Realita, ktorú treba akceptovať: Vojna na Ukrajine sa teraz vyvíja v prospech Ruska

Kyjev/Moskva 27. mája 2023 (HSP/19fortyfive/Foto:TASR/AP-State Emergency Service of Ukraine)

 

Najnovšie dôkazy naznačujú, že ruská strana urobila taktické a operačné zlepšenia, ktoré majú vplyv na situáciu na Ukrajine, píše Daniel Davis (bývalý podplukovník americkej armády, ktorý bol štyrikrát nasadený v bojových zónach) pre americký časopis 19FortyFive, ktorý sa zaoberá najmä konfliktmi a politikou okolo nich. Davis sa konečne ako jeden z mála na Západe pozrel na situáciu ukrajinského konfliktu realisticky a nepotešil svoje americké publikum

Ruská raketa zasiahla kliniku v Dnipre na východe Ukrajiny
Na snímke zverejnenej záchrannými zložkami Ukrajiny budova polikliniky v plameňoch po ruskom útoku v meste Dnipro, na východe Ukrajiny

Takmer od prvých dní rusko-ukrajinskej vojny sa medzi západnými analytikmi objavovala téza, že ruská armáda podáva veľmi slabé výkony a ukrajinské ozbrojené sily neustále prekonávajú očakávania.

Zdá sa však, že len málokto si všimol, že kyvadlo na bojisku sa zmenilo, uvádza so zármutkom americký web.

 

Posun v prospech Ruska na Ukrajine

Najnovšie dôkazy naznačujú, že ruská strana uskutočnila taktické a operačné zlepšenia, ktoré majú vplyv na situáciu na Ukrajine.

Tvorcovia politiky vo Washingtone musia aktualizovať svoje poznatky o súčasnej trajektórii vojny, aby zabezpečili, že USA nebudú zaskočené udalosťami na bojisku – a že v dôsledku toho neutrpia naše americké záujmy, obáva sa 19FortyFive.

Nechýbajú legitímne dôkazy na podporu tvrdenia, že počas celého roka 2022 si ruská strana počínala oveľa horšie, než väčšina očakávala, a že Ukrajina si počínala lepšie, než sa predpokladalo. Pôvodný bojový plán Ruska bol chybný na strategickej, operačnej a taktickej úrovni.

Moskva vyčlenila invázne sily, ktoré boli na túto úlohu príliš malé, rozptýlené na štyri osi postupu (čím sa zabezpečilo, že žiadna z nich nebude dostatočne silná na to, aby sama uspela) a neboli vybavené zásobami na udržanie dlhej vojny.

Ukrajina bola na inváziu pripravená lepšie, ako sa mnohí pôvodne domnievali, a rýchlo podnikla pôsobivé kroky, aby zastavila ruský postup, otupila každú os a spôsobila útočníkom vážne straty.

Na rozdiel od ruských omylov si Zelenského vojská spočiatku počínali dobre na strategickej, operačnej a taktickej úrovni, takže Rusko bolo sotva po mesiaci vojny nútené stiahnuť väčšinu svojich obrnených síl z Kyjeva a Charkova.

 

Ruské nasadenie

Pre Rusko bolo logické a racionálne strategické rozhodnutie presunúť svoje sily na posilnenie frontu v Donbase v apríli 2022. Ale už vtedy sa začalo hromadiť množstvo dôkazov o tom, že z taktického hľadiska majú ruské sily stále vážne nedostatky, ako napríklad neslávne známy prechod cez rieku Severský Doneck v máji 2022, pri ktorom bol zlikvidovaný celý prápor. Všetky správy však neboli pre Rusko zlé, pretože v priebehu júla Putinove sily dobyli niekoľko kľúčových miestm opisujú situáciu americké noviny 19FortyFive.

Po preskupení svojich síl Rusko dobylo Mariupol, Lyman, Popasnu, Severodoneck a Lysyčansk. Ukrajinské sily však odhalili pretrvávajúce operačné slabiny Ruska a začali dve ofenzívy, z ktorých jedna Rusko úplne zaskočila a viedla k opätovnému dobytiu Lymanu. Prvá sa odohrala v Chersonskej oblasti a pre Ukrajinu sa začala zle. Ale zatiaľ čo sa všetka pozornosť Moskvy sústredila na Cherson, Ukrajina spustila veľký útok na sever pri Charkove.

 

Pokračovanie cesty tam a späť

Ruskí predstavitelia zaspali pri kormidle, sústredili všetku svoju pozornosť na Cherson a doslova ignorovali Charkov, pričom sa snažili zabezpečiť svoje severné krídlo mizivým počtom minimálne vycvičených príslušníkov národnej gardy. Ukrajina túto chybu využila a zahnala ruské jednotky späť o viac ako 100 km na líniu Svatavo-Kremenna. Zatiaľ čo sa Rusko stále spamätávalo z tohto úderu, stálo v meste Cherson pred dilemou: vybojovať krvavú obrannú bitku v meste alebo sa ho vzdať bez boja.

Rusko si vybralo druhú možnosť. Do októbra sa ruskí predstavitelia na Západe vysmievali, že dvojnásobná ofenzíva Ukrajiny ich vážne zranila, a reči o ukrajinskom víťazstve nabrali na obrátkach, pričom bývalý generál americkej armády Ben Hodges tvrdil, že Ukrajina by mohla vyhrať vojnu “do konca roka” 2022.

Od novembra 2022 sa dalo povedať, že ruský generálny štáb bol ukrajinským generálnym štábom prekonaný. Mnohí odborníci na Západe dospeli k záveru, že ruské jednotky a velitelia sú hlboko chybní a neschopní sa zlepšiť, a verili, že Rusko zostane takticky neschopné počas celého trvania vojny.

Mnohí z týchto analytikov si však neuvedomili, že Rusko má oveľa väčšie kapacity na vedenie vojny, a to tak materiálne, ako aj personálne, a preto je schopné absorbovať obrovské straty a stále zostať životaschopné. Okrem toho je ruská história plná príkladov, keď Rusko začalo vojnu zle, utrpelo veľké straty a potom sa zotavilo a zvrátilo vývoj. Na druhej strane, Ukrajina má podstatne menej zdrojov alebo jednotiek, a preto má menší priestor na chyby.

 

Časový rámec

Počas pätnástich mesiacov vojny Ukrajina bojovala a prehrala štyri veľké mestské bitky proti Rusku, pričom v každej z nich utrpela stále väčšie straty: Severodoneck, Lysyčansk, Soledar a naposledy Bachmut.

Keď Rusko čelilo bitkám o mestá – Kyjev, Charkov a Cherson – rozhodlo sa opustiť každé z nich a zároveň vytvoriť obranyschopnejšie obranné pozície na iných miestach. Ukrajina sa naopak rozhodla bojovať o svoje hlavné mestá. Výsledky sú výrečné, konštatuje 19FortyFive.

Tým, že sa Rusko stiahlo z Kyjeva a Charkova v prvom mesiaci vojny a z mesta Cherson na jeseň minulého roka, bolo schopné premiestniť svoje sily do obranyschopnejších pozícií a uchrániť svoj personál pred krutým vyčerpávajúcim obranným bojom v mestskom teréne. Na druhej strane, Ukrajina sa rozhodla napadnúť veľké mestá a teraz stratila ohromujúci počet vojakov – ale nakoniec stratila aj samotné mesto. Rozhodnutie ukrajinského generálneho štábu brániť Bachmut až do konca môže mať vážne dôsledky pre zvyšok vojny, obávajú sa americké noviny 19FortyFive.

Už v decembri bolo jasné, že Ukrajina nebude schopná udržať Bachmut. Keď ruské jednotky postúpili po bokoch mesta a dostali pod palebnú kontrolu všetky cesty podporujúce posádku, šance na udržanie mesta klesli takmer na nulu. To, čo Ukrajina mohla a mala urobiť, bolo nasledovať ruský príklad pri Chersone a stiahnuť sa na ďalšie pripravené obranné pozície v okolí Kramatorska alebo Slavjanska.

Z týchto miest by mali Ukrajinci opäť všetky výhody: mali by dôkladne vykopané bojové pozície, neobmedzené palebné pole na útok na prichádzajúce ruské jednotky a neobmedzené zásobovacie cesty do tyla. Pre Rusko by bolo oveľa drahšie pokúsiť sa obsadiť tieto pozície ako bojovať z bezprostrednej blízkosti proti Ukrajincom v Bachmute, najmä keď Rusi mohli a aj denne zasadili ťažké údery na zásobovanie obrancov.

V dôsledku toho Ukrajina v bojoch o tieto štyri mestá stratila doslova desaťtisíce zabitých a zranených spolu s obrovským množstvom techniky a munície. Na základe pravdepodobnej palebnej prevahy 10:1 na ruskej strane Ukrajina v týchto bojoch nepochybne utrpela podstatne viac obetí ako Rusi. Ale aj keby boli obete rovnaké, Rusko má milióny mužov, z ktorých môže čerpať viac bojovníkov, a veľké domáce priemyselné kapacity na výrobu všetkej munície, ktorú môže potrebovať, uvádza 19FortyFive do reality americké publikum.

Jednoducho povedané, Ukrajina nemá dostatok personálu ani priemyselných kapacít na to, aby nahradila svojich stratených mužov a techniku v porovnaní s Rusmi. Rusko sa navyše poučilo z mnohých taktických chýb a dôkazy naznačujú, že sa takticky zlepšuje a zároveň rozširuje svoje priemyselné kapacity. Ešte väčší ako nedostatok munície a vybavenia je však pre Ukrajinu počet vycvičeného a skúseného personálu, ktorý stratila. Mnohých z týchto kvalifikovaných vojakov a veliteľov jednoducho nemožno nahradiť v priebehu niekoľkých mesiacov.

Ukrajina teraz stojí pred dilemou svetovej triedy: má využiť svoje posledné ofenzívne kapacity v poslednej nádeji, že zasadí ťažkú ranu Rusom brániacim sa na okupovaných územiach, alebo ich zachovať pre prípad, že Rusko spustí vlastnú letnú ofenzívu? Obidva spôsoby postupu predstavujú vážne riziká. Hodnotím, že v súčasnosti neexistuje pravdepodobná cesta, ktorou by Ukrajina mohla dosiahnuť vojenské víťazstvo. Pokračovanie v boji v tejto nádeji môže zvrátene viesť k tomu, že stratia ešte viac územia.

 

Podpora Ukrajiny

Spojené štáty musia v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch zohľadniť tieto skutočnosti. Washington už poskytol Ukrajine leví podiel všetkej vojenskej a finančnej pomoci vrátane mnohých našich najmodernejších obrnených vozidiel, delostrelectva, rakiet a striel. Biden dokonca schválil uvoľnenie stíhačiek F-16. Spojené štáty sa nemôžu – a ani by sa nemali – zaviazať, že pošlú rovnakú podporu na ďalší rok vojny, ak bude trvať tak dlho. Európa musí byť ochotná prispieť väčšou sumou k akýmkoľvek budúcim dodávkam na Ukrajinu.

Iba Kyjev sa môže rozhodnúť, či bude pokračovať v boji, alebo sa bude snažiť o čo najlepšiu dohodu. Spojené štáty sú však povinné zaistiť bezpečnosť našej krajiny a ľudí, ktorá je dôležitejšia ako želania Kyjeva.

Okrem presunu bremena fyzickej podpory predovšetkým na európske štáty to znamená, že USA sa musia vyhnúť pasci súhlasu s akýmkoľvek typom bezpečnostnej záruky pre Ukrajinu. História je príliš plná príkladov unáhlených dohôd o ukončení bojov, ktoré nechtiac položili základy budúcich konfliktov. Amerika nesmie riskovať svoju budúcu bezpečnosť tým, že pristúpi na akúkoľvek formu bezpečnostnej záruky.

Trend vojny sa presúva na stranu Moskvy, bez ohľadu na to, ako to môže mnohých na Západe rozrušiť, zarmucujú svoje Západné publikum 19FortyFive. Je to pozorovateľná realita. Washington sa musí vyhnúť pokušeniu “zdvojnásobiť” podporu prehrávajúceho návrhu a urobiť všetko, čo je potrebné na rýchle ukončenie tohto konfliktu, čím sa v maximálnej miere zachová naša budúca bezpečnosť. Ignorovanie týchto skutočností by mohlo Ukrajinu vystaviť ešte väčším stratám – a našu vlastnú (americkú) bezpečnosť by mohlo v budúcnosti vystaviť neprijateľnému riziku.

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ

Ukrajinské tvrdenie o útoku na ruskú loď Ivan Churs bolo vyvrátené

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:24

Marocká vláda investuje na obnovu oblastí zasiahnutých zemetrasením, pri ktorom začiatkom septembra zahynulo takmer 3000 ľudí, približne 120 miliárd dirhamov (okolo 11 miliárd eur).

17:24

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jozef Bíreš vo štvrtok v Modre hostí 9. európsku výročnú konferenciu Mier a poľnohospodárstvo. Konferenciu organizuje a prevzalo nad ňou záštitu Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR spolu s Iniciatívou Chlieb mieru sídliacou v Berlíne.

17:23

České zdravotníctvo je vo svetovom meradle na špičkovej úrovni, vyhlásil vo štvrtok na konferencii Zdravotníctvo 2024 český premiér Petra Fiala. Za jeho najväčšie aktuálne problémy považuje nedostatok liekov a nespokojnosť mladých lekárov. Obidva sa podľa neho vláda snaží riešiť.

17:03

Nákladná loď Resilient Africa preplávala vo štvrtok cez Bosporský prieliv a stala sa prvým plavidlom s obilím z Ukrajiny, ktoré sa dostalo do Čierneho mora cez dočasný koridor. S odvolaním sa na zdroje monitorujúce námornú dopravu v danej oblasti o tom informovala agentúra AFP.

17:03

Britský kráľ Karol III. vo štvrtok vyhlásil, že Británia bude vždy jedným z najbližších spojencov a najlepších priateľov Francúzska. Urobil tak počas príhovoru vo francúzskom Senáte, hornej komore parlamentu.

17:01

Ukrajina vo štvrtok vyhlásila, že zasiahla leteckú základňu Ruska na Kryme.

16:57

Mark Milley odstúpil z funkcie predsedu Zboru náčelníkov štábov USA.

Na jeho miesto Senát potvrdil Charlesa Browna, informuje Hlas Ameriky.

Brown je bývalý vojenský pilot a má skúsenosti s velením jednotkám v tichomorskom regióne. Médiá poznamenávajú, že tieto skúsenosti budú užitočné v konflikte s Čínou.

Bude druhým Afroameričanom vo funkcii.

Generál Charles Q. Brown
Na snímke Charles Q. Brown

16:54

Poslanci parlamentných frakcií vládnych strán Fidesz-KDNP, ktorí rokujú druhý deň v severomaďarskom Ostrihome, v zákonodarnom zbore nepodporia vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie. Podľa servera atv.hu to vo štvrtok povedal predseda frakcie Fideszu Máté Kocsis.

16:53

Zelensky, ktorého prejav pred Kongresom zrušil predseda Snemovne reprezentantov McCarthy, pravdepodobne vystúpi pred členmi Senátu v uzavretom formáte, uvádza The New York Times.

Podľa novín takéto stretnutie mieni zorganizovať líder demokratickej väčšiny v hornej komore Kongresu Chuck Schumer.

Viacerí zákonodarcovia už účasť na stretnutí odmietli.

16:53

92-ročný mediálny magnát Rupert Murdoch oznámil, že odstupuje z funkcie predsedu predstavenstva spoločností Fox a News Corp, informovala CNN.

Jeho syn Lachlan Murdoch sa stane jediným predsedom oboch spoločností. Murdoch starší ho označil za “vášnivého a zásadového vodcu”.

Spoločnosť Fox News oznámila odchod Ruperta Murdocha už vo svojom štvrtkovom rannom vysielaní.

Rupert Murdoch
Na snímke Rupert Murdoch

16:51

Predseda Snemovne reprezentantov USA McCarthy uviedol, že odmietol povoliť Zelenskému vystúpenie v Kongrese z dôvodu zaneprázdnenosti zákonodarcov.

Samotný Zelenskyj už pricestoval do Kongresu, kde bude mať stretnutia s viacerými kongresmanmi.

16:44

Zelenského tlačový tajomník Nikiforov poprel jeho stretnutie s poľským prezidentom Dudom a litovským prezidentom Nausedom, o ktorom predtým informovali litovské médiá.

Litovské vydanie LRT už text svojej správy opravilo.

Nauseda sa s oboma prezidentmi stretol oddelene. Hoci ani s Zelenským nemal formálne bilaterálne stretnutie.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Celkovo 995 ľudí sa zúčastnilo pokusu o zápis do Guinnessovej knihy rekordov, keď čo najviac účastníkov hádzalo svoje gumáky počas národných majstrovstiev orby v írskom Rathenisku

Autor: TASR/AP-Niall Carson

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Zemiakové placky získajú novú chuť, ak zmeníte hlavnú ingredienciu. Sú s ňou stokrát lepšie

0 icon

21.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Zemiakové placky sú klasika nad klasiku. Každý viac či menej skúsený kuchár pozná ich recept naspamäť. My by sme vám však chceli ukázať ich novú verziu, ktorá sa považuje za chutnejšiu. Stačí vymeniť jednu ingredienciu a uvidíte.

Masť z bobkového listu pripravíte z 2 zložiek. Odstraňuje nedokonalosti ako laser

0 icon

21.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Mnoho kozmetických perál nájdeme v drogériách. Zvyčajne to nie sú drahé výrobky a dokážu rýchlo zlepšiť vzhľad pleti. Jednou z nich je masť z bobkového listu. Na čo pomáha a ako si ju môžete vyrobiť sami doma?

Prečo sa okná zvonku zahmlievajú? Postupujte podľa týchto rád a vaše okná budú suché ako v pekle

0 icon

21.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Prečo sa okná zvonku zahmlievajú? Bohužiaľ, problém zaparených okien je nočnou morou mnohých z nás. Ako tomu zabrániť? Odporúčame osvedčený domáci liek na mokré okná na jeseň a v zime.

Myši sa balia do domov ako šialené. Vezmite si jednu vec z kuchyne a tú vašu vynechajú

0 icon

21.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Myši sú pre mnohých ľudí vážnym problémom. Najmä na jeseň vyhľadávajú teplý kútik, a preto sa radi zakrádajú do našich domácností. Pasce nie sú príliš humánnym riešením, no rozhodneme sa ich používať pomerne často. Je to škoda, pretože nám stačí niečo, čo máme v…

Chlpy vášho miláčika zmiznú z gauča behom chvíľky. Vyčistite ho týmto a bude ako nový

0 icon

21.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Majitelia domácich zvierat vždy zápasili so špinou, ktorú za sebou ich miláčikovia zanechávajú. Týka sa to nielen nečistôt prenesených zvonku, ale aj chlpov psov či mačiek. Našťastie existuje jeden trik, ktorý pomáha v boji proti otravnej srsti domácich zvierat.

Armádny Magazín

Jevstafajev: Rozdiel medzi Alijevom a Pašinjanom

0 icon

Rusko, 21. september 2023 - "Pri návrate z pozorovacieho stanovišťa ruského mierového kontingentu pri dedine Džanjatag sa 20. septembra vozidlo s ruskými vojakmi dostalo pod paľbu z ručných zbraní. V dôsledku ostreľovania boli ruskí vojaci vo vozidle usmrtení

Wall Street Journal: "globálny Juh" stále nepodporuje svojich kyjevských klientov

0 icon

USA, 21.september 2023 - Denník Wall Street Journal "sa rozčuľuje", 18 mesiacov po začiatku konfliktu na Ukrajine sa západu stále nepodarilo presvedčiť "globálny Juh", aby podporil svojich kyjevských klientov. Hlavné rozvojové krajiny vrátane Indie, Brazílie a Južnej Afriky zostávajú neutrálne a obchodujú s Moskvou. A na nadchádzajúcom Valnom zhromaždení OSN…

Putin varoval pred vývojom silných zbraní

0 icon

Rusko, 21. september 2023 - Putin na stretnutí s Wang Yi povedal, že prijal pozvanie Si Ťin-pchinga na októbrovú návštevu Číny. Vladimir Putin má v úmysle informovať čínskeho ministra zahraničných vecí Wang Yi o situácii na Ukrajine a v Náhornom Karabachu.   "Cvičenia NATO majú čoraz provokatívnejší a agresívnejší charakter a…

Od začiatku dňa prebieha druhá vlna kombinovaných útokov na ukrajinské objekty

0 icon

Rusko, 21. september 2023 - Už druhá vlna kombinovaného útoku na objekty kyjevského režimu nasleduje od začiatku dňa. Zároveň sa na Ukrajine objavujú aktualizované informácie o výsledkoch útokov prvej vlny. Osobitne sa konštatovalo, že vo Ľvove a meste Drohobyč v Ľvovskej oblasti boli zasiahnuté priemyselné podniky a sklady. Podľa najnovších údajov…

Tretia karabašská vojna je už realitou: Prečo sa konflikt obnovil práve teraz

0 icon

Arménsko, 21. september 2023 - Politológ Dmitrij Rodionov o tom, ako sa vyvíja situácia v Náhornom Karabachu, kde Azerbajdžan začal vykonávať "protiteroristické opatrenia" a v podstate čistiť región od arménskych síl.   V utorok 19. septembra sa začalo nové vyostrovanie situácie v Náhornom Ka

TopDesať

Najobľúbenejšie luxusné značky na svete

0 icon

Luxusné značky: V neustále sa vyvíjajúcom svete luxusu je najdôležitejšie udržať si náskok v digitálnej oblasti. Vzhľadom na to, že čoraz viac bohatých spotrebiteľov sa pri svojich nákupoch obracia na internet, luxusné značky a ich prítomnosť online nebola nikdy taká dôležitá ako teraz. Tu je každoročný rebríček najlepších luxusných značiek na…

Brat sa podelil o spôsob, ako si uctiť pamiatku Paula Walkera

0 icon

Od straty Paula Walkera uplynulo desať rokov. Paul by v roku 2023 oslávil svoje 50. narodeniny. Na každé narodeniny, ktoré by Paul oslávil, však jeho rodina pripravuje špeciálnu slávnosť. Jeho brat sa podelil o to, ako si ho každoročne uctievajú. Dňa 30. novembra 2013 sme stratili Paula Walkera. Bola to…

Rodičovstvo môže byť ťažké. Tieto tipy vám pomôžu

0 icon

Rodičovstvo môže byť naozaj ťažké. Vďaka týmto tipom môžete zvíťaziť nad svojimi drobcami. Deti sú prirodzene zvedavé, každé z nich má odlišnú osobnosť a výchova môže byť často náročná, zatiaľ čo drobné spôsoby, ako si uľahčiť život, sú vrelo prijímané. Priamočiare stratégie a techniky navyše dokážu zmeniť náročné okolnosti na…

Ľudská história a jej emotívne okamihy zachytené na fotografiách!

0 icon

Ľudská história je plná fotografických záznamov vyobrazujúcich surové a dojímavé okamihy, ktoré hlboko rezonujú s našimi spoločnými ľudskými skúsenosťami. Od zúfalého pohľadu matky počas Veľkej hospodárskej krízy zachyteného na fotografii "Matka migrantka" až po radostného námorníka bozkávajúceho zdravotnú sestru na Times Square na konci druhej svetovej vojny. Tieto emotívne snímky ponúkajú nefiltrovaný…

Špehuje vás vaše vlastné auto? Odborník vám to vysvetlí

0 icon

Vaše auto vás určite počúva a zaznamenáva vaše pohyby - ale čo s týmito informáciami robí? Ste v bezpečí? Moderné auto potrebuje 1 000 až 3 000 čipov, ktoré sa dostali do našej pozornosti v dôsledku celosvetového nedostatku čipov. Vďaka týmto čipom sa vaše auto podobá skôr na počítač. Ak…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali