PREZIDENT: Slovensko nemôže ustúpiť od výroby jadrovej energie

Bratislava 5. júna (TASR) – Slovenská republika nemôže ani v ďalšom období ustúpiť od výroby jadrovej energie. Vyhlásil to po dnešnom stretnutí so svojím rakúskym partnerom Heinzom Fischerom prezident SR Ivan Gašparovič. Fischer je na jednodňovej návšteve Slovenska.

Ide o jedinú spornú otázku vo vzájomných vzťahoch Rakúska a Slovenska. Gašparovič pripomenul, že SR je od jadra závislé, keďže 53 percent elektrickej energie vyrába práve z neho. "Chceme pokračovať ďalej, ale zhodujeme sa v tom, že v prvom rade musí ísť o bezpečnosť. Do nej chceme investovať," podčiarkol.

Fischer zopakoval rakúsky postoj v tejto otázke. "Pre nás je najdôležitejšia bezpečnosť, aj na európskej úrovni," dodal. Napriek problematickým časom v EÚ verí v hospodársku silu väčšiny krajín eurozóny. Podľa neho ich spoločná snaha môže zvrátiť súčasný stav k pozitívnemu vývoju. Ďalšiu kontinuitu v bilaterálnych vzťahoch po nástupe novej vlády vidí Fischer v posilnení hospodárskeho rastu. Pripomenul, že minulý rok obchodná výmena medzi SR a Rakúskom presiahla 5,6 miliardy eur a blíži sa k šiestim miliardám. Gašparovič dodal, že tento obrat prekonal predkrízovú úroveň o vyše jednu miliardu eur. Poukázal na to, že hoci u našich susedov pracuje takmer 17.000 Slovákov, nepotvrdili sa obavy Viedne z narušenia ich pracovného trhu. "Skôr v niektorých odboroch Slovensko trpí tým, že odchádzajú naši pracovníci do Európy," konštatoval.

Prezidenti sa počas dnešnej slávnostnej večere plánujú vrátiť k téme širokorozchodnej železnice z Košíc do Viedne. Fischer avizoval, že o tom bude hovoriť aj s premiérom Robertom Ficom.

Reklama

Krajiny majú rozdielny názor tiež na otázku jednostranného vyhlásenia nezávislosti Kosova. Fischer v tejto súvislosti uviedol, že podľa jeho informácií je slovenský postoj výsostne pragmatický, pričom sa bude riadiť väčšinovým názorom. Nepredpokladá však, že by sa v súčasnosti niekto zaoberal otázkou, ako vrátiť vývoj v Kosove na úroveň pred vyhlásením jeho nezávislosti. "Mali by sme hľadať spoločné riešenie, ktoré sa týka Belehradu a Prištiny tak, aby sa do toho zapojila EÚ a názor väčšiny," domnieva sa.

Ako nedávno vyhlásil minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, vzťah SR ku Kosovu bude v nasledujúcom vládnom období závisieť od vývoja situácie okolo tohto sporného územia. "Chceme, aby sa normalizovala atmosféra v regióne, ale kým k tomu nedôjde, tak samozrejme, nie je dôvod, aby sme prehodnocovali náš vzťah ku Kosovu," podčiarkol. Slovensko je jedným z piatich členských krajín EÚ, ktoré neuznali jeho nezávislosť, ktorú Priština vyhlásila v roku 2008.

Reklama

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:25

Slovenský hokejový útočník Marek Hrivík si vo štvrtkovom zápase švédskej SHL pripísal bod za asistenciu, jeho Leksand však prehral na domácom ľade s Frölundou 1:2.

07:24

Saudskoarabská futbalová federácia (SAFF) predstavila svoj prvý ženský národný tím do 20 rokov.

“Tím sa netrpezlivo chystá na svoj prvý prípravný zápas v marci 2024, ktorý je dôležitý míľnik v príprave na budúce súťaže,” citovala z vyhlásenia SAFF agentúra DPA.

07:15

Nemecko predĺži kontroly na hraniciach s Poľskom, Českou republikou a Švajčiarskom o najmenej dva mesiace. Uviedla to nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová pre nemecký denník Rheinische post.

Nemecký Kancelár Olaf Scholz už v novembri upozornil, že Nemecko ponechá kontroly na hraniciach s Poľskom, Českom, Rakúskom a Švajčiarskom na veľmi dlhú dobu.

07:12

Britský minister zahraničných vecí David Cameron vo štvrtok vyzval Kongres USA, aby schválil novú pomoc pre Ukrajinu, informovala agentúra AFP.

Nemám obavy o silu a jednotu, konsenzus a statočnosť ukrajinského ľudu… Obávam sa, že neurobíme to, čo musíme, povedal Cameron vo Washingtone.

06:51

Útočník, ktorý v stredu v areáli Nevadskej univerzity v Las Vegas zastrelil troch pedagogických zamestnancov a ďalšieho zranil, bol akademik s finančnými problémami. Odmietli ho zamestnať viaceré vysokoškolské inštitúcie v americkom štáte Nevada. Uviedla to vo štvrtok miestna polícia. Informovala agentúra Reuters.

Motív útoku zatiaľ nie je známy, podľa miestnych úradov však hlavným terčom útoku neboli študenti.

06:48

Hunter Biden, syn amerického prezidenta Joea Bidena, bol vo štvrtok v americkom štáte Kalifornia obvinený z daňových únikov. Informovala agentúra AP a televízna stanica CNN.

Podľa tímu špeciálneho vyšetrovateľa Davida Weissa syn amerického prezidenta medzi rokmi 2016 a 2019 nezaplatil dane vo výške najmenej 1,4 milióna dolárov.

06:47

Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) vo štvrtok uviedla, že na stráženie fínsko-ruskej hranice nasadila 55-členný tím. Informovala agentúra AFP.

Fínska pohraničná stráž priblížila, že niektoré väčšie skupiny migrantov sa už presunuli do iných častí Ruska, niektoré sa však naďalej pohybujú v okolí hranice.

06:46

Päť guyanských vojakov zahynulo pri tohtotýždňovej havárii armádneho vrtuľníka neďaleko hraníc s Venezuelou. Dvaja ľudia na palube nehodu prežili. Uviedla to vo štvrtok guyanská vláda, informuje agentúra AP.

Zármutok nad tragickou nehodou vyjadril prezident Guyany Irfaan Ali. Vo vyhlásení zverejnenom na sociálnej sieti napísal, že zahynul brigádny generál vo výslužbe, plukovník a dvaja podplukovníci.

06:44

Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva vo štvrtok vyjadril znepokojenie nad zvyšujúcim sa napätím medzi Venezuelou a Guyanou v súvislosti so sporným regiónom Esequiba.

Spor o hranicu medzi Venezuelou a Guyanou sa zintenzívnil odvtedy, čo spoločnosť ExxonMobil v roku 2015 objavila v Esequibe výdatné ložiská ropy.

06:43

Zemetrasenie s magnitúdou 5,8 zasiahlo vo štvrtok stredné Mexiko vrátane hlavného mesta. Uviedli to miestne úrady, informovala agentúra AFP.

V hlavnom meste Mexiko zatiaľ neboli hlásené žiadne zranenia ani škody, napísal tamojší starosta Martí Batres v príspevku na sociálnej sieti.

06:42

Japonská spoločnosť Interstellar Technologies vo štvrtok úspešne otestovala prototyp raketového motora na biometán. Informovala agentúra AFP.

Počas testu v pobrežnom meste Taiki na juhu ostrova Hokkaidó z motora šľahal miestami až 15-metrový oranžovo-modrý plameň.

06:40

Až 600 Severokórejčanov “zmizlo” po tom, ako ich Čína v októbri násilne deportovala, uviedla vo štvrtok ľudskoprávna skupina so sídlom v Soule a varovala, že im v izolovanom štáte hrozí väzenie, mučenie, sexuálne násilie a poprava. Informovala agentúra Reuters.

Pracovná skupina pre prechodnú spravodlivosť (TJWG) uviedla, že 9. októbra boli stovky prebehlíkov prevezené v strážených autobusoch a dodávkach z čínskych detenčných centier cez hranice do KĽDR.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

Reklama

NAJNOVŠIE

Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke vianočný stromček, ktorý rozsvietili vo Varšave

Autor: TASR/AP-Czarek Sokolowski

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

René Pavlík

Gustáv Murín

Marek Brna

Radovan Hrádek

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali