Profesor Slavoj Žižek: Súčasné protesty vo svete indikujú rozsah problémov nášho “raja”

Profesor Slavoj Žižek: Súčasné protesty vo svete indikujú rozsah problémov nášho “raja”

Ľjubľana 29. októbra 2019 (HSP/RT/Foto:Screenshot YouTube)

 

Uznávaný slovinský filozof a kultúrny teoretik Slavoj Žižek, ktorý pôsobí ako vedúci výskumník v Inštitúte pre sociológiu a filozofiu na Univerzite v Ľubľane a ako profesor na Univerzite v New Yorku v komentári pre stanicu RT pomenoval dôvody, prečo dnes ľudia v celej Európe a na celom svete protestujú proti svojim vládam.

Na snímke Slavoj Žižek

Žižek na úvod poznamenal, že protesty proti establišmentu sa dnes objavujú po celom svete v krajinách s rôznymi politickými systémami a rôznymi úrovňami bohatstva. “Možno vstupujeme do tzv. éry všadeprítomných občianskych nepokojov.”

Reklama

Pred niekoľkými týždňami čínske médiá začali presadzovať tvrdenie, že demonštrácie v Európe a Južnej Amerike sú priamym dôsledkom západnej tolerancie voči nepokojom v Hongkongu. V komentári uverejnenom v novinách Beijing News napísal bývalý čínsky diplomat Wang Zhen o „katastrofálnom“. dopade „chaotického Hongkongu“ a začal hovoriť o západnom svete v tej súvislosti, že demonštranti v Čile a Španielsku si zobrali príklad z Hongkongu. A aj ďalší redaktor z Global Times obvinil hongkonských demonštrantov z „exportovania revolúcie do sveta“. Poznamenal v komentári Žižek.

“Západ takto platí cenu za podporu nepokojov v Hongkongu, ktoré rýchlo spôsobili vzplanutie násilia aj v iných častiach sveta a spôsobili tiež politické riziká, ktoré teraz Západ nedokáže zvládnuť,” varoval.

Reklama

“Na Západe je veľa problémov a všetky druhy nespokojnosti. Mnohé z nich sa nakoniec prejavia spôsobom protestov aké sme zažili v Hongkongu,” uviedol v komentári editor Global Times Hu Xijin. „Katalánsko je pravdepodobne len začiatok,“ predikoval v závere textu čínsky komentátor.

Slavoj Žižek na to reaguje, že i keď myšlienka, že demonštrácie v Barcelone a Čile spôsobili protesty v Hongkongu, je pritiahnutá za vlasy, je podľa neho veľmi zjednodušené tvrdiť, že tieto výbuchy emócii – Hongkong, Katalánsko, Čile, Ekvádor, Libanon, a nehovoriac o žltých vestách – nemajú spoločného menovateľa.

V každom prípade protest proti konkrétnemu zákonu alebo opatreniu (vyššie ceny benzínu vo Francúzsku, zákon o vydávaní trestancov do Číny v Hongkongu, zvýšenie cestovného v MHD v Čile, dlhé čakanie na nezávislosť Katalánska atď.) podnietili všeobecnú nespokojnosť, ktorá tu už zjavne bola, ktorá číhala a čakala na svoju detonáciu. Protesty preto podľa Žižeka pretrvávali, aj keď bol zrušený konkrétny zákon alebo opatrenie, ktoré vyvolalo nespokojnosť.

Profesor Žižek ale upozorňuje na dve zásadné “zvláštne” fakty. “Po prvé to, že práve “komunistická“ Čína poukazuje na chýbajúcu solidaritu vlád po celom svete tým, že varuje západných vodcov, aby nepodceňovali nespokojnosť svojich občanov. Napriek všetkými ideologickým a geopolitickým napätiam majú podľa Žižeka všetci rovnaký záujem na tom, aby zostali pri moci.

Ako druhý dôležitý moment označuje aspekt “problémov v raji“: protesty sa nekonajú iba v chudobných a zaostalých krajinách, ale v krajinách (prinajmenšom) prosperujúcich – “štátov, ktoré boli doteraz prezentované ako úspešné príbehy – aspoň finančne”.

Reklama

“Nespokojnosť, ktorú vyjadrujú občania, naznačuje rastúce (normatívne) očakávania, ako by mala naša spoločnosti fungovať, očakávania, ktoré sa týkajú aj faktorov, ktoré priamo nesúvisia s hospodárstvom, ako sú kolektívne alebo individuálne slobody, dôstojnosť, dokonca kvalitný a zmysluplný život. Niečo, čo sa až donedávna akceptovalo ako samozrejmé (určitý stupeň životnej úrovne, suverenita štátu atď.), sa teraz vníma ako niečo, za čo by sa nemalo ani protestovať resp. demonštrovať.”

Preto by sme podľa Žižeka pri hodnotení týchto protestov mali vziať do úvahy aj novú explóziu ekologických hnutí a feministického boja. “Význam toho skutočného boja, ktorý zahŕňa tisíce bežných žien, nie jej dezinfikovanou americkou verziou MeToo,” dodáva.

“Zamerajme sa len na jeden prípad. V Mexiku masívna feministická mobilizácia zahŕňa „diskusiu o živote, o dôstojnom živote a nenávisti. Dovoľte mi citovať Alejandru Santillanu Ortiz, členku Ruda Colectiva Feminista: „Čo pre nás znamená život? Na čo upozorňujeme, keď hovoríme o vrátení života do centra pozornosti? Život pre nás nie je deklaratívnym abstraktom. Je nevyhnutne potrebné hovoriť o dôstojnosti a všetkom, čo zahŕňa dôstojnosť. “

Nehovoríme tu teda o abstraktných filozofických špekuláciách o význame života, ale o odrazoch zakorenených v konkrétnych skúsenostiach, ktoré dokazujú, že najbežnejší každodenný život – veci, ako napríklad chodenie metrom – sú vraj impregnované nebezpečenstvami brutálneho násilia a ponižovania.

„Ako môže mať človek pokoj v duši s vedomím, že v metre v Mexico City, ktoré je neoddeliteľnou súčasťou cesty za prácou, boli v priebehu niekoľko mesiacov unesené tisíce žien a že sa to všetko udialo na verejnosti a za denného svetla? A ak vás unesú, musíte vziať do úvahy veľmi vysokú pravdepodobnosť, že budete napadnutá, alebo že sa stretnete s násilnou agresiou nejakého druhu,“ poznamenáva Santillana Ortiz. „To je dôvod, prečo tu máme samostatné kupé pre ženy… Ale aj sa nájdu muži, ktorí do týchto kupé autá vstupujú.“

Reklama

Žižek píše, že Mexiko tu môže byť extrémnym prípadom, je to však iba extrapolácia tendencií prítomných všade vo svete. “Žijeme v spoločnostiach, v ktorých sa brutálne mužské násilie vrie tesne pod povrchom, a jedna vec je jasná: politická korektnosť nie je spôsob, ako ho prekonať.”

Z Mexika je zrejmým príkladom aj skrytá solidarita medzi pretrvávajúcou mužskou brutalitou a štátnymi aparátmi, od ktorých očakávame, že nás pred ňou ochránia. „Je tu určitý systém formovania násilnej spoločnosti bez trestu, v ktorej je štát súčasťou tohto násilia. Na mnohých zločinoch, ktoré boli v posledných rokoch spáchané v Mexiku, má podiel štát a jeho funkcionári alebo priamo polícia,” pokrčaovala Santillana Ortiz. “Prostredníctvom sudcov alebo sudcov v systéme spravodlivosti štát zaručuje všeobecnú beztrestnosť v tejto krajina.”

Strašidelná vízia „zovšeobecnenej beztrestnosti“ je podľa Slavoja Žižeka príčinou novej vlny populizmu a iba obrovská ľudová mobilizácia bude podľa neho dosť silná, aby mohla čeliť tejto obscénnej spolupatričnosti štátu. “Preto prebiehajúce protesty vyjadrujú rastúcu nespokojnosť, ktorú nemožno nasmerovať do doterajších spôsobov politiky.”

“Mali by sme sa však za každú cenu vyhnúť tomu, aby sa tieto protesty oslavovali kvôli ich odklonu od doterajšej politiky. Je pred nami ťažká “leninovská“ úloha: ako usporiadať rastúcu nespokojnosť vo všetkých jej formách, vrátane ekologických a feministických prvkov, do koordinovaného hnutia vo veľkom meradle? Ak sa nám to nepodarí, čaká nás spoločnosť so stálym výnimočným stavom a veľkými občianskymi nepokojmi.”

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:01

Zásoby ropy v USA minulý týždeň nečakane prudko klesli. A znížili sa aj zásoby benzínu. Ukázali to v stredu údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA). Inforovala agentúra Reuters.

Zásoby ropy v USA tak v týždni do 19. apríla dosiahli 453,6 milióna barelov, čo je približne 3 % pod päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, dodal EIA.

19:58

Na hokejových majstrovstvách Ázie a Oceánie hráčov do 18 rokov sa hneď v úvodnom zápase zrodil bizarný výsledok. Thajsko zdolalo Kuvajt 57:0 a na strely dokonca prekonali súpera pomerom 122:1.

19:34

Spojené arabské emiráty (SAE) v stredu oznámili, že na opravu domov, ktoré minulý týždeň poškodili prudké záplavy spôsobené rekordnými zrážkami, poskytnú 544 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

Touto púštnou krajinou sa minulý týždeň prehnali silné búrky. Prudký lejak v priebehu niekoľkých hodín zaplavil úseky diaľnic, ulice a najrušnejšie letisko sveta v Dubaji.

19:31

Súd v Iráne odsúdil na smrť populárneho rappera uväzneného na vyše rok a pol za podporu celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej. Uviedli to v stredu miestne médiá. Informovala agentúra AFP.

V súvislosti s protestmi popravili deväť mužov, napríklad pre obvinenia zo zabitia a ďalšieho násilia proti bezpečnostným silám.

17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

17:49

Britské úrady zadržali troch ľudí podozrivých z porušeniach imigračných zákonov po tom, čo pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv zahynulo v utorok päť ľudí vrátane dieťaťa. Informovali agentúry DPA a AFP.

17:46

Britský premiér Rishi Sunak a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa v stredu zaviazali podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Scholz však takisto potvrdil svoj odmietavý postoj k dodaniu nemeckých plochodrážnych striel Taurus dlhého doletu pre Kyjev. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA.

Scholz povedal, že Európa musí naďalej zvyšovať svoju pomoc pre Ukrajinu aj po tom, ako USA v utorok schválili rozsiahly balík vojenskej pomoci. “Rozhodnutie USA nás tu v Európe neoslobodzuje od úlohy naďalej rozširovať našu pomoc pre Ukrajinu, aby sa táto krajina mohla brániť voči agresorovi,” povedal kancelár na spoločnej tlačovej konferencii so Sunakom.

Britský premiér Rishi Sunak na návšteve v Nemecku
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak počas tlačovej konferencie v Berlíne
17:43

Traja ľudia utrpeli zranenia pri “vážnom incidente” v škole na juhu Walesu. Podozrivá osoba bola zadržaná, oznámila miestna polícia. Informovala agentúra AP.

Podľa britského denníka The Telegraph došlo v škole k útoku nožom. Medzi zranenými je údajne učiteľka.

17:39

Londýnsky súd rozhodol o vydaní stíhaného Daniela Bombica na Slovensko.

“Nie, ešte nikam nejdem, ešte si budete musieť počkať na kolaudačku na letisku, ale áno – ako som vravel minule – návrat na Slovensko sa začína,” vyjadril sa Bombic alias Danny Kollár.

16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.

15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali