Najvyššiu predstaviteľku Slovenskej republiky privítali s vojenskými poctami pred budínskym Sándorovým palácom, sídlom maďarského prezidenta. Po pracovnom rokovaní s Áderom nasledoval slávnostný obed a spoločná tlačová konferencia oboch prezidentov.
“Rád by som si s Vami vymenil názory na otázky udržateľnosti a ochrany životného prostredia, ktoré sú pre nás oboch také dôležité, ako aj na budúcnosť tohto regiónu a Európy,” napísal 2. apríla v blahoprajnom liste maďarský prezident po víťazstve Čaputovej v prezidentských voľbách.
Áder vtedy ocenil otvorenosť, ktorú novozvolená prezidentka prejavuje voči otázkam dôležitým pre národnostné menšiny, a dodal, že cieľom jej budapeštianskej návštevy by mala byť diskusia o situácii maďarsko-slovenských vzťahov a o perspektíve vzájomnej spolupráce.
Prezidentka o svojej návšteve informovala aj na Instagrame a na svojom oficiálnom webe. “História našich dvoch národov je v mnohom prepojená. V súčasnosti nás spájajú nielen spoločné projekty, intenzívna obchodná výmena, ale aj občania SR, z ktorých sa viac ako 450 tisíc hlási k maďarským koreňom. Vo vzťahoch medzi našimi štátmi potrebujeme pokračovať v konštruktívnej a úprimnej komunikácii. Tam, kde je to potrebné, nezakrývať si oči a otvorene komunikovať o tom, čo sa nám nepáči,” uviedla.
“Chcem byť prezidentkou všetkých ľudí, ktorí na Slovensku žijú. Aj preto som dnes v Maďarsku vyslala jasný signál, že práve liberálna demokracia, ktorá garantuje práva všetkým ľuďom rovnako, je najlepším spôsobom ochrany aj všetkých menšín, ktoré v našej krajine žijú,” dodala.
“Je prirodzené, že sa vieme zhodnúť, ale aj to, že sú oblasti, kde sú naše názory odlišné. Jeden z najväčších rozdielov vnímam v našom pohľade na budúcnosť Európskej únie. Z našej skúsenosti vieme, že najväčšie výhody majú naši občania vďaka integrácii, nie vďaka prenosu právomocí späť na jednotlivé štáty. Občanov oboch našich štátov spája vysoká podpora nášho členstva v EÚ,” tvrdí Čaputová.
Téma V4
“Diskutovali sme aj o aktuálnom poslaní V4. Informovala som pána prezidenta o mojom pohľade, že ak naša spolupráca má mať zmysel, nesmie byť len o strážení regionálnych záujmov. Musí byť o presadzovaní demokratických hodnôt, hodnôt slobody a právneho štátu, a tiež hodnôt európskej integrácie, ako to bolo v pôvodnej dohode, na ktorej bol vznik V4 založený. Aby sme neboli vnímaní ako tí, čo Európsku úniu rozdeľujú alebo oslabujú. Aj preto si dnes uctím pamiatku bývalého prezidenta Árpáda Göncza, ktorého vnímam ako symbol presadzovania a ochrany týchto hodnôt,” upresnila.
Globálne témy
“S pánom prezidentom sme sa dnes zhodli, že globálne témy, akými sú zodpovednosť voči životnému prostrediu, klimatická kríza, či bezuhlíkové hospodárstvo sa nás bytostne dotýkajú, a že aj naše krajiny by mali robiť maximum pre hľadanie globálnej zhody v týchto témach.”
“Hovorili sme aj o tom, aká hrozba je pre nás automatizácia a robotizácia priemyslu a budúcnosť nových odvetví. Že ak nedokážeme týmto výzvam efektívne čeliť a nájsť na ne riešenia, bude to mať pre nás nesmierne zlé dôsledky. Tu vidím potenciál pre spoluprácu a pre pozitívnu vecnú agendu, ktorú by sme mali v EÚ navrhovať,” ukončila v prejave Čaputová.
Čaputová sa popoludní stretne aj s maďarským premiérom Viktorom Orbánom.
Počas svojej návštevy položí prezidentka SR veniec na Námestí hrdinov a uctí si pamiatku bývalého prezidenta Maďarska Árpáda Göncza položením kytice na jeho hrob.
Návštevu maďarského hlavného mesta zakončí Čaputová stretnutím so slovenskými krajanmi žijúcimi v Maďarsku.