Roboty proti ľuďom. Budúcnosť českých pracovníkov nie je taká jasná, ako sa zdá

Praha 5. júla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

 

Výskum agentúry Behavio zistil, že 88 percent Čechov sa nebojí prichádzajúcej robotizácie práce. O prípadnej rekvalifikácii uvažuje necelá štvrtina opýtaných. Je podobná bezstarostlivosť oprávnená? V akých profesiách človeka najrýchlejšie nahradia roboti? Opýtali sme sa na to Blaka Wittmana, riaditeľa headhuntingové agentúry Goodcall v Prahe

Ilustračné foto

Umelá inteligencia a digitalizácia práce sa stáva neoddeliteľnou súčasťou pracovného trhu. Samoobslužné pokladne v supermarketoch, objednávanie jedál v rýchlom občerstvení a digitalizáciu poštových služieb berieme ako samozrejmosť. Časopis Forbes varuje, že tento technologický pokrok čoskoro odstráni minimálnu mzdu a nízko kvalifikované pracovné miesta.

Niektorí odborníci predpovedajú, že v dohľadnej budúcnosti skončia práce, nielen modrých, ale aj bielych golierov. K tomu nemecký futurológ a autor knihy „Technológia vs. ľudstvo“ Gerd Leonhard tvrdí, že ak môžete ľahko vysvetliť zmysel svojej práce, bude automatizovaná.

Sú, ale Česi pripravení na razantnú robotizáciu v horizonte 10 až 20 rokov? Celosvetová štúdia spoločnosti Pricewaterhouse Coopers poukazuje, že český trh práce sa zaradil na 4. miesto z hľadiska pravdepodobnosti robotizácie. Hrozí mu automatizácia takmer 25 percent všetkých pracovných miest do roku 2030, predovšetkým z dôvodu priemyselného zamerania ekonomiky.

Štúdia prebehla v 29 krajinách (27 štátov OECD, Rusko a Singapur). Pozrieme sa na zoznam najviac ohrozených povolaní, ktoré pre nás okomentoval pán Wittman a čo robotizácia znamená pre zamestnancov.

 

1. Vodiči nákladných áut a autobusov

V Dubaji a v rade iných metropol, súpravy metra už jazdia bez vodičov. Tiež sme zaznamenali vývoj automobilov od Tesly a Waymo, ktoré sú schopné prekonávať veľké vzdialenosti bez účasti človeka. Portál businessinsider.com tvrdí, že do roku 2021 takmer všetky globálne automobilové značky predstavia svoje verzie autonómnych automobilov. V plnom prúde pokračuje vývoj prenosných zariadení, ktoré môžu byť umiestnené aj do starších áut.

„Pokiaľ ide o metro je to v poriadku. Jazdí to sem a tam, takmer ako horská dráha, dá sa to riadiť na diaľku. Ale na samotnej ceste je toľko premenných faktorov, že kým ľudia nebudú dôverovať self-driving autám, ťažko budú dôverovať aj automaticky riadeným autobusom,“ povedal k tomu Wittman.

Do úvahy prichádza aj otázka bezpečnosti: „Ak riadite autobus s 40-50 ľuďmi alebo veľký nákladný automobil, cez polovicu ľudí nateraz bude proti tomu, aby to riadil robot. Myslím si, že čas, keď ľudia budú súhlasiť, aby autobusy riadili roboti alebo AI,  čoskoro nepríde.“

„Ak sa pozrieme (pozn. na náhradu vodičov robotmi) z dlhodobého hľadiska, je to možné. Pre mňa dlhodobo znamená 50 rokov. Krátkodobo si myslím, že vodiči nákladiakov a autobusov o svoju prácu neprídu,“ tvrdí Wittman a dodáva, že aj samotní užívatelia zatiaľ nie sú pripravení na využívanie technického pokroku. Dodáva, že najnovšie autonómne auto (self-driving car), napríklad XC90 SUV od Volva, všetkých vydesilo.

 

2. Advokátska práca

Jedna z najväčších amerických advokátskych kancelárií Baker Hostetler v roku 2016 prijala nového zamestnanca, Rossa. Táto správa by nebola ničím zaujímavá, keby nešlo o robota s umelou inteligenciou, ktorý vykonáva výskumnú prácu a je založený na systéme Watson spoločnosti IBM.

Blake Wittman k tomu poznamenal, že umelá inteligencia, ktorá je schopná si prečítať dokumenty rozumieť slovám, aby dávali dohromady zmysel, už existuje. „Tiež už existujú aplikácie, ktoré si čítajú knihy a sú schopné robiť isté závery. Je zrejmé, že to môže značne zrýchliť asistenčnú prácu. Ale tieto stroje nebudú schopné zabezpečiť ľudskú interakciu. Domnievam sa, že v najbližšej dobe to mnohým ľuďom prekážať nebude. Súčasne ich budú, a už používajú, takmer vo všetkých odvetviach, vrátane advokácie, pre vykonanie prác v teréne, administratívy a prieskumu za využitím ľudskej reči a učenia sa,“ vyhlásil odborník.

 

3. Účtovník

V súčasnosti možno dane vypočítavať prostredníctvom internetových aplikácií, ktoré dokážu komunikovať s bankou a poskytovať finančné poradenstvo. Automatizácia značne zrýchľuje prácu účtovníkov a predovšetkým tú najmenej zaujímavú časť, ručné zadávanie dát. K tomuto odboru Whittman poznamenal, že Česko zabezpečuje účtovníkov, administratívne a servisové centrá pre celú Európu a svet. Podľa slov odborníka počas konferencie ABSL (Association of Business Service Leaders), združujúca firmy v Českej republike,  z odvetvia podnikových služieb zaznelo, že okolo 50 percent týchto servisových stredísk majú čiastočne aj botové služby.

„Systém vykonáva časť práce účtovníctva alebo reportingu. To neznamená, že účtovník svoju prácu stratil, ale naopak sa môže zaoberať zložitejšími úlohami, nielen celý deň kontrolovať debet a kredit. Rýchlo sa to šíri a posunie to rad povolaní na vyššiu úroveň náročnosti. Za každé dve pozície, ktoré robotizácia a umelá inteligencia zruší, vzniknú tri viac náročné pozície,“ vysvetlil Wittman.

 

4. Služby (práca v jedálni, kuriérske služby, poštové služby)

Blake Wittman tvrdí, že dopyt po robotizácii služieb je stále veľký. Avšak podľa neho táto spolupráca zatiaľ prebieha vo formáte spolupráce človeka a stroja. „Ak sa pozrieme na akýkoľvek McDonald’s v Česku, majú veľké dotykové obrazovky, pomocou ktorých si môžete urobiť vlastnú objednávku. To znamená, že nepotrebujete toľko ľudí za pultom ako v minulosti. Možno, že bude potrebné o niečo menej ľudí – len na prípravu jedla a roznos. Niekedy určite nastane doba, keď jedlo bude roznášať robot. Znovu by tu išlo o spoluprácu medzi výrobnými zariadeniami a ľuďmi. Nebude to prebiehať formou, že celý podnik bude riadený strojmi s tým, že riadiaci pracovník sedí vzadu. Bude sa to odohrávať vo forme spolupráce medzi ľuďmi a strojmi, a to v odvetví maloobchodu a výroby,“ poznamenal. Odborník tiež dodal, že podľa neho technológia nie je natoľko vyvinutá, rozšírená a dokonca ani vo veľkej miere akceptovaná, aby sa ľudia cítili pohodlne.

 

5. Administratívne práce a sekretariát

Najstarší internetový prekladač Babel Fish vznikol už v roku 1997. Súčasné programy Google Translate a Skype Translator zásadne zmenili a zrýchlili samotné prekladanie. Na trh bol uvedený aj rad mobilných služieb na tlmočenie, napríklad The Pilot alebo Travis. Avšak prácu prekladateľov to zatiaľ nahradiť nemôže.

Súhlasí s tým aj Blake Wittman a zároveň tvrdí, že tieto nástroje nemôžu nahradiť ľudskú stranu prekladu. „Nevidel som nič, čo by sa priblížilo k ľudskej technickej sofistikovanosti. Na druhej strane, keď sa vrátim k svojmu komentáru o interakcii medzi človekom a strojom, zdá sa to byť, ako najlepšia voľba,“ uviedol Wittman.

„Ak niekomu zadám preklad 10 stranového dokumentu od začiatku, zaberie to prekladateľovi deň alebo dva. Ak začnem s prekladom pomocou Google Translate, urobím ho zo 60 až 70 percent a následne odovzdám odborníkovi, ktorý počas hodiny zlepší text a upraví vety, aby zneli lepšie. A potom mám fantastický dokument a navyše som ušetril 75% dňa,“ povedal Wittman.

 

6. Priemysel

Tradičný pre Českú republiku bol priemysel, a zatiaľ zostane hlavným odborom, kde bude aj naďalej prebiehať robotizácia. Podľa Whittmana robotizácia už ovládla českú výrobu a 30 percent priemyslu je už automatizovaná. „Tiež viem, že celkovo 70 percent českého priemyslu už má čiastočne robotizovanú výrobu. Niektoré služby výrobnej linky pracujú úplne bez ľudí. Fascinujúca je interakcia medzi ľuďmi a strojmi. Roboti pomáhajú ľuďom a ľudia pomáhajú robotom. Ani jeden by prácu nezvládol samostatne. Ľudia tiež hrajú oveľa väčšiu úlohu v programovaní robotov, kontrolovaní ich kvality a príprave stratégie pre celý podnik,“ vyhlásil.

Podľa Wittmana je tento proces úplne prirodzený a podnecuje zamestnancov, aby nadobúdali nové a sofistikovanejšie zručnosti. „Tí, ktorí sa tomu nemôžu prispôsobiť, sa ujmú administratívnej práce v spoločnostiach, ktoré ich budú potrebovať,“ konštatoval expert. Navyše si myslí, že hromadný proces robotizácie začne v dlhšom časovom horizonte. „Na rovinu povedané, myslím si, že mnohé spoločnosti budú v nasledujúcich rokoch stále potrebovať ľudí a špecialistov. Domnievam sa, že 20 až 30 percent trhu budú tvoriť firmy, ktoré vyžadujú manuálnu prácu. Preto v najbližších 10 až 20 rokoch budeme stále používať prevažne ľudskú prácu. Uchádzači budú stále schopní si nájsť prácu v takýchto spoločnostiach. Medzitým, keď (pozn. títo jedinci) tento svet opustí, mnoho zo spomínaných povolaní zmizne. Tí, ktorí zostanú, budú pochádzať z novej generácie s iným náborom zručností. Vidím hladký a prínosný proces prechodu. Veľa ľudí robí administratívne práce, postupne odchádzajú do dôchodku a uvoľňujú miesto novej generácii s inými zručnosťami,“ povedal na záver Whittman.

 

P.S. Podľa futurológa Gerda veci, ktoré sú zložité, vyžadujú kontext a porozumenie, nemôžu byť automatizované. Preto Gerd odporúča sledovať vývoj technológií a celkového diania, snažiť sa pozerať do budúcnosti v horizonte 5 rokov a akúkoľvek jednoduchú prácu delegovať strojmi. Ekonóm a vedúci expert pre globalizáciu Richard Baldwin vo svojej knihe „The Globotics Upheaval: Globalization, Robotics, and the Future of Work“ preto odporúča budovať zručnosti, ktoré môžu osobne poskytovať len ľudia a uvedomiť si, že oproti umelej inteligencii je ľudstvo špičkou, nie handicapom.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Na zoznam UNESCO pribudli rímsky limes na Rýne i nemecké židovské dedičstvo

0 icon

Berlín/Bukurešť 27. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/DPA-Frank Rumpenhorst)   Výbor svetového dedičstva UNESCO zaradil v utorok na svoj zoznam úsek rímskeho limesu pozdĺž rieky Rýn, ako aj nemecké židovské kultúrne dedičstvo či banský areál na ťažbu zlata v Rumunsku. Informovala o tom agentúra DPA Zápis do zoznamu UNESCO tak získali mestá Mainz,…

Weiss st. pred odvetou: „Od Bernu očakávam ešte väčší pressing“

0 icon

Bern 27. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Futbalisti Slovana Bratislava si pred stredajšou odvetou 2. predkola Ligy majstrov 2021/2021 musia zvyknúť na umelú trávu na štadióne svojho súpera Young Boys Bern. Úvodný duel na Tehelnom poli sa skončil 0:0 "Young Boys je behavé mužstvo. Keď je umelá tráva poliata, je…

Na projekty mladých výskumníkov vyčlení Slovenská technická univerzita takmer 100-tisíc eur

0 icon

Bratislava 27. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixnio)   Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave podporí v rámci grantovej schémy výskumné projekty mladých vedcov sumou 96 500 eur. Informoval o tom hovorca STU Juraj Rybanský. Projekty mladých výskumníkov môžu nadväzovať na existujúce výskumné projekty a sústrediť sa na ich čiastkové ciele, ktoré sa…

Green Deal zlikviduje euroatlantickú civilizáciu, tvrdí ekonóm

0 icon

Praha 27. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP - Olivier Hoslet, Pool via AP, File)   Český ekonóm a živnostník Josef Klapal, ktorý pravidelne publikuje články na blog idnes.cz, sa vo svojom novom komentári zameral na analýzu potenciálneho vplyvu realizácie všetkých požiadaviek, ktoré obsahuje klimatický balíček EÚ. Ekonóm sa prikláňa k tomu, že…

Poľsko: Kňazi figurujú takmer v tretine vyšetrovaných prípadov zneužívania detí

0 icon

Varšava 27. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ina Fassbender/Pool via AP)   Takmer v tretine z 345 prípadov sexuálneho zneužívania detí, ku ktorým došlo v rokoch 2017-2020 a ktoré prešetrovala poľská štátna komisia, boli za páchateľov označení kňazi. S odvolaním sa na utorňajšie vyjadrenie samotnej komisie o tom informuje agentúra AFP "Štátna komisia…

ÚS SR pozastavil účinnosť časti vyhlášky ÚVZ SR o režime na hraniciach

0 icon

Bratislava/Košice 27. júla 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR - Róbert Fritz)   Ústavný súd (ÚS) SR pozastavil účinnosť časti vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorou sa upravuje aktuálny režim na hraniciach. Rozhodlo o tom v utorok plénum ÚS SR na neverejnom zasadnutí. TASR o tom informoval tlačový a informačný odbor ÚS…

Muža obvineného zo streľby v masážnych salónoch v Georgii odsúdili na doživotie

0 icon

Canton 27. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Mike Stewart)   Muž obvinený zo streľby v troch masážnych salónoch v Georgii, ktorá si vyžiadala osem mŕtvych a jedného zraneného, sa priznal k štyrom vraždám. Dostal za to štyri doživotné tresty odňatia slobody bez možnosti podmienečného prepustenia Dvadsaťdvaročný Robert Aaron Long sa priznal k zabitiu…

Na nechránenom železničnom priecestí v Trnavskom kraji zahynula žena i jej pes

0 icon

Bratislava/Skalica 27. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR - Trnavský kraj)   Na nechránenom železničnom priecestí neďaleko Skalických rybníkov v Trnavskom kraji vyhasol v utorok popoludní ľudský život. Dopravnú nehodu po zrážke s vlakom neprežila 40-ročná žena, o život prišiel aj jej pes. Na sociálnej sieti o tom informuje polícia "Vodička išla…

Británia ako vzor. Podľa Viskupiča sa táto krajina s covidom naučila žiť: „My ostatní by sme mali študovať britský prístup a všetko dobré aplikovať aj u nás“

0 icon

Bratislava 27. júla 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Alberto Pezzali)   V Británii po uvoľnení opatrení začal pribúdať počet nakazených. Za posledných šesť dní počet infikovaných ale začal klesať. Poslanec Marián Viskupič (SaS) je presvedčený, že krajina urobila niekoľko dôležitých krokov, a my ostatní by sme mali študovať britský prístup a všetko dobré aplikovať…

Rumunsko uvažuje o zaočkovaní zdravotníkov a zraniteľných ľudí treťou dávkou vakcíny

0 icon

Bukurešť 27. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Vadim Ghirda)   V Rumunsku pravdepodobne budú očkovať zraniteľných ľudí a zdravotníkov treťou posilňujúcou dávkou vakcíny proti koronavírusu. Zväčšujú sa totiž obavy z rastúceho počtu infekcií delta variantom vírusu Šéf národného vakcinačného výboru Valeriu Gheorghita informoval, že sa v krajine diskutuje o možnej posilňujúcej dávke vakcíny…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Pomenujme Vodné dielo Gabčíkovo Nagymaros menom Júliusa Bindera

0icon

Pozemský život je limitovaný, v nebi bude zase o jedného statočného Slováka viac.  Odišiel spomedzi nás profesor Július Binder, vzácny muž, ktorého meno je spájané s grandióznym Vodným dielom Gabčíkovo-Nagymaros. Aby tak bolo natrvalo, navždy, premenujme Vodné dielo Gabčíkovo-Nagymaros na VODNÉ DIELO JÚLIUSA BINDERA. Spojme sa, zjednoťme a urobme všetko…

Tony Belohorec

Nenávistné kampane valcujú Slovensko:  Nakoľko je Mazák mazaný?

0icon

Prológ “Skupina právnicky erudovaných ľudí horliacich proti očkovaniu zabúda na to, že niektoré ich výklady ústavných noriem a európskych štandardov platia v normálnych podmienkach. Za tie sa však nedá považovať boj o holé prežitie”, napísal v svojom článku JUDr. Ján Mazák, PhD., Predseda Súdnej rady SR. Ďalej svoj výrok v…

Boris Mesár

VALENTIN KATASONOV : Prečo sa Američania boja očkovania? VALENTIN KATASONOV : Rockefellerova nadácia a výzva na všeobecné očkovanie

0icon

1. Takmer polovica Američanov je tvrdými odporcami očkovania Predošlý článok som zakončil informáciou, že na amerických súdoch existujú žaloby proti trom americkým farmaceutickým gigantom Pfizer, Johnson & Johnson a AstraZeneca v celkovej hodnote 8,6 miliárd dolárov. Tri spoločnosti sú zodpovedné za smrť a poškodenie zdravia občanov. Toto sú iba požiadavky…

Jozef Slávik

600.000 ...

0icon

Referendum po odmietnutí ÚS akoby upadol do zabudnutia. Všetko to odštartovala Čaputová, keď si dala nadprácu a posunula otázku konania referenda na posúdenie jeho ústavnosti na ÚS. A  ÚS si do bodky splnil svoju neblahú úlohu a rozhodol ako rozhodol. Všetko by to bolo akoby v poriadku, ale ÚS napriek…

Marek Danko

Ako sa Ukrajina stala problémom pre všetkých

0icon

Všetko, čo sa na Ukrajine deje v posledných rokoch, pripomína anekdotu. Nie vždy je zábavná, ale vždy absurdná. Logickým vyvrcholením toho, čo sa v skutočnosti deje, bolo zvolenie komika Volodymyra Zelenského za prezidenta krajiny. A ak pred voľbami Zelensky hral rolu „človeka z ľudu“, ktorý bol unavený z politiky ukrajinských…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Týchto 10 detí prekvapilo rodičov so svojimi vynálezmi

0 icon

Deti sú často podceňované. Myslíme si, že sú príliš malé na to, aby vedeli čokoľvek. Avšak, ak s nimi budeme tráviť množstvo času, zistíme, že nás dokážu príjemne prekvapiť. Aby sme ti to dokázali, podelíme sa s tebou o týchto 10 detských vynálezov, ktorými deti prekvapili svojich rodičov. Kto by…

4 veci, ktoré ste (pravdepodobne) o vode nevedeli

0 icon

Až 60 percent telesnej hmotnosti tvorí voda. Orgány vďaka nej fungujú tak, ako majú. O jej dôležitosti svedčí aj to, že hoci bez potravy prežijeme niekoľko týždňov, bez vody zomrieme už do niekoľkých dní. Pozrite sa spoločne s nami na 4 veci, ktoré ste pravdepodobne o vode nevedeli.   1. Hydratácia Pri dostatku…

10 geniálnych trikov, ktoré zlepšia tvoje fotografické schopnosti

0 icon

Profesionálna fotografická výbava stoji aj tisíce eur. Vďaka nej však fotograf dokáže vytvoriť úžasné a nádherné fotografie a vynaloží pri tom iba zlomok námahy ako obvykle. Ak však máš čas, chuť, trpezlivosť a nebojíš sa, že tvoje ruky budú špinavé, potom ti tieto malé jednoduché domáce triky pomôžu dosiahnuť podobné…

Zaujímavé vzácne veci, ktoré prešli naozajstnou skúškou času

0 icon

Starožitnosti sú bezplatnou vstupenkou na cestu späť v čase. Ak sú staré veci dobre zachované, môžu sa z nich stať cennosti s nevyčísliteľnou hodnotou. Od krásnych edvardiánskych šiat až po pradedov fotoaparát z 19. storočia, ľudia sa často obracajú na sociálne médiá, aby zdieľali tie najfascinujúcejšie veci, ktoré vlastnia. Dnes vám umožnia…

Spálenie od slnka? Toto by si nemal robiť!

0 icon

Existuje mnoho spôsobov, ako prírodne spálenú pokožku ošetriť , napríklad nanesením surovej zemiakovej pasty alebo medu na tvár. Niektoré zdanlivo nevinné rituály však môžu spálenie ešte zhoršiť. Ako sa ukázalo, aj potraviny, ktoré ješ, alebo oblečenie, ktoré nosíš, by ti mohli poškodiť pri popáleninách od slnka. 1. Používanie aloe vera s prísadami na spálenie

Armádny Magazín

V Rusku vyvíjajú nové lietadlo pre velenie vojskám pre prípad jadrovej vojny

0 icon

Rusko, 27.júl 2021 (AM) – Vo Voroneži bola zahájená výroba lietadla pre velenie vojskám v prípade jadrovej vojny, oznámil zdroj z obranného priemyslu. "Ruské letecké a kozmické sily dostanú dve letecké veliteľské stanovištia na základe Il-96-400M . Jeden sa už vyrába, "povedal. Podľa zdroja nie je vylúčen

Elektrické pedále a tlačidlo "manéver". Na internete sa objavili fotografie z kokpitu Su-75 Checkmate

0 icon

Rusko, 27.júl 2021 (AM) – Na internete sa objavili podrobné fotografie kokpitu nového ruského stíhacieho lietadla Checkmate / Su-75 spolu s komentármi o jeho odlišnosti od kokpitov iných ruských stíhačiek.   Na snímkach je vidieť, že informácie pre pilota sa zobrazujú na jednom veľkom monitore a po jeho obvode nie sú k…

Americké letectvo pokračuje v náletoch na Taliban

0 icon

Afganistan, 27.júl 2021 (AM) – Čínsky minister zahraničia Wang Yi sa v Čcheng-tu stretol so svojím pakistanským náprotivkom Shahom Mahmúdom Qureshim, uviedla 25. júla tlačová služba čínskeho ministerstva zahraničia. V sobotu sa uskutočnili rozhovory medzi ministrami zahraničných vecí oboch krajín. Podľa informá

Ruský elektronický komplex úspešne zaútočil na vojenský prieskumný satelit NATO

0 icon

Rusko, 27.júl 2021 (AM) – Pokus NATO uskutočniť prieskumnú operáciu v okolí Rostova na Done zlyhal po tom, čo ruský komplex elektronických protiopatrení úspešne zaútočil na vojenské prieskumné systémy kozmických zariadení. Podľa amerického núdzového výstražného systému bola 22. júla z oblasti Rostova na Done prerušená prevádzka sa

Izraelský vojenský expert Jakov Kedmi vysvetlil prečo je NATO absolútne zbytočné

0 icon

Izrael, 27.júl 2021 (AM) – Podľa experta Spojené štáty tak dlho pretvárali krajiny NATO na bezmocný a slabý prívesok svojej vojenskej sily, až sa vo výsledku ukázalo, že sa nemajú na koho spoliehať proti Rusku a Číne.   Vojensko-politický expert Jakov Kedmi je presvedčený, že nový americký vodca sa snaží vrátiť svetovú…

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali