Putin by mohol začať totálny útok na Ukrajinu

Moskva 20. novembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Russian Presidential Press Service, Screenshot Twitter)

 

Vo svojej predchádzajúcej práci na 19FortyFive, v ktorej som skúmal možnosti nadchádzajúcej ruskej zimnej ofenzívy, som skúmal možnosti s nízkym a stredným rizikom. V tejto časti sa budem zaoberať treťou možnosťou útoku Kremľa s vysokým rizikom a vysokou odmenou. Ak si Putin zvolí niektorú z verzií tohto postupu, bude čeliť potenciálu významného vojenského víťazstva – alebo si pripraví cestu k pádu z čela štátu, píše Daniel Davis. Prinášame vám preklad jeho komentára 

Vladimir Putin
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Keď Putin a jeho vojenskí velitelia uvažovali o možnosti začať druhú veľkú ofenzívu, pravdepodobne by v súkromí a kruto úprimne zhodnotili, čo sa pri úvodnej februárovej invázii podarilo a čo nie.

Ak ruský generálny štáb vypracuje nový plán, ktorý má šancu na úspech, bude musieť uznať a napraviť svoje minulé neúspechy, zohľadniť súčasný stav svojich ozbrojených síl (po tom, čo utrpeli značné bojové straty a v súčasnosti majú v poli prevažne brannú armádu) a navrhnúť nový plán útoku. Nasledujúci scenár neberie do úvahy politické a vojenské faktory, ktoré by viedli Putina k výberu scenára totálnej vojny, bude sa zaoberať len faktormi plánovania a potenciálnymi cieľmi, ak by tak urobil.

 

Chyby pri vstupe Ruska a Putinove úpravy

Najväčšie strategické a operačné chyby Ruska v úvodných kolách spočívali v tom, že Moskva založila celú svoju kampaň na dosiahnutí série najlepších scenárov, z ktorých všetky by sa museli naplniť. Prakticky žiaden z nich sa nesplnil, a tak všetky jej hazardné hry zlyhali, čo vyústilo do katastrofy aprílového stiahnutia zo všetkých oblastí Kyjeva a Charkova. Keby Kremeľ predpokladal, že sa veci zvrtnú, že nepriateľ bude húževnato bojovať, potom by pravdepodobne prijal skromnejšie počiatočné ciele – čo by sa vzhľadom na množstvo vojsk vyčlenených na túto úlohu mohlo ukázať ako strategicky úspešné.

Od začiatku bolo jasné, že keď Putin vyslal len 200 000 vojakov, nebude mať dostatok živej sily ani palebnej sily na dobytie ani jedného veľkého mesta, nieto ešte viacerých miest. Rozloženie jeho tenkého počtu vojakov na štyri osi, do krajiny so 41 miliónmi obyvateľov, zabezpečilo, že Rusko nebude mať dostatočnú silu na to, aby si silou podmanilo akúkoľvek oblasť, ak by sa Ukrajina rozhodla klásť odpor.

Aby Putinov pôvodný plán uspel, Zelenskyj by musel spanikáriť a vzdať sa bez boja. Hoci to bolo prinajmenšom teoreticky možné, riskovať celú operáciu v závislosti od toho, či každý kľúčový faktor dosiahne výsledok podľa najlepšieho scenára, bolo strategicky chybné. Už len tým, že Zelenského jednotky spochybňovali inváziu a odmietali sa vzdať bez boja, odsúdili Putinovu inváziu na neúspech.

Aby si to Putin ešte zhoršil, zľahčil aj prvé letecké a raketové útoky. Keby sa rozhodol pre masívny útok typu “šok a hrôza”, aký použili Spojené štáty na začiatku operácie Iracká sloboda v marci 2003, Putin by mohol zničiť celú protivzdušnú obranu Ukrajiny, ochromiť jej elektrické siete (na ktorých jazdila väčšina vlakov) a zničiť veľkú časť vojenskej infraštruktúry potrebnej na udržanie a presun UAF po bojisku.

Namiesto toho sa Rusko uskromnilo s hustotou rakiet, zasiahlo niektoré z týchto cieľov, ale nezničilo žiadny. Pre porovnanie, Spojené štáty a ich spojenci za prvé štyri dni operácie Iracká sloboda odpálili 2 000 bômb a rakiet. Rusko do konca desiateho dňa vojny proti Ukrajine vypálilo len 600 rakiet.

V prípade scenára all-in sa Putin pravdepodobne vyhne opakovaniu veľkých chýb z februára a rozhodne sa sústrediť svoje nové úderné sily tam, kde sú najviac potrebné, a pred pozemným útokom rozpúta ničivý a koncentrovaný letecký a raketový útok. Veľká otázka však znie: má Rusko vo svojich zásobách dostatok riadených striel a bômb na uskutočnenie akejkoľvek verzie bombardovania typu “šok a hrôza”?

V tejto chvíli nie je jasné, koľko rakiet má Rusko ešte vo svojich zásobách, keďže od februára minulého roka vypálilo niekoľko tisíc rakiet zo svojich zásob. Je však pravdepodobné, že Putin si vždy ponechával strategickú rezervu pre prípad, že by sa NATO niekedy zapojilo, a v každom prípade ruský vojensko-priemyselný komplex výrazne zvýšil výrobu a údajne vyrába nové rakety. Bez ohľadu na počet prostriedkov, ktoré má Putin na začiatku svojej ofenzívy použiť, však ukrajinský systém protivzdušnej obrany a energetická infraštruktúra už budú v degradovanom stave.

V odvete za útok na Kerčský most spájajúci Krym s Ruskom v októbri Putin spustil príval raketových úderov na Ukrajinu, ktorých cieľom bola vojenská a najmä civilná energetická infraštruktúra. Do začiatku novembra bolo vyradených viac ako 40 % ukrajinskej elektrickej kapacity a značná časť zostávajúcich zásob protilietadlových rakiet bola vyčerpaná. Táto kapacita sa ešte viac stenčila, keď Rusko 15. novembra podniklo doteraz najväčší raketový útok na ukrajinské ciele, ktorý niektoré celé mestá uvrhol do tmy.

horiaci Kerčský most
Na snímke horiaci Kerčský most spájajúci Krym a Rusko

 

Putin udrel na Ukrajinu: totálny útok

Ak Putin nariadi celoplošný útok, s najväčšou pravdepodobnosťou sa začne masívnym leteckým, raketovým a dronovým útokom s cieľom dokončiť zničenie ukrajinských elektrických sietí, rozvodní, skladov paliva, železničných staníc, dieselových lokomotív a komunikačných zariadení. Zámerom bude intenzívne sťažiť podporu UAF, skomplikovať komunikáciu, výrazne sťažiť presun vojsk v rámci krajiny, znížiť ich schopnosť logisticky podporovať jednotky na rozličných frontoch potravinami, vodou, liekmi, muníciou a náhradnými dielmi.

Zvýšením záťaže Kyjeva, ktorý sa musí postarať o civilné obyvateľstvo v celej krajine, sa ešte viac zníži objem zdrojov, ktoré sa môžu vyčleniť na podporu vojny. Ak Kyjev uprednostní zásobovanie bojových jednotiek, civilné obyvateľstvo môže v dôsledku toho zamrznúť alebo vyhladovať, čím sa vláda dostane do hroznej bezvýchodiskovej situácie.

Rusko sa bude snažiť nasýtiť vzdušný priestor tak, aby bola rýchlo prekonaná aj tá obmedzená protivzdušná obrana, ktorá Ukrajine ešte zostala. Následné vlny budú spustené tak, aby sa spotrebovalo aj to málo rakiet, ktoré Kyjev má, takže tretia alebo štvrtá vlna nemusí naraziť na žiadnu protivzdušnú obranu. Ak ruské údery ochromia systém protivzdušnej obrany, najmä v predných bojových oblastiach, Putinove sily budú môcť po prvýkrát vo vojne takticky využiť svoje stíhacie a bombardovacie letectvo.

Cieľom tejto úvodnej fázy kampane bude získať vzdušnú prevahu tak, aby Ukrajina nemohla použiť svoje letectvo, nemohla zastaviť ruské stíhačky pri podpore pozemných vojsk a degradovať ukrajinský systém podpory a prepravy bojových jednotiek v bojových zónach, aby UAF ťažko dlhodobo udržali bojové operácie vysokej intenzity na jednom mieste. Bez ohľadu na to, do akej miery bude táto fáza Putinovho plánu úspešná, ďalšia fáza bude úderná s novými formáciami na zemi.

 

Dostupné pozemné sily

Ako už bolo spomenuté, jedným z najväčších neúspechov februárovej ruskej invázie bolo, že vyčlenila príliš málo jednotiek na splnenie stanovených úloh a následne ich rozptýlila po príliš mnohých osiach. Rusko túto chybu pravdepodobne nezopakuje. Pri celoplošnej zimnej ofenzíve Kremeľ pravdepodobne uprednostní jedno hlavné úsilie a len dve podporné, pričom najvyššie percento jednotiek sústredí na hlavný cieľ. Zámerom bude nasadiť čo najväčší počet ruských jednotiek proti čo najmenšiemu počtu ukrajinských jednotiek a udrieť v oblasti, kde to Kyjev najmenej očakáva.

Putin oficiálne zmobilizoval 300 000 vojakov, z ktorých 82 000 bolo údajne okamžite vyslaných na existujúce fronty s cieľom posilniť líniu a zabrániť ďalším rozsiahlym stratám na Ukrajine. S niekoľkými dobrovoľníkmi Rusko v súčasnosti cvičí celkovo asi 218 000 nových vojakov (pridaných k zhruba 200 000, ktorí stále bojujú na Ukrajine).

Aj keby Rusko disponovalo celkovo asi 400 000 vojakmi, stále by to nestačilo na priame zničenie ukrajinskej armády alebo na násilné obsadenie viac ako jedného či dvoch veľkých ukrajinských miest (napríklad Mykolieva, Odesy, Charkova alebo Kyjeva). Kľúčom k pochopeniu toho, aké môžu byť Putinove ciele, je posúdiť, čo by mohlo ďalších 200 000 vojakov na Ukrajine rozumne dosiahnuť: trojstupňovú os postupu, ktorej cieľom je prerušiť životnú silu Ukrajiny – zásobovací koridor od poľských hraníc, cez ktorý sa na Ukrajinu dostáva všetko zásobovanie a vybavenie NATO.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:16

Spojené štáty rázne odsudzujú koordinované násilné útoky proti kosovskej polícii neďaleko pravoslávneho kláštora v obci Banjska, pri ktorých v nedeľu zomreli najmenej štyri osoby.

Včera 19:32

Ceny ropy boli v pondelok podvečer relatívne stabilné po tom, ako Rusko zmiernilo zákaz vývozu pohonných látok. Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v novembri sa v pondelok o 18.26 h SELČ predával po 89,92 USD (84,57 eura). To bolo o 11 centov alebo 0,12 % menej ako v predchádzajúci týždeň na konci obchodovania. Cena novembrového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent sa naopak mierne zvýšila, a to o 7 centov alebo 0,8 % na 93,34 USD za barel.

Včera 19:25

Ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že v pondelok si predvolalo bulharského veľvyslanca Atanasa Krastina, aby mu vyjadrilo svoj nesúhlas s minulotýždňovým rozhodnutím Bulharska vyhostiť ruského kňaza.

Včera 19:17

Na obmedzenie cesnakového zápachu z úst pomáha zjesť niekoľko lyžičiek jogurtu krátko po konzumácii cesnakového jedla. Ukázal to vedecký výskum, podľa ktorého tuk a bielkoviny v jogurte dobre viažu aromatické zložky cesnaku na báze síry.

Včera 19:15

Vojenská spolupráca medzi Severnou Kóreou a Ruskom oslabuje mier vo svete, vyhlásil v pondelok americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Zároveň potvrdil záväzok USA brániť Južnú Kóreu.

Včera 19:07

Úrokové sadzby Európskej centrálnej banky (ECB) zostanú vysoké “tak dlho, ako to bude potrebné” na zníženie inflácie v eurozóne na 2 %. Uviedla to v pondelok prezidentka ECB Christine Lagardová.

Včera 19:07

Španielska polícia zatkla v španielskej provincii Málaga na juhozápade krajiny 34-ročného kňaza podozrivého zo sexuálnych útokov na viacero žien.

Včera 19:04

Spojené štáty poskytnú Poľsku pôžičku vo výške 2 miliárd USD na modernizáciu obrany, uviedlo ministerstvo zahraničných vecí.

Agentúra uviedla, že Poľsko je “verným spojencom Spojených štátov” a jeho bezpečnosť je “životne dôležitá pre kolektívnu obranu východného krídla NATO”.

Včera 18:51

Súd ponechal Igora Kolomojského vo vyšetrovacej väzbe a zamietol žiadosti celej skupiny novinárov, poslancov a aktivistov, ktorí žiadali o jeho prepustenie na kauciu.

