Ako agentúru SITA informoval František Baláž z KOCR Severovýchod Slovenska, organizácia realizuje projekt spoločne s Gréckokatolíckym arcibiskupstvom Prešov a Prešovským samosprávnym krajom. „Drevené chrámy patria medzi najväčšie poklady Prešovského kraja. Ich jedinečnosť spočíva najmä v architektúre a výstavbe. Mnohé z nich sú postavené bez použitia jediného klinca. Projektom Otvorené chrámy by sme radi zvýšili návštevnosť v týchto kostoloch a dostali do povedomia verejnosti informácie o ich histórii,“ vysvetlil výkonný riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska Martin Janoško.
V pilotnej fáze je do projektu symbolicky zapojených sedem chrámov. Štyri z nich sú zapísané v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Ide o Gréckokatolícky drevený chrám sv. Michala v Ladomirovej (okr. Svidník), Gréckokatolícky drevený chrám sv. Mikuláša v Bodružali (okr. Svidník), Rímskokatolícky drevený kostol sv. Františka z Assisi v Hervartove (okr. Bardejov) a Drevený artikulárny kostol v Kežmarku. Do projektu je tiež zapojený Gréckokatolícky drevených chrám sv. Lukáša v Tročanoch (okr. Bardejov), Gréckokatolícky drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky v Miroli (okr. Svidník) a Gréckokatolícky drevený chrám sv. archanjela Michala v obci Uličské Krivé (okr. Snina). „Záujemcovia nájdu podrobnejšie informácie o týchto kostoloch na stránke www.severovychod.sk. Osobitne pre tieto kostoly sme pripravili brožúru, ktorá obsahuje komplexný produkt cestovného ruchu s informáciami o možnostiach ubytovania a stravovania v okolí, ako aj ďalšími tipmi na návštevu ďalších turistických atrakcií,“ doplnil Janoško.
KOCR Severovýchod Slovenska pracuje v tomto roku aj na materiáli, ktorý zmapuje všetky drevené chrámy v Prešovskom kraji. Návštevníci tak budú mať v roku 2021 informácie o drevených sakrálnych pamiatkach prehľadne spísané na jednom mieste.