V nedeľnej debate v televízii TA3 sa budúci koaliční politici podľa Rafaja “zhodli, aj nezhodli”. Zhodnotil, že na jednej strane zazneli tvrdé slová na akciu proti šíreniu poplašných správ a nezodpovednému správaniu, ale na druhej všetci zhodne opakovali, že „sme vo vojnovom stave“…
“Ups, trochu pritiahnuté za vlasy. Zdá sa, že túto zastrašovaciu floskulu budeme počúvať aj v budúcnosti a pomerne často. Zrazu totiž skoro nič z predvolebných vyjadrení neplatí. Ani dohľad nad finančnou disciplínou štátu, ani rozpočtová brzda, na ktorej téme sa viezli obaja ekonomickí šéfovia budúcej vlády – R. Sulík aj E. Heger.”
Rafaj píše, že uvedení politici zrazu neprotestujú proti odškodňovaniu firiem a zrazu pre nich rozpočet Sociálnej poisťovne vôbec nie je napätý. “Môžu sa všetkým na mesiac preplatiť ušlé mzdy, aj óčerky… Zrazu čerpanie z jej rozpočtu neohrozuje budúcnosť našich detí, ergo, sme predsa vo vojnovom stave…”
Komentoval aj “večne nespokojnú” Veroniku Remišovú z OĽaNO, ktorá podľa Rafaj tiež “skrotla” a ustúpila od svojej kritickej rétoriky. “Hoci si neodpustila v inej téme poukázať na dohľad nad mrhaním peňazí. Bábkoherečka, ktorá doteraz kritizovala rezort školstva, potom vnútra, potom čerpanie eurofondov zasadne na samostatné ministerstvo ako žaba na prameni a bude zrejme dozerať ako a kam potečú fondy.”
“Takže luxusne zaplatená esbeeskárka alebo vrátnička s platom ministra. Neviem, či ste si všimli, ako postupne hasne jej hviezda? Ak nehovorí sama od seba to, čo si zjavne nabrífovala a je v diskusii, keď musí operatívne odpovedať na položené otázky, tak habká, stráca rétorickú dynamiku, nedokáže udržať tematickú líniu, seká vety…”
Viac-menej všetci diskutujúci podľa Rafaela Rafaja predvádzali “politický striptíz á la transparentnosť, otvorené vládnutie, pozeranie na prsty…”. “Jednoducho autoreklama na seba… Ibaže keď došlo na krížovú zodpovednosť v rezortoch, tak zrazu bolo po bratskom kamošovaní sa.”
“Najviac som čakal od záveru, kde mali povedať svoje priority. Takže pre OĽaNO je to predstavovanie mechanizmov s vyčistením politiky; v zdravotníctve ide o garanciu nosa medzi očami, teda toho, čo už ľudia majú ústavne garantované… Strana Za ľudí bude obligátne sliediť a dozerať, či budú ľudia aj odsúdení! Neviem, či toto je demokratická kompetencia politickej strany alebo jej nominantov – aj vzhľadom na tesný volebný výsledok. Remišová však stále používa silový aj silný slovník, napr. ‘očistiť justíciu od zločincov’… To sa za tie roky nenaučila niečo o prezumpcii neviny? Alebo doma číta Urválkovu prípravu na monster procesy v bývalej totalite?”
“Veď dobre, padni komu pani, ale nie tak, že tomu niekto pomôže dlhou rukou z nejakej politickej centrály a na objednávku, aby si niekto urobil programovú fajku! Ak táto ‘dáma’ nepoužíva silný slovník, tak je to ešte horší variant jetrebizmu: napr. ‘vybrať čestných a charakterných profesionálov’… To už si niekto patentoval takýto výber? Aj ja by som si chcel kúpiť v obchode syr a jogurt iba od čestnej a charakternej kravičky, ovečky alebo kozičky… A možno majú už nejaký prístroj na krotenie zlých duchov… Skôr by som si vsadil na nejakého straníckeho exorcistu… Inak otec šéfa Za ľudí mal s tým skúsenosti v bývalom režime, síce len s učiteľmi, ale možno im dal nejaké know how?”
Rafaj sa skepticky pozerá aj na prínos strany Sme rodina v budúcej koalícii. “Kollárovci tiež neobjavia Ameriku – chcú sa snažiť minimalizovať škody z pandémie, aby neboli nové exekúcie a naši malí poľnohospodári mohli pestovať, čo treba…”
“No a Sulíkovci paradoxne idú vypaľovať rybník kollárovcom, lebo chcú zlepšiť nielen podnikanie, ale aj výstavbu bytov. Úžasné! Len aby mal v nich kto a za čo bývať.”
Ako predseda Inštitútu národnej politiky Rafaj podotkol, že jediným národno-štátnym pozitívom v diskusii TA3 bola zhoda v kritike EÚ za neochotu uzatvoriť európske hranice, hoci je EÚ momentálne ložiskom pandémie. “Uvidíme, či túto kritiku prenesú aj na pôdu Bruselu. Zatiaľ politici pôsobili nepresvedčivo v krízovej situácii, opakovali to, čo sa už x-krát objavilo v médiách. Aj snaha dezignovaného premiéra, aby sa zúčastnil na budúcich krízových štáboch ukazuje na potrebu učiť sa za pochodu. A to je a bude zrejme dlhšie trvajúca rozpačitosť. Tak im držme palce, lebo veď ide o nás všetkých!” upozorňuje na záver Rafael Rafaj.
Jaroslav Zajac