Viedeň 27. mája (TASR) – Vo veku 87 rokov zomrel v nedeľu jeden z najkontroverznejších rakúskych umelcov Otto Muehl, ktorého v roku 1991 uväznili na sedem rokov za sexuálne delikty voči maloletým osobám. Informovala o tom dnes agentúra APA.
Muehl sa preslávil ako spoluzakladateľ viedenského akcionizmu, avantgardného hnutia, ktoré v 60. a 70. rokoch 20. storočia vyvolalo pobúrenie naturálnymi, graficky upravenými fotografiami nahých ľudských tiel a zobrazovaním brutálneho násilia.
Rovnako ako iných predstaviteľov tohto umeleckého prúdu, vrátane Güntera Brusa, Hermanna Nitscha a Rudolfa Schwarzkoglera, aj Muehla v 60. rokoch nakrátko uväznili za obscénne správanie sa. Jeho dielo sa však postupne stalo všeobecne uznávaným a našlo si miesto aj v štandardných galériách.
Muehl neskôr v roku 1972 pri Viedni založil ultraľavicovú, tzv. friedrichshofskú komunitu, ku ktorej sa v dobách jej najväčšej popularity pripojilo približne 600 obyvateľov. Podľa niektorých bádateľov išlo o autoritársku sektu, ktorá fungovala až do roku 1990.
V roku 1991 Muehla odsúdili na sedem rokov väzenia za znásilnenie a pohlavné zneužívanie maloletých osôb, ktoré žili v komunite. V roku 2010, pri príležitosti otvorenia výstavy umelcovej tvorby v Leopoldovom múzeu v rakúskej metropole, verejne prečítali Muehlovo ospravedlnenie sa svojim obetiam.
Po prepustení z väzenia sa Otto Muehl odsťahoval do Portugalska, kde takisto založil menšiu komunitu. Svoje väzenské zážitky popísal v pamätiach nazvaných Aus dem Gefängnis (Z väzenia). Zomrel v portugalskej obci Moncarapacho.