Richard Sulík pre nemecký Morgen Magazin/ZDF: „Ak utečenecká politika EÚ bude postavená na tom, že rozdelíme akýkoľvek počet utečencov, príde ich ešte viac“

Richard Sulík pre nemecký Morgen Magazin/ZDF: „Ak utečenecká politika EÚ bude postavená na tom, že rozdelíme akýkoľvek počet utečencov, príde ich ešte viac“

Berlín, 20. februára 2016 (HSP/Foto: YouTube)

 

Richard Sulík v interview pre nemecký Morgen Magazin, ktorý vysiela denne televízna stanica ZDF, porozprával o utečeneckej politike EÚ, nepostačujúcom azylovom práve a rokovaniam V4 k plánu uzavretia hraníc z Grécka do Macedónska a Bulharska

Sulik Merkelovej utecenecka politika2

Reklama

Tvrdí, že azylový systém Európy, koncipovaný po druhej svetovej vojne ako odpoveď na to, že Hitler prenasledoval ľudí kvôli iným názorom, je stavaný na jednotlivcov a nie na masívny príchod migrantov. „Takže súčasná utečenecká politika EÚ je chybná, to po prvé. Po druhé, Angela Merkelová robí utečeneckú politiku, s ktorou zásadne nesúhlasím a ktorá napáchala najmä v Nemecku veľké škody. Teraz chce pani Merkelová riešiť utečeneckú krízu tak, že utečenecov, ktorých Nemecko nezvláda, chce rozmiestniť po celej Európe a v tomto duchu vyjednáva ona v Turecku o akýchsi kontingentoch. Ja ako občan Slovenska nemám žiadnu možnosť, priamu ani nepriamu, pani Merkelovú odvoliť,“ prízvukuje.

„Do tretice, ak utečenecká politika EÚ bude postavená na tom, že rozdelíme akýkoľvek počet utečencov, príde ich ešte viac. Ak rozdelíme tých 1,8 milióna utečencov, ktorí prišli do Európy v roku 2015 (z toho 1,1 milióna do Nemecka), príde ich tento rok 3 milióny (odhad EÚ) a budúci rok možno 5 miliónov. Severná Afrika a blízky východ je nevyčerpateľný zdroj migrantov. Áno, pomôžme im, ale pomôžme im tam. Ako prvé by mala EÚ spraviť všetko pre ukončenie vojny v Sýrii. To by mala byť prvoradá utečenecká politika EÚ. Pýtam sa však, kde je a čo robí pani Mogherini, vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú politiku,“ zdôrazňuje Richard Sulík.

Reklama

 

Videorozhovor pre Morgen Magazin: Utečenecká kríza a nepostačujúce azylové právo EÚ

Moderátorka:
Možno len krátko pripomeniem, že vo štvrtok bude summit Európskej únie a dnes sa stretáva Vyšehradská skupina (V4). O tom všetkom sa budeme rozprávať s Richardom Sulíkom, ktorý je poslancom strany Sloboda a Solidarita v Európskom parlamente, kde pracuje v jednej frakcii so stranou AfD (Alternatíva pre Nemecko). Dobré ráno!

Sulík:
Dobré ráno!

Moderátorka:
Utesniť a zatvoriť hranice – je to správne riešenie?

Reklama

Sulík:
Áno, je to každopádne jediné riešenie utečeneckej krízy. Je to totiž takto: Európska únia nie je solidárne, ale zmluvné spoločenstvo. Mali sme rôzne zmluvy – tieto boli porušené, ako napríklad Dublin alebo Schengen. A práve toto má teraz negatívne následky.

Moderátorka:
Ak ale uzatvoríme hranice, v podstate iba odsunieme problémy utečencov. Máte riešenie na ukončenie vojny a utrpenia utečencov?

Sulík:
Áno, takzvané hotspoty sú dobrý nápad, ale musia byť mimo Európskej únie a nie vo vnútri. A nielen na registráciu utečencov a ich následné rozdelenie po Európe. Mali by tam počkať, až kým sa nerozhodne o ich azylovom konaní. A týchto hotspotov musí byť niekoľko – v Libanone, Turecku, v severnej Afrike a tak ďalej. To je riešením na utečeneckú krízu. Tam by mala smerovať utečenecká politika EÚ.

Moderátorka:
A čo vojnoví utečenci? Podľa Ženevského dohovoru – a existujú na to aj ďalšie dohovory – by sme im mali pomôcť, prijať ich v Európe a takisto si ich rozdeliť.

Sulík:
Tak podľa Ženevského dohovoru vojna nie je dôvodom na udelenie azylu. To po prvé. A po druhé, celé azylové právo, ktoré dnes máme v Európe, bolo vytvorené na konkrétne jednotlivé prípady. Čiže pre jednotlivcov prenasledovaných kvôli politickým názorom, náboženstvu a tak ďalej. Európske azylové právo nie je stvorené na masovú imigráciu. To jednoducho nemôže fungovať.

Reklama

Moderátorka:
Nerozprávame sa ale predsa o masovej imigrácii. V tomto momente ide o poskytnutie ochrany ľuďom, a to skutočne podlieha Ženevskému dohovoru o utečencoch.

Sulík:
No viete, je to takto: z 1,1 milióna ľudí, ktorí prišli do Nemecka, väčšina nie je zo Sýrie, ale z kadekoľvek zo sveta – z Iraku, z Afganistanu, zo severnej Afriky a tak ďalej. To po prvé. A po druhé, znova opakujem, podľa Ženevského dohovoru vojna nie je dôvodom na azyl.

Moderátorka:
Sýria, Irak a Afganistan – z týchto troch krajín pochádza väčšina utečencov, alebo prinajmenšom veľký podiel ľudí, ktorý aktuálne smerujú do Európy. Ešte raz – ide o to, aby bola ľuďom poskytnutá ochrana.Vy to nepovažujete za správne?

Sulík:
Nemusíme si ale predsa týchto utečencov brať domov. Dá sa im pomôcť tam. Dá sa napríklad spolufinancovať utečenecké tábory v Turecku alebo ich dokonca spravovať. Aj v Libanone, tam by za to dokonca boli vďační, lebo by potom mali menej nákladov. Pomoc by mala byť poskytovaná, ale na mieste. Nie tu v Európe – takáto utečenecká politika jednoducho nebude fungovať.

Moderátorka:
Pán Sulík, krajiny V4, ktoré sa dnes stretnú, majú plán – chcú zatvoriť hranice z Grécka do Macedónska a Bulharska, a potom ich podľa možností upevniť. To by ale tiež znamenalo, že Grécko bude odpojené a možno aj vrhnuté do skutočného chaosu. To chcete?

Sulík:
Pozrite, Grécko už roky nedodržiava svoje záväzky a nielen v otázke peňazí v rámci eurozóny, ale práve aj v otázkach súvisiacich so Schengenskou dohodou. Grécko by malo byť zo schengenského priestoru vylúčené, lebo do Schengenu nepatrí. Pýtali ste sa, či bude Grécko vrhnuté do chaosu. Grécko má veľkú – priam až obrovskú – armádu. Musia túto armádu nasadiť, aby chránila Grécko. To už ale musia urobiť samotní Gréci. Momentálne nerobia vôbec nič a dúfajú, že Európa sa o Grécko postará tak ako posledných šesť alebo sedem rokov. Ale ako som už povedal, Európa nie je solidárne spoločenstvo, to je omyl. Európa je spoločenstvo založené na zmluvách.

Moderátorka:
A v tomto spoločenstve ide dosť aj o peniaze. Divák Achim Girwert napísal na Twitteri, že nastal čas, aby EÚ nesolidárnym štátom V4 úplne stopla dotácie.

Sulík:
Tak pozrite, úplne najlepšie by bolo, keby sa úplne zrušili všetky eurofondy, a to v celej EÚ, vrátane poľnohospodárskych dotácií. To predsa nie je hlavnou úlohou Európskej únie. EÚ je myšlienka, ktorá spočíva vo voľnom pohybe tovaru, služieb, osôb a kapitálu. A toho by sme sa mali držať. Páni v Európskej únii a aj v Nemecku by si mali prestať myslieť, že peniaze dokážu vyriešiť všetko. Utečenecká otázka sa nedá vyriešiť peniazmi. A momentálne uzatvorenie hranice medzi Macedónskom a Gréckom je jediným riešením bez ohľadu na to, či sa to niekomu páči alebo nie.

Moderátorka:
Nedostalo ale pomerne veľa peňazí aj Slovensko ako nováčik v EÚ?

Sulík:
Slovensko medzičasom aj pomerne veľa peňazí zaplatilo. Dostali sme za tie roky už niekoľko miliárd, to je pravda. Takisto sme niekoľkými miliardami prispeli. A navyše sme zaplatili dve miliardy za Grécko, a to úplne bez zmluvného základu. Len tak sme do druhého a tretieho záchranného balíka pre Grécko previedli dve miliardy eur. Okrem toho peniaze z Európskej únie prinášajú do našej krajiny množstvo korupcie. Čiže keby sa tieto všetky štrukturálne fondy úplne zastavili, nebolo by na Slovensku oveľa horšie. Keď ale na Slovensko príde stotisíc alebo státisíce utečencov, tak na Slovensku oveľa horšie bude.

Reklama

Moderátorka:
Srdečne ďakujem za dnešný rozhovor v našom rannom magazíne Richardovi Sulíkovi, poslancovi Európskeho parlamentu za stranu Sloboda a Solidarita.

Video si môžete pozrieť tu:

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali