj sociálnych médií. Čokoľvek iné?

Chomsky: To by boli hlavné veci. Sociálne médiá nie sú zanedbateľným bodom. Majú veľmi komplexný vplyv na americkú spoločnosť. Vráťme sa k americkej invázii do Iraku. Väčšina obyvateľstva si myslela, že Saddám Husajn je zodpovedný za 11. september. Za hranicou obludnosti, ale počuli tu dosť propagandy na to, aby tomu uverili. Sociálne médiá to všetko len zhoršujú. Nedávna štúdia o mladých ľuďoch, o takzvanej generácii Z, a o tom, odkiaľ získavajú správy, ukázala, že noviny už takmer nikto nečíta. Takmer nikto nepozerá televíziu. Veľmi málo ľudí sa dokonca pozerá na Facebook. Získavajú ich z TikToku, Instagramu. Aká komunita sa bude snažiť pochopiť tento svet na základe sledovania ľudí, ktorí sa zabávajú na TikToku?

Ďalším účinkom sociálnych médií je to, že ľudí ženú do bublín, ktoré sa samy posilňujú. Všetci tomu podliehame. Ľudia ako ja počúvajú váš program alebo Democracy Now. Nepočúvame Breitbart. A naopak, platí to isté. A prichádza ďalšie monštrum, systém chatbotov umelej inteligencie, úžasný spôsob vytvárania dezinformácií, démonizácie, ohovárania. Pravdepodobne neexistuje spôsob, ako ho kontrolovať. A toto všetko je súčasťou výroby súhlasu. Sme najlepší a najbystrejší. Odstráňte týchto ľudí z našich vlasov a budeme riadiť svet v prospech všetkých. Videli sme, ako to funguje.

.

 

Barsamian: Ako prekonať propagandu a aké sú techniky na spochybnenie divokého kapitalizmu?

Chomsky: Spôsob, ako sa postaviť propagande, je ten, ako to robíte vy, len viac – aktívnejšie, angažovanejšie. Pokiaľ ide o divoký kapitalizmus, existujú dva kroky. Ten menší je odstrániť divokú časť. Nie je celkom utopické povedať: vráťme sa k tomu, čo sme mali pred Reaganom. Majme mierne drsný kapitalizmus, v ktorom sú stále nejaké slušné mzdy, práva pre ľudí a tak ďalej. Zďaleka to nie je ideálne, ale oveľa lepšie ako to, čo sme mali odvtedy.

Druhým krokom je odstrániť hlavný problém. Vráťme sa do počiatočných fáz priemyselnej revolúcie v Spojených štátoch. Pracujúci ľudia považovali za samozrejmé, že mzdová zmluva je úplne nelegitímny útok na ich základné práva, ktorý z vás urobil to, čo sa otvorene nazývalo “mzdovými otrokmi”. Prečo by sme mali celý svoj bdelý život plniť príkazy pána? Považovalo sa to za ohavnosť. Bolo to dokonca heslo Republikánskej strany za Lincolna, že je to neprípustné. Toto hnutie trvalo až do začiatku 20. storočia, kým ho definitívne rozdrvil červený strach Woodrowa Wilsona, ktorý v podstate zlikvidoval socialistickú stranu a robotnícke hnutie. V tridsiatych rokoch došlo k určitému oživeniu, ale nie v takom rozsahu.

A teraz je aj to preč. Ľudia považujú za svoj najvyšší životný cieľ, aby sa väčšinu svojho bdelého života podriaďovali príkazom pána. A to je naozaj účinná propaganda, ale aj to sa môže zmeniť. Už teraz existujú návrhy na účasť zamestnancov na riadení, ktoré sú všetko možné, len nie utopické. Existujú v Nemecku a na iných miestach a to by sa mohlo stať: Prečo si podnik neprevezmeme sami? Prečo by sme sa mali riadiť príkazmi nejakého bankára v New Yorku, keď to tu môžeme riadiť lepšie? Nemyslím si, že je to až tak ďaleko.

 

Barsamian: Zdá sa, že blázni ovládajú blázinec. Aké známky zdravého rozumu sú tam vonku, aby čelili bláznom?

.

Chomsky: Veľa. Je tu veľa ľudového aktivizmu. Je to na uliciach. Mladí ľudia vyzývajú na slušné zaobchádzanie s ostatnými. Mnohé z toho je veľmi solídne a vážne. Extinction Rebellion, hnutie Sunrise. Zachráňme planétu pred zničením. Je tu veľa hlasov. Tvoje, Democracy Now, Chris Hedges, veľa stránok, Alternet, Common Dreams, Truthout, The Intercept, TomDispatch, mnoho ďalších. To všetko sú snahy o vytvorenie alternatívneho sveta, v ktorom môžu ľudské bytosti prežiť. To sú znamenia nádeje pre svet.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Juraj Tušš

Ivan Štubňa

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Michal Durila

Marek Brna

.
.
.

NAŽIVO: Prehliadka Dňa víťazstva na Červenom námestí v Moskve 2025. Putin už privítal Fica

Pozrite si prenos z Pochodu víťazstva 2025, ktorý sa uskutoční na počesť 80. výročia Veľkého víťazstva. Priamy prenos slávnostného sprievodu,…

09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Štefuca pre HS: Je to choré! Na sklonku existencie spaľovacích motorov vytvoríme ťažko splniteľnú normu, podľa ktorej sa budú nové motory predávať len pár rokov

V EÚ z trhu úplne zmizli lacné autá za nejakých 10, 12 alebo 14 tisíc, ktoré by boli nielen moderné…

09. 05. 2025 | Rozhovory | 19 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Rozhovory | 19 min. čítania | 0 komentárov

“To je taková idiocie!” Silné vyjadrenie Bartošku, ktoré by sme si mali pripomínať opakovane

Vo štvrtok nás zasiahla smutná správa. Po dlhom boji s chorobou zomrel Jiří Bartoška. Společnost pro obranu svobody projevu sa…

09. 05. 2025 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov

Estónsko, maják európskej demokracie a morálky? Čo odhalil zákaz pre slovenskú delegáciu

Prelet slovenského vládneho špeciálu nad svojím územím zakázali tri krajiny – Lotyšsko, Litva a Estónsko. Aké hodnoty vyznávajú elity tejto…

09. 05. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov

V symbolickom čase. Návšteva Si Ťin-pchinga v Rusku má mnoho tajných cieľov

Čína je znepokojená zbližovaním Ruska a USA, píše Anadolu. Návšteva Si Ťin-pchinga má za cieľ zabezpečiť vzťahy s Moskvou, ktoré…

09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
.

Liberálne médiá naznačili, že Orbán chystá vojnu. Teraz znášajú potupu

Aj v Maďarsku sa liberálna tlač snaží pomocou opozície poškodiť svojej vláde – model podobný tomu nášmu. Teraz vytiahli starú…

09. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Fico sa v Moskve stretol so srbským prezidentom Vučičom. Zverejnili aj video s odkazom

Srbský prezident Aleksandar Vučič sa vo štvrtok večer v Moskve stretol so slovenským premiérom Robertom Ficom, informuje TASR podľa srbského…

09. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Opozícia nemá nič, len nenávisť. Naď požaduje voči komunistom “hlbokú orbu”

Z demonštrácie s názvom Stojíme na správnej strane, organizovanej opozičnými politickými subjektmi, vystreľovala nenávisť a hnev…

08. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Augustinián, ktorý sa pozná s novým pápežom prezradil: Na Slovensku bol veľakrát

Slovenský augustinián Juraj Pigula hovorí o bezprostredných dojmoch po zvolení jeho rehoľného spolubrata kardinála Roberta Francisa Prevosta za novú hlavu…

09. 05. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Nie priateľský akt

Človek sa nestačí čudovať, kam až zašla európska politika dnešných čias

09. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nový pápež sa v minulosti nebránil komentovaniu politiky, zdieľal kritické články o Trumpovi a Vanceovi

Pápež Lev XIV. niekoľko mesiacov pred svojím zvolením zdieľal na sociálnych sieťach články kritizujúce amerického prezidenta Donalda Trumpa a viceprezidenta…

09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Výzva z Ameriky: Je najvyšší čas prehodnotiť tabletky na potrat. Príliš veľa žien trpí v tichosti

Podľa najnovších prelomových výskumov uskutočnených v Spojených štátoch amerických je jeden z najčastejšie predpisovaných liekov na umelé prerušenie tehotenstva –…

09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Vance posiela odkaz Putinovi

Viceprezident DJ Vance povedal, že Rusko nemôže počítať s ukrajinskými územiami, ktoré ešte nezískalo. Uviedol tiež, že nadsadené požiadavky Ruska mu…

09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Viete, čo robili komunisti s vašimi starými rodičmi? Oslobodzovali spolu Európu!

Neuveriteľné sa stáva pravdou: Brusel začal prepisovať realitu 2. svetovej vojny . Všimol si to Braňo Ondruš na pôde europarlamentu.…

08. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

V jednom z útvarov Ozbrojených síl SR utrpel vojak strelné zranenie

V jednom z útvarov Ozbrojených síl SR utrpel profesionálny vojak strelné zranenie. Na sociálnej sieti o tom informovali OS SR …

09. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Dominik Duka k voľbe pápeža: Myslím, že pro mnohé bylo toto vystoupení určitou úlevou

Zařadil jsem se mezi věřící Katolické církve a obyvatele světa a papežskou volbu jsem sledoval stejně jako oni – ne…

09. 05. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

Si sa stretol s Putinom. Prvé podrobnosti

Čínske ministerstvo zahraničných vecí informovalo o podrobnostiach rozhovorov medzi Siom a Putinom o Ukrajine

09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Kto je nový pápež Lev XIV.

Prinášame krátky životopis nového pápeža

08. 05. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov

Stačí na ni dlouhodobě močit…

Zatímco se u nás pěkně přepisuje historie a vládní politici se předhánějí v umění, jak nemluvit o sovětském osvobození a…

09. 05. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Nie každé priateľstvo je zdravé. Spoznajte varovné znaky skôr, než bude neskoro

Nie každé priateľstvo je zdravé. Spoznajte varovné znaky skôr, než bude neskoro: Niekedy skutočné zlomené srdce nepochádza z romantiky -…

09. 05. 2025 | 0 komentárov

.

Je dobré mít doma pár kilo rýže, aneb dodatečné úvahy post-blackoutové

Milí čtenáři, ač oficiální vyšetřování španělského blackoutu ještě nepřišlo s žádnou příčinou, máme k dispozici aspoň něco – příběhy samotných…

09. 05. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

IQ test s levom: Dokážete do 19 sekúnd nájsť 3 rozdiely na dvoch fotografiách?

IQ test s levom: Dokážete do 19 sekúnd nájsť 3 rozdiely na dvoch fotografiách? Rozlišovacie hádanky testujú koncentráciu a pamäťové…

09. 05. 2025 | 0 komentárov

Veterán Vladimír Strmeň predniesol silné slová, ktoré by si mal vypočuť každý jeden z nás

Zabráňte, aby znova nezahorel oheň vojny nad našim milým Slovenskom, lebo vo vojne tečie krv, umierajú nevinní ľudia a rozpadajú…

08. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Očný test: Len 1 z 20 dokáže nájsť slimáka ukrytého medzi korytnačkami - dokážete to aj vy?

Očný test: Len 1 z 20 dokáže nájsť slimáka ukrytého medzi korytnačkami - dokážete to aj vy? Otestujte si svoje…

09. 05. 2025 | 0 komentárov

.

Nie EÚ ale USA a Rusko diskutujú o obnovení dodávok ruského plynu do Európy

USA a Rusko diskutujú o obnovení dodávok ruského plynu do Európy za účasti Američanov v rámci mierového urovnania situácie na…

08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Musk varuje pred koncom sveta: "Slnko zničí Zem, musíme kolonizovať Mars"

9.5.2025 Redakcia Auto trendy . Najbohatší muž sveta, Elon Musk, šokoval svojimi apokalyptickými vyhláseniami o budúcnosti ľudstva. Podľa neho je…

09. 05. 2025 | 0 komentárov

Zo Sixtínskej kaplnky stúpa biely dym, kardináli zvolili nového pápeža

Kardinálom sa podarilo zvoliť nového pápeža, krátko po 18:00 začal z komína Sixtínskej kaplnky stúpať biely dym. Stalo sa tak…

08. 05. 2025 | Aktualizované 08. 05. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Aktualizované 08. 05. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

Američania utopili v Červenom mori ďalšiu stíhačku F/A-18 Super Hornet

USA, 8. mája 2025 - USA naďalej strácajú lietadlá v Červenom mori. Podľa CNN, ktorá sa odvoláva na svoje zdroje, sa…

09. 05. 2025 | 0 komentárov

.


.

Zomrel obľúbený herec Jiří Bartoška

Zomrel herec a prezident Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch Jiří Bartoška

08. 05. 2025 | Aktualizované 08. 05. 2025 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Aktualizované 08. 05. 2025 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov

Aktuálne. Delegácia odletela úplne inou trasou. Estónsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko neumožnili prelet cez svoje územie

Estónsko zamietlo prelet slovenského vládneho špeciálu s premiérom Robertom Ficom na palube na oslavy konca 2. svetovej vojny do Moskvy…

08. 05. 2025 | Aktualizované 08. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Aktualizované 08. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Došlo v Kyjeve k stretu špeciálnych jednotiek SBU a GUR?

V Kyjeve kolujú povesti, že v apríli, počas pokusu príslušníkov Bezpečnostnej služby Ukrajiny o vyšetrovanie v Hlavnom spravodajskom úrade, došlo…

08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Európsky parlament otáča v nosnom odvetví. Podporil zmiernenie emisných cieľov pre automobilky

Európsky parlament vo štvrtok podporil zmenu noriem emisií oxidu uhličitého CO2 pre nové osobné automobily a dodávkové vozidlá. Europoslanci tak…

08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE











.
.

Blogy

Juraj Tušš

Ivan Štubňa

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Michal Durila

Marek Brna

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov