India je momentálne tretím najväčším importérom ropy vo svete. Irán vyviezol do Indie od januára do novembra 2018 tovar v objeme 1 miliardy USD, pričom 90 % iránskeho exportu do Indie predstavovala ropa. Kvôli americkým sankciám a nátlaku India a Irán minulý rok už začali obchodovať v eurách, až 45 % obchodu sa uskutočnilo v eurách. Tento rok bude zbavovanie sa USD a Eura vo vzájomnom obchode medzi Iránom a Indiou pokračovať.
Američania zúria, pretože chcú zraziť Irán na kolená ekonomicky. To že sa Irán a India zriekajú USD a Eura znamená, že USA a Západu sa obmedzia možnosti ekonomicky tlačiť na Irán a dedolarizácia znamená, že sa takisto obmedzia možnosti USA parazitovať na svetovom obchode. Irán a India sú dokonca ochotní prejsť až k bartrovému obchodu, v ktorom za ropu budú Indovia platiť Iránu svojím tovarom (najmä potraviny, niektoré technológie, strojárske produkty, textil a i.)
India pociťuje značný hlad po surovinách a americké embargá voči Iránu Indiu poškodzujú. India nemá záujem o predraženú americkú ropu či plyn, ruský import surovín smeruje najmä do Číny, indický priemysel potrebuje čoraz viac ropy, energetických zdrojov a surovín. Indická vláda dokonca čiastočne oslobodila indické spoločnosti dovážajúce ropu od National Iranian Oil Co, (NIOC) od viacerých poplatkov, takže indické ropné spoločnosti ušetrili takmer 1,5 miliardy USD ročne. Irán v prípade Indie dokonca umožňuje indickým partnerom platiť za ropu aj v neskoršom termíne, čo sa dá vnímať aj ako poskytovanie úverov.
Európska únia vďaka americkým sankciám voči Iránu utrpela výrazné ekonomické straty. Američania sa snažia zabrániť európskym spoločnostiam obchodovať s Ruskom a Iránom, používajú k tomu proamerické elity v EÚ. Pozície Američanov v EÚ sa však stále zhoršujú, k tlaku na Európu musia Američania vynakladať čoraz viac svojich síl.
Portál iarex informuje aj o slovách nemeckého ministra zahraničných vecí Heiko Maasa, ktorý tvrdí, že mechanizmus platieb za iránsku ropu, nezávislý na USA, bude vytvorený v EÚ už v najbližších týždňoch. Podľa Maasa sa dnes posudzujú posledné detaily.
Heiko Maas otvorene hovorí aj o tlaku Američanov, ktorí sa snažia tento proces zvrátiť. Američania, ktorí odstúpili od jadrovej dohody s Iránom sa snažia prinútiť Európu prijať americkú koncepciu. Tá by umožnila posilniť americký vplyv v Európe a oslabiť Irán. Proti americkej koncepcii rozhodne vystúpili nielen Rusi a Číňania, americké návrhy dokonca nenašli oporu ani u Britov, Francúzov či Nemcov.
Američania sú rozhodnutí ďalej arogantne pokračovať v sankčnom tlaku na Irán a rovnako aj na všetky krajiny, ktoré odmietnu poslúchať. V EÚ čoraz viac silnejú hlasy volajúce po zbavení sa americkej hegemónie, americké predstavy poškodzujú EÚ ekonomicky. Američania pred niekoľkými mesiacmi odstavili Irán od systému SWIFT, dôvodom bolo zabrániť európskym krajinám obchodovať s Iránom. Európa sa napriek americkým obštrukciám teraz snaží do konca roka 2019 sprevádzkovať vlastný analóg SWIFTU. Ak sa to podarí, Američania stratia ďalšiu z možností finančne kontrolovať Európu.
Dedolarizácia a odmietanie amerických sankcií bude znamenať oslabenie amerických možností parazitovať na svetovom obchode. Dúfajme, že proces deparazitizácie bude úspešne pokračovať, veď parazity sú negatívnym fenoménom a predstavujú vážnu hrozbu.