Liečba z dielne biotechnologickej firmy Synairgen zo Southamptonu je založená na proteíne známom ako interferón beta, ktorý telo produkuje, keď dostane vírusovú infekciu.
Proteín pacientom s koronavírusom podávajú prostredníctvom nebulizéra, aby ho vdýchli priamo do pľúc s cieľom stimulovať imunitnú reakciu.
Prvotné zistenia pritom naznačujú, že liečba až o 79 % znižuje pravdepodobnosť, že sa u hospitalizovaného pacienta s COVID-19 vyvinie vážna forma ochorenia a bude napríklad potrebovať umelú pľúcnu ventiláciu.
Pacienti mali dva- až trikrát vyššiu pravdepodobnosť, že sa zotavia do stavu, keď ochorenie neobmedzovalo ich každodenné aktivity, tvrdí Synairgen. Testy tiež podľa spoločnosti medzi liečenými pacientmi naznačili “veľmi výraznú” redukciu dýchavičnosti. Priemerný čas, ktorý pacienti strávili v nemocnici, sa tiež údajne znížil o tretinu – z priemerne deviatich dní na šesť.
Na dvojito zaslepenej štúdii sa zúčastnilo 101 dobrovoľníkov, ktorých prijali na liečbu ochorenia COVID-19 do deviatich britských nemocníc. Polovici z nich podávali nový liek a polovica dostávala placebo.
BBC však upozorňuje, že výsledky štúdie ešte nepublikovali v recenzovanom odbornom časopise ani nezverejnili kompletné dáta, takže nedokážu potvrdiť, či sú tvrdenia spoločnosti pravdivé.
“Nemohli sme očakávať omnoho lepšie výsledky, ako tieto,” povedal pre BBC generálny riaditeľ Synairgen Richard Marsden s tým, že podľa neho priniesli “významný prelom v liečbe hospitalizovaných pacientov s COVID-19”.