Moskva 16. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Sputnik, Kremlin-Alexei Druzhinin)
Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu znova telefonoval s bieloruským lídrom Alexandrom Lukašenkom a potvrdil mu, že Moskva je pripravená poskytnúť Minsku pomoc pri “riešení problémov”, a to na základe zmluvy o Zväzovom štáte Ruska a Bieloruska i v rámci regionálnej bezpečnostnej a obrannej zmluvy. Oznámila to tlačová služba Kremľa, informuje agentúra TASS. Putin sa zjavne nechystá urobiť tú istú chybu, akú urobil pri Ukrajine, kde podcenil situáciu, nepodržal vtedajšieho prezidenta Janukovyča a stratil susediaci štát v prospech nepriateľov z NATO
“Rusko potvrdilo pripravenosť Ruska poskytnúť potrebnú podporu pri urovnávaní vynárajúcich sa problémov na základe princípov zmluvy o vytvorení Zväzového štátu a v prípade potreby tiež v rámci Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti,” uvádza sa vo vyhlásení.
Obaja prezidenti spolu telefonovali už v sobotu. V novom rozhovore podľa Kremľa znova prebrali situáciu v Bielorusku po kontroverzných prezidentských voľbách, pričom zohľadnili aj “vonkajší tlak na republiku”.
Tlačové oddelenie bieloruskej prezidentskej kancelárie v oznámení o novom telefonáte uviedlo, že Lukašenko a Putin potvrdili pripravenosť spoločne reagovať na vonkajšie hrozby. Pre Rusko to je zároveň príležitosť upevniť svoj vplyv na Bielorusko a ešte viac ho pripútať do svojej sféry vplyvu.
“Hlavy štátov viedli podstatné konzultácie o všetkých otázkach. Lídri krajín znova potvrdili dohodu, že v prípade, ak sa situácia zhorší, pokiaľ ide o vonkajšie hrozby, (obe) strany budú reagovať spoločne a v súlade s ustanoveniami Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti,” citovala z vyhlásenia tlačová agentúra BelTA.
Rusko je zjavne poučené majdanom na Ukrajine, keď mu za finančné prostriedky Západu a s pomocou západných politikov a tajných služieb, Západ rovno pod nosom prevzal dovtedajšieho politického partnera z Ruskej do svojej sféry vplyvu a tento vplyv trvá až doteraz. Keďže v Bielorusku sa rozbiehajú protesty podľa toho istého scenára a s tým istým cieľom, Rusko zdá sa je tentokrát rozhodnuté jednať. Situácia je pre Lukašenka, ale hlavne pre Rusko mimoriadne vážna. Rusko si nemôže dovoliť znova oklieštiť svoj životný priestor a dopustiť, aby armády NATO pochodovali po ruskej hranici.
O veľa ide aj Lukašenkovi, ktorý určite nechce po vzore Janukovyča skončiť v ruskom exile. Opozícia voľby zdrvujúco prehrala aj 10 % obyvateľov v uliciach však stačí, aby zmietli vládu. Na Slovensku si podľa podobného scenára vynútilo rekonštrukciu vlády ešte menšie percento protestujúcich. Riziko pre Lukašenka je preto veľké a pomoc partnera i za cenu väčšieho pripútania, padne iste vhod.
Ak by protesty neboli dosť intenzívne môžu znova poslúžiť, ako v Kyjeve, snajperi, alebo ako v prípade Nemcova, nájomný vrah. Na protesty organizované podľa tohto scenára platí, podľa skúsenosti z Ruska a Číny, iba tvrdý, nekompromisný, včasný zásah. Či bude mať na takýto zásah Lukašenko dosť síl, či silové zložky budú stáť pri ňom a budú ochotné zasiahnuť ukáže čas. V prípade, že by sa jeho situácia stala príliš vratkou, zasiahne podľa dostupných informácii a prísľubov Rusko.