Projekty obnoviteľných zdrojov energie sa v USA spomaľujú kvôli vysokým nákladom a odporu komunity

Projekty obnoviteľných zdrojov energie sa v USA spomaľujú kvôli vysokým nákladom a odporu komunity

Washington 28. januára 2023 (HSP/theepochtimes/Foto:Pixabay)

 

Inštalácia projektov veternej a solárnej energie sa v Spojených štátoch spomaľuje, pričom niektoré projekty boli zrušené pre pretrvávajúce problémy s nákladmi a nevôľu komunity, píše Naveen Athrappully pre The Epoch Time

energie
Ilustračné foto

Podľa správy výskumnej spoločnosti Wood Mackenzie sa odhaduje, že počet nových inštalácií solárnych zariadení v roku 2022 klesne o 40 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Inštalácie solárnych zariadení na komunálne účely v treťom štvrťroku 2022 boli o 36 percent nižšie v porovnaní s tretím štvrťrokom 2021 a o 9 percent nižšie v porovnaní s druhým štvrťrokom 2022.

Reklama

“Nízke hodnoty inštalácií sú výsledkom predchádzajúcich oneskorení projektov a pretrvávajúcich obmedzení v dodávateľskom reťazci,” uvádza sa v správe.

V treťom štvrťroku sa podľa výpočtov nové veterné inštalácie zrútili o 77,5 percenta v porovnaní s rovnakým obdobím pred rokom na základe inej správy spoločnosti S&P Global Market Intelligence. Od júla do septembra pridali americkí developeri len 501 MW novej kapacity veternej energie, čo je o 22 percent menej ako v 3. štvrťroku 2021.

Reklama

“Žiadny iný tretí štvrťrok nezaznamenal nižší prírastok veternej kapacity minimálne od roku 2015. Nový veterný výkon 4 500 MW pridaný v prvých troch štvrťrokoch 2022 je menej ako polovica výkonu pridaného do konca tretieho štvrťroka 2021, 9 223 MW,” uvádza sa v správe.

Jedným z dôvodov zrušenia niektorých projektov v oblasti obnoviteľných zdrojov energie sú údajne vysoké náklady. Napríklad Midcontinent Independent System Operator (MISO) zrušil za štyri roky od januára 2016 do júla 2020 približne 245 projektov obnoviteľnej energie, ktoré dosiahli pokročilé štádium vývoja.

Týchto 245 projektov predstavovalo v tom čase 40 % všetkých projektov tejto organizácie. Podľa spoločnosti MISO boli hlavným dôvodom stiahnutia projektov problémy s preťažením a náklady spojené s modernizáciou siete, uvádza Institute of Energy Research (IER).

 

Opozícia Spoločenstva, otrocká práca v Číne

Projekty veternej a solárnej energie sa stretávajú aj s čoraz väčším odporom miestnych komunít. Z databázy Renewable Rejection Database vyplýva, že 79 miestnych samospráv v Spojených štátoch v roku 2022 buď obmedzilo, alebo zakázalo projekty solárnej energie, pričom v roku 2021 ich bolo 19 a v roku 2020 len dva.

Reklama

K veľkej časti zamietnutí v rokoch 2017 až 2022 došlo v minulom roku, pričom v tomto období bolo zamietnutých celkovo 106 projektov.

Vidiecke komunity v štátoch ako Ohio, Michigan a New York zablokovali projekty solárnej a veternej energie z dôvodu obáv, ako tieto iniciatívy ovplyvnia hodnotu nehnuteľností a susedstvo, uvádza IER. V Ohiu viac ako 40 obcí vlani zakázalo výstavbu takýchto veľkých projektov obnoviteľných zdrojov energie.

Niektorí odborníci síce očakávajú, že v budúcnosti bude viac elektrickej energie pochádzať z obnoviteľných zdrojov, ale predpokladajú veľké problémy, kým sa k takémuto stavu dopracujú.

Negatívny vplyv na realizáciu projektov v oblasti obnoviteľných zdrojov energie mal aj zákaz dovozu niektorých výrobkov z Číny.

“Dovoz solárnych panelov, z ktorých 80 % pochádza z Číny a Ázie, sa spomalil po prijatí americkej legislatívy zameranej na zneužívanie pracovných síl v Číne, pričom americká colná správa zadržala niekoľko tisíc prepravných kontajnerov so solárnymi panelmi v blízkosti prístavov, ako je Los Angeles,” uvádza IER.

Reklama

V júni minulého roka Spojené štáty zakázali dovoz tovaru z čínskeho regiónu Sin-ťiang po tom, ako prezident Joe Biden podpísal zákon o prevencii nútenej práce Ujgurov v roku 2021.

V správe Medzinárodnej organizácie práce OSN z roku 2022 sa uvádza, že Čína realizuje “rozsiahly a systematický” program využívania Ujgurov a iných moslimských menšín ako nútenej pracovnej sily na priemyselné a poľnohospodárske činnosti v regióne Sin-ťiang.

“Približne 13 miliónov príslušníkov etnických a náboženských menšín v Sin-ťiangu sa zameriava na základe ich etnického pôvodu a náboženstva s cieľom sociálnej kontroly a asimilácie ich kultúry a identity,” uvádza sa v správe.

