Prvým slovenským ponovembrovým premiérom sa pred 30 rokmi stal Milan Čič

Prvým slovenským ponovembrovým premiérom sa pred 30 rokmi stal Milan Čič

Bratislava 12. decembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)

 

Prvá slovenská ponovembrová vláda, ktorá mala krajinu riadiť až do slobodných volieb, vznikla pred 30 rokmi 12. decembra 1989. Predsedom takzvanej Vlády národného porozumenia, ktorá existovala vyše pol roka, sa stal vtedajší slovenský minister spravodlivosti a člen Komunistickej strany Československa (KSČ) Milan Čič. O deň neskôr sa zároveň stal aj podpredsedom československej federálnej vlády

Na snímke Milan Čič

Po páde totalitného systému v Československu v novembri 1989 sa vo vtedajšej federácii a obidvoch republikách mali uskutočniť prvé slobodné parlamentné voľby. Nová federálna Vláda národného porozumenia s premiérom Mariánom Čalfom (KSČ) vznikla 10. decembra 1989. V 21-člennej vláde bolo už len 10 členov komunistickej strany, čo vtedy mnohí považovali za úspech opozície, teda Občianskeho fóra (OF) a Verejnosti proti násiliu (VPN).

Reklama

Slovenskú Vládu národného porozumenia tvorili vtedy nominanti komunistickej strany a Verejnosti proti násiliu. Hlavnou úlohou kabinetu pod vedením Milana Čiča bolo pripraviť slobodné parlamentné voľby. Predsedom Slovenskej národnej rady (SNR) sa už pred niekoľkými dňami 30. novembra 1989 stal komunistický funkcionár Rudolf Schuster.

Volebné miestnosti, v ktorých si občania po desaťročiach komunistickej diktatúry mohli opäť slobodne vyberať svojich volených zástupcov, sa na území vtedajšieho Československa otvorili v piatok 8. júna 1990 o 14:00 a zatvorili sa nasledujúci deň o 22:00. Vo voľbách sa rozhodovalo o novom zložení federálneho aj oboch národných parlamentov.

Reklama

K hlasovacím urnám prišlo počas dvoch volebných dní 95,39 percenta voličov a po definitívnom zrátaní všetkých platných hlasov zvíťazila vo voľbách do Slovenskej národnej rady Verejnosť proti násiliu (VPN) so ziskom 29,35 percenta, ktorá potom spolu s ďalšími šiestimi stranami obsadila poslanecké kreslá v slovenskom parlamente.

Druhé skončilo Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) so ziskom 19,21 percenta a tretia Slovenská národná strana (SNS), ktorá získala 13,94 percenta. Nasledovala ich Komunistická strana Československa (KSČ) so ziskom 13,35 percenta, koalícia Spolužitie a Maďarské kresťanskodemokratické hnutie (Spolužitie/MKDH) s 8,66 percenta, Demokratická strana (DS) so ziskom 4,4 percenta a Strana zelených (SZ) získala 3,49 percenta. Ostatné strany kandidujúce vo voľbách sa do Slovenskej národnej rady nedostali.

Po voľbách zostavila koalícia zložená z Verejnosti proti násiliu, Kresťanskodemokratického hnutia a Demokratickej strany novú vládu Slovenskej republiky, ktorá vystriedala Vládu národného porozumenia vedenú premiérom Milanom Čičom. Predsedom novej národnej vlády sa 27. júna 1990 stal nominant VPN Vladimír Mečiar.

Premiérom československej federálnej vlády sa znovu stal Marián Čalfa (od januára 1990 člen VPN).

Milan Čič v júnových parlamentných voľbách 1990 kandidoval za hnutie VPN do vtedajšieho Federálneho zhromaždenia a po voľbách sa stal členom predsedníctva Snemovne národov a predsedom jej ústavnoprávneho výboru.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:49

Vzdušný priestor nad juhom Nórska vo štvrtok dopoludnia na niekoľko hodín uzavreli pre technickú poruchu v riadiacom centre v Osle. Na tamojšom letisku, ktoré patrí k najväčším v Škandinávii, v dôsledku toho dochádza k výrazným meškaniam letov.

