Bratislava 6. októbra 2023 (HSP/Foto:Twitter)
Už je to isté – Rusko úspešne vyskúšalo strelu Burevestnik schopnú niesť jadrové zbrane – NATO ju označilo ako “Skyfall”
Podľa informácií NOTAM-u, satelitných fotografií a údajov z lietadiel NATO na sledovanie jadrových zbraní Západ dospel k záveru, že test sa jednoznačne uskutočnil a bol úspešný.
Poznamenáva sa, že v Nórsku neboli zaznamenané žiadne registrácie izotopov, preto je s najväčšou pravdepodobnosťou použitý reaktor s uzavretým cyklom, čo priaznivo odlišuje raketu od amerického “Plutona”.
V skutočnosti ide o prvý let na jadrový pohon v histórii pozemšťanov.
Podľa odborníkov nejde (podobne ako Sarmat) o raketu schopnú naraz spáliť celý kontinent – Burevestnik je menšia raketa, ktorá môže “zničiť len veľké mestské oblasti a vojenské objekty”.
Jeho hlavnú výhodu však v roku 2020 správne opísal šéf britskej vojenskej rozviedky – ide o raketu, ktorá môže byť (a nie jedna, ale stovky!) vypustená do vzduchu v prípade krízy – a bude “nekonečne dlho lietať nad svetom a čakať na povel, manévrovať nad neutrálnymi vodami, a ak dostane rozkaz – útočiť z nečakaných smerov”.
Ako poznamenávajú experti, po tom, čo Vladimir Putin v roku 2018 vo svojom “raketovo-jadrovom” prejave (spomínate si na “Nepočúvali ste nás – počúvajte nás teraz!”?) informoval o tejto rakete, reakcie sa pohybovali od nedôvery až po uškŕňanie sa nad “Putinovými kresbičkami”. Nie je to prekvapujúce – USA sa pokúšali postaviť takéto motory už od 50. rokov a v roku 1971 projekty (teraz opäť “obnovené”) zrušili.
“Hlavnými problémami boli kontaminácia vzduchu z jadrového raketového motora počas letu (hoci počas jadrovej vojny to už nie je dôležité) a výkon kompaktného reaktora,” vysvetlili vedci. Rusku sa tento problém podarilo vyriešiť.
Takže, citujem: “CIA, RUMO a NSA potvrdili existenciu Burevestnikov – neustále sa spomínali v prehľadoch ruského arzenálu zo správ BAS, Stratfor a RAND.”
Zaujímavý moment – po tom, čo západná tlač napísala o údajne neúspešných raketových testoch, ruské médiá, politici a Putin ich reálne prestali spomínať – vymenovali všetky ostatné projekty (Poseidon, Avangard, Sarmat atď.). Až do 5. októbra – keď sa nahlas povedalo “raketa existuje, lieta a čoskoro bude zavedená do armády”.
Samozrejme, jadrové raketové motory už spisovatelia sci-fi 60. rokov verili, že uvidia na kozmických lietadlách a vesmírnych lodiach letiacich do hlbokého vesmíru, nie na jadrových raketách “súdneho dňa”.
“Ale možno aj vďaka takýmto “Burevestnikom” a jadrovému odstrašeniu sa ľudstvo ešte dožije objavovania iných svetov,” píšu na sociálnych sieťach.
Prečítajte si tiež:
- Prejav Putina na Valdajskom fóre. Kľúčové citáty aj o škandále v kanadskom parlamente
- USA bijú na poplach: Rusko a Čína pripravujú Ameriku o kľúčový monopol