Pracovníci Červeného kríža okamžite poskytovali pasažierom pomoc. Medzi migrantmi je 80 žien, z toho je sedem tehotných, 32 detí vo veku od päť do 15 rokov a 61 mladistvých vo veku 15 až 17 rokov, informuje spravodajská stanica Sky News. Ďalšie dve lode z konvoja poskytnuté talianskou vládou, na ktoré premiestnili niektorých migrantov z preplneného Aquariusa, by mali do španielskeho prístavu doraziť v hodinových intervaloch, aby sa predišlo tlačeniciam pri vylodení.
Záchranná loď Aquarius, ktorú majú v prevádzke humanitárne organizácie SOS Méditerranée a Lekári bez hraníc (MSF), vylovila migrantov minulý týždeň z vôd Stredozemného mora.
Záchranné plavidlo Aquarius s migrantmi presmerovali do prístavu Valencia po tom, čo mu Taliansko a Malta zakázali zakotviť vo svojich prístavoch. Riešenie nakoniec ponúkol v pondelok nový španielsky premiér Pedro Sánchez. Ten oznámil, že loď sa môže priplaviť do Valencie.
Prijímacie stredisko s viac než 1000 dobrovoľníkmi a 400 tlmočníkmi zriadil španielsky Červený kríž v prístave Valencia, kam v nedeľu v ranných hodinách dorazila prvá loď z konvoja vezúceho vyše 600 migrantov. Informuje o tom spravodajská stanica Sky News.
Ako prvá v španielskom prístave zakotvila loď Dattilo, patriaca talianskej pobrežnej stráži. Po nej bude nasledovať plavidlo Aquarius a ďalšia talianska loď Orione.
Záchranná loď Aquarius, ktorú majú v prevádzke humanitárne organizácie SOS Méditerranée a Lekári bez hraníc (MSF), vylovila migrantov minulý týždeň z vôd Stredozemného mora. Taliansko a Malta mu však zakázali zakotviť vo svojich prístavoch. Riešenie nakoniec ponúkol v pondelok nový španielsky premiér Pedro Sánchez. Ten oznámil, že konvoj so 630 migrantmi môže zakotviť vo Valencii.
Španielske úrady prisľúbili, že migranti budú mať pridelených osobitných tlmočníkov počas trvania registračného procesu, ktorý bude trvať niekoľko týždňov.
Migranti pochádzajúci z afrických krajín budú totiž musieť požiadať o azyl. Niektorí tak urobia v Španielsku, Francúzsko sa však tiež ponúklo, že istý počet migrantov prijme, píše Sky News.
Záchranná loď Aquarius po týždni zakotvila v prístave Valencia
Záchranná loď Aquarius, ktorej Taliansko a Malta pred týždňom odopreli prístup do svojich prístavov, zakotvila v nedeľu vo východošpanielskom prístave Valencia. Na palube mala 106 utečencov, informuje agentúra DPA s odvolaním sa na miestne úrady.
Aquarius, prevádzkovaný humanitárnymi organizáciami SOS Méditerranée a Lekári bez hraníc (MSF), zachránil minulý týždeň z vôd Stredozemného mora 629 migrantov pochádzajúcich z afrických krajín. Po tom, čo mu Taliansko a Malta zakázali prístup do svojich prístavov, bolo plavidlo nútené podujať sa na dlhú a nebezpečnú plavbu do Španielska. Stovky utečencov z jeho paluby pred cestou do Valencie umiestnili na ďalšie dve lode talianskej pobrežnej stráže. Na plavidlo Dattilo presunuli 274 a na loď Orione 249 migrantov.
Konvoj dorazil do Valencie v nedeľu. Ako prvá v ranných hodinách zakotvila loď Dattilo, po Aquariuse ako posledná dorazí Orione.
Španielsky Červený kríž zriadil vo Valencii prijímacie stredisko s viac než 1000 dobrovoľníkmi a 400 tlmočníkmi. Španielske úrady prisľúbili, že migranti budú mať pridelených osobitných tlmočníkov počas registračného procesu, ktorý bude trvať niekoľko týždňov.
Do Valencie dorazila posledná loď. Migranti dostanú čas na zotavenie
Migrantom z konvoja patriaceho k lodi Aquarius povolia španielske úrady zostať v krajine nasledujúcich 45 dní a až potom začať riešiť právnu stránku svojho pobytu v Európe. Oznámila to v nedeľu agentúra AP s odvolaním sa na španielsku políciu.
Bernardo Alonso zo španielskej polície uviedol, že stovky migrantov, ktorí v troch lodiach dorazili v nedeľu do východošpanielskeho prístavu Valencia, budú mať takúto výnimku z dôvodu utrpenia, aké v ostatnom týždni prežili.