12:35

Čína umožňuje vo svojom prístave kotviť ruskej nákladnej lodi, na ktorú USA uvalili sankcie a ktorá zrejme preváža do Ruska zbrane zo Severnej Kórey. Informovala agentúra Reuters.

12:19

Od rozšírenia Európskej únie (EÚ) pred 20 rokmi, keď do nej vstúpilo aj Maďarsko, sa Maďarom žije lepšie a toto členstvo láka do krajiny aj zahraničných investorov. Vyhlásil to bývalý premiér Péter Medgyessy na pôde Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu, kde si v stredu so zástupcami Európskej únie a členských štátov pripomenuli 20. výročie vstupu desiatich štátov do EÚ.

12:02

Poslanci Národnej rady (NR) SR prerokujú vládny návrh novely zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve v skrátenom legislatívnom konaní ešte na aktuálnej schôdzi. Rozhodli o tom vo štvrtok. Na preklenutie obdobia do vyplatenia priamej podpory bude môcť podľa návrhu Ministerstvo financií (MF) SR poskytnúť poľnohospodárovi pomoc vo forme návratnej finančnej výpomoci za zvýhodnených podmienok. Poskytnúť sa má prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB).

11:46

Mrazy, ktoré v poslednom týždni zasiahli Česko, boli pre pestovateľov ovocia fatálne. Odhadom už bolo zničených približne 100.000 ton ovocia a škoda v tejto chvíli presahuje miliardu korún (takmer štyri milióny eur). Pamätníci podľa českého ministra poľnohospodárstva Marka Výborného hovoria o najhoršej situácii za posledných sto rokov.

11:37

Thajské úrady varovali vo štvrtok pred novou vlnou horúčav, v dôsledku ktorých v tejto krajine prišlo od začiatku roka o život už najmenej 30 ľudí.

Extrémne horúčavy sa očakávajú v metropole Bangkok, ale aj na severe a severovýchode kráľovstva. V hlavnom meste už v stredu teploty dosahovali 40,1 stupňov Celzia, pričom obdobné hodnoty sa očakávajú aj vo štvrtok.

11:23

Viac ako 90 osôb zadržali v stredu počas propalestínskych protestov v areáli University of Southern California (USC) v Los Angeles.

Zadržaní boli z dôvodu neoprávneného vniknutia na cudzí pozemok, napísala tamojšia polícia na sociálnej sieti X. Dodala, že pri zásahu nedošlo k žiadnym zraneniam.

11:10

Úrad Európskej komisie pre pripravenosť a reakcie na mimoriadne situácie v oblasti zdravia (HERA) v spolupráci s belgickým predsedníctvom v Rade EÚ v stredu oznámili, že vytvorili Alianciu pre kritické lieky. Informuje o tom spravodajca TASR v Bruseli.

10:57

Vo vláde Petra Fialu končí ministerka pre vedu a výskum Helena Langšádlová, dôvody zatiaľ neuviedla. Vo štvrtok to oznámila jej strana TOP 09.

10:50

Európsky parlament (EP) v stredu (24. 4.) večer schválil balík zákonov, ktoré posilňujú súbor nástrojov EÚ na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

10:32

Pochodujúci dav v americkom Los Angeles si v stredu pripomenul genocídu Arménov medzi rokmi 1915 a 1918, pri ktorej zomrelo 1,5 milióna ľudí.

Dav sa zhromaždil v dištrikte Little Armenia (Malé Arménsko), odkiaľ pochodoval smerom k ulici Hollywood Boulevard. Druhý pochod vyvrcholil protestom pred tureckým konzulátom.

10:20

Popredného vietnamského magnáta v oblasti nealkoholických nápojov Trana Quiho Thanha vo štvrtok odsúdili na osem rokov väzenia v prípade podvodu vo výške 40 miliónov dolárov (37,4 milióna eur). Ide o ďalšieho podnikateľa odsúdeného v rámci rozsiahleho boja proti korupcii v krajine.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali