Barcelona 25. novembra (TASR/HSP/Foto:TASR)
Katalánsko sa chce odtrhnúť
Voliči v hospodársky významnom Katalánsku dnes hlasujú v regionálnych voľbách, ktoré sú skúškou jednoty Španielska. Informovala o tom agentúra AP. Separatizmus a nacionalizmus zmietajú Európou. Neznamenalo by to automaticky nič zlé, keby tieto osamostatňovacie tendencie nenapomáhali molochu, ktorý dnes ovláda politiku v európskom priestore a tým je Európska únia. Osamostatňovanie sa jednotlivých regiónov, zároveň oslabuje väčšie štáty, drolí hlasy a v konečnom dôsledku tak eliminuje odpor voči počínaniu byrokratických štruktúr Bruselu, ktoré sa snažia o úplné ovládnutie európskeho politického priestoru.
Regionálna vláda, vedená Arturom Masom, vypísala predčasné voľby v rámci súboja o moc s centrálnou vládou premiéra Mariana Rajoya.
Zatiaľ čo Rajoy sa plne zaoberá vážnou finančnou krízou v krajine, Mas tvrdí, že Katalánsko čelí nadmernému daňovému zaťaženiu a viedlo by si lepšie, keby sa osamostatnilo a pokúsilo sa byť nezávislým členským štátom Európskej únie.
Ak dnes voliči podporia nacionalistickú stranu CiU, Mas sa zaviazal, že do štyroch rokov usporiada referendum o tom, či sa Katalánci chcú odtrhnúť od Španielska.
Európski predstavitelia, vrátane predsedu Európskej komisie José Manuela Barrosa a eurokomisára pre hospodársku súťaž Joaquína Almuniu, Katalánsko upozornili, že po vyhlásení nezávislosti bude musieť požiadať o členstvo v únii – a prejsť celým vstupným procesom.
ETA chce ukončiť svoju vojenskú činnosť
Baskická separatistická organizácia ETA v sobotu vyhlásila, že má záujem rokovať so španielskou a francúzskou vládou o definitívnom ukončení ozbrojených operácií a odovzdaní zbraní. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na baskický denník Naiz.
Podľa periodika, ktorý v sobotu zverejnil predbežné stanovisko teroristickej organizácie, chce ETA jednať o vrátení väzňov zo svojich radov na územie Baskicka, o zrušení ozbrojených štruktúr, ako aj o úplnom odzbrojení. Ak budú rokovania úspešné, mohlo by to prispieť k definitívnemu koncu ozbrojeného konfliktu.
Približne pred rokom pritom ETA oznámila koniec takmer štyridsaťročného konfliktu za nezávislosť, v ktorom zomrelo viac než 800 ľudí. Organizácia však ani potom neukončila všetky svoje operácie a dodnes sa nevzdala zbraní.
Vyjadrenie španielskeho ministerstva vnútra sa doposiaľ nepodarilo získať. Španielska vláda však v minulosti niekoľkokrát odmietla so skupinou vyjednávať a dlhodobo volá po jej rozpustení a odovzdaní zbraní.