V júni 1975 sa v Británii konalo referendum o členstve krajiny v Európskom hospodárskom spoločenstve (EHS), predchodkyni Európskej únie. Výsledkom hlasovania bolo, že Spojené kráľovstvo členom EHS zostalo aj naďalej. Všetky administratívne celky okrem súostroví Shetlandy a Vonkajšie Hebridy sa na otázku, či by Británia mala zostať v tejto medzinárodnej organizácii, vyjadrili väčšinovým “áno”.
V roku 2012 ministerský predseda David Cameron zamietol výzvy na referendum o členstve Británie v EÚ. Uviedol, že on sám je pripravený zvážiť vypísanie takéhoto referenda až vtedy, keď na to príde správny čas – aby si voliči mohli skutočne vybrať.
Odmietol však okamžité referendum o zotrvaní alebo vystúpení z EÚ s argumentom, že by to nebolo v záujme Británie a väčšina ľudí v krajine si takého hlasovanie ani neželá.
V januári 2013 Cameron následne oznámil možný termín plebiscitu o členstve v eurobloku: uviedol, že za predpokladu, ak v nasledujúcich parlamentných voľbách v roku 2015 vyhrá, usporiada jeho konzervatívna vláda referendum o zotrvaní alebo vystúpení Británie z EÚ ešte pred koncom roka 2017.
Konzervatívna strana všeobecné voľby v roku 2015 vyhrala. Krátko nato bol parlamentu predložený zákon o referende o EÚ (European Union Referendum Act 2015).
A hoci Cameron osobne bol stúpencom myšlienky, aby Spojené kráľovstvo naďalej zostalo v reformovanej Európskej únii, oznámil, že ministri a poslanci z radov konzervatívcov môžu agitovať za zotrvanie či za vystúpenie z eurobloku slobodne – podľa vlastného uváženia. K tomuto rozhodnutiu dospel po tom, čo ho k tomu ministri viac-menej svojím naliehaním donútili.
Išlo o výnimku z bežného pravidla o kolektívnej zodpovednosti britského kabinetu, keď Cameron povolil ministrom svojej vlády verejne viesť kampaň za odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie.
V prejave pred poslancami Dolnej snemovne britského parlamentu 22. februára tohto roku Cameron ohlásil dátum referenda na 23. jún 2016 a zároveň s odvolaním sa na čl. 50 Lisabonskej zmluvy stanovil právny rámec vystúpenia z EÚ pre prípad, že sa zaň vyjadrí väčšina voličov.
Pokiaľ si obyvatelia Británie vystúpenie z EÚ odhlasujú, spustí sa tým dvojročný proces rokovaní o odchode krajiny z Únie, vysvetlil ministerský predseda Cameron proces, ktorý by nastal pri takomto výsledku referenda. Pokiaľ by sa v tejto časovej lehote nepodarilo uzavrieť dohodu alebo by členské krajiny nesúhlasili s odkladom, bol by odchod Spojeného kráľovstva z EÚ automatickým, citovala Camerona BBC.
Kto sa vopred patrične nezaregistroval, hlasovať v referende nebude môcť
V referende sú oprávnení hlasovať občania Británie alebo Írska, ktorí žijú v Spojenom kráľovstve, a tiež občania Commonwealthu žijúci legálne v Británii, ktorí majú najmenej 18 rokov a zaregistrovali sa na referendum.
Celkove tak teoreticky môže v referende vypísanom na 23. júna hlasovať až milión ľudí, ktorí nemajú britské občianstvo. Naopak, nebudú môcť hlasovať britskí občania, ktorí žijú v zahraničí dlhšie ako 15 rokov, píše webový portál stanice BBC.
Predsedníčka volebnej komisie Jenny Watsonová ale v minulých týždňoch priebežne upozorňovala, že tohto historického hlasovania sa nebude môcť zúčastniť ten, kto nebude zaregistrovaný.
Registrovať sa však nemuseli občania, ktorí sa zaregistrovali už pred vlaňajšími parlamentnými voľbami alebo minulomesačnými komunálnymi voľbami v Anglicku, Škótsku, Walese a Severnom Írsku pod podmienkou, že stále bývajú na rovnakej adrese.
Hlasovať bude možné aj poštou, ak to volič vopred nahlásil a jeho hlas dorazí v deň referenda do 23.00 h SELČ, keď sa zatvoria volebné miestností. Rovnako bude možné hlasovať v zastúpení, ak to volič vopred nahlásil a ak bude mať jeho zástupca plnú moc so všetkými zákonom stanovenými náležitosťami.
Hlasovať však nebude možné on-line. Zaregistrovať sa on-line trvalo podľa BBC síce len päť minút, ak však britský občan žije v zahraničí, musel mať pri tomto úkone poruke kartu zdravotného poistenia alebo číslo pasu. V Severnom Írsku si navyše musel registračný formulár stiahnuť, vyplniť a odovzdať.
Otázka, na ktorú budú voliči v referende odpovedať, je stručná: Mala by Británia zostať členom EÚ, alebo z EÚ odísť? Volič má svoje rozhodnutie označiť krížikom vedľa svojho výberu.