“Tento výskum ukázal, že verejnosť na Slovensku nie je mentálne naklonená príchodu imigrantov do krajiny. Vníma ich ako ohrozenie, a to v sociálnej oblasti, kde im berú pracovné príležitosti a odčerpávajú sociálne dávky. Tiež je tu pocit sociálneho zneistenia aj kultúrnej uzavretosti,” priblížila pre TASR sociologička Oľga Gyárfášová.
Slováci boli spolu s Rumunmi najnáchylnejší odpovedať, že v ich krajine nie je veľa prisťahovalcov. Takto sa vyjadrilo 51 percent opýtaných. Priemerný odhad prisťahovaleckej populácie na Slovensku predstavoval 9,4 percenta. V skutočnosti sú to štyri percentá. Ide o jedno z najnižších čísiel v rámci celej Európskej únie.
Podľa sociologičky má Slovensko imigračnú a integračnú politiku nastavenú veľmi reštriktívne
Gyárfášová ako hlavnú príčinu týchto postojov vidí v predsudkoch. Tie podľa nej nie sú budované na osobných skúsenostiach, ale vychádzajú skôr z politickej a verejnej diskusie, ktorá približuje migrantov ako možné bezpečnostné ohrozenie. “Nekomunikuje sa to, že môžu byť prínosom,” pokračovala s tým, že Slovensko má svoju imigračnú a integračnú politiku nastavenú veľmi reštriktívne.
V 11 krajinách EÚ tisícka respondentov v rámci prieskumu odpovedala na otázku, či súhlasia, alebo nesúhlasia s tým, že prisťahovalci berú prácu domácim. Najviac sa s týmto tvrdením stotožnili Slováci, až 68 percent. Zároveň boli najnáchylnejší súhlasiť s tým, že prisťahovalci sú príťažou pre systém sociálneho zabezpečenia (71 percent).
Projekt Transatlantické trendy skúma od roku 2002 názory obyvateľov Spojených štátov, Európskej únie a Turecka na aktuálne otázky svetovej politiky, ekonomiky a bezpečnosti. V roku 2013 sa výskum uskutočnil v USA a v 11 členských krajinách EÚ (Francúzsko, Holandsko, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Španielsko, Švédsko, Taliansko a Veľká Británia), ako aj v Turecku. V každej krajine v júni náhodným výberom oslovili približne 1000 respondentov nad 18 rokov.
mž