V Suveide stále ešte existuje menšia enkláva teroristov ISIS, ktorí však počas svojej dlhoročnej existencie takmer na hranici Izraela nemali žiadne problémy s izraelskou armádou. Mnohí odborníci to považujú za nepriamy dôkaz faktu, že Izrael participoval na budovaní ISIS a bandy ISIS sa mohli spoliehať na izraelskú a americkú podporu. Teroristi, ktorých existencia sa dostala do záverečnej fázy, takže panny a zurčiaci potok sú na dosah, svoju frustráciu z blízkeho konca ventilujú na útokoch voči civilistom, pretože sýrske vládne jednotky presahujú ich sily.. Alebo ide o súčasť hry, v ktorej sa angažuje aj tretia strana. Strana, ktorá si želá, aby na Blízkom východe vznikol nový konflikt, ktorý by sa rozhorel s nebývalou intenzitou. Mnohí experti sú presvedčení, že touto treťou silou sú americkí jastrabi a protitrumpovská opozícia.
Samozrejme, k tomu, aby konflikt vypukol a aby sa sťažila diplomatická dominancia Ruska na Blízkom východe, je potrebné útočiť na dve strany. Sýrčania sú vydráždení smrťou 215 civilistov v Suveide a smrťou sýrskeho vojenského pilota. Aby zúril aj Izrael, tak v posledných 48 hodinách prišlo k ostreľovaniu brehov Tiberiadského jazera, ktoré leží na západnom úpätí Golanských výšin. Na obľúbené pláže dopadlo niekoľko rakiet BM-21 systému Grad, väčšina rakiet však dopadla severnejšie a žiadne straty na životoch či výraznejšie škody rakety nespôsobili.
Staršie sovietske systémy Grad a rakety BM-21 majú k dispozícii rovnako teroristi, ako aj príslušníci sýrskych vládnych síl. Teoreticky teda stále existuje možnosť, že rakety vystrelili na Izrael sýrski vládni vojaci, rozzúrení teroristickým útokom v Suvejde a podľa sýrskych zdrojov zákerným zostrelením sýrskeho Su-22, táto možnosť je však nepravdepodobná. Prečo by rozzúrení Sýrčania ostreľovali pobrežie Tiberiadskeho jazera, keď by mohli z Gradov ostreľovať ozaj dôležité centrá izraelskej infraštruktúry nachádzajúce sa na Golanoch a v blízkosti Golanských výšin? Nehovoriac o tom, že izraelské lietadlá vždy usilovne ostreľujú všetky sýrske vojenské ciele, ktoré by mohli ohrozovať izraelské územie. Izrael cielene útočí na základne raketových vojsk i protivzdušnej obrany.
Čisto vojenský fakt. Modernizované rakety BM-21 majú dostrel približne 35 – 40 km, Golany z východu na západ sú široké približne 25 km. Takže ak by sýrski vojaci naozaj chceli uštedriť Izraelu úder, zamerali by sa na mestá a dediny ležiace na izraelskej teritórii v blízkosti Golanských výšin. Ak by sa však sýrske Grady objavili v blízkosti Golán, pravdepodobne by prišlo k útoku izraelského letectva, ktoré však v tomto prípade nekonalo. Nezabúdajme však ani na skutočnosť, že sýrske vládne vojská sa ešte na všetkých miestach nedostali na hraničnú líniu a ešte nekontrolujú celé územie v blízkosti izraelských hraníc. Stále tu ešte bojujú protiasadovské bandy, takže možnosti vládnych Gradov dostreliť na izraelské územie sú nízke. (Čo sa týka Gradov, každá PVO má ťažkosti zostreľovať takéto rakety s vysokou rýchlosťou a veľmi krátkym doletom. Problémom je aj to, že jedna salva vystrelená za cca 20 sekúnd obsahuje 20 rakiet, závisí od typu Gradu, nosič nesie 40 rakiet)
Oveľa pravdepodobnejšia je preto možnosť, že rakety vystrelili teroristi (tí ešte na začiatku konfliktu v Sýrii ukoristili mnohé ťažké zbrane zo sýrskych vojenských skladov, Grady verzia BM-21 majú k dispozícii), ktorí vedia, že sa bez izraelskej podpory blíži ich rýchly koniec. Možno teroristi dúfajú, že ak sa im podarí vyostriť vzťahy medzi Izraelom a Sýriou, opätovne budú dostávať izraelskú a americkú pomoc.
Predstava, že naozaj strieľali teroristi z ISIS na izraelské územie z Gradov, pretože v ich zúfalých hlavách sa zrodil plán, že vyostrením situácie znova získajú americkú a izraelskú podporu, je však takisto veľmi málo pravdepodobná. Počas sýrskej občianskej vojny teroristi nerobili nič, čo by bolo v rozpore so záujmami Izraela a USA, koho Izrael potreboval zo Sýrie zachrániť, toho už na izraelské územie stiahol. Podľa dohôd s Rusmi bol zvyšok teroristov určený na likvidáciu, sýrska armáda dostala zelenú, aby situáciu na hranici s Izraelom vyriešila.
Skutočnosť, že Rusi dostali za rokovací stôl Izrael, Sýriu a Irán však dráždi protitrumpovskú opozíciu a jastrabov z radov neoconov, ktorých plány sa nedaria. Americkí neoconi z radov protitrumpovskej opozície majú najväčší záujem na rozpútaní mohutného konfliktu na Blízkom východe, ktorý by prekreslil existujúce hranice. Irak, Sýria, Irán, Afganistan, Izrael sú súčasťou týchto plánov, pričom neoconi predpokladajú, že Izrael vyjde z tohto konfliktu posilnený a získa ďalšie územia. Kvôli pôsobeniu Ruska a Iránu sa však plány neoconov nedaria. Ak by sa však konflikt s masívnou účasťou Izraela rozhorel, ruské diplomatické víťazstva by sa zmietli zo stola.
Takže z troch možností:
1. útok nasrdených sýrskych vojakov, ktorí chceli pomstiť smrť civilistov v Suveide a smrť pilota Su-22,
2. útok teroristov ISIS, ktorí dúfajú, že kvôli vyostreniu situácie medzi Izraelom a Sýriou sa znova dostanú k izraelskej a americkej pomoci,
3. akcia protitrumpovskej opozície, neoconov a ich spojencov, ktorí potrebujú veľkú vojnu na Blízkom východe vychádza ako najpravdepodobnejšia možnosť akcia protitrumpovskej opozície a neoconov.
Podľa ruských, iránskych či sýrskych zdrojov sa však Izrael už teraz pripravuje na mohutnejší letecký útok voči Sýrii, pretože tvrdí, že sa stále obáva rastúceho vplyvu Iránu a Hizballáhu v Sýrii. Prípadný útok Izraela však môže byť aj krokom v réžii presadzovanej americkými neoconmi.
Na záver ešte názory dvoch ruských odborníkov. Podľa ruského odborníka na Blízky východ, Karina Gevorgjana, v ostreľovaní izraelského územia mohli mať prsty aj Sýrčania. Prečo by si Asad trochu nekopol do Izraela, keď izraelská PVO nemá možnosti na Grady reagovať? V Sýrii sa obyvatelia tešia, že Sýria zaútočila na izraelské územie, Asadova reputácia v očiach Arabov s určitosťou stúpla. Útok bol pritom koncipovaný tak, aby nedal Izraelu seriózny dôvod k priamej agresii.
Podľa informácií ruského vojenského odborníka, ktorý portálu svpressa poskytol svoje stanovisko a ktorý si ostal želal ostať v utajení, Sýria neinformovala Rusko o žiadnom pripravovanom útoku voči Izraelu, práve naopak Rusi vystríhali Sýrčanov a nabádali ich k maximálnej opatrnosti pri bojových akciách v blízkosti izraelských hraníc. Nemenovaný ruský dôstojník zdôraznil, že s Izraelcami sa veľmi ťažko rokuje, nedodržiavajú dohody. Ostreľovania izraelského územia sa však s určitosťou nezúčastňovali ani Rusi a ani Sýrčania na vyššej úrovni.