NAŽIVO

Britský kráľ Karol III. v najbližších dňoch odcestuje do Kanady na krátku, ale „významnú“ návštevu, ktorá sa uskutoční v čase, keď prezident USA Donald Trump stále uvažuje o tom, že zo svojho severného suseda urobí 51. štát americkej Únie, informovala v nedeľu agentúra AFP.

Kráľa Karola III. bude na 24-hodinovej návšteve hlavného mesta Ottawa sprevádzať aj kráľovná Kamila.

Kráľovná Kamila Kráľ Karol III.
Na snímke britský kráľ Karol III. a kráľovná Kamilla / Foto: TASR/AP-Toby Melville/Pool via AP
Včera 18:49

Šialené, kam až progresivizmus a kultúra smrti dokážu zájsť: Francúzsko smeruje k zásadnej progresívnej právnej zmene. Marenie asistovanej samovraždy by sa totiž po novom mohlo stať trestným činom. Podľa nemeckého magazínu Spiegel dolná komora tamojšieho parlamentu návrh schválila a čaká sa na jeho odobrenie tou hornou.

Včera 18:43

 

 

Včera 18:32

Botanickú záhradu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach opäť navštívili motýle exotických trópov. Motýliu šou budú môcť návštevníci vidieť v čase od 09:00 do 17:00.

Výstava Motýle exotických trópov
Snímka z výstavy Motýle exotických trópov v tropickom skleníku Viktória v areáli Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach / Foto: TASR-František Iván
Čítať viac | Včera 18:10

Múzeum v Osvienčime v piatok varovalo pred príspevkami na Facebooku so škodlivými fiktívnymi obrázkami obetí nacistického nemeckého vyhladzovacieho tábora generovanými umelou inteligenciou (AI) a odsúdilo ich za „falšovanie histórie“.

Múzeum na mieste bývalého tábora Auschwitz-Birkenau už dlho používa vlastné účty na sociálnych sieťach na zverejňovanie autentických fotografií, mien a informácií o obetiach s cieľom zvýšiť povedomie o holokauste. Múzeum teraz zistilo, že niekoľko stránok na Facebooku vytváralo podobné životopisy obetí, ale s fiktívnymi informáciami alebo fotografiami.

Včera 17:57

Zásoby vody v Iraku sú na najnižšej úrovni za posledných 80 rokov, uviedol v nedeľu hovorca ministerstva vodných zdrojov Chálid Šamal. Informovala o tom agentúra AFP.

AFP podotkla, že Irak svoj nedostatok vody spája aj s priehradami, ktoré si na riekach Eufrat a Tigris postavili v susednom Iráne a v Turecku.

Včera 17:33

Vo Venezuele sa v nedeľu začalo hlasovanie vo parlamentných voľbách i vo voľbách guvernérov. Časť opozície pod vedením Maríe Coriny Machadovej voľby bojkotuje, zatiaľ čo menšia opozičná frakcia združená okolo Henriqueho Caprilesa sa na voľbách zúčastňuje ako na forme odporu proti režimu prezidenta Nicolása Madura. Capriles totiž tvrdí, že bojkoty v minulosti iba posilnili Madurovu moc.

„Musíme voliť ako akt odporu, ako akt boja,“ vyhlásil Capriles, ktorý kandiduje za poslanca parlamentu, informuje agentúra AFP.

Vo Venezuele sa dnes konajú parlamentné voľby
Na snímke venezuelský prezident Nicolás Maduro (uprostred) máva svojim stúpencom počas záverečného predvolebného zhromaždenia pred parlamentnými voľbami vo Venezuele, v Caracase / Foto: TASR/AP-Ariana Cubillos
Včera 16:45

Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) odcestoval v nedeľu popoludní na oficiálnu návštevu Arménska. V Jerevane sa stretne s prezidentom krajiny Vahagnom Chačaturjanom aj s tamojším premiérom Nikolom Pašinjanom. Témou stretnutí bude prehĺbenie bilaterálnych vzťahov a zvýšenie hospodárskej výmeny medzi krajinami. Fico zároveň položí veniec k Pamätníku arménskej genocídy z rokov 1915 až 1918.

Včera 16:32

Záchranári neďaleko lyžiarskeho strediska Zermatt na juhu Švajčiarska našli telá piatich lyžiarov, informovala v nedeľu tamojšia polícia. Do okolia vrchu Rimpfischhorn vyslali záchranári vrtuľník po tom, ako horolezci v oblasti našli v sobotu opustené lyže.

Včera 15:44

Nuda je dobrá pre mozog, ukazuje štúdia. Výsledky štúdie ukázali, že nuda rozvíja kreativitu, sebaúctu a nezávislé myslenie.

V momente nudenia sa mozog sústredí na dôležité myšlienky. Tým sa znižuje stres po preťažení. Vedci však varujú, že neustála nuda môže viesť k depresii.

Včera 15:34

Poľský prezidentský kandidát zo strany Občianska koalícia a primátor Varšavy Rafal Trzaskowski sa jednoznačne vyslovil za vstup Ukrajiny do NATO.

„Som radšej, keď si Putin vyrazí všetky zuby na Ukrajine ako v Poľsku,“ povedal Trzaskowski.

Zároveň sa vyslovil proti vysielaniu poľských vojakov na Ukrajinu.

Včera 15:25

Búrka so silným vetrom, ktorá sa v sobotu prehnala stredom a severom Pakistanu si vyžiadala najmenej 14 obetí a viac ako sto zranených, informovali v nedeľu tamojšie úrady. Podľa pakistanského meteorologického úradu by mali búrky pokračovať aj v nedeľu.

Včera 15:10

Včera 14:28

Tridsaťdeväťročná žena podozrivá z piatkového útoku nožom na železničnej stanici v nemeckom meste Hamburg, ktorý zranil 18 ľudí, sa na súde priznala k činu. Uviedla to v nedeľu hovorkyňa prokuratúry pre agentúru DPA.

Nemku zadržali v piatok večer po tom, čo podľa polície útočila na cestujúcich na nástupišti medzi koľajami 13 a 14. Žena je obvinená v 15 prípadoch pokusu o vraždu a ťažkého ublíženia na zdraví.

Včera 14:20

Druhé kolo priamych rokovaní medzi Ruskom a Ukrajinou sa s najväčšou pravdepodobnosťou uskutoční opäť v tureckom Istanbule. Pre ruskú agentúru TASS to v nedeľu povedal nemenovaný zdroj s tým, že najpravdepodobnejším miestom na ďalšie stretnutie je v tejto chvíli práve Istanbul.

„Pre pravoslávne štáty by bolo trochu nevhodné diskutovať na katolíckej pôde o otázkach týkajúcich sa odstránenia hlavných príčin (konfliktu),“ povedal Lavrov.

Včera 13:04

V noci na nedeľu bol v meste Dijon na východe Francúzska smrteľne postrelený 29-ročný muž, informovali tamojšie úrady. V rámci prebiehajúceho vyšetrovania pracujú s verziou, že čin súvisí s násilím gangov. Informovala o tom agentúra AFP.

Podľa polície sa strelec okolo polnoci priblížil k skupine, v ktorej bola aj obeť, spustil paľbu a z miesta činu ušiel autom, vysvetlil prokurátor Caracotch.

Včera 12:37

Do Poľska v nedeľu na pozvanie pricestoval zvolený rumunský prezident Nicušor Dan. Stretol sa s premiérom Donaldom Tuskom a plánuje sa zúčastniť na zhromaždení na podporu prezidentského kandidáta a primátora Varšavy Rafala Trzaskowského. O schôdzke s Tuskom informovala jeho kancelária na sociálnej sieti X.

Včera 11:36
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Recenzia knihy Romana Michelka: Eseje o kríze

Je to útla, hutne napísaná, prijemne sa čítajúca najnovšia knižka filozofa, politológa a publicistu Romana Michelka o nepríjemných faktoch. V čom to vlastne žijeme? K čomu sme sa to doštrngali po námestiach roku 1989? Ako sa spustilo roztváranie brutálnych nožníc v príjmoch tunajšej i sveto­vej populácie? Akými metódami deformuje myslenie ľudí (naj­mä mladých) mediálny mainstream?

❚❚
.

Autor prístupne a dôkladne rozoberá traumy súčasného pažravého baskervillského kapita­lizmu, ale predstaví čitateľom aj reálne východiská. Realizácia týchto východiskových, korekčných mechanizmov závisí v lepšom prípade od precitnutia veľkoburžoázie (vrátane ban­károv), v horšom od revolučných zvratov, ktoré, žiaľ, priná­šajú výkyv sociálno-ekonomického kyvadla z pôvodného pravi­cového extrému do nového, ľavicového extrému, nezriedka predstavovaného anomáliami triedneho boja, ktorý okrem kru­tosti nič pozitívne neprináša.

A samotné precitnutie, osvietenie zdravým rozumom, nemusí byť nesplniteľná fikcia, akési fatamorgána. Istý poradca nemeckého spolkového kancelára Helmuta Kohla, sám veľkokapitalista, sa v nemeckých médiách už dávnejšie vyjadril v tomto zmysle (parafrázujem): „Ak sami nezničíme tento kapi­talizmus, tak kapitalizmus zničí nás.“ Takže uvažovanie o poľudštení súčasného kapitalizmu, o kombinácii pozitív so­cialistického systému s pozitívami systému kapitalistického, nie je nesplniteľná utópia. Kardinálnou otázkou však zos­táva, či mocní tohto sveta na to nájdu odvahu, vôľu a se­bazaprenie.

Snímka z udeľovania  výročnej ceny Slovenskej asociácie novinárov za knihu Eseje o kríze. Na snímke Roman Michelko
Snímka z udeľovania výročnej ceny Slovenskej asociácie novinárov za knihu Eseje o kríze. Na snímke Roman Michelko

Roman Michelko presvedčivo, pútavo a zrozumiteľne pre či­tateľov všetkých stupňov vzdelania objasňuje vývoj politic­kého systému u nás v rokoch 1989 – 2013. Priblíži nám trans­formáciu ako šokový model priveľmi radikálnej ekonomickej reformy, v ktorej sa čo najrýchlejšie rozdávala či vypredá­vala celá slovanská ekonomika a služby nadnárodným hráčom za symbolickú cenu. Dôkladne odhalí kupónovú privatizáciu, diagnostikovanú ako podvod storočia, v úlohe hlavného nástro­ja rýchlej premeny majetkových pomerov. Tí, ktorí boli pri tomto štedrom koryte, sa zmenili na novodobú vrstvu zbohat­líkov, aká bude z tohto podvodu profitovať desiatky gene­rácií.

.

Popri kupónovej privatizácii spoznáme aj druhú líniu, tzv. veľkú privatizáciu ako kolosálnu nespravodlivosť. Dozvieme sa prečo zlyhal koncept domácej kapitálovotvornej vrstvy a ozrejmíme si to na viacerých veľkoprivatizačných príkladoch – na postupnej agónii kedysi úspešných podnikov. Konečným rezultátom je dzurindovský „zlatý fond“ ekonomických vlasti­zrád, vrátane brutálnej „babišiády“ na úkor zamestnancov Duslo Šaľa. Autor nám pripomenie, že takmer celý bankový sektor na Slovensku je v rukách zahraničných majiteľov. Aká je pointa z tejto deprimujúcej prechádzky labyrintom pažravého sveta oligarchov? Roman Michelko ju takto výstižne formuluje: „Bohužiaľ, za tých vyše dvadsať rokov sme si pre­šli očistcom divokej privatizácie, ktorý na mentálnom zdraví spoločnosti zanechal nezmazateľnú stopu. Obrovské transfery majetku v extrémne krátkom čase zrodili vrstvu oligarchov (finančných žralokov), ktorí s typickou novozbohatlíckou mentalitou začali túto spoločnosť ovládať. Od novembra 1989 sa naša spoločnosť veľmi posunula, reálna moc už dáv­no nie je v rukách ľudí a je najvyšší čas s tým niečo robiť. Prvým krokom k tomu je však hlboké uvedomenie si toho, kam sme sa dostali. Druhým a logickým je hľadanie cesty z ma­razmu, v ktorom sme sa ocitli.“

Nasledujú zaujímavé, no bolestné analytické kapitoly: Štvrť­storočie od prevratu, Obzretie po dvadsiatich siedmich ro­koch, Arogancia novozbohatlíkov, Epidémia reality show, Zá­bavný priemysel ako anestetikum, Štát – nepriateľ č. 1, Dehumanizácia spoločnosti – fetiš profitu, Očakávania kontra realita. Oprávnený kritický až sarkastický náboj týchto kapitol je zrejmý už aj z použitých pojmov, ako je arogancia, epidémia, anestetikum, dehumanizácia, fetiš profitu. Jeden z najzávažnejších postrehov v uvedenej sekvencii prináša tá­to veta: „Špekulatívny finančný kapitál sa rozrástol do ta­kých rozmerov, že už ohrozuje sám seba.“

Vstupujeme do druhej časti knihy, v ktorej politológ rozoberá aktuálne problémy a približuje riešenia. Dozvieme sa, kto najviac profituje z krízy v eurozóne. Hneď skraja tzv. Kauza Grécko: „Vediac, ako funguje systém, sme už viackrát hovorili o tom, že nejde o záchranu Grécka, ale o záchranu tučných ziskov nezodpovedných a pažravých nemeckých či francúzskych bánk.“

Slovo „kríza“ sa v spojitosti s globálnou ekonomikou spája minimálne už od roku 2008, no rozhodne to nevyzerá ako kla­sická cyklická kríza, aká býva zákonitou vlastnosťou kapita­lizmu. Znalci hovoria o systémovej kríze kapitalizmu, špeci­álne o kríze z nadvýroby, ktoré je rozhodne aspoň v západnej Európe realitou. Pozorujeme tu akúsi akumuláciu paradoxov: Pôsobením nových technológií sa síce zlacňuje výroba, ale v dôsledku kapitalistického ožobračovania strednej triedy klesá jej kúpyschopnosť, spotrebné výrobky sú pre ňu ťažšie dostupné. Produktivita práce rastie podstatne rýchlejšie než mzdy zamestnancov, preto aj zisky vlastníkov kapitálu rastú podstatne rýchlejšie než príjmy zamestnancov. A k tomu sa priraďuje paradox azda najokatejší: Sféra, ktorá nevytvára hmatateľné hodnoty, bankovníctvo, teda pôvodne obslužný sek­tor, dosahuje rádovo vyššie zisky než výrobný sektor!!! Ohlu­pujúca reklama prispieva k masívnemu zadlžovaniu, ale reálne príjmy mnohých zamestnancov sú čoraz menšie. A to, čo platí pre jednotlivcov i sociálne skupiny, platí aj pre celé štáty, ktoré sa masívne zadlžujú, čo vedie k začarovanému kruhu: „Do­mácnosti aj vlády sú ťažko zadlžené, tým pádom musia spotrebu obmedziť na najnevyhnutnejšie minimum. Produkčné kapacity vý­robných podnikov idú na zlomok svojich plánovaných kapacít, pretože ich výrobky si môže dovoliť stále menej ľudí.“ Výsle­dok? Pokým zisky neúmerne rástli, mzdy v lepšom prípade stag­novali, v horšom klesali. Čím viac ľudí chudobnie, tým bohat­šia je najbohatšia vrstva.

Na snímke vpravo Roman Michelko a Štefan Dlugolinský, predseda SAN
Na snímke vpravo Roman Michelko a Štefan Dlugolinský, predseda SAN

Roman Michelko v časoch u nás rozšírenej adorácie kapitalizmu odvážne a úprimne varuje: „Obávam sa však, že ak sa s tým nie­čo zásadné neurobí, z tejto krízy sa tak skoro nedostaneme, a zároveň sa obávam, že len kozmetické zmeny už stačiť nebudú.“ A v akom oligarchickom marazme my žijeme, o tom podrobne roz­práva v kapitole Étos východoeurópskeho kapitalizmu.

.

O takmer globálnom kolapse bankového sektora hovorí kapitola Ako funguje investičné bankovníctvo a čím ohrozuje spoločnosť a zároveň prezrádza hlavný mechanizmus tohto ohrozenia v diagnostickom titulku Špekulácia ako princíp. Špekuluje sa na­príklad prostredníctvom matematických algoritmov vymyslených geniálnymi matematikmi. Na skoncovanie s týmito krízy priná­šajúcimi praktikami chýba v súčasnom baskervillskom kapita­lizme dostatok politickej vôle a pozitívnej činorodej odvahy. Pravda, tento deficit má oveľa širšiu platnosť.

V ďalšej kapitole sa autor venuje pálčivej a ponižujúcej problematike nerovnakej mzdy za rovnakú prácu v štátoch EÚ a problémom z toho plynúcim. Pokračuje vymedzením limitov oligarchickej demokracie, ktorá dosiahla svoj zenit na pre­lome sedemdesiatych a osemdesiatych rokov dvadsiateho storo­čia a odvtedy sa kapitalistický spoločensko-ekonomický systém vyvíja extrémne nezdravo a nespravodlivo, najmä z hľadiska polarizácie bohatstva, zavŕšenej absurdnou skutočnosťou, že jedno percento najbohatších vlastní deväťdesiatdeväť percent majetku celého ľudstva. Autor tu sformuloval zásadnú otázku: Môže byť spoločnosť skutočne demokratická, keď sa monopol na verejnú debatu koncentruje v rukách oligarchov vlastniacich médiá?

Na snímke vľavo Roman Michelko a Ľudo Števko, prvý  podpredseda SAN a Eva Zelenazova, členka rady SAN
Na snímke vľavo Roman Michelko a Ľudo Števko, prvý
podpredseda SAN a Eva Zelenazova, členka rady SAN

Ako vybŕdnuť z tohto marazmu? Roman Michelko obozretne pri­pomína dve riešenia: „Prvý, ten lepší variant môže vyzerať nasledovne: ak sa kríza prehĺbi a dostane sa na grécke dno na globálnej úrovni, ľavicové riešenia budú musieť prijať aj oligarchické štruktúry ako síce nechcené, ale nevyhnutné riešenie. Druhým variantom je revolúcia – pokojná či násil­ná? Ukazuje sa však, že najväčším úskalím liberálnej demo­kracie je skutočnosť, že pri extrémne nevyváženom a selek­tívnom verejnom diskurze je takmer pravidlom, že nevyhráva­jú najlepšie alternatívy, lež mediálne najvykričanejšie.“ Politológ podrobne a bystrozrako analyzuje problémy späté s imigračnou cunami v kapitole Imigranti druhej generácie alebo časované bomba. Veľmi plasticky vykresľuje hroziacu getoizéciu (v niektorých západoeurópskych štátoch už dávno reálnu), čím vlastne vystavuje certifikát oprávneným obavám a víziám nášho premiéra. A pokračuje analýzou prehlbujúcej sa príjmovej polarizácie ako vážneho vývojového negatíva už aj preto, že najväčším generátorom príjmovej nerovnosti je investičné bankovníctvo, ktoré spoločnosti dáva veľmi málo a, naopak, veľmi veľa si z nej berie. Zaujímavá je aj kapi­tola Postavenie pracovnej sily v neskorom kapitalizme, ktorá sa zaoberá závažným problémom súčasného sveta: ukazuje, ako extrémne sa maximalizujú zisky víťazov a ako sa vytvárajú obrovské armády porazených, lebo všetci nemôžu byť geniálni. A rezultát? Pokiaľ sa tí najschopnejší nebudú väčšou mierou zúčastňovať na nákladoch spoločnosti, smerujeme ku kolapsu! So zreteľom na môj sociálny status dôchodcu mi obzvlášť dobre padla kapitola Dôchodky kontra demokracia. V nej analyzuje ťaživú situáciu bezmocnej a ignorovanej sociálnej skupiny dô­chodcov. Ako jeden z mála renomovaných autorov je zástancom slabých a bezmocných! Politológ ukazuje aj to, ako sa u nás v dzurindovskej politickej atmosfére privatizovali tzv. stra­tegické, v slušných a kultivovaných spoločnostiach neprivatizovateľné podniky. Zoznamuje nás s princípmi a závažnými po­drobnosťami týchto vlastizradných aktov.

Príznačná a prízračná je úvaha o korupcii na druhú – keď si oligarchické skupiny utvárajú štát na svoj obraz a fungu­jú mimo podnikateľského rizika, lebo si systém nastavili tak, ako to vyhovuje im. Aj v tejto knihe sa pripomína a analyzu­je jedna z najfrustrujúcejších výpovedí o súčasnom baskervillskom kapitalizme: že osemdesiatpäť najbohatších ľudí vlastní majetok ako tri a pol miliardy najchudobnejších ľudí!!! Prie­pastná polarizácia príjmov ochromuje ekonomiku prostredníc­tvom extrémneho šetrenia domácností i vlád. Preto sa aj my rútime do deflačnej špirály, ktoré ničí ekonomický rast a krízu len ďalej prehlbuje. Pochopí svetová ekonomicko-politická elita, k čomu to neúprosne smeruje a vedie? Pochopí, že to­to ZLO – na rozdiel od zaužívaného príslovia – nie je na nič dobré? Pripomeniem aj dôležitú, kardinálnu vetu tejto knihy: „Pravica vytrvalo a tupo hovorí, že je nutné masívne reduko­vať štát a všetky argumenty proti ignoruje.“

Po 84. stranu tejto knihy sa zoznamujeme s analýzou problémov, s gaunerstvami a slepými uličkami, vyvolanými a kontrolovaný­mi vládnucimi či intrigujúcimi pravicovými a neoliberálnymi „elitami“. Na 85. strane vstupujeme do tretej časti knihy so súborným názvom Alternatívy súčasného kapitalizmu. Hneď na štarte do tejto tretej časti ma zaujali vety na str. 86: „Sme teda v stave, keď máme dokonalú diagnostiku toho, kam nás do­viedol neregulovaný finančný sektor a vo všeobecnosti systém globálneho kapitalizmu, čo nám však chýba, je účinná terapia tohto stavu. Preto práve terapia alebo inak – vyliečenie sa z hlbokej systémovej krízy globálneho kapitalizmu je najvyššou prioritou dneška.“

.

V tejto časti publikácie sa postupne zoznamujeme s rozličnými konceptmi na reformu kapitalizmu, s realistickými i menej rea­listickými. Vymenujme si ich aspoň základným, sloganovým spô­sobom: eliminácia daňových rajov, zamedzenie finančných špe­kulácií zavedením Tobinovej alebo inej obdobnej dane, sofistikované progresívne zdanenie, poľudštenie obludnej dispropor­cie v odmeňovaní top manažmentu a radových zamestnancov, se­lektívne zdaňovanie vybraných sektorov, zavedenie ochranných ciel na výrobky z tzv. lacných krajín (presnejšie: zavede­nie dovozných ciel na tovary, pri výrobe ktorých nie sú dodržiavané sociálne štandardy), uplatnenie tendencie zakalkulovať do ceny fosílnych palív aj ich nenahraditeľnosť a stimulovať výskum trvalo nahraditeľných alternatív k rope. Autor si tu položil ďalšiu zásadnú otázku: „Ocitli sme sa vo fáze systémovej krízy kapitalizmu. A je najvyšší čas po­kúsiť sa odpovedať na otázku, či je možné tento systém na­hradiť nejakým iným, alebo či je možné ho reformovať. Je možné, aby mal kapitalizmus ľudskú tvár a bol po reforme trvalo udržateľný? Odpoveďou je, že možno áno, otázne je, či by to potom ešte bol kapitalizmus. Ak by sa teda podarilo účinne zabezpečiť väčšinu vyššie spomínaných opatrení, tak v stred­nodobom horizonte piatich až desiatich rokov by sa smerova­nie našej civilizácie mohlo začať obracať z kolapsu smerom k predsa len o niečo priaznivejšej budúcnosti.“

Roman Michelko venoval pozornosť aj islandskej revolúcii v bankovníctve. O čo išlo? O radikálnu, zásadnú premenu bankovníctva s cieľom vyhnúť sa turbulenciám a dosiahnuť, aby tvorbu peňazí v ekonomike zobral pod kontrolu štát. Tento zdanlivo nesplniteľný cieľ sa podarilo dosiahnuť aj preto, že vplyvní svetoví ekonomicko-politickí hráči islandskú revolučnú reformu tolerujú, akoby išlo o miniatúrny exces, na svetovej scéne celkom zanedbateľný. Veď Island je relatívne veľmi malá krajina, počtom obyvateľov porovnateľná s Košicami! Ale ako „ponukový recept“ na záchranu islandský príklad zostáva. A zdravo provokuje…

Určitou možnosťou na zmiernenie najostrejších kapitalistic­kých disproporcií v životnej úrovni obyvateľstva je teória (zatiaľ) základného nepodmieneného príjmu, pri ktorom by mal štát každému občanovi zabezpečiť príjem na dôstojné živobytie – bez povinnosti pracovať! To nie je recept na akúsi bezbrehú „spoločenskú lenivosť“, lebo práca má nielen svoju ekonomickú, ale aj sociálnu funkciu, predstavuje životnú náplň, sebarealizáciu, prestíž, kariéru. Zavedením tohto základného nepod­mieneného príjmu by sa zároveň vytvoril žiaduci tlak na spra­vodlivejšie odmeňovanie pracujúcich, čiže mzdy by zabezpečova­li lákavý „nadštandard“ v životnej úrovni obyvateľstva. Boha­té európske štáty by takýto model – pokiaľ by preň našli po­litickú vôľu – bez vážnejších problémov uniesli, ale na Slo­vensku by takéto riešenie narazilo na azda neprekonateľnú pre­kážku v podobe masívne marginalizovanej sociálnej skupiny Ró­mov, ktorých bezpracnosť zaplatenú zo spoločných zdrojov väč­šinové obyvateľstvo by veľmi ťažko nieslo. Preto sa u nás ako schodnejšia cesta ukazuje skôr základný podmienený príjem za akúkoľvek zmysluplnú prácu.

Jedna z najzaujímavejších kapitol je inšpirujúca Mondragónska alternatíva. Autor tieto kooperatívy klasifikuje ako „ostrovy pozitívnej deviácie“ a dalo by sa o nich povedať, že predstavujú ostrovčekovité modely kapitalizmu s ľudskou tvárou. Ide o v praxi úspešné španielske (presnejšie: baskické) modely druž­stevnej korporácie rozličného výrobného i služobného zamerania. Popri družstevne organizovaných fabrikách mondragónsky projekt vytvoril aj svoju banku, sociálnu poisťovňu a obchodný reťa­zec. Všetko sú to úspešné organizácie, ktoré v období krízou nenarušenej prosperity majú asi o tridsať percent vyššie pla­ty ako v iných, rýdzo kapitalisticky organizovaných porovna­teľných španielskych odvetviach. Všetky procesy v týchto pod­nikoch majú vo svojich rukách zamestnanci, ktorí sú spoluvlastníkmi. Podrobnosti uvádza knižný text, ale aspoň jeden „bonbónik“: V zásade plat mondragónskeho generálneho riaditeľa nesmie presiahnuť šesť a pol násobok najnižšieho platu v korporácii. Na mňa osobne to pôsobí ako inteligentná re­forma socialistickej inštitúcie v lone kapitalizmu, pri za­chovaní súkromného vlastníctva výrobných prostriedkov. Ús­pešné praženie snehovej gule? Viva Espaňa! Lenže kapitalis­ti celého sveta sa neponáhľajú preformúvať svoje diamantové bane na životaschopné a spravodlivé inštitúcie mondragónskeho typu a nechcú sa zbavovať svojich osobných astronomic­kých ziskov. Takže renesancia a záchrana kapitalizmu je v nedohľadne…

Roman Michelko ponúka čitateľom nádej v podobe kapitoly Súmrak oligarchov? Za názvom kapitoly kladie oprávnene otáznik, lebo nádej ešte nie je pevná, spoľahlivá realita. Ale príbeh s daňovým rajom na ostrove Cyprus ukazuje, že bezočivosť oligarchov môže naraziť na účinný odpor verej­nosti i štátnej moci a môže sa skončiť tým, že oligarchovia stratia možnosť beztrestne optimalizovať dane vo svoj prospech. Charakteristické sú tieto dve vety: „Cyprus vydal jasný sig­nál – daňové raje už nie sú tým, čím boli. Uliať si ťažké mi­lióny či miliardy do daňových rajov a potom si ich bezsta­rostne užívať – tento model Cyprom skončil.“ A k čomu smeru­je celkový vývoj tohto zahnívajúceho brutálnokapitalistického systému? Buď k likvidácii demokracie a k nástupu nového fašizmu, alebo k takému modelu konsolidácie, v ktorom sa bu­dú aj tí najbohatší podieľať rovnakou mierou ako všetci ostatní.

Sľubná, no zrejme problematická otázka je zakotvená v názve kapitoly Nastáva čas na zmenu systému? Autor však nepodlie­ha porazeneckým náladám a naznačuje východiskovú inšpiráciu zo severského ostrova: „Nazretie do ohyzdných útrob našej politiky snáď bude mať katarzný účinok. Je najvyšší čas, aby sa ľudia prebrali z apatie a odmietli takýto spôsob politi­ky. (…) Možno inšpiráciou pre nás by mal a mohol byť is­landský model. Táto malá krajina disponuje hrdými občanmi, ktorí našli v sebe odvahu povedať politikom a finančníkom, že už stačilo, že už nebudú platiť za ich chyby a finančné špekulácie.“

Na snímke vpravo Roman Michelko a Štefan Dlugolinský, predseda SAN
Na snímke vpravo Roman Michelko a Štefan Dlugolinský, predseda SAN

V predposlednej kapitole Cynizmus ako princíp náš politológ predstaví čitateľom zvrhlú, maximálne nesolidárnu a patolo­gicky egoistickú filozofiu Ayn Randovej, ktorú vyznávajú mnohí cynickí predstavitelia neoliberálnych elít. A potom už nasleduje záverečná kapitola tejto knihy s názvom Apendix o školstve, v ktorej autor presvedčivým, logickým a sociolo­gicky fundovaným spôsobom dokazuje nezmyselnosť, neopodstat­nenosť a nespravodlivosť tendencií smerujúcich k spoplatňovaniu školstva, k zavedeniu školného, o čo sa – prekvapujú­co – usiluje časť dnešnej vládnej garnitúry! Tento „apendix“ nie je samoúčelným textovým prídavkom, lebo dozaista platí axióma, ktorú Roman Michelko uvádza v záverečných riadkoch tejto inšpiratívnej knihy na adresu absurdity zvanej školné: „V čase, keď je vzdelanie čoraz väčšou i trhovou hodnotou, by takýto nepremyslený a navyše ideologicky motivovaný krok nasmeroval našu krajinu do tretieho sveta. Dúfajme, že napokon zvíťazí zdravý rozum nad zámerom časti politického spek­tra za každú cenu presadiť ultraliberálny program aj v školstve.“ Čím je pre nás táto esejistická encyklopédia o krízovom vývo­ji spoločnosti? Je vademekom martýria a Augiášovho chlieva zvaného súčasný kapitalizmus.

Milan Kenda

Politologický odbor Matice slovenskej, Bratislava 2016

 

.

Knihu si možno objednať na maily: roman.michelko@gmail.com

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Pavol Štrba

Štefan Konya

Marek Brna

René Pavlík

Miroslav Urban

Peter Lipták

.
.
.

Blanár vysvetli, prečo podporil protiruské sankcie. Ukrajina sa dočká pomoci zo strany Slovenska aj v budúcnosti

Samotné sankcie voči Rusku nepomáhajú riešiť vojnový konflikt na Ukrajine. Je o tom presvedčený slovenský minister zahraničných vecí Juraj Blanár.…

25. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Rusko zaberie nie štyri ale sedem regiónov obáva sa nemecký expert. Ruská letná ofenzíva práve začala

Rusko začalo postupovať na Sumy, Charkov a Dnepropetrovsk, píše nemecký propagandista Julian Röpcke na stránkach Bildu. Namiesto štyroch regiónov má…

26. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
26. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

EÚ opäť pripravuje sankcie, po 18-krát to už predsa musí vyjsť

Európska únia pripravuje ďalší balík sankcií proti Rusku, informuje agentúra Bloomberg. Európski predstavitelia sa z nejakého dôvodu nevzdávajú nádeje: že…

26. 05. 2025 | Komentáre | 11 min. čítania | 0 komentárov
26. 05. 2025 | Komentáre | 11 min. čítania | 0 komentárov

Kriminalizácia! Opozícia hystericky jačí, hoci len dostáva ochutnať vlastnej medicíny

Dnes tu opozičné sily operujú silnými výrazmi, akože sú „kriminalizované”, hoci za ich vlády sa tu diali onakvejšie incidenty…

26. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
26. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Diskrétny odchod? Predstavitelia EÚ sa obávajú, že Trump urobí zásadný krok. Ktorý bežní ľudia uvítajú

Európska únia v tichosti pripravuje plány na prípadné rozhodnutie USA znížiť svoje vojenské nasadenie na kontinente, citoval Handelsblatt vysokopostavených európskych…

25. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
25. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Saský premiér vyzýva na oživenie Nord Stream a obnovenie rokovaní s Ruskom

Nemecko by malo zvážiť, či nepoužije odstavené plynovody Nord Stream pod Baltským morom ako páku na obnovenie rokovaní s Ruskom,…

25. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
25. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ako sa poslanci Hlasu postavia k vetu prezidenta pri covidových amnestiách? Drucker prezradil viac

Na tom, ako bude vyzerať v budúcnosti transakčná daň, ešte nie je vládna koalícia dohodnutá. A to ani po piatkovom…

25. 05. 2025 | Aktualizované 25. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
25. 05. 2025 | Aktualizované 25. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Puškárová vracia úder Kovačičovi: Pravda je iná. Úprimne som neverila vlastným očiam, že vieš takto necitlivo komunikovať

Bývalí zamestnanci Markízy začali naokolo poskytovať vyjadrenia, v ktorých kydajú aj na svojich bývalých kolegov. Zlatica Švajdová – Puškárová sa…

25. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
25. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trump v nedeľu obhajoval krok svojej administratívy zablokovať zahraničných študentov na Harvarde

Americký prezident Donald Trump v nedeľu obhajoval krok svojej administratívy zablokovať zahraničných študentov na Harvarde. Správa prišla po tom, čo…

25. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
25. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Ukrajina napísala tzv. “Bielu knihu”. Generál odkazuje: Takže dosť a stačilo!

Ukrajina napísala tzv. “Bielu knihu”. Samozrejme pre Brusel. Kniha sa zameriava na rozsah sankcií voči Ruskej federácii. Toto ma ani…

25. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
25. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Slováci už poznajú súperov na MS 2026. S kým si zmerajú sily hokejisti spod Tatier?

Slovenskí hokejisti spoznali svojich súperov na budúcoročných majstrovstvách sveta vo Švajčiarsku. Prvé predbežné zloženie skupín na šampionát v roku 2026…

25. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
25. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Brusel zaútočil na Orbána na viacerých frontoch. Zachrániť ho môže Robert Fico

Pre maďarskú vládu to bol turbulentný týždeň: Riešila opatrenia proti zásahom cudzích štátov do vnútornej politiky a zároveň sa musela…

24. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
24. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Šaško o pandemickej zmluve: Dôležité je, že SR zostáva za stolom a bude ďalej súčasťou rokovaní

Minister zdravotníctva Kamil Šaško neplánuje rezignovať pri nastavovaní novej liekovej politiky. A to ani potom, čo najnovšia vyhláška ministerstva zdravotníctva…

25. 05. 2025 | Aktualizované 25. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
25. 05. 2025 | Aktualizované 25. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Myslia si, že sú viac. Buržoázna mentalita však spôsobí ich pád

Mediálna sféra sa „otriasla”, keď minulý týždeň nastali v Markíze divoké rošády. Hviezdna tvár večerného spravodajstva mala byť presunutá do…

25. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
25. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Kolega policajt na mňa pripravoval atentát, tvrdí Spišiak

Na Slovensku rastie počet nenávistných prejavov a údajne hrozí ďalší útok na verejného činiteľa. S osobnými vyhrážkami má bohaté skúsenosti…

25. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
25. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

O právu silnějšího…

Moji dlouhodobí čtenáři vědí, že jsem se narodil na Sokolovsku a podle všech dnešních měřítek šlo vlastně o vyloučenou lokalitu……

25. 05. 2025 | Česky | 8 min. čítania | 0 komentárov
25. 05. 2025 | Česky | 8 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ruské jednotky postúpili v blízkosti Konstantinovky

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

25. 05. 2025 | Aktualizované 25. 05. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
25. 05. 2025 | Aktualizované 25. 05. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov

.

„Pocit vyčerpania a frustrácie.“ V ukrajinských jednotkách to vrie

V ukrajinských jednotkách je cítiť „pocit vyčerpania a frustrácie“ z nedostatku vyhliadok na ukončenie vojny

25. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
25. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ľudstvo oficiálne prežilo prvú štvrtinu 21. storočia, do ktorého sa v minulom, 20. storočí vkladali veľké očakávania

Práve s týmito očakávaniami bol spojený skutočný rozmach vedeckej fantastiky: spisovatelia maľovali niekedy brilantné a niekedy desivé obrazy doby, v…

25. 05. 2025 | Zaujímavosti | 4 min. čítania | 0 komentárov
25. 05. 2025 | Zaujímavosti | 4 min. čítania | 0 komentárov

Orbán odhaľuje krutú pravdu: „Je navrhnutá tak, aby poškodila Rusko, nie aby pomohla Európanom“

V piatkovom rozhovore pre rozhlasovú stanicu Kossuth maďarský premiér Viktor Orbán hovoril o pristúpení Ukrajiny k EÚ, ukrajinskom špionážnom škandále,…

25. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
25. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Konec boosterů: Změna režimu v USA přináší první ovoce

Nový ředitel FDA, Marty Makary, a ještě novější šéf sekce regulace léků FDA, Vinay Prasad, uveřejnili článek, ve kterém oznamují, že…

25. 05. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov
25. 05. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Deväť krajín Európskej únie žiada o prehodnotenie Európskeho dohovoru o ľudských právach v otázke migrácie

Deväť vedúcich predstaviteľov v otvorenom liste, na čele ktorého stáli talianska premiérka Giorgia Meloniová a jej dánska kolegyňa Mette Frederiksenová,…

25. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
25. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Víťaz tendra na zhotovenie Pamätníka slobody slova vo Veľkej Mači odstúpil od zákazky

Víťaz verejného obstarávania na zhotoviteľa Pamätníka slobody slova vo Veľkej Mači v okrese Galanta odstúpil od realizácie zákazky. K podpisu…

25. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
25. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Narúšajú spánok rovnako ako kofeín, nové zistenia sú zarážajúce

Zistenia po prvýkrát ukazujú, ako plastové chemikálie rušia vnútorné hodiny tela až o 17 minút, uvádza The Guardian

25. 05. 2025 | Zaujímavosti | 4 min. čítania | 0 komentárov
25. 05. 2025 | Zaujímavosti | 4 min. čítania | 0 komentárov

Dozorcovia mieru v pauze: Nemecko čaká na povolenie OSN, NATO alebo EÚ

Nemecko zváži vyslanie svojich vojakov na Ukrajinu len vtedy, ak niektorá z medzinárodných organizácií vydá príslušný mandát na vyslanie mierových…

25. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
25. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Nemecko sa zmieta v energetickej kríze. Spraví “krok vzad” a vráti sa k jadrovej energii?

Nemecká ministerka hospodárstva sa ocitla v zložitej pozícii – musí riešiť energetickú krízu v krajine, kde krachuje priemysel. Navrhuje výstavbu plynových elektrární…

25. 05. 2025 | Ekonomika | 5 min. čítania | 0 komentárov
25. 05. 2025 | Ekonomika | 5 min. čítania | 0 komentárov

Vysúšanie miest: obrovské technologické spoločnosti čakajú v rade na výstavbu dátových centier v suchom postihnutej Latinskej Amerike

Čínsky gigant v oblasti sociálnych médií TikTok je vraj najnovšou spoločnosťou, ktorá v Brazílii plánuje superpočítačový sklad, ktorý bude spotrebovávať…

25. 05. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
25. 05. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov

Kto sa stane majstrom sveta v hokeji? USA aj Švajčiarsko sú na víťaznej vlne, niekto však padnúť musí

Zápas o zlaté medaily je vždy výnimočný. V stávke je veľa, oba tímy sú pripravené nechať na ľade všetko. Tohtoročný…

25. 05. 2025 | Šport | 4 min. čítania | 0 komentárov
25. 05. 2025 | Šport | 4 min. čítania | 0 komentárov

Upratovanie: Najvtipnejšie zlyhania pri upratovaní, ktoré ľudia zdieľali na internete

Upratovanie: Pri upratovaní môže neúmyselne dôjsť k závažným chybám a nehodám bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíte byť…

25. 05. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Britský kráľ Karol III. v najbližších dňoch odcestuje do Kanady na krátku, ale „významnú“ návštevu, ktorá sa uskutoční v čase, keď prezident USA Donald Trump stále uvažuje o tom, že zo svojho severného suseda urobí 51. štát americkej Únie, informovala v nedeľu agentúra AFP.

Kráľa Karola III. bude na 24-hodinovej návšteve hlavného mesta Ottawa sprevádzať aj kráľovná Kamila.

Kráľovná Kamila Kráľ Karol III.
Na snímke britský kráľ Karol III. a kráľovná Kamilla / Foto: TASR/AP-Toby Melville/Pool via AP
Včera 18:49

Šialené, kam až progresivizmus a kultúra smrti dokážu zájsť: Francúzsko smeruje k zásadnej progresívnej právnej zmene. Marenie asistovanej samovraždy by sa totiž po novom mohlo stať trestným činom. Podľa nemeckého magazínu Spiegel dolná komora tamojšieho parlamentu návrh schválila a čaká sa na jeho odobrenie tou hornou.

Včera 18:43

.

Disciplinárny proces s Lipšicom sa napokon v máji nezačne

Ústne pojednávanie sa s disciplinárne obvineným prokurátorom Danielom Lipšicom napokon 28. mája nezačne. Proces odročili na 4. júna pre kolíziu…

25. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
25. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Cenzurní nařízení DSA rozděluje USA a EU: svoboda projevu proti cenzuře

21. května se v Evropském parlamentu konaly dvě odborné konference s prestižním zastoupením a na obou z nich bylo unijní…

25. 05. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov
25. 05. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov

Potravinové škandály: Najnechutnejšie z nich, ktorým neuveríte

Potravinové škandály: Najnechutnejšie z nich, ktorým neuveríte: V jednoduchších časoch väčšina rodín zjedla všetko, čo sa im urodilo na farme,…

25. 05. 2025 | 0 komentárov

Lekári bez hraníc v Gaze: Situácia je katastrofická, sme na konci síl

„Humanitárna situácia v Gaze je katastrofálna, sme naozaj na konci síl. Je okamžite potrebné zastaviť paľbu a znovu otvoriť hranice,…

25. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
25. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Ľudia, ktorí sa podelili o fotky renovácie v bývaní

Neviem ako vy, ale ja absolútne milujem renovácie domov. Myslím tým, že zbožňujem pohľad na projekty iných ľudí. Dáva mi…

25. 05. 2025 | 0 komentárov

Leto bude pre motoristov zrejme priaznivé, ceny palív ešte môžu klesnúť

Situácia na svetových trhoch nahráva aj slovenským motoristom. Ceny pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach by sa v najbližšom období…

25. 05. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
25. 05. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Pavol Štrba

Štefan Konya

Marek Brna

René Pavlík

Miroslav Urban

Peter Lipták

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov