NAŽIVO

Po tom, čo sa vo Vietname prevrátila turistická loď s viac než 50 osobami na palube najmenej 18 ľudí zahynulo a dve desiatky ďalších sú nezvestné, uviedli tamojšie štátne médiá.

17:48

V Limogese vo Francúzsku vyčíňali desiatky maskovaných osôb. S kovovými tyčami a zápalnými fľašami útočili na vozidlá idúce po diaľnici a dostali sa aj do stretu s políciou. Úrady majú podozrenie, že vyčíňanie súvisí s vojnou gangov.

17:40

Iránske štátne médiá uviedli, že najmenej 21 ľudí prišlo o život a 34 ďalších utrpelo zranenia po nehode autobusu na juhu Iránu.

17:12

Organizátori potvrdili, že Rusko zrušilo medzinárodné vojensko-technické fórum Armáda-2025, ktoré sa malo konať od 11. do 14. augusta neďaleko Moskvy.

17:11

Poľská agentúra pre letecké navigačné služby prostredníctvom svojho hovorcu potvrdila, že výpadok systému riadenia letovej prevádzky viedol v sobotu k rozsiahlym meškaniam a rušeniu spojov v leteckej doprave v Poľsku.

17:10

Z výsledkov nového reprezentatívneho prieskumu, ktorý v sobotu zverejnila organizácia Allensbach Institute vyplýva, že Nemci odmietajú zákaz AfD pomerom hlasov 52 ku 27 percent.

15:56

Pietro Parolin v mene Vatikánu vyjadril pochybnosti o pravdivosti vyhlásení Izraela, že útok na katolícky kostol v palestínskom Pásme Gazy bol omylom. Parolin v rozhovore pre RAI zdôraznil, že Vatikán nie je spokojný s doteraz poskytnutými vysvetleniami.

15:42

Po náraze vozidla do davu ľudí v štvrti East Hollywood v Los Angeles utrpelo v sobotu zranenia najmenej 28 ľudí, uviedli tamojšie záchranné zložky.

15:23

EÚ privítala Spojenými štátmi sprostredkované prímerie medzi Sýriou a Izraelom.

14:53

Izrael bagatelizoval sľub Ahmada Šaru, že nové vedenie Sýrie bude chrániť tamojšie menšiny. Gideon Saar v reakcii na najnovšie sektárske násilnosti v juhosýrskej provincii Suwajdá – konštatoval, že byť menšinou v súčasnej Sýrii – Kurdom, drúzom, alavitom alebo kresťanom – je „veľmi nebezpečné“.

14:37

Po tom, čo vozidlo vrazilo do davu ľudí v štvrti East Hollywood v Los Angeles utrpelo vážne zranenia viac než 20 ľudí. Stav najmenej piatich zranených je kritický.

14:02

V katedrále v Nagasaki požehnali repliku zvona, ktorý bol zničený pred 80 rokmi, keď USA zhodili na mestá Hirošima a Nagasaki atómové bomby.

14:01

Parlament na Kube schválil ústavnú reformu, ktorá ruší pravidlo, že kandidát na prezidenta pri svojej prvej kandidatúre nesmie mať viac ako 60 rokov. Návrh predložil Raúl Castro. Nové pravidlá začnú platiť od prezidentských volieb v roku 2028.

14:01

Vo veku 99 rokov zomrel Alan Bergman, ktorý sa podieľal na viacerých hitoch pre spevákov ako Frank Sinatra, Michael Jackson či Tony Bennett.

14:00
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Roman Michelko: Kde pramení prosperita Švajčiarska? Pozrime sa na to, ako funguje politický systém

Väčšine ľudí sa pri Švajčiarsku vynoria nasledujúce asociácie: banky, hodinky, syr, neutralita a referendá. Táto alpská krajina má skutočne špecifický politický systém a podľa mnohých práve takéto usporiadanie vytvára predpoklady pre nebývalú a trvalú prosperitu

❚❚
.

 

Vývoj Švajčiarska pritom nebol priamočiary.  Už v roku 1291 sa spojili tri kantóny Uri, Schwyz a Unterwalden a vytvorili takzvanú “Večnú alianciu”, ktorá plnila obrannú úlohu proti vonkajšiemu nebezpečenstvu. Toto zoskupenie bolo veľmi úspešné a postupne sa rozširovalo o nové kantóny, pričom si však udržiavalo svoju nezávislosť. Významným medzníkom  sa stal rok 1648, keď po Vestfálskom mieri získalo Švajčiarsko neutralitu. Tá bola potvrdená aj Viedenským kongresom roku 1815, ktorým  bolo zafixované politické usporiadanie Európy po napoleonských vojnách. Práve Viedenský kongres akceptoval trvalú neutralitu ako nemenný politický status, ktorý bol po celé devätnáste, ale aj dvadsiate storočie, na rozdiel od iných neutrálnych krajín, napríklad Holandska, Belgicka, akceptovaný. Ako vieme, na rozdiel od spomenutých krajín sa Švajčiarska nedotkla ani prvá, ani druhá svetová vojna.

Okrem trvalej a medzinárodne akceptovanej neutrality je Švajčiarsko špecifické aj svojou polopriamou demokraciou. Tradícia kantonálnych zhromaždení siaha vo Švajčiarsku do stredoveku, ale až v ústave z roku 1848 bolo zavedené povinné referendum, pri zmenách ústavy. Odvtedy je nutné každú zmenu ústavy ratifikovať referendom, rovnako ako vstup Švajčiarska do medzinárodných organizácii. Aj preto vstúpilo Švajčiarsko do OSN až v roku 2002.

.

Napriek tomu, že sa o Švajčiarsku  hovorí ako o takmer priamej demokracii, nie je to celkom tak. Okrem častých referend má Švajčiarsko aj zastupiteľskú demokraciu s dvojkomorovým parlamentom. Švajčiarsko je teda zväzovým, zloženým štátom, ktorý sa skladá z dvadsiatich šiestich  kantónov. Vo Švajčiarsku sa veľmi dbá na princíp subsidiarity, teda jasné rozdelenie kompetencií medzi  jednotlivé zložky moci.

Na úrovni federácie má štát kompetencie  v oblastiach  obrany, medzinárodných vzťahov, poľnohospodárstva a sociálneho zabezpečenia. Kantóny majú kompetencie v oblastiach  spravodlivosti, zdravotníctva, polície, vzdelania a výskumu. Na úrovni obcí sú kompetencie v oblastiach  životného prostredia a kultúry.

Kantóny však  majú relatívne významný vplyv aj pri tvorbe federálnych politík. Silným nástrojom na obhajobu záujmov predovšetkým menších kantónov je paritné zastúpenie ich zástupcov v Rade kantónov, čo umožňuje efektívne presadzovanie záujmov aj menších kantónov na federálnej úrovni, ktorá je kompetenčne rovnocenná druhej komore parlamentu.

 

Na snímke politológ Roman Michelko Foto:Štefan Puškáš
Na snímke politológ Roman Michelko Foto:Štefan Puškáš

Ďalšou z možností kantónu, ako sa vymedziť sa voči rozhodnutiu federálnej vlády, je zablokovať rozhodnutie referendom.

.

Kantóny majú aj kompetenciu zákonodarnej iniciatívy na federálnej úrovni, môžu teda navrhovať federálne zákony. V konečnom dôsledku je veľmi efektívna prax  konzultácií s federálnymi orgánmi pred prijatím zákona. Takáto prax sa uplatňuje približne pri – v deväťdesiatych  percentách  prijatej legislatívy.

Zákonodarnú moc vo Švajčiarsku vykonáva Federálne zhromaždenie, ktoré je dvojkomorové.

Prvá komora – Národná rada –  (Conseil national) má  dvesto poslancov bez ohľadu na kantonálnu príslušnosť. Od roku 1919 sú volení podľa proporcionálneho volebného systému, pričom na vstup do parlamentu nie je určené žiadne kvórum.

Druhou komorou je Rada kantónov, ktorá má celkom štyridsaťšesť  poslancov, pričom každý kantón deleguje dvoch poslancov a každý polkantón jedného, teda  dvadsať kantónov po dvoch a šesť polkantónov po jednom.

Rada kantónov je volená rôznymi volebnými systémami podľa kantonálnych ústav. Niekde je teda voľba väčšinová vo všeobecných voľbách, niekde zase nepriama, keď kantonálne parlamenty  vyšlú svojich poslancov do Rady kantónov. V niektorých polkantónoch  sú poslanci volení poslanci na Zhromaždeniach voličov. Poslanci v tejto komore majú rozdielnu dĺžku mandátu, tú si určujú jednotlivé kantóny samostatne a podľa svojich pravidiel,  čo niekedy spôsobuje asymetrickosť politických strán v parlamente.

.

Obe komory švajčiarskeho parlamentu sú rovnocenné a k schváleniu zákona je potrebný súhlas oboch komôr.

Federálne zhromaždenie však, na rozdiel od iných parlamentov, často naráža na limity, ktoré predstavuje nebývalé využívanie  prvkov priamej demokracie, teda referend. Parlament totiž oproti iným krajinám nezasadá stále, ale len  dva až tri mesiace v roku a pri prijímaní legislatívy má veľký vplyv  predparlamentná fáza prejednávania zákonov. Aj  preto je frekvencia prijímania zákonov vo Švajčiarsku podstatne nižšia než v iných európskych krajinách, a nie je výnimkou, že od ideového zámeru po prijatie zákona ubehne aj niekoľko rokov. Existujú zákony, ktoré  boli prijaté až desať  rokov od predloženia.

V oblasti výkonnej moci riadi Švajčiarsko takzvaná Federálna rada. Je to v podstate vláda, ktorá však vykonáva ako kolektívny orgán aj úlohy hlavy štátu.  Federálna rada je závislá od podpory oboch komôr parlamentu a pozostáva zo siedmych členov – ministrov: zahraničia, vnútra,  spravodlivosti, obrany, financií,  hospodárstva a nakoniec životného prostredia,  dopravy a spojov. Ich funkčné obdobie je štvorročné, rovnako ako mandát poslancov Federálneho zhromaždenia.

Z členov Federálnej rady sú každoročne volení prezident a viceprezident na dobu jedného roka, pričom po ukončení svojho mandátu nesmú byť  ihneď  znova zvolení. Prezident Švajčiarska je však viac-menej čestná funkcia, má skôr postavenie prvého medzi rovnými a nedisponuje viacerými kompetenciami iných prezidentov, napríklad rozpustením parlamentu či menovaním členov vlády.

Pri kreovaní Federálnej rady sa dbá na viaceré špecifiká. Žiaden kantón v nej nesmie byť zastúpený viac ako jedným členom. Federálna rada bola v rokoch 1959 – 2003 tvorená štyrmi najvýznamnejšími švajčiarskymi stranami -politickými stálicami  v pomere 2 : 2 :2 : 1. Boli to:  Liberálnodemokratická strana (FDP), Sociálnodemokratická strana Švajčiarska (SPS), Kresťanskodemokratická ľudová strana (CVP) a Švajčiarska ľudová strana (SVP). Tento politický kartel  pretrval  vyše tridsaťštyri rokov a viedol k nebývalej stabilite politického systému, keďže priemerná životnosť ministra v takejto vláde bola na európskej pomery takmer nepredstaviteľná –  vyše jedenásť rokov.

Ako už bolo spomenuté,  Federálna rada vykonáva kompetencie akejsi federálnej vlády. Okrem riadenia rezortov v zbore  rozhoduje medzi jednotlivými ministerstvami   a kantónmi, garantuje dodržiavanie ústav kantónov a preskúmava ich legislatívnu agendu. Zaujímavosťou je, že napriek tomu, že je zodpovedná za armádu, ktorej v čase vojny jej velí, vláda nemá kompetenciu udržiavať stálu armádu. Tá má skôr dobrovoľnícky charakter, v zásade nie je profesionalizovaná.

Veľmi významným prvkom v politickom systéme Švajčiarska je Federálne kancelárstvo, na čele ktorého stojí kancelár. Toho na obdobe štyroch rokov volí Federálne zhromaždenie. V jeho kompetencii je riadiť spoločný sekretariát Federálnej rady a Federálneho zhromaždenia, pričom však podlieha pokynom Federálnej rady.

Zaujímavosťou švajčiarskeho systému je aj absencia niektorých kompetencií parlamentu voči vláde. Aj keď je vláda formálne podriadená parlamentu, je ním volená, paradoxne, parlament nemá kompetenciu už zvolenú vládu v priebehu jej štvorročného mandátu odvolať. Na druhej strane má Federálna rada voči Federálnemu zhromaždeniu viacero povinností. Každoročne musí predkladať Federálnemu zhromaždeniu ročnú správu o svojej činnosti, je podrobovaná priebežnej kontrole, na čom sa zakladá jej legitimita.

Zásadné špecifiká švajčiarskeho politického systému by sme mohli zhrnúť do viacerých bodov.

Výrazný kantonalizmus – jednotlivé zložky  federácie majú vlastné špecifiká, nezameniteľnú identitu jazykovú a náboženskú. Pre Švajčiarsko je typická dvojitá identita. Kantonálna a celoštátna. Švajčiarsko nie je len federáciou kantónov, ale aj etník,  konfesií a jazykových skupín – nemeckej, francúzskej a talianskej.  Retrorománska je marginálna, hovorí ňou približne pol percenta Švajčiarov.

.

Z toho potom rezultuje vysoká miera jazykovej a konfesionálnej tolerancie, ktorej začiatky siahajú až do neskorého stredoveku. Napríklad už v roku 1520 si kantóny mohli slobodne vybrať,  či ostanú katolícke, alebo príjmu protestantizmus.

Táto veľmi široká nezávislosti švajčiarskych kantónov sa však prejavuje aj v niektorých politických bizarnostiach. Napríklad volebné právo získali ženy v kantónoch Vaud a Neuschatel  až v roku 1959, ale v polokantone Apptzel/ Rhodes – Interiuer oveľa neskôr, v roku 1991, aj to až na základe rozhodnutia Federálneho súdu.

Švajčiarsko je zaujímavé aj veľmi fragmentovaným straníckym systémom, ako aj tým, že existujú akoby tri politické úrovne: komunálna politika, kantonálna politika a politika na federálnej úrovni.

Najzásadnejším špecifikom švajčiarskeho politického systému je nadmerné využívanie inštitútov priamej demokracie. Celkový počet referend vo Švajčiarsku na všetkých troch úrovniach moci, teda obecnej, kantonálnej či federálnej, je porovnateľný s počtom referend v celom svete, ktorých je ročne v priemere – okolo dvesto. Kým v iných štátoch je referendum len trpeným a marginálnym doplnkom politických procesov,  vo Švajčiarsku má referendum konštitutívny charakter a zásadným spôsobom ovplyvňuje charakter jeho politického systému. Pre ilustráciu treba uviesť, že medzi rokom 1848, keď bola prijatá prvá švajčiarska ústava a rokom 1874, keď došlo k jej jedinej zásadnej revízii významným navýšením právomocí orgánov centrálnej moci, až do súčasnosti bolo vo Švajčiarsku stotridsať zmien ústavy, ktoré, samozrejme, odobrilo referendum.

Inak od roku 1848 do roku 2004 sa na federálnej úrovni uskutočnilo 531 – päťstotridsaťjeden referend. Z toho 187 bolo obligatórnych(záväzných), 152 fakultatívnych a 192 bolo ľudových iniciatív. V referendách sa však obyvateľstvo rozhodovalo zväčša konzervatívne a schválilo približne len 10 % – desať občianskych návrhov. Oveľa častejšie bol prijatý vládou prepracovaný či kompromisný návrh.

.

Dnes pozná Švajčiarsko viacero foriem referend či iných inštitútov priamej demokracie:

  • obligatórne (zaväzujúce) referendum pri zmene ústavy,
  • fakultatívne (odporúčacie) referendum o prijatí zákona,
  • ľudovú iniciatívu o čiastočnej revízii ústavy,
  • fakultatívne finančné referendum ( v devätnástich kantónoch je obligatórne),
  • povinné, ak rozpočet prekročí stanovenú výšku výdajov,
  • referendum o konvenciách – teda o obsahu zmlúv medzi kantónmi (v deviatich kantónoch je obligatórne a v siedmich fakultatívne),
  • ľudovú iniciatívu pre prijatie zákona,
  • ľudovú iniciatívu pre administratívne rozhodnutie

Referendá či ľudové iniciatívy sú v Švajčiarsku časté aj na lokálnej (komunálnej) či kantonálnej úrovni. V priemere sa ročne na všetkých troch úrovniach moci komunálnej (obecnej), kantonálnej a federálnej uskutoční už spomínaných približne dvesto referend.

Na iniciovanie záväzného referenda o zmene ústavy je potrebné získať  podpisy päťdesiattisíc občanov. V roku 1949  bol zavedený aj inštitút fakultatívneho (odporúčacieho – nezáväzného) referenda, ktoré sa môže týkať všetkých rozhodnutí  Federálneho zhromaždenia, avšak ak referendum zmení, či upraví ústavu, musí byť  do roka  schválená  záväzným referendom. Inštitút ľudovej iniciatívy, ktorým možno požadovať revíziu ústavy či federálnych zákonov,  potrebuje stotisíc podpisov.

Švajčiarsky politický systém je špecifický. Podľa mnohým práve táto jeho vlastnosť spôsobuje relatívne vysokú mieru blahobytu v tejto spoločnosti.  Otázkou je, či  práve takýto systém je prenosný aj do iných teritórií a politických kultúr, či na prosperitu Švajčiarska v rovnakej miere ako politický systém nevplýva vývoj a historický kontext švajčiarskej polopriamej demokracie, tradície, životný štýl, zdieľané hodnoty, dlhoročné demokratické tradície a podobne. Podľa mnohých totiž asi nie je možné vybudovať Švajčiarsko bez Švajčiarov, to však neznamená, že niektoré prvky ich politického systému nie sú hodné inšpirácie a aplikácie aj v iných systémoch.

Roman Michelko

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Zdeno Drdol

Marián Tkáč

Marek Brna

Erik Majercak

Michal Durila

Miroslav Iliaš

.
.
.

Národný pochod Hrdí na rodinu: „Manželstvo chráni deti!“

Národný pochod Hrdí na rodinu, ktorý bude v sobotu v centre Bratislavy, ukáže, že na rodine a manželstve záleží. Mottom…

19. 07. 2025 | Aktualizované 19. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Skončil sa pochod, ktorý nesúhlasil s plánovanou elektrárňou Málinec

V časti obce Látky – Čechánky na Podpoľaní sa v sobotu popoludní skončil vyše 40-kilometrový pochod, ktorý bol za spravodlivé…

19. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov

Západ má 18 mesiacov, aby sa pripravil na možnú vojnu s Čínou a Ruskom, tvrdí veliteľ NATO

Spojené štáty a krajiny Európskej únie majú podľa generála Alexusa Grynkewicha, vrchného veliteľa spojeneckých síl Organizácie Severoatlantickej zmluvy v Európe,…

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Koniec pre Zelenského?

Podľa amerického novinára Seymoura Hersha by Zalužnyj mohol Zelenského nahradiť v priebehu niekoľkých mesiacov

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ostro sledovaný prípad. Ruská federácia sa odvolá proti vylúčeniu z kvalifikácie na ZOH 2026 v sánkovaní

Ruská sánkarská federácia oznámila, že podnikne právne kroky proti rozhodnutiu Medzinárodnej sánkarskej federácie (FIL) vylúčiť ruských športovcov z kvalifikácie na…

19. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Zaplatiť za zbrane pre Ukrajinu nestačí

Patriot, ktorý chce Nemecko poslať na Ukrajinu, bude pripravený až o 6-8 mesiacov, citoval Bild zdroj z nemeckej vlády

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

18-krát s holou riťou na horúcu pec

Ak si malé dieťa, resp. aj dospelý človek sadne holou riťou na horúcu pec, urobí to len raz v prípade,…

19. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Čo vlastne zničili USA ťažkými bombami v Iráne

Iba jeden z troch iránskych jadrových objektov, ktoré minulý mesiac napadli USA, bol vážne poškodený, informuje The Washington Post s…

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

SNS navrhne na septembrovej schôdzi 50-percentné zníženie platu prezidenta

Slovenská národná strana navrhne na septembrovej schôdzi Národnej rady (NR) SR zníženie platu prezidenta SR Petra Pellegriniho o 50 percent.…

19. 07. 2025 | Aktualizované 19. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Aktualizované 19. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Od Trenčína vietor veje a čo na to ministerstvo kultúry a školstva?

Bola to náhoda, keď som sa dozvedel, že v Trenčíne urobili vernú repliku Uhorskej kráľovskej koruny, teda aj našej koruny. Čo…

19. 07. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov

Chemická továreň pod maskou parku. V Šuranoch štát klame a stavia

Bez diskusie, bez pravdy. V Šuranoch sa začína výstavba obrej chemickej továrne, ktorá sa schováva za názov „priemyselný park“. Štát…

19. 07. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov

Balázs Orbán: „Nežiadali sme ich, aby bojovali v našom mene“

„Nežiadali sme ich, aby bojovali v našom mene“: politický poradca maďarského premiéra Balázs Orbán odmietol tvrdenie, že Ukrajina bráni nielen…

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

19. 07. 2025 | Aktualizované 19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Aktualizované 19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Kongres USA nevylúčil ročnú pomoc Ukrajine z vojenského rozpočtu

Informovala o tom kongresmanka Marjorie Taylor Greenová, ktorá podporuje MAGA a predložila príslušný pozmeňujúci a doplňujúci návrh

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajinci nebojujú za nás, ale iba za seba

„Ukrajinci bojujú za seba a majú na to právo. Ale toto sa netýka našej bezpečnosti, my sme ich nikdy nežiadali,…

19. 07. 2025 | 0 komentárov

Novinári na Slovensku majú problémy s mentálnym zdravím

Milan Uhrík a Milan Mazurek rozoberajú čo sa o Slovensku napísalo v reporte z Európskej únie, že „vraj atmosféra na…

19. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trump, Putin a Si Ťin-pching sa možno stretnú v Číne

Trump, Putin a Si Ťin-pching sa môžu stretnúť v Číne začiatkom septembra, informuje The Times

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Štát po veternej smršti na východe konal okamžite, minister vnútra odmieta tvrdenia, že neurobili nič

Štát po veternej smršti na východe konal okamžite, pričom minister vnútra Matúš Šutaj Eštok odmieta tvrdenia, že neurobil nič. Ako…

19. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Hrnko: O čom nám hovoria dejiny

V súvislosti so včerajším prejavom premiéra Roberta Fica si spomínam na jeho výrok z tlačovej konferencie spred pár rokov, keď…

19. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Nevkusné zariadenie príbytkov zachytené na fotografiách

Veril by si tomu, že niektorí ľudia to dokážu poriadne prepáliť a ich zariadenie vlastných domovov je hotová katastrofa? Ak…

19. 07. 2025 | 0 komentárov

Zelenskyj reorganizuje vládu. Potrebuje peniaze, zbrane a lojalitu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dokončil rozsiahlu reorganizáciu vlády. Vymenil premiéra a ministra obrany a nominoval nového veľvyslanca v USA – všetky…

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Obrázková hádanka: Iba ľudia s mimoriadnym IQ dokážu zistiť počet melónov do 6 sekúnd!

Obrázková hádanka: Iba ľudia s mimoriadnym IQ dokážu zistiť počet melónov do 6 sekúnd. Obrázkové hádanky sú formou hlavolamu, ktorý…

19. 07. 2025 | 0 komentárov

Friedrich Merz a Keir Starmer podpísali „prvú zmluvu svojho druhu“ o obrane a migrácii

Spojené kráľovstvo a Nemecko podpísali vo štvrtok historickú obrannú zmluvu, ktorá zabezpečuje vzájomnú pomoc pri útokoch a zameriava sa na…

19. 07. 2025 | | 3 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | | 3 min. čítania | 0 komentárov

Trhy na Wall Street a v Európe zväčša stagnovali, investori pred víkendom volili opatrnosť

Americké a európske akciové trhy si v piatok po predošlých silných dňoch nepripísali výraznejšie zisky a väčšinou stagnovali. Wall Street,…

19. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

Historické fotografie, ktoré zmenia tvoj pohľad na mnohé veci

Pohľad na historické fotografie občas môže poriadne zamiešať tvojimi myšlienkami. Dnešné historické fotografie tak trocha zmenia tvoj pohľad na mnoho…

19. 07. 2025 | 0 komentárov

.

Muž, ktorý skočil z okraja vesmíru, zomrel pri paraglidingu

Felix Baumgartner, ktorý kedysi prekonal svetový rekord v najvyššom zoskoku padákom z okraja vesmíru, zahynul pri nehode s motorovým paraglidom…

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Iba 16 % Talianov je pripravených vziať do ruky zbraň v prípade vojny

Iba 16 % Talianov v odvodovom veku je pripravených vziať do ruky zbraň v prípade vojny

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Otcové Goriotové…

Byly komunální volby v roce 2018 a protože u nás v Miroslavi kamarádím s kluky, co zde tvoří místní buňku…

19. 07. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Kalifornská polícia pri domovej prehliadke objavila „továreň na náhradné materstvo“

Kalifornská polícia zachránila 21 detí z vily páru, ktorý je podozrivý z prevádzkovania „továrne na náhradné materstvo“. 15 z nich…

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.


.

Pavel Šik: Pár nedůležitých poznámek o Sýrii

Izrael nově zasáhl na syrském území. Pokaždé opakuju, že Blízký východ se nedá hodnotit evropskými měřítky dobra a zla. K…

19. 07. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov

Americká hybridná vojna proti Kube sa zameria viac na sabotáže a teroristické činy

USA, 18. júl 2025 - 9.júla sa konala veľká tlačová konferencia o postoji Kuby v boji proti terorizmu za účasti…

19. 07. 2025 | 0 komentárov

Počas školského predstavenia bol v Holandsku bodnutý muž

V stredu večer bol 53-ročný učiteľ z holandského mesta Dordrecht vážne zranený. Učiteľ zakročil do hádky medzi trojicou mužov, keď jeden…

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Trump sprísnil požiadavky v rokovaniach s EÚ

Trump sprísnil požiadavky v rokovaniach s EÚ o obchodnej dohode, informuje The Financial Times

18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










O Trumpovej výzve prejsť do ofenzívy

V denníku The Washington Post sa dnes objavil článok, ktorý s odvolaním sa na anonymného ukrajinského predstaviteľa tvrdí, že Trump…

18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Zdeno Drdol

Marián Tkáč

Marek Brna

Erik Majercak

Michal Durila

Miroslav Iliaš

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov