Pripravuje sa Slovensko na ďalší historický zlom? „Zmráka sa, stmieva sa, k noci sa chýli“

Bratislava 10. júna 2020 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)

 

„Zmráka sa, stmieva sa, k noci sa chýli.“ Náš veľký básnik Ivan Krasko písal v roku 1909. Vtedy sa zmrákalo nad Slovenskom: prenasledovanie slovenských vlastencov, ich kriminalizácia, väznenie, hrozba straty identity a zánik národa v mnohonárodnostnostnom superštáte Rakúsko – Uhorsko. Hrozí nám znova to isté? Aké sú hlavné hrozby („politicky korektne“ výzvy) pre Slovensko? Opäť stojíme pred zlomovým historickým momentom? Sme na neho vôbec pripravení?

Ilustračné foto

Máme premyslenú vnútornú a zahraničnú stratégiu? Vychádza z realistického zhodnotenia ekonomickej a politickej situácie doma a v zahraničí? Alebo ako obyčajne slepo a otrocky opakujeme práve populárne poučky? Teraz sú to zdanlivo večné pravdy hlásané v Bruseli a vo Washingtone. Včera sa chodilo po rozumy do Moskvy a ešte aj dnes do Prahy. A predtým to bola Budapešť alebo Viedeň. Prečo je to stále tak?

Mnoho tzv. slovenských politikov má chabú predstavu o tom, čo sa reálne deje vo svete. Veľa z nich tak ešte vie čo sa odohráva v jeho meste alebo regióne. A ten čo vidí celé Slovensko, no to je pán politik! Sú aj výnimky. Ale tí sú častokrát namyslení a myslia si že sú občanmi sveta a hanbia sa za svoj slovenský pôvod.

Slovensko je po voľbách a pomaly aj koronakríze. Ako už býva na Slovensku zvykom, voľby rozhodli média, peniaze, profesionálny marketing, otvorená demagógia a nereálne sľuby. „Sľuby sa sľubujú, blázni sa radujú“, hovorí slovenská ľudová múdrosť. Čo sa týka porazených, v prípade bývalej vládnucej koalície k tomu prispeli hlavne také rozšírené neduhy ako korupcia a rodinkárstvo a tiež politický oportunizmus a dvojtvárnosť . Jedny heslá na Slovensku, iné hlasovanie v parlamente a tiež protichodné činy v „Bruseli“.

Keď sa činy rozchádzajú so skutkami a je snaha byť zadobre s každým (aj s otvoreným oponentom ako napríklad politické mimovládne organizácie), potencionálny sympatizant je zmätený a častokrát sa cíti byť zradeným. Jedna vec je elementárna slušnosť ku každému (aj k oponentovi). Len slušnosť si netreba pliesť s oportunizmom, ktorý je právom považovaný za bezcharakternosť. V prípade veľkého množstva „pronárodných“ strán a straničiek významnú úlohu zohrala tradičná hašterivosť, dogmatizmus, egoizmus, obmedzenosť a pocit výlučnosti a falošného monopolu na pravdu. Výsledkom bola neschopnosť ísť na kompromisy a racionálne sa dohodnúť.

Ale mnohí Slováci si vo voľbách nevolia kompetentných odborníkov, ktorí budú presadzovať slovenské národnoštátne záujmy, ale za pomoci mainstreamových médii si volia mediálnu celebritu alebo „Super Star“. Pritom väčšina médii vyvoláva nevraživosť, vášne a nenávisť medzi Slovákmi. Potom je ľahšie ovládať Slovákov. Väčšina médii nemá pozitívnu agendu.

Divide et impera (rozdeľ a panuj) je staré známe rímske heslo. A problém na Slovensku je, že ľudia aj politici sa vybíjajú vo vzájomnej nenávisti a urážaní a máloktorí si uvedomujú ako nehorázne sú manipulovaní médiami a politickými mimovládkami, platenými a kontrolovanými zo zahraničia.

Veľa ľudí a hlavne mladí ľudia, ktorým škola a média dôkladne premyli mozog, hlasujú „proti sebe“ a svojim skutočným záujmom a postojom.