Igor Kolomojskij
Na snímke Igor Kolomojskij

Včera 18:17

Washington prehodnotí svoje ďalšie kroky v Nigeri po nedávnom vojenskom prevrate. V pondelok to vyhlásil minister obrany Lloyd Austin v reakcii na stiahnutie francúzskych jednotiek a francúzskeho veľvyslanca z krajiny.

Včera 18:17

Niekoľko príslušníkov ruského leteckého pluku a bezpečnostnej služby zahynulo pri skúmaní ukrajinského útočného dronu v ruskej Kurskej oblasti. V pondelok o tom informoval portál britskej televízie Sky News.

Včera 18:06

Spojené štáty oficiálne uznali nezávislosť dvoch tichomorských ostrovných štátov – Cookovych ostrovov a Niue. Oznámil to v pondelok americký prezident Joe Biden na stretnutí s lídrami Fóra tichomorských ostrovných štátov v Bielom dome.

Včera 18:03

Neexistujú žiadne naliehavé okolnosti, ktoré by teraz nútili Maďarsko ratifikovať vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie. Vyhlásil to v pondelok v parlamente predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke jazierko v Parku zvierat v Stropkove

Autor: TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Hulk Hogan sa oženil po tretí raz. Svojej slávnej šatky sa vzdal až pred oltárom

0 icon

26.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Hulk Hogan opäť zamilovaný. Slávny zápasník sa práve oženil. Takto vyzeral na obrade. Foto: shutterst

Najväčšie chyby pri maľovaní stien a stropov. Výsledkom sú šmuhy

0 icon

26.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Maľovanie stien môže účinne zmeniť dizajn priestoru. Jednoduchá zmena farby dodá interiéru nový charakter. Z tohto dôvodu je dobré z času na čas osviežiť vzhľad stien. Ak to urobíte sami, ušetríte veľa peňazí. V akom poradí maľovať steny a aký je správny smer? Tu…

Vyhadzujete aksamietnice po odkvitnutí? Podľa záhradníkov je to chyba. Stále budú užitočné

0 icon

25.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - V slovenských záhradách sú aksamietnice veľmi obľúbené kvety. Sú to však jednoročné rastliny a po odkvitnutí ich často vyhadzujeme do koša. To je chyba. Poradíme vám, ako ich môžete opätovne použiť.

Tento recept na hrnčekový koláč s hruškami v našej rodine koluje už roky. Vždy vyjde a príprava trvá 10 minút

0 icon

25.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Tento koláč jem už veľa rokov a nikdy som si nemyslela, že je taký jednoduchý na prípravu. Moja teta mi o ňom povedala a prezradila recept, ktorý vždy vyjde. Tento zákusok má však jedno pravidlo, ktoré je kľúčové. Ak ho nedodržíte, očakávajte kulinársku katastrofu.

Zníži úroveň únavy a vnímaného stresu. Takto dlho by mal trvať ideálny spánok

0 icon

25.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Zlepšuje našu náladu a koncentráciu, znižuje mieru vnímaného stresu a rýchlo regeneruje naše telo. Krátke zdriemnutie počas dňa pôsobí ako dávka kofeínu, ale prináša nám viac výhod ako pitie kávy. Tu je uvedené, ako dlho by mal trvať ideálny spánok.

Armádny Magazín

Video: Šéfovia bezpečnostných zložiek Stredoafrickej republiky si uctili pamiatku Prigožina a Utkina

0 icon

SAR, 25.september 2023 - Včera sa v Bangui pri pamätníku ruských inštruktorov zišli zástupcovia všetkých bezpečnostných zložiek Stredoafrickej republiky. Uctili si pamiatku Jevgenija Prigožina, Dmitrija Utkina a ďalších p

"Rozširovač" Günther vyzýva: "Okamžite zbombardujte Belehrad!"

0 icon

Kosovo, 25. september 2023 - Šéf Európskeho výboru pre rozšírenie NATO Günther Fehlinger vyzval na bombardovanie Belehradu: "Vyzývam NATO, aby okamžite pripravilo zásah proti Srbsku s cieľom zastaviť eskaláciu situácie okolo Banska. Musíme konať rozhodne, aby sme ochránili mier na Balkáne. Okamžite zbombardujte Belehrad!" "Srbská vojna proti Kosovu sa začala…

Je na rade Gruzínsko? Čo sa stane so Zakaukazskom po páde Karabachu?

0 icon

USA, 25.september 2023 - História nezávislej Náhornej karabašskej republiky sa blíži ku koncu. Strany dosiahli dohodu o prímerí. Dňa 21. septembra sa uskutočnia rokovania medzi predstaviteľmi Karabachu a Azerbajdžanu, na ktorých sa zrejme bude rokovať o podmienkach pripojenia republiky k azerbajdžanskému štátu   Obranná armáda republiky bude odzbrojená a všetky…

Poľsko trestá Ukrajinu: prečo sa Amerika chveje?

0 icon

USA, 25.september 2023 - Diplomatická hádka medzi Kyjevom a Varšavou dosiahla novú úroveň v súvislosti so zákazom dovozu ukrajinského obilia z poľskej strany a následnou hrozbou poľského premiéra Mateusza Morawieckého, že zastaví dodávky zbraní pre Zelenského ako odvetu za sťažnosti Kyjeva vo WTO. Zasiahol nemecký minister obrany Boris Pistorius a poradca…

Expremiér Ukrajiny Azarov hovorí o úplnej strate útočného potenciálu ozbrojených síl Ukrajiny

0 icon

Ukrajina, 25. september 2023 - Ukrajinské vojská prechádzajú od skrachovanej protiofenzívy do obrany, čo je svedectvom úplnej straty útočného potenciálu, vyhlásil bývalý predseda vlády Ukrajiny Nikolaj Azarov.   "Skrachovaný protiútok citlivo udrel po Zelenskom. Lebo kyjevský režim až príliš nadhodnotil očakávania nielen vlastného národa, ale aj západných spojencov. D

TopDesať

Neobvyklé spôsoby, ako dokážeš rýchlejšie zaspať

0 icon

Ak trpíš nespavosťou, máme niekoľko neznámych, šikovných tipov, ktoré ti pomôžu „oklamať“ mozog a rýchlejšie zaspať. Skús napríklad na chvíľu stlačiť prsty na nohách a potom ich uvoľniť. Toto cvičenie uvoľní napätie v tvojom tele. Ďalšou metódou je prehranie celého tvojho dňa v hlave. Podľa odborníkov ti to pomôže zabudnúť na všetky starosti a uvoľnená myseľ…

Tieto fotografie vám ukážu, akú extrémnu silu môže mať hurikán

0 icon

Hurikán, nesmierne silný prírodný úkaz, ktorý nás fascinuje a straší zároveň. Jeho ničivá sila môže zmeniť krajiny, zanechať za sebou zdevastované oblasti a zasiahnuť do životov tisícov ľudí. V tomto článku sa pozrieme na hurikány očami fotografov, ktorým sa podarilo zachytiť ich extrémnu silu. Tieto fotografie nám odhalia, akú extrémnu silu dokáže…

Dizajn týchto produktov poriadne potrápi vašu myseľ

0 icon

Dizajn niektorých produktov zvykne poriadne zamestnať našu hlavu a náš zrak. Inak tomu nie je ani v tomto prípade. Dizajn vie byť občas poriadne prestrelený. Môžeme sa utešiť, že to dizajnéri mysleli v dobrom, no výsledok je mnohokrát otrasný. Ekologická papierová fľaša nemusí byť taká zelená, ako ste si mysleli. Kondicionér…

Architekti, ktorí diela dotiahli vďaka zručnostiam k dokonalosti

0 icon

Títo architekti sú naozaj majstrami svojho remesla! Videli sme mnoho príkladov nestabilných stavebných konštrukcií, ktoré vyzerajú, že budú každú chvíľu ohrozené. Vďaka tomu ešte viac oceňujeme talent, ktorý stojí za zložitými inžinierskymi výkonmi, v ktorých sa spája krása a funkčnosť. Inžinierske a architektonické zručnosti, ktoré sa podieľajú na tom, aby…

Zradné hádanky, ktoré otestujú vašu inteligenciu!

0 icon

Logické hádanky sú jedným z najúčinnejších spôsobov, ako rozvíjať svoje myslenie a inteligenciu. Nezvyčajné úlohy sú ako "mozgová gymnastika", ktorá je užitočná pre každého. Ponúkame vám, aby ste sa zúčastnili na tomto intelektuálnom minimaratóne, ktorý preverí vašu logiku a pozornosť. Zozbierali sme 6 hádaniek, kde každá jedna je ťažšia ako…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali