“Je dobojované! Európsky orgán práce mieri na Slovensko,” teší sa dlhoročný minister práce a dodáva, že o tom rozhodli 13. júna ministri práce na Rade pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a spotrebiteľské záležitosti v Luxemburgu.
Za Bratislavu hlasovalo 15 krajín, vďaka čomu Slovensko uspelo hneď v prvom kole. “Druhý Cyprus získal sedem hlasov, Lotyšsko a Bulharsko dostali po tri hlasy. Priznám sa, že výhru hneď v prvom kole som nečakal, a to som večný optimista. Tento výsledok považujem za prejav dôvery členských krajín v našu pripravenosť hostiť Európsky orgán práce a najmä v naše skúsenosti s pracovnou mobilitou a našou schopnosťou spájať, čo sa preukázalo napríklad pri riešení smernice o vysielaní pracovníkov.”
K” takémuto vnímaniu Slovenska určite pomohli aj moje osobné stretnutia takmer so všetkými ministrami práce krajín EÚ, na ktorých som im podrobne predstavil našu ponuku a vysvetlil, prečo o agentúru máme taký záujem. Do lobingu sa výrazne zapojil aj premiér Peter Pellegrini, ktorý si vyčlenil čas a pri stretnutiach so svojimi partnermi hovoril aj o podpore našej kandidatúry,” konštatuje Ján Richter.
Podľa neho pomohli aj diplomati z ministerstva zahraničných vecí, ktorí “taktiež využili každú príležitosť, aby informovali o našom záujme”. “Toto všetko by však nebolo možné bez mojich kolegov z ministerstva práce, ktorí ponuku na kandidatúru celú kvalitne pripravili. Vďaka tejto spolupráci sme sa po rokoch stali členom európskeho spoločenstva so všetkým, čo k tomu patrí. Slovensko sa totiž o získanie európskej agentúry pokúšalo už viackrát.”
“Vyšlo nám to až teraz na piaty pokus. O to viac ma teší, že k nám príde práve agentúra, ktorá bude radiť pracovníkom aj zamestnávateľom pri pracovnej mobilite a spružní výmenu informácií medzi inštitúciami sociálneho zabezpečenia, inšpekciami práce a ďalšími úradmi v členských štátoch, aby sme mohli zakročiť, ak sú porušované pravidlá.”
Richter tvrdí, že ochrana zamestnancov, boj proti nelegálnemu zamestnávaniu a nekalým praktikám pri vysielaní pracovníkov je aj slovenským bojom. “Ak chceme spravodlivé pravidlá na trhu práce, dôstojné odmeňovanie či bezproblémovú pracovnú mobilitu, musíme sa jednoducho spojiť. A tým spojením je práve Európsky orgán práce.”
Napísal tiež, že pridelením agentúry nič nekončí – “práve naopak, berieme ju ako silný záväzok, aby sme pre novú európsku agentúru vytvorili v Bratislave dobré podmienky”. “Pri jej etablovaní sme pripravení s Európskou komisiou úzko spolupracovať, aby sa naše hlavné mesto stalo plnohodnotným centrom Európskej únie pre problematiku pracovnej mobility.”