„Pretože Američania nevymysleli nič nové, okrem podľa môjho názoru stuchnutého prípadu Skripaľových, v ktorom neexistujú žiadne dôkazy ruskej viny, chytili sa tejto zámienky. Príčina je ale banálna. Snažia sa zastaviť rozvoj Ruska. Američania si sami uvedomujú, že naša krajina dnes silnie, že Rusko je na vzostupe, že sa môže stať mocným konkurentom, ekonomickým a vojenským, preto sa nás za každú cenu snažia zastaviť,” povedal.
Džabarov dodal, že ruská strana je pripravená na ďalšie nepriateľské kroky USA.
„Už dávno sme pochopili, že tam bohužiaľ nemáme partnerov. Američania sa uchyľujú k nepoctivej konkurencii. Používajú podobné páky, aby pre seba dosiahli lepšie podmienky a vytlačili Rusko z energetických trhov a z trhu tovarov a služieb. Všade, kde je to len možné, sa pred nami snažia postaviť prekážky. Dnes sa chopili Severného prúdu 2. Lenže je to márne. Zrejme zle študovali dejiny…. Nech si prečítajú, k čomu viedli sankcie proti Rusku,” povedal na záver senátor.
Americké ministerstvo zahraničia vyhlásilo, že USA od 22. augusta zavedú nové sankcie proti Rusku v súvislosti s incidentom v britskom Salisbury.
Kremeľ okomentoval nové americké sankcie
„Celkovo je samozrejme nutné povedať, že spojenie nových obmedzení, ktoré naďalej považujeme za nezákonné, s prípadom v Salisbury považujeme za kategoricky neprípustné,” oznámil Peskov novinárom.
„Spojenie s týmito udalosťami je pre nás neprípustné. A podobné opatrenia, vrátane tých prijatých skôr, sú v našom chápaní a presvedčení absolútne nezákonné a neodpovedajú medzinárodnému právu,” dodal.
Peskov tiež zdôraznil, že ekonomický systém dokázal svoju stabilitu.
„Nie sú tu prípustné nejaké eventuálne úvahy. Finančný systém je dostatočne stabilný. To všetci dobre vedia. Dokázal svoju stabilitu v neľahkej dobe, to je po druhé. A po tretie je jasné, že na pozadí pokračujúcej nepredvídateľnosti našich zaoceánskych partnerov samozrejme musíme a držíme náš finančný systém v patričnom stave,” povedal Peskov novinárom pri odpovedi na otázku, či je finančný systém RF pripravený na zavedenie nových sankcií USA.
Bolo oznámené, ako môže Rusko reagovať na sankcie USA
Predseda rozpočtového výboru Rady federácie Sergej Rjabuchin oznámil, že ak Rusko príjme rozhodnutie o reakcii na nový balík amerických protiruských sankcií, môže sa to dotknúť dodávok raketových motorov RD-180 do USA.
„Máme, čím odpovedať, ak prezident príjme toto rozhodnutie a ak k tomu bude politická vôľa. Odvetné opatrenia sa môžu dotknúť takých chúlostivých sfér, ako sú unikátne elaboráty,” vyhlásil Rjabuchin.
Povedal, že v prípade odvetných opatrení môže byť zakázaný dovoz raketových motorov RD-180, ktoré sú produkciou dvojitého určenia, pretože sa nepoužívajú len pre civilné, ale tiež pre vojenské satelity.
Moskva a Washington uzavreli v roku 1997 zmluvu v hodnote takmer jednej miliardy dolárov na dodávky 101 motorov RD-180. Približne pred dvoma rokmi Kongres USA zaviedol zákaz na ich použitie po roku 2019, ale potom zákaz zrušil, keď bolo jasné, že vlastné motory v USA do troch rokov nevyrobia. Hneď potom konzorcium ULA na žiadosť Pentagonu u vedecko-výrobného podniku Energomaš objednalo dodatočne 20 kusov RD-180. Tieto motory fungujú v prvom stupni amerických rakiet Atlas 5.
Skôr bola zverejnená správa, že United Launch Alliance bude najskôr aj naďalej používať motory ruskej výroby približne do roku 2024 alebo 2025, či dokonca 2028.