 

Bidenov tlak na zelenú energiu, výzvy v oblasti veternej energie

Bidenova administratíva podporuje prechod na zelenú energiu. Zákon o znížení inflácie, ktorý Biden podpísal v auguste minulého roka, obsahuje ustanovenia podporujúce obnoviteľné zdroje energie.

Podľa Americkej asociácie pre čistú energiu (American Clean Power Association) bolo v posledných troch mesiacoch roku 2022 oznámených viac ako 40 miliárd dolárov na solárne, veterné a batériové projekty. To približne zodpovedá celkovým investíciám do takýchto projektov obnoviteľných zdrojov v roku 2021.

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:23

Kolumbijská univerzita v New Yorku pokračuje vo vyjednávaní s propalestínskymi demonštrantmi, ktorých sa snaží prinútiť, aby opustili jej areál. Demonštrujúcim študentom dalo pôvodne vedenie školy do polnoci (čiže do piatka 06.00 h SELČ) čas na, aby vypratali svoj “tábor” a z areálu sa stiahli.

11:15

Francúzsko zvažuje rozšírenie sankcií voči izraelským osadníkom za násilnosti voči palestínskym civilistom na Západnom brehu Jordánu. Oznámil to úrad francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona po jeho rokovaní s jordánskym kráľom Abdalláhom II.

10:59

Úrady v Burkine Faso vo štvrtok neskoro večer oznámili, že na dva týždne pozastavili vysielanie rozhlasových staníc britskej BBC a americkej Voice of America (VoA) za reportáž o správe ľudskoprávnej organizácie, ktorá armádu v tejto krajine obviňovala z útokov na civilistov. Informovala o tom agentúra AFP.

10:45

Japonský premiér Fumio Kišida navštívi budúci týždeň Francúzsko, Brazíliu a Paraguaj v čase, keď sa jeho krajina snaží posilniť vzťahy s Južnou Amerikou.

Kišidove turné potrvá šesť dní a japonský premiér sa počas neho stretne s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom i brazílskym lídrom Luizom Ináciom Lulom da Silvom, uviedla Kišidova kancelária.

10:35

Dvaja astronauti pridelení americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) na prvý pilotovaný vesmírny let spoločnosti Boeing dorazili vo štvrtok na miesto plánovaného štartu rakety, ktorý je naplánovaný 6. mája.

Testovacími pilotmi kozmickej lode Starliner od spoločnosti Boeing budú Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová. Stroj je pripravený na svoj prvý pilotovaný vesmírny let po niekoľkých rokoch odkladov. Posádka vyštartuje z kozmodrómu Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.

Barry "Butch" Wilmore
Na snímke astronauti NASA Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová pózujú počas príchodu do Kennedyho vesmírneho strediska na Myse Canaveral na Floride
10:04

Ceny benzínov v 16. týždni po piatich týždňoch zdražovania klesli. Cena nafty kulminovala pod hodnotou 1,60 eura za liter. V porovnaní s minulým rokom boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 7 %.

09:53

Ukrajinský súd nariadil v piatok väzbu pre ministra poľnohospodárstva Mykolu Soľského v súvislosti s obvineniami z účasti na nelegálnom nadobudnutí štátnej pôdy v hodnote takmer siedmich miliónov eur.

Samotný Soľskyj obvinenia odmieta.

09:43

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v marci 2024 medziročne tretíkrát po sebe nižšie o 15 %. Prispel k tomu najmä pokles cien v energetike až o 31 %.

09:36

Zlodeji elektrických káblov v noci na piatok paralyzovali železničnú dopravu v častiach západného Nemecka. Spôsobilo to meškania vlakov, ktoré budú podľa očakávania pretrvávať až do piatkového poludnia.

09:28

V marci 2024 boli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne nižšie o 12,8 %. Ceny rastlinných výrobkov boli o 20,5 % nižšie ako v rovnakom období minulého roka, ceny živočíšnych výrobkov o 7 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:15

Japonské úrady sa chystajú osadiť obrovskú čiernu bariéru, ktorá bude brániť v populárnom výhľade na ikonickú horu Fudži. Na takýto krok ich podnietili davy nevychovaných zahraničných turistov.

09:00

Severokórejský líder Kim Čong-un dohliadal na skúšku salvových raketometov, oznámili v piatok severokórejské médiá.

Testované ukazovatele testu boli vyhodnotené ako veľmi uspokojivé, uviedla severokórejská štátna agentúra KCNA.

08:52

Ceny ropy v piatok ráno vzrástli a po dvoch týždňoch v strate za sebou smerujú k celotýždňovému zisku. Trh podporila najmä americká ministerka financií Janet Yellenová, keď vyjadrila optimizmus, že hospodársky rast v USA bol v prvom štvrťroku pravdepodobne silnejší, než naznačili prvé odhady.

08:42

Parlament v malom pyrenejskom kniežatstve Andorra vo štvrtok schválil zákon, ktorý stanovuje požiadavku na minimálnu znalosť katalánčiny pre cudzincov.

Cieľom zákona je posilniť postavenie katalánčiny.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali