Rakúsky islamský teológ vysvetlil, prečo sa mladí muži s islamskými koreňmi, žijúci na Západe v druhej či tretej generácii, radikalizujú

Rakúsky islamský teológ vysvetlil, prečo sa mladí muži s islamskými koreňmi, žijúci na Západe v druhej či tretej generácii, radikalizujú

Viedeň 27. júna 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Rajesh Kumar Singh))

 

Rakúsky denník Kurier priniesol rozsiahly rozhovor s liberálnym islamským teológom a náboženským pedagógom Mouhanadom Khorchideom, ktorý pochádza z Libanonu a už dvadsať rokov je rakúskym štátnym občanom. Podľa neho je islam chybne interpretovaný a vyžaduje reformu, ak chce prežiť. Pri všetkej kritike o zneužití moci a zaostalosti v mnohých islamských štátoch vidí Mouhanad Khorchide šancu na reformu islamu. Tým však naráža na odpor u svojich súvercov, v dôsledku čoho je nútený žiť pod policajnou ochranou.

Ilustračné foto

Kurier: Pán Khorchide, po atentáte v Manchesteri, pri ktorom zomrelo 22 ľudí, stále častejšie zaznieva otázka, prečo práve mladí muži s islamskými koreňmi, ktorí žijú na Západe v druhej alebo tretej generácii, sa radikalizujú?

Reklama

Mouhanad K.: Hlavnou príčinou je ťažké hľadanie identity mladých mužov. Mnohí sa nevčlenia do západnej spoločnosti. V škole skončia zle, nenájdu prácu, cítia sa diskriminovaní. Aj v domovských krajinách ich rodičov nie sú akceptovaní, a tak strácajú národnú identitu. Mnohí nachádzajú útočisko v náboženstve, ale súčasne vedia príliš málo o islame. Vo fundamentalistickom prostredí získajú pocit uznania alebo dokonca sily.

Kurier: Prečo sa miesto umierneného islamu presadzuje fundamentalizmus?

Reklama

Mouhanad K.: Rozhodujúcu úlohu tu hrá náboženský analfabetizmus. Kto sa dnes skutočne zaujíma o intelektuálne porozumenie islamskej tradície a súčasnosti? Mnohí pokladajú islam za Mohamedom ohlásený hotový produkt, bez jeho dejín vzniku počas viacerých storočí. Hlavná časť islamskej teológie zostáva visieť na slovách koránu. Nemoslimov vidia ako neveriacich, ktorí budú trestaní v pekle iba preto, že sú nemoslimami. V pluralitnej spoločnosti je nemysliteľné, že niekto je iba vďaka svojej náboženskej príslušnosti lepší človek ako iný.

Kurier: Keď sa pozeráme do islamského sveta vidíme, že tón udávajú štáty ako Saudská Arábia. Reforma viery je zrejme nerealistická…

Mouhanad K.: Saudská Arábia je hlavný exportér extrémizmu. Preto sa môže niekto pýtať: prečo tam cestuje americký prezident Donald Trump a uzatvára zmluvy o zbraniach za 110 miliárd dolárov? Ja však vidím šancu na reformný potenciál v islamských univerzitách v Európe. Tu sa môže rozvíjať islamská teológia vo vnútri demokratických štruktúr. Inak ako v niektorých islamských štátoch, kde sa náboženstvo zneužíva ako nástroj moci.

Kurier: Prečo sa interpretuje v islamskom svete zmena ako slabosť?

Mouhanad K.: Islamský svet trpí na krízu vzdelania. K tomu pristupuje pocit podriadenosti voči Západu. Tak sa pozerá na každú snahu o reformu ako na pozápadnenie. V stredoveku boli moslimovia oveľa otvorenejší voči iným kultúram a omnoho intelektuálnejší ako dnes.

Reklama

Kurier: Keď Saudská Arábia podporuje terorizmus nie sú potrebné sankcie proti nej?

Mouhanad K.: Premýšľanie o našich vzťahoch k takýmto krajinám je už mnohé roky prekvapujúce. Mali by sme konečne vedieť, ktorá krajina exportuje terorizmus. Definitívne to nie je Irán, na ktorý boli dlhé roky uvalené sankcie. Mnohí teroristi prichádzajú priamo zo Saudskej Arábie alebo sympatizujú s wahhábistickým presvedčením. Žiaľ, posledné slovo majú vždy politické a hospodárske záujmy.

Kurier: V Saudskej Arábii a mnohých iných krajinách platí šaria ako zákon. Sú sekularizácia a islam protirečením?

Mouhanad K.: Mnohí islamskí vládcovia zavádzajú šariu na legitimizáciu svojich vlastných mocenských záujmov. Pre despotov je predsa žiaduce, aby veriaci mali trestajúci obraz boha. Neide o boha ale o moc v jeho mene.

Kurier: Touto mocou sú utláčané predovšetkým ženy. Je nosenie šatky iba náboženskou povinnosťou ženy?

Reklama

Mouhanad K.: Mnohí to vidia ako povinnosť. Niektorí učenci však pokladajú šatku v časoch proroka Mohameda za sociálny znak. Nemá žiadny náboženský význam. Šatka slúžila vtedy – ako hovorí korán – na ochranu žien, aby sa vedelo, ktorá žena je slobodná a ktorá otrokyňa.

Kurier: Burka a nikáb sú aj pre vás ako islamského teológa znakom útlaku…

Mouhanad K.: Absolútne. Burka je vylúčením žien zo spoločnosti. Keby mi prišla študentka na skúšku v šatke, chcel by som vedieť, kto sa za ňou skrýva. Preto dobre rozumiem, keď bude závoj tváre zakázaný.

Kurier: Vo vašej knihe porovnávate islam s nákladným autom, ktoré stratilo rovnováhu. Ako môže islam v budúcnosti opäť nájsť svoju rovnováhu?

Mouhanad K.: Vývoj je veľmi rôzny. Na jednej strane extrémizmus narastá. To sa musí otvorene povedať. Ale je aj iný pohyb. V Indonézii, najväčšej islamskej krajine, sa má inštalovať demokracia. V Saudskej Arábii budú smieť čoskoro ženy samotné šoférovať. V Egypte bolo prednedávnom oznámené, že už viac sa nesmie tvrdiť, že kresťania a židia sú neveriaci, ktorí nenájdu blaženosť. To ma robí optimistickým, že reformy sú ešte možné.

Máme však ešte aj tretí vývoj, ktorý doteraz nikto nepoznal – totiž rastúci ateizmus. V Iráne, Saudskej Arábii alebo Egypte hovoria mnohí moslimovia: ak to je islam, čo sa dnes propaguje, potom ja sa chcem s tým rozlúčiť. Aj v Nemecku registrujeme medzi mladými moslimami úbytok návštev mešít. 32 % prvej generácie migrantov s tureckými koreňmi išlo do mešity jedenkrát za týždeň. V druhej a tretej generácii je to iba 23 %. Keď to takto pôjde ďalej, budú mešity o pár rokov takmer prázdne. Dnešná ponuka v mešitách sa zdá byť pre mladistvých sotva atraktívna.

Kurier: Vaše výskumy nepotešia fundamentalistov. Vyhrážali sa vám smrťou?

Mouhanad K.: Áno, už viackrát. Preto stojí pred dverami môjho bytu policajt a aj pri všetkých mojich verejných vystúpeniach dostávam policajnú ochranu.

Ivan Lužák

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:30

Zomrel muž, ktorý sa zapálil v parku oproti súdnej sieni v New Yorku počas prebiehajúceho súdneho procesu s bývalým prezidentom USA Donaldom Trumpom. 

11:28

Gruzínska mládež dominovala týždňu pouličných protestov proti plánom schváliť zákon o “zahraničnom vplyve” a čoraz hlasnejšie dáva najavo príklon k Európskej únii a západným hodnotám. Už piatu noc po sebe stovky mladých protestujúcich pochodovali v hlavnom meste Tbilisi, aby bolo ich hlas počuť.

11:08

V Španielsku, druhej najnavštevovanejšej krajine sveta, sa šíri “antituristické” hnutie. To núti úrady, aby sa pokúsili zosúladiť záujmy miestnych obyvateľov s lukratívnym odvetvím ekonomiky.

11:07

Sergej Barbarez sa stal novým trénerom futbalovej reprezentácie Bosny a Hercegoviny. Vo funkcii nahradil Sava Miloševiča, ktorý viedol tím iba sedem mesiacov a nedokázal s ním postúpiť z play off na finálový turnaj ME 2024 v Nemecku. Bosna bola aj jeden zo súperov Slovenska v kvalifikácii.

09:57

Nemecká vojnová loď ukončila misiu na ochranu obchodnej lodnej prepravy pred militantnými húsíami v Jemene a v sobotu skoro ráno opustila Červené more.

09:56

Americký Senát hlasoval, po polnočnom konečnom termíne, opätovne za kľúčový zákon o sledovaní. Zákon pritom takmer prestal platiť. Predchádzali tomu názorové rozdiely o tom, či by Federálny vyšetrovací úrad USA (FBI) mal mať zakázané využívať tento program o údajoch o Američanoch.

09:02

Izrael v súvislosti s vyhrotenou situáciou na Blízkom východe žiada USA o viac tankovej munície a vojenských vozidiel, píše agentúra Bloomberg.

Podľa zdrojov agentúry bola žiadosť predložená nedávno a Bidenova administratíva ju ešte nezačala posudzovať.

Denník The Wall Street Journal predtým s odvolaním sa na amerických predstaviteľov napísal, že Biely dom zvažuje možnosť transferu zbraní do Izraela za viac ako 1 miliardu dolárov. Išlo by o najdrahšiu dodávku od začiatku operácie v pásme Gazy.

08:52
USA uvalili sankcie na Minsk Wheeled Tractor Plant a tri čínske podniky za údajný transfer výrobkov potrebných pre raketový program do Pakistanu, uvádza ministerstvo zahraničných vecí.
08:50

Americká armáda umiestnená na leteckej základni neďaleko čadského hlavného mesta N’Djamena nemohla predložiť dokumenty, ktoré by odôvodňovali jej prítomnosť, píše agentúra Reuters.

Hlavný veliteľ čadských vzdušných síl v tejto súvislosti požiadal o prerušenie pobytu Američanov.

08:41

Pre vojnu v palestínskom Pásme Gazy sa tradičná púť židov na tuniský ostrov Džerba uskutoční v oklieštenom formáte. Púť do synagógy Ghriba – najstaršej v Afrike – zvyčajne zahŕňa niekoľkodňové podujatia za prítomnosti tisícov pútnikov.

08:40

Najmenej 32 ľudí zahynulo v posledných týždňoch v Keni v dôsledku silných lejakov a záplav. Oznámili to viaceré humanitárne organizácie, ktoré tam pôsobia.

08:30

Spojené štáty súhlasili so stiahnutím svojich viac ako 1000 vojakov z Nigeru a ukončením svojej prítomnosti v tejto západoafrickej krajine, kde mali vybudovanú veľkú základňu bezpilotných lietadiel.

07:48

Dvaja ľudia zahynuli pri ukrajinskom útoku dronom v ruskej Belgorodskej oblasti, uviedol nadránom tamojší gubernátor Viačeslav Gladkov.

07:24

Vojenská základňa v strednom Iraku, kde sídlia oddiely irackej armády a proiránske polovojenské jednotky, sa stala terčom bombardovania.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke matka Xena v ZOO v Košiciach

Autor: FOTO TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali