Robejšek o nebezpečenstve internetizácie: Predstava o nezvratnosti pokroku je omyl. Koniec vývoja môže nastať aj bez varovania

Robejšek o nebezpečenstve internetizácie: Predstava o nezvratnosti pokroku je omyl. Koniec vývoja môže nastať aj bez varovania

Praha 13. novembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook)

 

Publicista, komentátor a sociológ Petr Robejšek sa zamyslel nad tým, že myšlienka o nepopierateľnom pokroku ľudstva nie je tou správnou. Obáva sa, že ho internetizácia môže zastaviť. Robejška inšpirovala americká zábavná televízna talk show, o ktorej informoval na svojom facebookovom profile

Na snímke český politológ a ekonóm Petr Robejšek

Sociológ Petr Robejšek poukázal na populárnu americkú Ellens Show. V jednom z programu moderátorka požiadala sedemnásťročnú dievčinu, aby správne zložila mapu, našla v telefónnom zozname číslo jedného účastníka a vytočila ho na klasickom telefóne. Slečna zlyhala vo všetkých troch úlohách, ale bola to veľká zábava.

Reklama

Niekto možno povie, no prečo by to mala vedieť. To je ako keby sa od nej chcelo ručne pokosiť lúku, podojiť kravu či uvariť iné jedlo ako mrazenú pizzu. To je svojím spôsobom pravda,napísal Robejšek a dodal svoje ale.

 

Reklama

 

Internetizácia ľudských životov je lákavá a pohodlná, píše sociológ, ale ocitáme sa tak v závislosti na jedinej – celú spoločnosť prestupujúcej technológii a nezdržujeme sa s udržiavaním náhradných systémov pre prípad, že by tento ‘chrbticový’ systém, na ktorom závisí fungovanie všetkého, naraz nebol dočasne alebo dlhodobo k dispozícii, varuje.

Zvykli sme si na myšlienku, že pokrok je funkciou času a je nezvratný. To je však veľký omyl. Neexistuje priama úmernosť medzi časom, rastúcim blahobytom a koniec vývoja ku ‘stále viac a lepšie’ môže nastať aj úplne bez varovania,uviedol hlavné posolstvo dlhodobý ekonóm, analytik a poradca.

 

Reklama

Globálny pokles inteligencie

Tento týždeň Sputnik ČR zverejnil autorský článok o globálnom poklese inteligencie. Uvádza sa, že v dvadsiatom storočí paradoxne zaznamenali zvýšenie úrovne inteligencie. Vlani však dospeli nórski vedci, ktorí preanalyzovali výsledky testov viac ako 700 ľudí, k záveru, že priemerná úroveň IQ postupne klesá od sedemdesiatych rokov minulého storočia, a to približne o sedem bodov pri každej ďalšej generácii.

Napríklad, IQ ľudí narodených v roku 1969 je približne o tri body vyššie ako u ľudí o sedem rokov starších: 102,3 oproti 99,5. Potom sa, ale situácia mení: dobrovoľníci narodení v roku 1989, ktorí absolvovali test, mali už priemerný výsledok nižší – 99,4 bodov.

Daný jav sa sledovať dokonca v niektorých rodinách, v ktorých starší bratia mali lepší výsledok ako mladší. Čo znamená, že nejde o demografickú situáciu alebo o šírenie v populácii horších génov, píšu autori. Pokles IQ ovplyvňuje zrejme na jednej strane zmena spôsobu života, rozvoj technológií, zmeny vo vzdelaní, výchove a na druhej strane sa to vysvetliť aj určitou nedokonalosťou samotného testu, ktorý nedokáže ohodnotiť výšku inteligencie dnešných ľudí.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:50

Tým, že sa Rusko zmocnilo Záporožskej jadrovej elektrárne (ZAES), vzniká hrozba radiačnej katastrofy, vyhlásil v piatok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Spravil tak v deň, keď si na Ukrajine pripomínajú 38. výročie jadrovej katastrofy v Černobyle.

11:40

Dvadsať rokov v Európskej únii bolo pre Česko obdobím rozvoja a zvýšenia potenciálu krajiny. Členstvo v Únii je pre ČR bezpochyby výhodné a nemá žiadnu alternatívu. Hlas štátov strednej a východnej Európy je však dôležitý aj pre samotnú EÚ. Spravodajkyni TASR v Prahe to povedal český premiér Petr Fiala.

Petr Fiala
Na snímke český premiér Petr Fiala

 

11:32

Donald Trump sa nevie dočkať, kedy bude “ako 47. prezident Spojených štátov” opäť úzko spolupracovať s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Vyplýva to z optimisticky ladeného videozáznamu, ktorým bývalý americký prezident a terajší prezidentský kandidát Republikánskej strany pozdravil v piatok účastníkov tretej budapeštianskej medzinárodnej konferencie Conservative Political Action Conference (CPAC).

11:23

Kolumbijská univerzita v New Yorku pokračuje vo vyjednávaní s propalestínskymi demonštrantmi, ktorých sa snaží prinútiť, aby opustili jej areál. Demonštrujúcim študentom dalo pôvodne vedenie školy do polnoci (čiže do piatka 06.00 h SELČ) čas na, aby vypratali svoj “tábor” a z areálu sa stiahli.

11:15

Francúzsko zvažuje rozšírenie sankcií voči izraelským osadníkom za násilnosti voči palestínskym civilistom na Západnom brehu Jordánu. Oznámil to úrad francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona po jeho rokovaní s jordánskym kráľom Abdalláhom II.

10:59

Úrady v Burkine Faso vo štvrtok neskoro večer oznámili, že na dva týždne pozastavili vysielanie rozhlasových staníc britskej BBC a americkej Voice of America (VoA) za reportáž o správe ľudskoprávnej organizácie, ktorá armádu v tejto krajine obviňovala z útokov na civilistov. Informovala o tom agentúra AFP.

10:45

Japonský premiér Fumio Kišida navštívi budúci týždeň Francúzsko, Brazíliu a Paraguaj v čase, keď sa jeho krajina snaží posilniť vzťahy s Južnou Amerikou.

Kišidove turné potrvá šesť dní a japonský premiér sa počas neho stretne s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom i brazílskym lídrom Luizom Ináciom Lulom da Silvom, uviedla Kišidova kancelária.

10:35

Dvaja astronauti pridelení americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) na prvý pilotovaný vesmírny let spoločnosti Boeing dorazili vo štvrtok na miesto plánovaného štartu rakety, ktorý je naplánovaný 6. mája.

Testovacími pilotmi kozmickej lode Starliner od spoločnosti Boeing budú Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová. Stroj je pripravený na svoj prvý pilotovaný vesmírny let po niekoľkých rokoch odkladov. Posádka vyštartuje z kozmodrómu Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.

Barry "Butch" Wilmore
Na snímke astronauti NASA Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová pózujú počas príchodu do Kennedyho vesmírneho strediska na Myse Canaveral na Floride
10:04

Ceny benzínov v 16. týždni po piatich týždňoch zdražovania klesli. Cena nafty kulminovala pod hodnotou 1,60 eura za liter. V porovnaní s minulým rokom boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 7 %.

09:53

Ukrajinský súd nariadil v piatok väzbu pre ministra poľnohospodárstva Mykolu Soľského v súvislosti s obvineniami z účasti na nelegálnom nadobudnutí štátnej pôdy v hodnote takmer siedmich miliónov eur.

Samotný Soľskyj obvinenia odmieta.

09:43

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v marci 2024 medziročne tretíkrát po sebe nižšie o 15 %. Prispel k tomu najmä pokles cien v energetike až o 31 %.

09:36

Zlodeji elektrických káblov v noci na piatok paralyzovali železničnú dopravu v častiach západného Nemecka. Spôsobilo to meškania vlakov, ktoré budú podľa očakávania pretrvávať až do piatkového poludnia.

09:28

V marci 2024 boli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne nižšie o 12,8 %. Ceny rastlinných výrobkov boli o 20,5 % nižšie ako v rovnakom období minulého roka, ceny živočíšnych výrobkov o 7 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali