Barcelona 17. apríla 2018 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Chris Pizzello)
Anglický spevák Roger Waters, člen legendárneho zoskupenia Pink Floyd, ktorý teraz vystupuje aj ako sólový interpret, počas koncertu odsúdil kontroverznú sýrsku skupinu Biele prilby (White Helmets) a povedal, že “iba vytvárajú propagandu džihádistom a teroristom”.
Vyhlásenie Watersa prišlo v piatok počas koncertu v Barcelone. Spevák povedal, že USA, Veľká Británia a Francúzsko pripravovali útok na Sýriu na základe správ, ktoré poskytli Biele prilby. Pred týždňom skupina zverejnila fotografie a záznamy o údajnom útoku chemickými zbraňami zo strany sýrskej vlády v meste Dúma pri Damasku.
Waters uviedol, že niekto ho požiadal, aby sa na festivale hovorilo aj o Dúme a o údajnom chemickom útoku. Spevák povedal, že mal odlišné názory na situáciu v Sýrii ako osoba, s ktorou sa o tom pred koncertom rozprával.
“Biele prilby sú falošná organizácia, ktorá existuje len aby vytvárala propagandu džihádistom a teroristom. Verím, že to tak je. Mnohí však na to máme rozdielne názory,” vysvetlil spevák, ako je to aj vidieť vo videu zachytenom z davu.
Waters vysvetlil, prečo neverí verzii Bielych prilieb. “Ak by sme mali počúvať propagandu Bielych prilieb a iných, povzbudzovali by sme naše vlády, aby začali zhadzovať bomby na ľudí v Sýrii. Bol by to omyl,” povedal.
“To, čo by sme mali urobiť, je presvedčiť naše vlády, aby nezhadzovali bomby na ľudí. A to, až kým sa neurobí všetok výskum, ktorý je potrebný, aby sme mali jasnú predstavu o tom, čo sa naozaj v regióne deje, “dodal. “Pretože žijeme vo svete, kde sa propaganda zdá byť dôležitejšia ako realita.”
Waters vyzvali ľudí, aby “prekročili hranice náboženstiev a národnosti” a spoločne spravili Zem lepším miestom.
Biele prilby sú považované za organizáciu civilnej obrany, ktorá pôsobí v časti Sýrie pod kontrolou rôznych ozbrojených skupín, vrátane radikálnych islamistov, ktorí sú proti vláde. Organizácia prijíma finančné prostriedky od niekoľkých západných štátov vrátane Spojených štátov a Spojeného kráľovstva. Skupina získala širokú podporu zo strany západných médií a dokument o nej dokonca získal cenu akadémie.
Pri niekoľkých príležitostiach boli príslušníci Bielych prilieb zachytení ako robia sporné veci, ako napríklad pomoc pri verejných popravách alebo pri organizovaní falošných záchranných operácií. Kritici tvrdia, že záchranné operácie sú len krytím ich skutočného účelu: produkovať fotografie a zábery, ktoré sú vhodné pre odporcov Damasku a poskytujú odôvodnenie vojenských akcií proti sýrskym vládnym silám. Ľudia v oblastiach, ktoré prevzala vláda Bašara Assada od džihádistov, podporujú takéto tvrdenia.