Slovensko je stále väčšinovo konzervatívne a vyznáva tradičné európske hodnoty, ktoré sú v kontraste s dnes propagovanými tzv. novými „európskymi“ hodnotami ako fanatický multikulturalizmus, podpora nekontrolovanej migrácie z nám kultúrne cudzích častí sveta, rozvrat tradičnej morálky a rodiny (LGBTI agenda, Gender agenda, rodič 1, rodič 2) alebo militantný útok na kresťanstvo.

Paradoxne napriek tomu Slováci si stále a stále zvolia ľudí, ktorí okamžite po voľbách zabudnú na ich deklarované tradičné hodnoty, sľuby a postoje.

Tak napríklad väčšina je zatiaľ za dobré vzťahy s Ruskom a slovanským svetom, ale v praxi sme povolili prelety lietadiel NATO ísť bombardovať Srbsko (Juhoslávia) a vysielame vojakov na ruskú hranicu. Je dobré si napríklad pripomenúť, že ani Švajčiarsko, ani Rakúsko  v roku 1998 povolenie na prelety nedali. Pre nich ani dnes Rusko nie je nepriateľom. Ale tak to vyzerá, že pre Slovensko je.

V médiach sa ostošesť opakuje, že Slovensko je demokratická krajina. Naozaj? Doteraz sa všetci „experti“ smiali keď si niekto dovolil mať iný názor. Najnovšie ale je to horšie, lebo namiesto vecnej diskusie ho vyhlásia za konšpirátora alebo najnovšie ho chcú rovno posadiť do väzenia za „hoaxy (po slovensky výmysel), extrémizmus, fašizmus, xenophóbiu, vyvolávanie rasovej alebo náboženskej nenávisti“ alebo dokonca už aj nejaké čísla nejakého neznámeho pomätenca z USA. Už sú na to aj nové trestné paragrafy.

Nastupuje nová totalita? Asi áno. Veď v poslednom čase sa už pomaly stáva „normálnym“ obviňovať a odsudzovať rôznych vydavateľov, politikov ale aj profesorov za tzv. „trestnú činnosť“ hanobenia národa, rasy a presvedčenia alebo podnecovania k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti. Vyjadrenie názoru je trestný čin? Porovnateľný s vraždou alebo teroristickým útokom? Kde je ústavou garantované právo na slobodu slova a prejavu? Nie sú už vznesené obvinenia a odsúdenia porušením tohto práva? Čo tak páni poslanci zrušiť tie tri roky staré „náhubkové zákony“? Veď časť poslancov dnešnej koalície hlasovala vtedy proti a iní sa zdržali. Už ste zabudli, čo ste vtedy hovorili?

Hoci sa fanatickí tzv. liberáli (ktorí nemajú nič spoločné so zakladateľmi skutočného liberalizmu ako John Locke a John Stuart Mill, ktorí na rozdiel od tých  dnešných bojovali za slobodu slova a vyjadrovania) nedostali do parlamentu, fakticky ale už ovládajú média, politické mimovládky, školstvo a sú na najlepšej ceste pod heslom „očisty“ ovládnuť aj prokuratúru a súdnictvo.

Nie každý v koalícii, ale aj opozícii si uvedomuje aký je ich konečný cieľ fanatických liberálov. Uzamknúť kruh a dostať pod kontrolu všetky dôležité nástroje na efektívne ovládanie štátu nezávisle od toho ktorá koalícia bude práve u moci.

V USA v situácii otvorenej Trumpovej vzbury proti systému – tento systém tam volajú „Deep State“, hĺbkový štát. To jest tí ktorí štát kontrolujú z pozadia. To ale vôbec neznamená, že sa nemá bojovať proti skorumpovaným politikom, sudcom a prokurátorom. Len niekedy pod páčivými heslami sa odstránia aj čestní, nezávislí a nepohodlní. A ovládané davy nadšene a aj úprimne tlieskajú.

Problém je aj čiastočne čisto slovenský. Vzájomná nevraživosť a nenávisť spôsobuje to, že pomaly nikto sa nepýta, či je to demokratické postihovať názor. Mnohí sa tešia, že môj „nepriateľ“ je súdený alebo už odsúdený za názor. A tí druhí dávajú zase trestné oznámenia na svojich „nepriateľov“. Nezamýšľajú sa, že v demokracii každý má mať právo na svoj názor, či už je to pán Rostas, Kotleba alebo pani Biháriová.

Problém sú „náhubkové zákony“, ktoré treba zrušiť. Sú hanbou každého skutočne demokratického štátu. Navyše sú tak všeobecné, že umožňujú zatvoriť alebo odsúdiť prakticky hocikoho.  Závisí to len od interpretácie. A preto je dôležité kto rozhoduje alebo súdi. A pritom v našom veľkom vzore USA stále platí sloboda slova. Názor nie je trestný čin. Jedine, že by ste verejne vyzývali na vraždu alebo podnecovali ísť podpáliť napríklad banku a podobne. Viac sme o tom písali TU.

Ďalšou hrozbou alebo príležitosťou je náš vzťah k Maďarom. Má to vnútroslovenský a aj zahraničný aspekt. Pri vyváženej, kompetentnej ale aj zásadovej politike dobré a korektné vzťahy sa dajú ďalej rozvíjať. Vo vzťahu k Maďarsku je treba mať ale na pamäti, že na jednej strane máme podobné záujmy v oblasti migrácie, ochrany rodiny a tradičných európskych hodnôt. Ale na druhej strane vzťah súčasnej maďarskej vlády k Slovensku sa dá charakterizovať ako vzťah dravca, ktorý je v strehu a čaká na najmenšiu chybu jeho potencionálnej obete.

Jasne to ukázali posledné udalosti k súvislosti so stým výročím Trianonskej mierovej dohody. Najprv sa Slováci (Sloveni) báli oslavovať zmluvu ktorá znamenala záchranu Slovákov. Potom snaha robiť ďalšie a ďalšie ústupky priviedla k nehoráznemu „Memorandu maďarskej komunity“, doručenému slovenskému premiérovi. Ale menej sa už vie čo sa dialo a deje v Maďarsku.

Pri výročí Trianonu pán Orbán diplomatickým a obrazným spôsobom odkázal všetkým Maďarom, že príde chvíľa keď všetky krivdy budú napravené a dostanú sa z „cely smrti“. Len treba budovať silnú armádu a vydržať. Len nedávno Viktor Orbán provokoval susedov mapou Veľkého Maďarska. Rumunsko protestovalo. Slovensko bolo ticho. Medzitým Maďarsko už rozdalo na Podkarpatskej Rusi (dnešné Zakarpatie na Ukrajine) státisíce maďarských pasov, nielen miestnym Maďarom, ale aj Rusínom. Kto sleduje západné ale aj ruské média, si všimne, že väčšinou sú presvedčené, že Podkarpatská Rus by mala patriť Maďarsku. Stačí sa pozrieť na mapu a človek ľahko pochopí geopolitické následky.

Tabuľa

Súčasne na slovenskom juhu sa postavenie slovenčiny oslabuje. Obce s maďarskou väčšinou odmietajú otvárať školy so slovenským vyučovacím jazykom. Tabule s označením obcí v jazyku menšiny sa vymieňajú za nové. Častokrát nové tabule s označením obce v jazyku menšiny pôsobia o niečo väčšie ako tabule v štátnom jazyku. A v noci vidíte ďaleko lepšie názov v menšinovom  jazyku, lebo táto tabuľa je reflexná. Tieto tabule sa osadzujú aj v obciach kde počet príslušníkov menšiny je pod 15 percent. Sú to skôr príslušníci štátotvorného národa, ktorí sú diskriminovaní.

Pán premiér, čo tak namiesto večného ustupovania sa aspoň postarať o to, aby sa deti na Slovensku mohli aj všade na juhu učiť v štátnom jazyku? Veď už dnes menšiny na Slovensku majú nadštandardné práva a nikto nezatvára školy s maďarským vyučovacím jazykom, hoci niektoré majú aj 2-3 deti. A faktom je, že postavenie slovenskej menšiny v Maďarsku je po každej stránke neporovnateľne horšie.

Vnútorne slabé, rozhádané a rozvrátené Slovensko pri prvej väčšej medzinárodnej kríze alebo historickom zlome má slabú šancu prežiť a zosype sa ako domček z karát. Preto rozumný gazda je pripravený na všetky alternatívy. Medzinárodná situácia sa môže rýchlo zmeniť. USA sú na pokraji občianskej vojny. Predstava o USA ako príklade demokracie pre celý svet utrpela šok.

Rasové a sociálne nepokoje a rabovanie sa prenášajú už aj do Európy. Migrácia neutícha. Ekonomická a finančná kríza postihuje aj Európsku Úniu, ktorá je enormne zadĺžená. Grécky dlh je 181 percent HDP (hrubého domáceho produktu), taliansky 132%, Belgicko (102%) Francúzsko (98%), Španielsko (97%), Slovensko (49%) atď.  Tento obrovský dlh po koronakríze ešte narastie.

Európska Komisia (EC) sa chystá si požičať prostriedky za 750 miliárd Euro!! Požičané peniaze budú určené hlavne zadĺženým krajinám južnej Európy a Slovensku má pripadnúť „až“ 8 miliárd. V konečnom dôsledku členské štáty budú musieť aj túto pôžičku splatiť. Európska banka (EB) zase zvýši  objem pandemického nákupu aktív na celkovo 1,35 bilióna Euro. A v jednom momente toto tlačenie peňazí privedie k hlbokej kríze.

A čo sa stane potom s narastajúcou sociálnou nerovnosťou a problémami s integráciou migrantov z Blízskeko východu a Afriky?  Lepšie na to nemyslieť. Ale jedno je isté. Svet bude náhle iný.

Pripravuje sa Slovensko na ďalší historický zlom? Sladko spinká alebo sa úspešne háda a najnovšie začína súdiť ľudí za nepohodlné názory.

Kto si myslel ešte rok pred Mníchovským diktátom a Viedenskou arbitrážou (september – november 1939) že Slovensko stratí v prospech Maďarska Senec, Galantu, Šaľu, Nové Zámky, Vráble, Levice, Lučenec, Rimavskú Sobotu, Jelšavu, Rožňavu, Košice, Michaľany, Kraľovský  Chlmec a Veľké Kapušany? A v prospech Nemecka  Petržalku a Devín? Alebo, že Poľsko sa zmocní  Tatranskej Javoriny a Lesnice? Kto nám pomôže, keď príde znova historický zlom?  USA? Francúzsko? Nemecko? Kiež by.

Ale aj Turecko, aj Grécko sú v NATO. A vôbec sa ale nezdá, že NATO horí ochotou brániť Grécko alebo Cyprus  pred Tureckom. Skôr im pomôže Rusko. Má zmysel aby si Slovensko ešte viac kazilo vzťahy s Ruskom? Múdry človek sa učí na chybách druhých a hlupák na svojich vlastných, ale sú aj takí, ktorí sa nikdy nepoučia. Nebuďme hlupáci. Zamyslime sa a poučme sa!!!

Dezider Štefunko

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Andrej Danko žiada premiéra Igora Matoviča o stretnutie k ruskej vakcíne

0 icon

Bratislava 23. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR–Jakub Kotian)   Predseda mimoparlamentnej SNS Andrej Danko žiada premiéra Igora Matoviča (OĽANO) o stretnutie k ruskej vakcíne proti ochoreniu COVID-19. Podľa neho môže prísť čas, že množstvo západných vakcín nebude stačiť a bude treba nakupovať vakcínu z východu. Danko tvrdí, že vie pomôcť, odvoláva sa…

Na Ďalekom východe zadržali desiatky demonštrantov požadujúcich prepustenie Navaľného

0 icon

Moskva 23. januára 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Pavel Golovkin)   Ruská polícia na Ďalekom východe zatýka demonštrantov požadujúcich prepustenie lídra tamojšej opozície Alexeja Navaľného. Vo Vladivostoku, Chabarovsku a ďalších mestách zadržali najmenej 48 ľudí. Protesty pravdepodobne budú pokračovať v priebehu soboty v Moskve i niekoľkých ďalších veľkých mestách Najväčšieho kritika Kremľa uväznili do…

Spoločnosť AstraZeneca v počiatočnej fáze dodá Európskej únii menej vakcín oproti pôvodnému plánu

0 icon

Bratislava 23. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP/PA-Owen Humphreys)   Po konzorciu Pfizer a BioNTech upozornil na problémy s dodávaním vakcín proti ochoreniu COVID-19 do Európskej únie ďalší výrobca - spoločnosť AstraZeneca, ktorá očkovaciu látku vyvinula v spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Informoval o tom spravodajský portál BBC Ako uviedli predstavitelia firmy AstraZeneca, problémy…

Fico žiada Remišovú, aby kvôli relácii Pumpa „urobila poriadok“ s ministerkou Kolíkovou. „Bola veľmi korektná a racionálna,“ obhajuje stranícku kolegyňu vicepremiérka

0 icon

Bratislava 23. januára 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Vicepremiérka pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) a predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico diskutovali v relácie Rádia Slovensko Sobotné dialógy. V úvode diskusnej relácie RTVS predseda Smeru-SD Fico vyzval predsedníčku strany Za ľudí Veroniku Remišovú, aby "urobila poriadok" s ministerkou…

Prieskum: Ak by sa voľby konali tento víkend, zvíťazil by Hlas-SD, Obyčajní ľudia až na treťom mieste

0 icon

Bratislava 22. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Upozornenie: Pretože prieskumy agentúr sa pri posledných parlamentných voľbách od skutočných výsledkov značne líšili, k výsledkom aktuálnych prieskumov pristupujte s použitím kritického myslenia. Ak by sa voľby do Národnej rady SR (NR SR) konali tento víkend, vyhrala by ich strana Hlas - sociálna…

V piatok pribudlo 1544 pozitívne testovaných prípadov, počet obetí stúpol o 71

0 icon

Bratislava 23. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Prostredníctvom RT-PCR testov zachytili v piatok (22. 1.) na Slovensku 1544 pozitívnych na ochorenie COVID-19, celkovo sa vykonalo 20.264 testov. Počet obetí súvisiacich s novým koronavírusom sa zvýšil o 71. Ochorenie prekonalo ďalších 2741 pacientov. TASR to potvrdila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR…

Ján Šikuta: Predseda Najvyššieho súdu SR má zodpovednosť, ale nemá právomoci

0 icon

Bratislava 23. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Predseda Najvyššieho súdu (NS) SR má zodpovednosť za riadny chod tejto inštitúcie vrátane rozhodovacej činnosti, čiže vybavenia súdu kvalitnými sudcami, ale nemá právomoci. V rozhovore pre TASR to uviedol predseda NS SR Ján Šikuta „Z môjho pohľadu, ako predsedu NS SR, by bolo…

Polícia zverejnila fotky, ako prebieha plošné testovanie. Pomáhajú aj zdravotníci z Poľska. Raši ďakuje starostom, že napriek mnohým povinnostiam realizujú „Matovičovu obsesiu“

0 icon

Bratislava 23. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto:Facebook, TASR-Jaroslav Novák, Pavol Zachar, Erika Ďurčová)   V rámci plošného skríningu bolo v mestách a obciach v sobotu k 9.00 h otvorených 3622 z 3657 plánovaných odberných miest. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra SR "V rámci skríningu pôsobí v obciach a…

Brocková: Návrat USA k Parížskej klimatickej dohode je dobrou správou pre celý svet

0 icon

Bratislava 23. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Návrat Spojených štátov amerických k Parížskej klimatickej dohode je dobrou správou pre celý svet. Na virtuálnom rokovaní zástupcov rezortov diplomacií členských štátov Európskej únie (EÚ) s osobitným vyslancom prezidenta USA pre klímu Johnom Kerrym to uviedla štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych…

Beňovú pristihli médiá na prechádzke bez správne nasadeného rúška: „Blba pozdravujem a odkazujem, že bonzákov naozaj nikto nemá rád,“ reagovala

0 icon

Bratislava 23. januára 2021 (HSP/Foto:Instagram)   Europoslankyňa za Smer-SD Monika Beňová sa počas pandémie už druhý raz dostala do situácie, keď ju novinári odfotili v exteriéri bez epidemiologickej ochrany tváre, resp. s nesprávne nasadeným rúškom. Tento raz si známa politička neodpustila poznámku na adresu novinára, ktorý ju odfotil. "Volali mi,…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Čo všetko už stihla napáchať Matovičova fašistická chunta na Slovensku za necelý rok !

0icon

Fašistický puč vo februári 2020 (novinárskymi prostitútkami milne označovaný za voľby 2020 ) bol vlastne zavŕšením prevzatia moci na Slovensku americkou ambasádou , Sorosovými mimovládkami a tajnými službami USA a GB. Prvá časť puču bolo zvolenie sorošovej handry za prezidentku . O tom ,že Matovič je ťažký psychopat a notorický…

Ivan Malý

Strach je horší ako pandémia

0icon

Ako sa môžem vyhnúť pandémii? Táto otázka bola položená indickému guruovi Oshovi asi pred 40 rokmi počas éry AIDS! „ Kladiete nesprávnu otázku,“ odpovedal Osho, ,,Správna otázka by mala znieť: Ako sa dá vyhnúť strachu zo smrti, spôsobeným pandémiou? Pretože je veľmi ľahké vyhnúť sa vírusu, je veľmi ťažké vyhnúť…

Gustáv Murín

Vláda politickej mafie

0icon

Mafiáni predbiehajú zákony. Tie existujúce a tak štát urýchlene prijíma nové, aby sa bránil. Preto sa rozhľadenejší mafiánski bossovia vždy pokúšali zaviazať si politikov, aby tie zákony mohli ovplyvňovať. Matovičova zločinná klika to prekonala – oni si tie zákony prispôsobujú tak, aby ich zlé činy boli perfektne kryté. Veď zákonodarnému…

Martin Borguľa

Slovenské opatrovateľky: všetci o nich hovoria, ale nikto sa o ne nezaujíma

0icon

Práca opatrovateliek patrí na Slovensku medzi povolania s najnižším platovým ohodnotením a najmenším spoločenským statusom. Realita na Slovensku je taká, že tí, ktorí sa starajú o zvieratá, zarábajú viac ako tí, ktorí sa starajú o ľudí. V našich zariadeniach sociálnych služieb a v teréne je alarmujúci nedostatok opatrovateliek. Chýba nám cca 20 000 žien a mužov,…

Jozef Slávik

Cenzúra ? ...

0icon

Nedá mi reagovať na niektoré nenávistné diskusné príspevky, ale aj na to, že sa stále stretávam s obmedzovaním slobody vyjadrovania. I keď do bodky a do písmena dodržiavam etický kódex blogera či diskutéra, stáva sa mi pravidelne, že som určitým spôsobom umelo bojkotovaný a dokonca, ak som príliš adresný a…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Ploštice: Ako zistíš, či sú aj v tvojej posteli?

0 icon

Aj keď ploštice v posteli neprinášajú žiadne infekčné choroby, stále môžu byť nepríjemné a dokonca spôsobiť určité zdravotné problémy. Od fyzických reakcií, ako sú vyrážky alebo alergie, až po psychologické účinky, ako sú úzkosť, stres a nespavosť - tieto dôvody sú viac než dostatočné na to, aby sa ploštice stali nevítanými hosťami v tvojej…

Neuveriteľné miesta: Svojou krásou ti vyrazia dych

0 icon

Na Zemi je množstvo úžasných miest. Tie boli vytvorené prirodzene alebo umelo. Dnes ti takéto neuveriteľné miesta ukážeme na týchto zaujímavých fotografiách. Tieto neuveriteľné miesta ti najskôr svojou krásou vyrazia dych. Niektoré sú naozaj nádherné a ty len ťažko uveríš, že sa nachádzajú na našej planéte. Napríklad taká "Brána do…

TOP10: Čo sa stane, ak prestaneš úplne jesť cukor? 1. časť

0 icon

"Face Sugar", fúzy nad hornou perou, a dokonca aj neplodnosť  - to sú len niektoré účinky, ktoré sú spojené s konzumáciou zákernej bielej kryštalickej látky, ktorá sa volá cukor. Keď ho dáme preč z našich tanierov a pohárov, nemusí sa z nás stať superhrdina, ale určite to môže zlepšiť náš život a zdravie. A tak sme…

Halley a záhady vesmírnych telies (3. časť)

0 icon

Prinášame vám záverečné pokračovanie trojdielneho článku s názvom Halley a záhady vesmírnych telies. Nebudeme zdržiavať a vrhnime sa spoločne naspäť medzi vesmírne telesá. Až v roku 1472 pozoroval nemecký astronóm Johann Muller (žil v rokoch 1436 až 1476) kométu ako kozmický jav a nie ako božské znamenie. V jeho šľapajách pokračovali Talian Girolamo Fracastoro (1483 až 1553)…

Prečo sa v ponorkách používa vždy červené svetlo?

0 icon

Možno si si už aj ty zopárkrát kládol otázku, prečo sa vo filmoch alebo seriáloch v ponorkách vyskytuje vždy iba červené svetlo. No, dnes je tvoj šťastný deň a niečo sa o tejto záhade dozvieš. V prvom rade treba povedať, že červené svetlo v ponorkách sa nepoužíva neustále. Osvetlenie v ponorke sa prepne na červené iba…

Vo svete IT

Už čoskoro si budeme môcť vypočuť, ako znie Mars: Vedci tvrdia, že zvuk bude iný ako na Zemi

0 icon

Rover americkej vesmírnej agentúry, NASA, Perseverance, má na červenej planéte pristáť 18. februára. Misia sa zameriava primárne na zber pôdy, no rover nám prinesie aj ďalšie dychberúce zábery Marsu. Okrem toho by nám však mohol priniesť aj zvuky červenej planéty, píše portál NASA. Rover si totiž so sebou nesie pár…

Je výroba iPhone 12 nákladnejšou, ako výroba iPhone 11 smartfónov?

0 icon

Rok čo rok nové modely smartfónov prinášajú nielen nové funkcie, ale v ruka v ruke aj vyššiu cenu. Je však vyššia cena opodstatnenou? Counterpointresearch.com najnovšie publikovalo celkom zaujímavú analýzu, ktorá poukazuje na náklady spojené s výrobou zariadenia iPhone 12 a iPhone 11. Zároveň však treba dodať, že náklady pokrývajú len…

Ako môžete vypnúť, aby sa váš Facebook profil indexoval aj mimo stránok sociálnej siete?

0 icon

Sociálna sieť Facebook je obrovským žrútom dát, ktorý čerpá údaje aj z mimo rozhrania svojich stránok, či aplikácií. Nie tak dávno sme vám ukázali, ako sa môžete dostať ku dátam, ktoré o vás sociálna sieť ukladá. Rovnako sme vám dali do pozornosti osobnosti z technologického odvetvia, ktoré sa so sociálnou sieťou rozlúčili. Dôvodom…

Desiatky aplikácií a hier, za ktoré by ste inak platili, môžete aktuálne stiahnuť z Google Play zadarmo! Ktoré si vyberiete?

0 icon

Víkend sa nám začal a spolu s jeho začiatkom vám prinášame aktuálny prehľad platených hier a aplikácií, ktoré môžete po obmedzený čas stiahnuť kompletne zadarmo. Na zozname nižšie nájdete celkovo 24 aplikácií, z ktorých vyčnievajú Simple App Locker, či OnSite Checklist. Prvá aplikácia umožňuje obmedziť prístup do jednotlivých aplikácií v…

SpaceX už dnes odštartuje misiu Transporter-1. Do vesmíru by mala vyniesť historicky najvyšší počet satelitov

0 icon

Spoločnosť SpaceX sa už dnes pokúsi o nový rekord v najväčšom počte vynesených satelitov počas jednej misie. Už pár rokov spomínaná misia „spolujazdy“ s názvom Transporter-1 má za úlohu vyniesť do kozmu až 143 malých satelitov, čím predbehne doterajšieho držiteľa rekordu o neuveriteľných 39 satelitov. Štart rakety je momentálne naplánovaný…

Armádny Magazín

Šéf Pentagonu skritizoval stíhací bombardér F-35

0 icon

USA, 23. január 2021 (AM) - Úradujúci minister obrany USA Christopher Miller krátko pred svojou demisiou označil stíhacie lietadlo piatej generácie F-35 za "kus ...". Stenogram tlačovej konferencie bol zverejnený na webových stránkach Pentagonu. V priebehu tlačovej konferencie Miller pre

Geostrategický partner: Rusko dodá do Mjanmarska - Pancire , drony Orlan-10E“ a radary

0 icon

Mjanmarsko, 23. január 2021 (AM) - Ozbrojené sily Mjanmarska prejavujú záujem o ďalšie moderné ruské modely vojenskej techniky. Rusko dodá do Mjanmarska raketové systémy protivzdušnej obrany Pantsir-S1, drony Orlan-10E a radarové stanice.   Dokument bol podpísaný za prítomnosti ruského ministra obrany Sergeja Šojgua, ktorý bol v Mjanmarsku na oficiálnej

Tajný palác Alexeja Navaľného. Vyšetrovanie

0 icon

Rusko, 23. január 2021 (AM) - V reakcii na posledné „vyšetrovanie“ Navaľného a jeho fanúšikov, pri ktorom sa pokúsili vydávať  penzión v Gelendžiku za „Putinov palác“, som vykonal vlastné „vyšetrovanie“, zhruba to isté.   Vážne, niekto skutočne verí, že človek navrhne svoj domov ako sanatórium hotelového typu? Alebo niekto váž

FRANCÚZSKO : Nexter úspešne testoval riadené 155mm delostrelecké granáty KATANA

0 icon

Francúzsko, 23. január 2021 (AM) - CAESAr je špičkové 155 mm delo a patrí do skupiny najmodernejších zariadeniam francúzskej armády. Bol použitý vo viacerých konfliktoch a skúsenosti priamo z boja sú starostlivo analyzované.   Výrazne sa mohol preukázať v službách Francúzskej armády v bojoch proti DAESH (Islamský štát) v Iraku. Francúzsky…

K 70. výročiu porážky US Air Force nad Kóreou

0 icon

Kórea, 23. január 2021 (AM) - Dňa 12. apríla 1951 sovietske vzdušné sily spôsobili na kórejskom nebi americkým bombardérom „čierny štvrtok“. Ideu nasadiť letectvo proti štátom a režimom, ktoré nesúhlasia s anglosaskou nadvládou verejne prezentoval W. Churchill počas vystúpenia vo Fult

Svetlo sveta

Čo znamená byť “chudobný duchom” ak je to zárukou svätosti?

0 icon

Definovať chudobu je relatívne jednoduché, pretože je to merateľná veličina vyjadriteľná veľkosťou majetku a peňazí. Spoločnosť stanovuje určitý minimálny príjem, ktorého dosiahnutie je potrebné na to, aby sa dalo hovoriť o ľudskej dôstojnosti. Ak ho človek nedosahuje, poskytuje ho štát, aby nedostatok príjmu neviedol k vylúčeniu človeka mimo aktívnu spoločnosť.…

Rusi sa na sviatok Zjavenia Pána ponárajú do mrznúcej vody

0 icon

Na sviatok Zjavenia Pána sa davy ruských pravoslávnych veriacich zúčastňujú každý rok na tradičnom ponáraní sa do mrznúcej vody. Deje sa tak napriek tomu, že v niektorých častiach krajiny dosahujú teploty -40 stupňov celzia. Podľa ruskej polície sa v sobotu počas sviatku Zjavenia Pána ponorilo do mrznúcej vody približne 2,…

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali