Proamerická zahraničná politika EÚ nemôže zakryť ekonomické výhody projektu BRI

Proamerická zahraničná politika EÚ nemôže zakryť ekonomické výhody projektu BRI

Peking 15. októbra 2023 (HSP/globaltimes/Foto:Facebook)

 

Čínsky telekomunikačný gigant Huawei Technologies svojím úsilím o siete 5,5G opäť ukázal, ako sa drží na čele svetového telekomunikačného priemyslu. Na 14. globálnom fóre o mobilnom širokopásmovom pripojení v Dubaji v Spojených arabských emirátoch spoločnosť Huawei v stredu oznámila uvedenie prvých produktov a riešení 5.5G v tomto odvetví, ktoré by ponúkli desaťnásobné zvýšenie rýchlosti oproti existujúcim sieťam

Huawei logo
Ilustračné foto

Pre Európu, ktorá podlieha značnému vplyvu USA, to však môže predstavovať ďalšiu ťažkú skúšku, či prijať túto pokročilú technológiu, alebo zostať pozadu v súvislosti s politickými výzvami na zníženie tzv. závislosti od Číny.

Reklama

Nie je to prvýkrát, čo Európa čelí takejto skúške. Keďže európski politici hrajú na “odbúravanie rizika” od Číny, niektoré projekty a odvetvia, ktoré sa kedysi považovali za symboly spolupráce medzi Čínou a Európou, čelia čoraz väčšej regulačnej kontrole a blokovaniu, najmä pokiaľ ide o projekty infraštruktúry v rámci iniciatívy Pásmo a cesta (BRI).

Niektoré západné médiá využili príležitosť očierniť BRI.

Reklama

Najnovším príkladom bola stredajšia správa VOA s názvom “Po desiatich rokoch stráca čínsky ‘pás a cesta’ v Európe pôvab”, v ktorej sa tvrdilo, že hoci čínske investície do BRI pomohli s výstavbou nových ciest, železníc a prístavných zariadení v Európe, v niektorých európskych krajinách existujú obavy zo splácania dlhov a tiež “rastúci trend blokovania získavania kľúčových strategických aktív Pekingom v situácii, keď Západ presadzuje zníženie závislosti od Číny”.

V európskych krajinách sa vždy vyskytovali sily, ktoré sa snažili narušiť alebo zmariť rozvoj BRI z ideologických hodnôt a dôvodov. Politická zaujatosť Európy ani odmietavé príbehy v západných médiách však nemôžu zahmlievať skutočné hospodárske výhody, ktoré projekty BRI priniesli Európe.

Napriek vplyvu stigmatizácie BRI zo strany USA a šírenia teórie “čínskej hrozby” nemôžu európski politici poprieť jednu vec – v rámci BRI priniesli čínske investície do európskych krajín, najmä v južnej a východnej Európe, výsledky, ktoré sú výhodné pre obe strany.

Odhliadnuc od politiky, Európa nemá dôvod odmietať čínsku účasť na svojich infraštruktúrnych projektoch, najmä keď je v regióne veľký dopyt po výstavbe infraštruktúry. Čínske infraštruktúrne projekty sú známe svojou dobrou kvalitou, vyspelou technológiou a nízkymi nákladmi. Okrem toho sa čínske spoločnosti pri výstavbe projektov infraštruktúry v Európe zúčastňovali na výberových konaniach a hrali férovo.

Čínska iniciatíva BRI priniesla do Európy obrovské investície do infraštruktúry, nové železnice zabezpečili lepšie spojenie a modernizované prístavy podporili obchod. Vezmime si ako príklad čínsko-európsky železničný expres. Vlajkový projekt v rámci BRI prehĺbil prepojenie a podporil spoločný rozvoj v Eurázii za posledné desaťročie. Podľa tlačovej agentúry Xinhua do júla 2023 premávalo viac ako 75 000 čínsko-európskych nákladných vlakov.

Reklama

Ďalším príkladom je grécky prístav Pireus. Vďaka čínskym investíciám do infraštruktúry sa tento prístav stal jedným z najdôležitejších prekladísk v Stredomorí. Prístav Pireus je v súčasnosti 24. najväčším kontajnerovým prístavom na svete, štvrtým najväčším v Európe a najväčším vo východnom Stredomorí. Rozvoj prístavu bol veľkým impulzom pre grécke hospodárstvo.

Skutočnosť, že aj projekty, ktoré významne podporili regionálnu hospodársku spoluprácu, sa na začiatku stretli so skepsou a kritikou európskych politikov, je názorným príkladom toho, aký spolitizovaný bol európsky postoj k BRI. V takejto politickej atmosfére sa obavy Európy zo zapojenia Číny do projektov v oblasti infraštruktúry zveličujú a politici vôbec nevnímajú spoluprácu v oblasti infraštruktúry z hľadiska hospodárskych a obchodných záujmov.

Skúsenosti ukázali, že BRI prináša rozvojové príležitosti v Európe. Ak sa Európa sústredí len na geopolitiku a bude naďalej spájať projekty BRI s politickými otázkami skresľovaním účelu projektov, región príde o spoločné rozvojové dividendy.

 

Prečítajte si tiež:

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:59

Írsko uzná palestínsku štátnosť do konca mája, oznámil v stredu tamojší minister zahraničných vecí Micheál Martin. Dátum však nespresnil.

13:58

Ruská armáda získala plnú kontrolu nad obcou Robotyne v Záporožskej oblasti na juhu Ukrajiny. Okrem toho sa jej podarilo dobyť aj ďalšie dve obce v Charkovskej oblasti na severovýchode, oznámilo v stredu ruské ministerstvo obrany.

13:56

V Nemecku sú momentálne zmrazené ruské aktíva v hodnote 3,95 miliardy eur. Vyplýva to z listu ministerstva financií (MF).

13:43

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) víta revíziu Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) EÚ. Na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) spolu s partnermi už pracuje na novej národnej legislatíve, ktorá v čo najkratšom čase prinesie osoh aj slovenským poľnohospodárom. Informovala o tom hovorkyňa MPRV Veronika Daničová.

13:43

Mimovládna ekologická organizácia Greenpeace Slovensko odsúdila zámer na výstavbu nového jadrového zdroja, ktorý v stredu schválila vláda. Podľa združenia sú riešením možného nedostatku elektrickej energie investície do obnoviteľných zdrojov energie (OZE).

13:40

Zavedenie dodatočnej dane na rastlinné alternatívy mlieka by znamenalo znevýhodnenie ľudí, ktorí živočíšne mlieko zo zdravotných či iných dôvodov nekonzumujú. Myslia si to v neziskovom programe Jem pre Zem, preto privítali vyňatie rastlinných alternatív mlieka zo zoznamu sladených nápojov, ktoré budú dodatočne zdanené. Informoval o tom v stredu manažér programu Jem pre Zem Marian Milec.

13:39

Záchranári našli telo nezvestného baníka po závale v uhoľnej bani Myslowice-Wesola na juhu Poľska, oznámila v stredu hovorkyňa baníckej spoločnosti BGG. Počet obetí tak stúpol na tri, zranenia utrpelo 12 osôb.

13:39

Maďarsko neprijme nelegálnych migrantov bez ohľadu na to, aký nátlak v tejto záležitosti bude vyvíjať Európska únia. V reakcii na utorňajšie schválenie nového paktu EÚ o migrácii a azyle to podľa agentúry MTI v stredu vyhlásil šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.

13:37

Prijatie zákona o “zahraničných agentoch” v Gruzínsku poškodí podľa českého ministra zahraničných vecí Jana Lipavského gruzínsku demokraciu a právny štát. Tento krok podľa neho znamená vzdialenie sa od členstva krajiny v EÚ. Napísal to v stredu na sociálnej sieti X.

13:36

Minister zahraničných vecí USA v stredu počas návštevy prekladiska obilia na okraji Kyjeva ocenil ukrajinskú húževnatosť pri produkcii obilia. “Ukrajina bola do roku 2022 jednou z obilníc sveta a naďalej ňou zostáva. Vďačiť za to môže výhradne svojej ohromujúcej prispôsobivosti,” vyhlásil Blinken.

13:32

Ruské úrady v stredu vzhľadom na ukrajinský dronový útok dočasne uzavreli dve letiská v Tatársku vrátane veľkého letiska pri meste Kazaň vzdialenom asi 1000 kilometrov od Ukrajiny.

13:01

Jarná prognóza Európskej komisie (EK), ktorá bola zverejnená v stredu, naznačila, že slovenský HDP v roku 2024 vzrastie o 2,2 % v dôsledku rastu súkromnej a verejnej spotreby. V roku 2025 by mal hospodársky rast dosiahnuť 2,9 % najmä vďaka silnému domácemu dopytu.

V roku 2024 by podľa prognóz EK Slovensko malo dosiahnuť deviaty najlepší rast v 27-člennej Únii a v roku 2025 sa dostane na siedmu najlepšiu priečku v Únii.

13:00

Záujmom Maďarska je mierový vývoj oblasti Balkánu, vyhlásil v stredu predseda maďarskej vlády Viktor Orbán po schôdzke s prezidentom Republiky srbskej (srbskej časti Bosny a Hercegoviny) Miloradom Dodikom.

Podľa Orbánovho hovorcu Bertalana Havasiho politici sa zhodli v tom, že ani v tieni rusko-ukrajinskej vojny nemožno zabúdať na politické napätie na Balkáne.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke účastníci sa zúčastňujú na skákacom fitness počas Seoul Heath Show na Seoul Plaza v Soule, Južná Kórea

Autor: AP/Ahn Young-joon

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Iliaš

Marek Brna

Milan Šupa

Gustáv Murín

Marian Kotleba

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali