Recenzia knihy Romana Michelka: Eseje o kríze

Recenzia knihy Romana Michelka: Eseje o kríze

Bratislava 27. januára 2017 (HSP/Foto:Zoner Photo Studio)

 

Je to útla, hutne napísaná, prijemne sa čítajúca najnovšia knižka filozofa, politológa a publicistu Romana Michelka o nepríjemných faktoch. V čom to vlastne žijeme? K čomu sme sa to doštrngali po námestiach roku 1989? Ako sa spustilo roztváranie brutálnych nožníc v príjmoch tunajšej i sveto­vej populácie? Akými metódami deformuje myslenie ľudí (naj­mä mladých) mediálny mainstream?

Obálka knihy Eseje o kríze od Romana Michelka
Obálka knihy Eseje o kríze od Romana Michelka

Autor prístupne a dôkladne rozoberá traumy súčasného pažravého baskervillského kapita­lizmu, ale predstaví čitateľom aj reálne východiská. Realizácia týchto východiskových, korekčných mechanizmov závisí v lepšom prípade od precitnutia veľkoburžoázie (vrátane ban­károv), v horšom od revolučných zvratov, ktoré, žiaľ, priná­šajú výkyv sociálno-ekonomického kyvadla z pôvodného pravi­cového extrému do nového, ľavicového extrému, nezriedka predstavovaného anomáliami triedneho boja, ktorý okrem kru­tosti nič pozitívne neprináša.

Reklama

A samotné precitnutie, osvietenie zdravým rozumom, nemusí byť nesplniteľná fikcia, akési fatamorgána. Istý poradca nemeckého spolkového kancelára Helmuta Kohla, sám veľkokapitalista, sa v nemeckých médiách už dávnejšie vyjadril v tomto zmysle (parafrázujem): „Ak sami nezničíme tento kapi­talizmus, tak kapitalizmus zničí nás.“ Takže uvažovanie o poľudštení súčasného kapitalizmu, o kombinácii pozitív so­cialistického systému s pozitívami systému kapitalistického, nie je nesplniteľná utópia. Kardinálnou otázkou však zos­táva, či mocní tohto sveta na to nájdu odvahu, vôľu a se­bazaprenie.

Snímka z udeľovania  výročnej ceny Slovenskej asociácie novinárov za knihu Eseje o kríze. Na snímke Roman Michelko
Snímka z udeľovania výročnej ceny Slovenskej asociácie novinárov za knihu Eseje o kríze. Na snímke Roman Michelko

Roman Michelko presvedčivo, pútavo a zrozumiteľne pre či­tateľov všetkých stupňov vzdelania objasňuje vývoj politic­kého systému u nás v rokoch 1989 – 2013. Priblíži nám trans­formáciu ako šokový model priveľmi radikálnej ekonomickej reformy, v ktorej sa čo najrýchlejšie rozdávala či vypredá­vala celá slovanská ekonomika a služby nadnárodným hráčom za symbolickú cenu. Dôkladne odhalí kupónovú privatizáciu, diagnostikovanú ako podvod storočia, v úlohe hlavného nástro­ja rýchlej premeny majetkových pomerov. Tí, ktorí boli pri tomto štedrom koryte, sa zmenili na novodobú vrstvu zbohat­líkov, aká bude z tohto podvodu profitovať desiatky gene­rácií.

Reklama

Popri kupónovej privatizácii spoznáme aj druhú líniu, tzv. veľkú privatizáciu ako kolosálnu nespravodlivosť. Dozvieme sa prečo zlyhal koncept domácej kapitálovotvornej vrstvy a ozrejmíme si to na viacerých veľkoprivatizačných príkladoch – na postupnej agónii kedysi úspešných podnikov. Konečným rezultátom je dzurindovský „zlatý fond“ ekonomických vlasti­zrád, vrátane brutálnej „babišiády“ na úkor zamestnancov Duslo Šaľa. Autor nám pripomenie, že takmer celý bankový sektor na Slovensku je v rukách zahraničných majiteľov. Aká je pointa z tejto deprimujúcej prechádzky labyrintom pažravého sveta oligarchov? Roman Michelko ju takto výstižne formuluje: „Bohužiaľ, za tých vyše dvadsať rokov sme si pre­šli očistcom divokej privatizácie, ktorý na mentálnom zdraví spoločnosti zanechal nezmazateľnú stopu. Obrovské transfery majetku v extrémne krátkom čase zrodili vrstvu oligarchov (finančných žralokov), ktorí s typickou novozbohatlíckou mentalitou začali túto spoločnosť ovládať. Od novembra 1989 sa naša spoločnosť veľmi posunula, reálna moc už dáv­no nie je v rukách ľudí a je najvyšší čas s tým niečo robiť. Prvým krokom k tomu je však hlboké uvedomenie si toho, kam sme sa dostali. Druhým a logickým je hľadanie cesty z ma­razmu, v ktorom sme sa ocitli.“

Nasledujú zaujímavé, no bolestné analytické kapitoly: Štvrť­storočie od prevratu, Obzretie po dvadsiatich siedmich ro­koch, Arogancia novozbohatlíkov, Epidémia reality show, Zá­bavný priemysel ako anestetikum, Štát – nepriateľ č. 1, Dehumanizácia spoločnosti – fetiš profitu, Očakávania kontra realita. Oprávnený kritický až sarkastický náboj týchto kapitol je zrejmý už aj z použitých pojmov, ako je arogancia, epidémia, anestetikum, dehumanizácia, fetiš profitu. Jeden z najzávažnejších postrehov v uvedenej sekvencii prináša tá­to veta: „Špekulatívny finančný kapitál sa rozrástol do ta­kých rozmerov, že už ohrozuje sám seba.“

Vstupujeme do druhej časti knihy, v ktorej politológ rozoberá aktuálne problémy a približuje riešenia. Dozvieme sa, kto najviac profituje z krízy v eurozóne. Hneď skraja tzv. Kauza Grécko: „Vediac, ako funguje systém, sme už viackrát hovorili o tom, že nejde o záchranu Grécka, ale o záchranu tučných ziskov nezodpovedných a pažravých nemeckých či francúzskych bánk.“

Slovo „kríza“ sa v spojitosti s globálnou ekonomikou spája minimálne už od roku 2008, no rozhodne to nevyzerá ako kla­sická cyklická kríza, aká býva zákonitou vlastnosťou kapita­lizmu. Znalci hovoria o systémovej kríze kapitalizmu, špeci­álne o kríze z nadvýroby, ktoré je rozhodne aspoň v západnej Európe realitou. Pozorujeme tu akúsi akumuláciu paradoxov: Pôsobením nových technológií sa síce zlacňuje výroba, ale v dôsledku kapitalistického ožobračovania strednej triedy klesá jej kúpyschopnosť, spotrebné výrobky sú pre ňu ťažšie dostupné. Produktivita práce rastie podstatne rýchlejšie než mzdy zamestnancov, preto aj zisky vlastníkov kapitálu rastú podstatne rýchlejšie než príjmy zamestnancov. A k tomu sa priraďuje paradox azda najokatejší: Sféra, ktorá nevytvára hmatateľné hodnoty, bankovníctvo, teda pôvodne obslužný sek­tor, dosahuje rádovo vyššie zisky než výrobný sektor!!! Ohlu­pujúca reklama prispieva k masívnemu zadlžovaniu, ale reálne príjmy mnohých zamestnancov sú čoraz menšie. A to, čo platí pre jednotlivcov i sociálne skupiny, platí aj pre celé štáty, ktoré sa masívne zadlžujú, čo vedie k začarovanému kruhu: „Do­mácnosti aj vlády sú ťažko zadlžené, tým pádom musia spotrebu obmedziť na najnevyhnutnejšie minimum. Produkčné kapacity vý­robných podnikov idú na zlomok svojich plánovaných kapacít, pretože ich výrobky si môže dovoliť stále menej ľudí.“ Výsle­dok? Pokým zisky neúmerne rástli, mzdy v lepšom prípade stag­novali, v horšom klesali. Čím viac ľudí chudobnie, tým bohat­šia je najbohatšia vrstva.

Na snímke vpravo Roman Michelko a Štefan Dlugolinský, predseda SAN
Na snímke vpravo Roman Michelko a Štefan Dlugolinský, predseda SAN

Roman Michelko v časoch u nás rozšírenej adorácie kapitalizmu odvážne a úprimne varuje: „Obávam sa však, že ak sa s tým nie­čo zásadné neurobí, z tejto krízy sa tak skoro nedostaneme, a zároveň sa obávam, že len kozmetické zmeny už stačiť nebudú.“ A v akom oligarchickom marazme my žijeme, o tom podrobne roz­práva v kapitole Étos východoeurópskeho kapitalizmu.

Reklama

O takmer globálnom kolapse bankového sektora hovorí kapitola Ako funguje investičné bankovníctvo a čím ohrozuje spoločnosť a zároveň prezrádza hlavný mechanizmus tohto ohrozenia v diagnostickom titulku Špekulácia ako princíp. Špekuluje sa na­príklad prostredníctvom matematických algoritmov vymyslených geniálnymi matematikmi. Na skoncovanie s týmito krízy priná­šajúcimi praktikami chýba v súčasnom baskervillskom kapita­lizme dostatok politickej vôle a pozitívnej činorodej odvahy. Pravda, tento deficit má oveľa širšiu platnosť.

V ďalšej kapitole sa autor venuje pálčivej a ponižujúcej problematike nerovnakej mzdy za rovnakú prácu v štátoch EÚ a problémom z toho plynúcim. Pokračuje vymedzením limitov oligarchickej demokracie, ktorá dosiahla svoj zenit na pre­lome sedemdesiatych a osemdesiatych rokov dvadsiateho storo­čia a odvtedy sa kapitalistický spoločensko-ekonomický systém vyvíja extrémne nezdravo a nespravodlivo, najmä z hľadiska polarizácie bohatstva, zavŕšenej absurdnou skutočnosťou, že jedno percento najbohatších vlastní deväťdesiatdeväť percent majetku celého ľudstva. Autor tu sformuloval zásadnú otázku: Môže byť spoločnosť skutočne demokratická, keď sa monopol na verejnú debatu koncentruje v rukách oligarchov vlastniacich médiá?

Na snímke vľavo Roman Michelko a Ľudo Števko, prvý  podpredseda SAN a Eva Zelenazova, členka rady SAN
Na snímke vľavo Roman Michelko a Ľudo Števko, prvý
podpredseda SAN a Eva Zelenazova, členka rady SAN

Ako vybŕdnuť z tohto marazmu? Roman Michelko obozretne pri­pomína dve riešenia: „Prvý, ten lepší variant môže vyzerať nasledovne: ak sa kríza prehĺbi a dostane sa na grécke dno na globálnej úrovni, ľavicové riešenia budú musieť prijať aj oligarchické štruktúry ako síce nechcené, ale nevyhnutné riešenie. Druhým variantom je revolúcia – pokojná či násil­ná? Ukazuje sa však, že najväčším úskalím liberálnej demo­kracie je skutočnosť, že pri extrémne nevyváženom a selek­tívnom verejnom diskurze je takmer pravidlom, že nevyhráva­jú najlepšie alternatívy, lež mediálne najvykričanejšie.“ Politológ podrobne a bystrozrako analyzuje problémy späté s imigračnou cunami v kapitole Imigranti druhej generácie alebo časované bomba. Veľmi plasticky vykresľuje hroziacu getoizéciu (v niektorých západoeurópskych štátoch už dávno reálnu), čím vlastne vystavuje certifikát oprávneným obavám a víziám nášho premiéra. A pokračuje analýzou prehlbujúcej sa príjmovej polarizácie ako vážneho vývojového negatíva už aj preto, že najväčším generátorom príjmovej nerovnosti je investičné bankovníctvo, ktoré spoločnosti dáva veľmi málo a, naopak, veľmi veľa si z nej berie. Zaujímavá je aj kapi­tola Postavenie pracovnej sily v neskorom kapitalizme, ktorá sa zaoberá závažným problémom súčasného sveta: ukazuje, ako extrémne sa maximalizujú zisky víťazov a ako sa vytvárajú obrovské armády porazených, lebo všetci nemôžu byť geniálni. A rezultát? Pokiaľ sa tí najschopnejší nebudú väčšou mierou zúčastňovať na nákladoch spoločnosti, smerujeme ku kolapsu! So zreteľom na môj sociálny status dôchodcu mi obzvlášť dobre padla kapitola Dôchodky kontra demokracia. V nej analyzuje ťaživú situáciu bezmocnej a ignorovanej sociálnej skupiny dô­chodcov. Ako jeden z mála renomovaných autorov je zástancom slabých a bezmocných! Politológ ukazuje aj to, ako sa u nás v dzurindovskej politickej atmosfére privatizovali tzv. stra­tegické, v slušných a kultivovaných spoločnostiach neprivatizovateľné podniky. Zoznamuje nás s princípmi a závažnými po­drobnosťami týchto vlastizradných aktov.

Príznačná a prízračná je úvaha o korupcii na druhú – keď si oligarchické skupiny utvárajú štát na svoj obraz a fungu­jú mimo podnikateľského rizika, lebo si systém nastavili tak, ako to vyhovuje im. Aj v tejto knihe sa pripomína a analyzu­je jedna z najfrustrujúcejších výpovedí o súčasnom baskervillskom kapitalizme: že osemdesiatpäť najbohatších ľudí vlastní majetok ako tri a pol miliardy najchudobnejších ľudí!!! Prie­pastná polarizácia príjmov ochromuje ekonomiku prostredníc­tvom extrémneho šetrenia domácností i vlád. Preto sa aj my rútime do deflačnej špirály, ktoré ničí ekonomický rast a krízu len ďalej prehlbuje. Pochopí svetová ekonomicko-politická elita, k čomu to neúprosne smeruje a vedie? Pochopí, že to­to ZLO – na rozdiel od zaužívaného príslovia – nie je na nič dobré? Pripomeniem aj dôležitú, kardinálnu vetu tejto knihy: „Pravica vytrvalo a tupo hovorí, že je nutné masívne reduko­vať štát a všetky argumenty proti ignoruje.“

Po 84. stranu tejto knihy sa zoznamujeme s analýzou problémov, s gaunerstvami a slepými uličkami, vyvolanými a kontrolovaný­mi vládnucimi či intrigujúcimi pravicovými a neoliberálnymi „elitami“. Na 85. strane vstupujeme do tretej časti knihy so súborným názvom Alternatívy súčasného kapitalizmu. Hneď na štarte do tejto tretej časti ma zaujali vety na str. 86: „Sme teda v stave, keď máme dokonalú diagnostiku toho, kam nás do­viedol neregulovaný finančný sektor a vo všeobecnosti systém globálneho kapitalizmu, čo nám však chýba, je účinná terapia tohto stavu. Preto práve terapia alebo inak – vyliečenie sa z hlbokej systémovej krízy globálneho kapitalizmu je najvyššou prioritou dneška.“

Reklama

V tejto časti publikácie sa postupne zoznamujeme s rozličnými konceptmi na reformu kapitalizmu, s realistickými i menej rea­listickými. Vymenujme si ich aspoň základným, sloganovým spô­sobom: eliminácia daňových rajov, zamedzenie finančných špe­kulácií zavedením Tobinovej alebo inej obdobnej dane, sofistikované progresívne zdanenie, poľudštenie obludnej dispropor­cie v odmeňovaní top manažmentu a radových zamestnancov, se­lektívne zdaňovanie vybraných sektorov, zavedenie ochranných ciel na výrobky z tzv. lacných krajín (presnejšie: zavede­nie dovozných ciel na tovary, pri výrobe ktorých nie sú dodržiavané sociálne štandardy), uplatnenie tendencie zakalkulovať do ceny fosílnych palív aj ich nenahraditeľnosť a stimulovať výskum trvalo nahraditeľných alternatív k rope. Autor si tu položil ďalšiu zásadnú otázku: „Ocitli sme sa vo fáze systémovej krízy kapitalizmu. A je najvyšší čas po­kúsiť sa odpovedať na otázku, či je možné tento systém na­hradiť nejakým iným, alebo či je možné ho reformovať. Je možné, aby mal kapitalizmus ľudskú tvár a bol po reforme trvalo udržateľný? Odpoveďou je, že možno áno, otázne je, či by to potom ešte bol kapitalizmus. Ak by sa teda podarilo účinne zabezpečiť väčšinu vyššie spomínaných opatrení, tak v stred­nodobom horizonte piatich až desiatich rokov by sa smerova­nie našej civilizácie mohlo začať obracať z kolapsu smerom k predsa len o niečo priaznivejšej budúcnosti.“

Roman Michelko venoval pozornosť aj islandskej revolúcii v bankovníctve. O čo išlo? O radikálnu, zásadnú premenu bankovníctva s cieľom vyhnúť sa turbulenciám a dosiahnuť, aby tvorbu peňazí v ekonomike zobral pod kontrolu štát. Tento zdanlivo nesplniteľný cieľ sa podarilo dosiahnuť aj preto, že vplyvní svetoví ekonomicko-politickí hráči islandskú revolučnú reformu tolerujú, akoby išlo o miniatúrny exces, na svetovej scéne celkom zanedbateľný. Veď Island je relatívne veľmi malá krajina, počtom obyvateľov porovnateľná s Košicami! Ale ako „ponukový recept“ na záchranu islandský príklad zostáva. A zdravo provokuje…

Určitou možnosťou na zmiernenie najostrejších kapitalistic­kých disproporcií v životnej úrovni obyvateľstva je teória (zatiaľ) základného nepodmieneného príjmu, pri ktorom by mal štát každému občanovi zabezpečiť príjem na dôstojné živobytie – bez povinnosti pracovať! To nie je recept na akúsi bezbrehú „spoločenskú lenivosť“, lebo práca má nielen svoju ekonomickú, ale aj sociálnu funkciu, predstavuje životnú náplň, sebarealizáciu, prestíž, kariéru. Zavedením tohto základného nepod­mieneného príjmu by sa zároveň vytvoril žiaduci tlak na spra­vodlivejšie odmeňovanie pracujúcich, čiže mzdy by zabezpečova­li lákavý „nadštandard“ v životnej úrovni obyvateľstva. Boha­té európske štáty by takýto model – pokiaľ by preň našli po­litickú vôľu – bez vážnejších problémov uniesli, ale na Slo­vensku by takéto riešenie narazilo na azda neprekonateľnú pre­kážku v podobe masívne marginalizovanej sociálnej skupiny Ró­mov, ktorých bezpracnosť zaplatenú zo spoločných zdrojov väč­šinové obyvateľstvo by veľmi ťažko nieslo. Preto sa u nás ako schodnejšia cesta ukazuje skôr základný podmienený príjem za akúkoľvek zmysluplnú prácu.

Jedna z najzaujímavejších kapitol je inšpirujúca Mondragónska alternatíva. Autor tieto kooperatívy klasifikuje ako „ostrovy pozitívnej deviácie“ a dalo by sa o nich povedať, že predstavujú ostrovčekovité modely kapitalizmu s ľudskou tvárou. Ide o v praxi úspešné španielske (presnejšie: baskické) modely druž­stevnej korporácie rozličného výrobného i služobného zamerania. Popri družstevne organizovaných fabrikách mondragónsky projekt vytvoril aj svoju banku, sociálnu poisťovňu a obchodný reťa­zec. Všetko sú to úspešné organizácie, ktoré v období krízou nenarušenej prosperity majú asi o tridsať percent vyššie pla­ty ako v iných, rýdzo kapitalisticky organizovaných porovna­teľných španielskych odvetviach. Všetky procesy v týchto pod­nikoch majú vo svojich rukách zamestnanci, ktorí sú spoluvlastníkmi. Podrobnosti uvádza knižný text, ale aspoň jeden „bonbónik“: V zásade plat mondragónskeho generálneho riaditeľa nesmie presiahnuť šesť a pol násobok najnižšieho platu v korporácii. Na mňa osobne to pôsobí ako inteligentná re­forma socialistickej inštitúcie v lone kapitalizmu, pri za­chovaní súkromného vlastníctva výrobných prostriedkov. Ús­pešné praženie snehovej gule? Viva Espaňa! Lenže kapitalis­ti celého sveta sa neponáhľajú preformúvať svoje diamantové bane na životaschopné a spravodlivé inštitúcie mondragónskeho typu a nechcú sa zbavovať svojich osobných astronomic­kých ziskov. Takže renesancia a záchrana kapitalizmu je v nedohľadne…

Roman Michelko ponúka čitateľom nádej v podobe kapitoly Súmrak oligarchov? Za názvom kapitoly kladie oprávnene otáznik, lebo nádej ešte nie je pevná, spoľahlivá realita. Ale príbeh s daňovým rajom na ostrove Cyprus ukazuje, že bezočivosť oligarchov môže naraziť na účinný odpor verej­nosti i štátnej moci a môže sa skončiť tým, že oligarchovia stratia možnosť beztrestne optimalizovať dane vo svoj prospech. Charakteristické sú tieto dve vety: „Cyprus vydal jasný sig­nál – daňové raje už nie sú tým, čím boli. Uliať si ťažké mi­lióny či miliardy do daňových rajov a potom si ich bezsta­rostne užívať – tento model Cyprom skončil.“ A k čomu smeru­je celkový vývoj tohto zahnívajúceho brutálnokapitalistického systému? Buď k likvidácii demokracie a k nástupu nového fašizmu, alebo k takému modelu konsolidácie, v ktorom sa bu­dú aj tí najbohatší podieľať rovnakou mierou ako všetci ostatní.

Sľubná, no zrejme problematická otázka je zakotvená v názve kapitoly Nastáva čas na zmenu systému? Autor však nepodlie­ha porazeneckým náladám a naznačuje východiskovú inšpiráciu zo severského ostrova: „Nazretie do ohyzdných útrob našej politiky snáď bude mať katarzný účinok. Je najvyšší čas, aby sa ľudia prebrali z apatie a odmietli takýto spôsob politi­ky. (…) Možno inšpiráciou pre nás by mal a mohol byť is­landský model. Táto malá krajina disponuje hrdými občanmi, ktorí našli v sebe odvahu povedať politikom a finančníkom, že už stačilo, že už nebudú platiť za ich chyby a finančné špekulácie.“

Na snímke vpravo Roman Michelko a Štefan Dlugolinský, predseda SAN
Na snímke vpravo Roman Michelko a Štefan Dlugolinský, predseda SAN

V predposlednej kapitole Cynizmus ako princíp náš politológ predstaví čitateľom zvrhlú, maximálne nesolidárnu a patolo­gicky egoistickú filozofiu Ayn Randovej, ktorú vyznávajú mnohí cynickí predstavitelia neoliberálnych elít. A potom už nasleduje záverečná kapitola tejto knihy s názvom Apendix o školstve, v ktorej autor presvedčivým, logickým a sociolo­gicky fundovaným spôsobom dokazuje nezmyselnosť, neopodstat­nenosť a nespravodlivosť tendencií smerujúcich k spoplatňovaniu školstva, k zavedeniu školného, o čo sa – prekvapujú­co – usiluje časť dnešnej vládnej garnitúry! Tento „apendix“ nie je samoúčelným textovým prídavkom, lebo dozaista platí axióma, ktorú Roman Michelko uvádza v záverečných riadkoch tejto inšpiratívnej knihy na adresu absurdity zvanej školné: „V čase, keď je vzdelanie čoraz väčšou i trhovou hodnotou, by takýto nepremyslený a navyše ideologicky motivovaný krok nasmeroval našu krajinu do tretieho sveta. Dúfajme, že napokon zvíťazí zdravý rozum nad zámerom časti politického spek­tra za každú cenu presadiť ultraliberálny program aj v školstve.“ Čím je pre nás táto esejistická encyklopédia o krízovom vývo­ji spoločnosti? Je vademekom martýria a Augiášovho chlieva zvaného súčasný kapitalizmus.

Milan Kenda

Politologický odbor Matice slovenskej, Bratislava 2016

 

Reklama

Knihu si možno objednať na maily: roman.michelko@gmail.com

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:13

Poľský juniorský reprezentant v športovej streľbe Michal Chojnowski zvíťazil na ME vo vzduchových zbraniach v chorvátskom Osijeku. Triumfoval v kategórii puška 3 pozície 50 m so ziskom 457,1 bodu. Druhý skončil jeho krajan Wiktor Sajdak, ktorý zaznamenal 453,5 b. Najlepšiu trojicu uzavrel Rakúšan Patrick Entner (443,4).

Včera 19:58

Európska komisia preveruje údaje o počte používateľov služby Telegram v EÚ.

Ak sa ukáže, že ich je viac ako 42 miliónov, bude sa musieť situácia preskúmať v súvislosti so zákazom šírenia dezinformácií a zakázaných materiálov.

Pre agentúru Bloomberg to uviedla európska komisárka Věra Jourová. Telegram označila za „problém“ kvôli umiestňovaniu proruských informácií.

Podľa nej je takýto messenger populárny najmä vo východných krajinách EÚ, kde je veľa rusky hovoriacich ľudí.

Včera 19:47

Česká reprezentantka v kolkoch Natálie Bínová získala zlatú medailu na IX. majstrovstvách sveta jednotlivcov mužov a žien na 120 HZ. V sobotnom finálovom zápase v Brezne zdolala Chorvátku Natašu Ravničovú 3:1.

Včera 19:32

Nórska juniorská reprezentantka v športovej streľbe Caroline Finnestad Lundová získala zlato na ME vo vzduchových zbraniach v chorvátskom Osijeku. V sobotu zvíťazila v kategórii puška 3 pozície 50 m so ziskom 457,0 bodu. Druhá sa umiestnila Slovinka Hana Strakušeková, ktorá zaznamenala 456,5 b. Pódium doplnila Maja Magdalena Gawendová z Poľska (444,8). Slovensko v tejto kategórii nemalo zastúpenie.

Včera 19:17

Smútiaci a vojaci v sobotu položili kvety k novej soche ruského prokremeľského žoldniera a oligarchu Jevgenija Prigožina na jeho hrobe v Petrohrade. V tento deň by sa Prigožin dožil 63 rokov. Informovala o tom agentúra AFP.

Prigožin vlani zorganizoval vzburu proti vojenskému vedeniu krajiny a neskôr zahynul pri havárii lietadla.

Odhalili sochu Jevgenija Prigožina na jeho hrobe v Petrohrade.
Na snímke sa ľudia pozerajú na bronzovú sochu ruského prokremeľského žoldniera a oligarchu Jevgenija Prigožina, ktorú odhalili na jeho hrobe v Petrohrade
Včera 19:13

Sobotňajšia provládna demonštrácia, ktorú pod názvom Pochod mieru zorganizovalo občianske združenie Fórum občianskeho zomknutia (CÖF), bol “pochodom s najmenším záujmom všetkých čias”. Podľa servera hang.hu to povedal najsilnejší kritik vlády premiéra Viktora Orbána, podpredseda mimoparlamentnej strany TISZA a líder jej kandidátky Péter Magyar.

Niekoľko desiatok tisíc priaznivcov Orbána sa v sobotu zhromaždilo na 10. Pochod mieru. Prvýkrát ho usporiadali v roku 2012, terajší sa konal týždeň pred voľbami do Európskeho parlamentu.

Včera 17:55

Hasiči v Košickom kraji počas sobotňajšieho popoludnia zaznamenali doposiaľ päť výjazdov v súvislosti s nepriaznivým počasím, respektíve prietržou mračien.

“Výjazdy hasičov sa v štyroch prípadoch týkali popadaných stromov. Zvyšnú časť strechy rodinného domu v Iňačovciach, ktorú strhlo vplyvom búrky, hasiči pomohli dať dole a výjazd ukončili,” spresnil hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Košiciach Jozef Bálint.

Včera 17:26

Taliansky futbalový klub Juventus Turín sa opäť stane členom Európskej klubovej asociácie (ECA). Tá to potvrdila po sobotnom zasadnutí výkonného výboru v Londýne.

Včera 16:50

Meteorológovia zvýšili výstrahu pred búrkami v niektorých okresoch na východe Slovenska na druhý stupeň z troch. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na svojom webe. Pre zvyšok Slovenska aj naďalej platí výstraha prvého stupňa.

Včera 16:40

Island si v sobotu volí svoju novú hlavu štátu v prezidentských voľbách, ktoré budú zrejme tesným súbojom troch žien vrátane bývalej premiérky Katrín Jakobsdóttir. Informovala agentúra AFP.

Podľa prieskumu zverejneného v piatok v denníku Morgunbladid vedie Katrín s 26 percentami, tesne za ňou je Halla s 24 percentami a Halla Hrund s 19 percentami.

Včera 16:39

Na predsedu slovenskej vlády Roberta Fica zaútočili, lebo presadzuje mier. Vyhlásil to v sobotu na provládnej demonštrácii v Budapešti maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý Ficovi odkázal: “Vráť sa, Robert, skoré uzdravenie!” S odvolaním sa na server nepszava.hu o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Včera 16:33

Taliansky minister zahraničných vecí v sobotu zopakoval svoj nesúhlas, aby Kyjev použil talianske zbrane proti cieľom v Rusku. Informovala o tom agentúra AFP.

“Je to veľmi chúlostivá chvíľa, nesmieme robiť falošné kroky” a musíme sa vyhýbať “unáhleným krokom a vyhláseniam”, povedal Antonio Tajani na stretnutí v Rapalle na severozápade Talianska podľa tlačových agentúr AGI a ANSA.

Tajani dodal, že Taliansko pošle Ukrajine ďalší balík pomoci v priebehu “týždňov”. Zopakoval však, že “nepošleme ani jedného talianskeho vojaka bojovať na Ukrajinu, pretože nie sme vo vojne s Ruskom”, uviedla AGI.

Antonio Tajani
Na snímke taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani odpovedá na otázky novinárov počas príchodu na stretnutie ministrov zahraničných vecí členských krajín EÚ v Bruseli
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke ľudia stoja okolo fontány v parku počas horúceho dňa v Láhaure v Pakistane

Autor: AP/K.M. Chaudary

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali