Washington 1. mája 2023 (HSP/Globaltimes/Foto:TASR/AP-Steven Senne)
Zdá sa, že po krachu bánk Silicon Valley Bank a Signature Bank trh opäť prenasledujú obavy z ďalších kolapsov bánk, keďže americké regionálne banky, ktoré sa ocitli v centre krízy likvidity, sa naďalej snažia udržať nad vodou. Dokazuje to jednu vec, že Bidenova administratíva len ťažko nájde rýchle riešenie krízy spôsobenej dlhodobými problémami
Podľa agentúry Bloomberg News First Republic Bank, ktorej akcie v utorok klesli približne o 50 %, skúma predaj aktív v hodnote až 100 miliárd dolárov ako súčasť širšieho záchranného plánu.
Tento vývoj nastal po tom, čo americká banka v pondelok prekvapila trh zverejnením, že jej vklady v prvom štvrťroku klesli o 40,8 %, teda o viac ako 100 miliárd USD, na 104,5 miliardy USD, a to aj napriek dočasnej záchrannej pomoci vo výške 30 miliárd USD, ktorú jej minulý mesiac poskytli niektoré veľké banky.
Je samozrejmé, že najnovšia správa o výsledkoch First Republic zvýšila obavy z odlevu vkladov, nesúladu aktív a pasív a úverovej krízy v regionálnych bankách. Po tom, čo Bidenova administratíva minulý mesiac ubezpečovala trh, že bankový systém USA je bezpečný, prudký odlev vkladov jasne hovorí o opaku, alebo prinajmenšom kríza dôvery v regionálne banky sa neskončila.
Okrem First Republic vykázalo odlev vkladov vo svojej poslednej správe o hospodárskom výsledku za prvý štvrťrok aj pomerne veľa regionálnych bánk. Minulý týždeň agentúra Moody’s Investor Services podľa správ médií znížila rating 11 regionálnym bankám.
Treba poznamenať, že podľa rôznych štandardov nie je obchodná činnosť First Republic veľmi problematická a jej podiel nesplácaných úverov nie je na vysokej úrovni. Pokles ceny jej akcií však naznačuje, že obavy investorov by mohli stačiť na to, aby ju opäť uvrhli do obrovských problémov a spustili nové kolo hromadných výberov z bánk.
Z fundamentálneho hľadiska sa po zlyhaní bánk Silicon Valley Bank a Signature Bank obavy trhu z nedostatku likvidity úplne nenapravili. A krehká dôvera trhu môže USA posunúť na pokraj ďalšej finančnej krízy. Ak by sa na trhu opäť rozhorela panika v súvislosti s likviditou regionálnych bánk, vkladatelia by sa opäť zúfalo snažili vybrať svoje peniaze z bánk.
A scenár, že do problémov sa môže dostať viac bánk, by mohol ekonomiku USA dostať do ťažkej situácie. Akonáhle by totiž banky mali problémy, neboli by schopné poskytnúť podporu spoločnostiam v rôznych odvetviach, ktoré by mohli zlyhať a viesť k nezamestnanosti a pomalej spotrebe, čo by vyvolalo hospodársku recesiu. Najnovšie správy o tom, že americký maloobchodný gigant Bed Bath & Beyond v nedeľu požiadal o ochranu pred bankrotom podľa kapitoly 11 po tom, ako sa mu nepodarilo získať dostatok peňazí na udržanie spoločnosti pri živote, môžu v skutočnosti slúžiť len ako posledný znak takéhoto vývoja.
Bidenova administratíva už vyvinula rôzne snahy o stabilizáciu nálady na trhu, ktoré možno priniesli určité výsledky, ale dočasný záchranný plán je čoraz menej účinný a nikto nevie, čo bude nasledovať a či sa krajina môže tesne vyhnúť kríze. Teraz prezident USA Joe Biden oficiálne oznámil svoju kandidatúru na znovuzvolenie, ale hospodárske problémy, ak by prepukli, by mohli byť veľkou brzdou jeho kampane.
Krízy nikdy nevznikajú za jeden deň. Hlavné príčiny potenciálnej hospodárskej krízy v skutočnosti vyplynuli z niektorých dlhodobých politík USA vrátane menovej. Na udržanie falošnej prosperity Federálny rezervný systém prijal neobmedzené tlačenie peňazí, čo viedlo k prudkému nárastu inflácie. Následné sprísňovanie menovej politiky FED-u zamerané na skrotenie inflácie spôsobilo nové problémy na finančných trhoch, čím vzniklo riziko nového kola hospodárskej krízy.
Medzitým môže zohrať úlohu aj snaha USA o “oddelenie” od Číny. Čína je významným dodávateľom tovaru do USA. Ak Bidenova administratíva nedokáže znížiť clá na čínsky dovoz, “oddelenie” od Číny bude mať veľký vplyv na nízku a strednú spotrebu v USA. Mohlo by to ovplyvniť mnohé krajiny, keďže celá ich hospodárska štruktúra a trh sú prepojené s USA a musia sa prispôsobiť na základe politiky “decouplingu”. Globálne priemyselné reťazce sú nútené prispôsobiť sa pod tlakom USA, čo nakoniec povedie k problémom s likviditou v dodávateľských reťazcoch. Preto by počas procesu spájania hospodárskych otázok USA s geopolitikou a politikou Číny mohlo dôjsť k vážnemu utlmeniu spotreby nižšej a strednej triedy v USA.