Prestížny výskum potvrdil rozdiely v hodnotách medzi západom a stredovýchodom Európy. Kto je konzervatívnejší?

Prestížny výskum potvrdil rozdiely v hodnotách medzi západom a stredovýchodom Európy. Kto je konzervatívnejší?

Washington 19. novembra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Gero Breloer)

 

Výskum inštitúcie Pew Research Center zistil pretrvávajúce rozdiely v chápaní hodnôt medzi krajinami stredovýchodnej Európy a západnej Európy. Skúmaný bol postoj k národnostným a náboženským hodnotám, k manželstvu rovnakého pohlavia, či k legálnemu potratu

Ilustračné foto

Rozdiely zistila séria prieskumov v rokoch 2015 až 2017 medzi takmer 56-tisíc dospelými v 34 krajinách západnej, strednej a východnej Európy. Chýba Luxembursko, Slovinsko, Albánsko, či Island. Každému respondentovi boli položené viaceré rovnaké otázky, ktoré umožnili porovnanie krajín západnej Európy (tzv. “Západ”) s krajinami strednej a východnej Európy (tzv. “Východ”).

Reklama

Napríklad v takmer každej krajine strednej a východnej Európy, kde prieskum prebehol, menej ako polovica dospelých by bolo ochotných prijať moslima či žida do svojej rodiny, kým v takmer každej zo západoeurópskych krajín, ktoré sa zúčastnili prieskumu, viac ako polovica tvrdí, že by moslima či žida prijali do svojej rodiny.

Takéto rozdiely v postojoch vysvetľuje Pew Research Center takto: “Postoje k náboženským menšinám v regióne idú ruka v ruke s odlišnými koncepciami národnej identity. Keď boli mnohé krajiny strednej a východnej Európy v sfére vplyvu Sovietskeho zväzu, oficiálne vyznávali náboženstvo mimo verejného života.

Reklama

Dnes však pre väčšinu ľudí žijúcich v bývalom východnom bloku je kresťanstvo (či už katolícke alebo pravoslávne) dôležitou súčasťou ich národnej identity.

V západnej Európe naopak väčšina ľudí necíti, že náboženstvo je hlavnou súčasťou ich národnej identity. Vo Francúzsku a v Spojenom kráľovstve napríklad väčšina tvrdí, že nie je dôležité, aby bol kresťan skutočne francúzsky alebo skutočne britský.”

Pripúšťa však, že nie každá krajina v Európe úplne spadá do tohto modelu. Napríklad v pobaltských štátoch Lotyšsku a Estónsku veľká väčšina ľudí tvrdí, že kresťanstvo (konkrétne evanjelické) nie je dôležité pre ich národnú identitu, ale relatívne málo by ich bolo ochotných prijať moslimov za členov svojej rodiny alebo za susedov.

 

“Rozdiely v hodnotách” medzi tzv. Východom a Západom: manželstvá rovnakého pohlavia a legálny potrat

Reklama

Kým na Západe bývajú homosexuálne manželstvá väčšinou podporované, žiadna zo skúmaných krajín Východu neumožňuje manželstvá rovnakého pohlavia, napríklad až 9 z 10 Rusov sú proti tomu.

V každej skúmanej krajine na Západe, vrátane “katolíckeho” Írska, Talianska a Portugalska, v priemere okolo 60% ľudí tvrdí, že potrat by mal byť legálny vo všetkých alebo vo väčšine prípadov.

Východ je už však v tomto menej jednotný, pretože kým Česká republika, Estónsko či Bulharsko prevažne uprednostňujú legálny potrat, iné vrátane Poľska, Ruska a Ukrajiny sú za to, že potrat by mal byť väčšinou alebo úplne nezákonný.

Postojová rozdielnosť v Európe by podľa prieskumu mala pretrvať aj do budúcnosti, pretože aj tí mladší dospelí na Východe sa stavajú proti legalizácii homosexuálnych manželstiev. Napríklad odmieta ich 61% Estóncov do veku 35 rokov a 75% Estóncov starších ako 35 rokov, ale len 10% mladých Dánov. “Mladí dospelí v takmer každej krajine strednej a východnej Európy sú oveľa konzervatívnejší v tejto otázke v porovnaní s mladšími aj staršími Západoeurópanmi,” konštatuje Pew Research Center.

 

Reklama

Náboženské rozdiely

Konzervatívnosť sa prejavuje v podiele kresťanov v krajinách na Západe a na Východe. Kým na Západe ich ubúda, vo väčšine krajín na Východe ich podiel zostáva pomerne stabilný. Niekde, ako napríklad v Rusku, sa dokonca percento kresťanov zvýšilo.

Výsledky prieskumu náboženskej oblasti predstavili aj švajčiarske noviny Basler Zeitung, ktorých zaujal aj podiel neveriacich. Tých, ktorí neveria v Boha je znova viac na Západe, hlavne vo Švédsku (60%), v Belgicku (54%), v Holandsku (53%), v Nórsku (47%).

No prekvapením je 1. miesto v počte neveriacich medzi krajinami v celej Európe, ktoré patrí Českej republike so 66%. V prvej desiatke sa z krajín Východu nachádza aj Estónsko so 45%. Slovensko figuruje až na 16. mieste s 27%, nad ním je Rakúsko s 29% aj Maďarsko s 30% aj Španielsko s 31%, Rusko ako 20. má 15% neveriacich, Poľsko len 8% a Gruzínsko len 1%.

V existenciu Boha veria oveľa viac na Východe, najviac s vyše 70% v Arménsku a v Gruzínsku, prvé zo Západu je až 10. Portugalsko so 44%. O jedno percento viac je Poliakov, 37% Slovákov (11.miesto), 26% je Maďarov a Talianov, 25% Rusov a Španielov, a len 13% v Česku.

V porovnaní so zvyškom sveta badať v celej Európe pomerne nízke návštevy bohoslužieb či modlitieb, ale na Východe sa predsa len viac ľudí zúčastňuje náboženských úkonov a viac ich prejaví svoju vieru v Boha či v nejaké ľudové náboženské presvedčenia.

V celej Európe sa väčšinou hovorí o oddelení náboženstva od štátu, ale tento názor je však rozšírenejší na Západe.

Na Východe je náboženstvo v živote ľudí veľmi dôležité, čo potvrdzuje väčšina v Grécku, Bosne, Arménsku, Gruzínsku, či v Rumunsku, v Poľsku 29%, na Slovensku 23%. No len pre 1 z 10 vo Francúzsku, Nemecku, Veľkej Británii, Švédsku, vo Švajčiarsku, ale aj v Českej republike, v Lotyššsku a v Estónsku.

Traja z desiatich Slovákov (31%), Grékov a Ukrajincov (obaja 29%) sa denne modlia, približne rovnako aj Poliaci či Srbi (obaja 27%), trochu menej Rusi a Lotyši (17%), Maďari (16%) a Bulhari (15%) v porovnaní len s 8% v Rakúsku a vo Švajčiarsku, ale aj 9% v Českej republike. Tých, ktorí sa nikdy modlia, bolo 62% v Dánsku, ale len 28% v Rusku.

 

Reklama

Národná identita

Názor, že život v rodnej krajine a tradície sú dôležité súčasti národnej identity, zastávajú skôr na Východe. Tvrdí to napríklad 83% dospelých v Maďarsku, 82% dospelých v Poľsku a 72% v Rusku.

No napríklad väčšina vo Švédsku, Dánsku, Holandsku a Nórsku tvrdí, že to je “nie veľmi” alebo “vôbec nie” dôležité, aby v ich krajine žili domáci rodní obyvatelia.

Ale nie všetci na Západe to takto cítia, pretože napríklad v Portugalsku drvivá väčšina dospelých hovorí, že narodenie v Portugalsku (81%) a portugalské rodinné prostredie (80%) je veľmi alebo trochu dôležité pre “skutočného Portugalca”. Tieto názory sú tiež rozšírené u dospelých v Taliansku a v Španielsku.

Dospelí v celej Európe rovnako tvrdia, že je dôležité rešpektovať inštitúcie a zákony svojej krajiny a byť schopný hovoriť národným jazykom, aby skutočne zdieľali svoju národnú identitu. Až 98% Dánov, 96% Maďarov a 87% Rusov pokladajú za dôležité rešpektovanie zákonov. Až 96% Holanďanov si potrpí na svojej holandčine, podobne svoj domáci jazyk vyzdvihujú Gruzínci (92%), trochu menej v dvoch tretinách v Moldavsku, vo Fínsku, v Bosne, na Ukrajine, v 54% v Bielorusku.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:01

Zásoby ropy v USA minulý týždeň nečakane prudko klesli. A znížili sa aj zásoby benzínu. Ukázali to v stredu údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA). Inforovala agentúra Reuters.

Zásoby ropy v USA tak v týždni do 19. apríla dosiahli 453,6 milióna barelov, čo je približne 3 % pod päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, dodal EIA.

Včera 19:58

Na hokejových majstrovstvách Ázie a Oceánie hráčov do 18 rokov sa hneď v úvodnom zápase zrodil bizarný výsledok. Thajsko zdolalo Kuvajt 57:0 a na strely dokonca prekonali súpera pomerom 122:1.

Včera 19:34

Spojené arabské emiráty (SAE) v stredu oznámili, že na opravu domov, ktoré minulý týždeň poškodili prudké záplavy spôsobené rekordnými zrážkami, poskytnú 544 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

Touto púštnou krajinou sa minulý týždeň prehnali silné búrky. Prudký lejak v priebehu niekoľkých hodín zaplavil úseky diaľnic, ulice a najrušnejšie letisko sveta v Dubaji.

Včera 19:31

Súd v Iráne odsúdil na smrť populárneho rappera uväzneného na vyše rok a pol za podporu celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej. Uviedli to v stredu miestne médiá. Informovala agentúra AFP.

V súvislosti s protestmi popravili deväť mužov, napríklad pre obvinenia zo zabitia a ďalšieho násilia proti bezpečnostným silám.

Včera 17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

Včera 17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

Včera 17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

Včera 17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

Včera 17:49

Britské úrady zadržali troch ľudí podozrivých z porušeniach imigračných zákonov po tom, čo pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv zahynulo v utorok päť ľudí vrátane dieťaťa. Informovali agentúry DPA a AFP.

Včera 17:46

Britský premiér Rishi Sunak a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa v stredu zaviazali podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Scholz však takisto potvrdil svoj odmietavý postoj k dodaniu nemeckých plochodrážnych striel Taurus dlhého doletu pre Kyjev. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA.

Scholz povedal, že Európa musí naďalej zvyšovať svoju pomoc pre Ukrajinu aj po tom, ako USA v utorok schválili rozsiahly balík vojenskej pomoci. “Rozhodnutie USA nás tu v Európe neoslobodzuje od úlohy naďalej rozširovať našu pomoc pre Ukrajinu, aby sa táto krajina mohla brániť voči agresorovi,” povedal kancelár na spoločnej tlačovej konferencii so Sunakom.

Britský premiér Rishi Sunak na návšteve v Nemecku
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak počas tlačovej konferencie v Berlíne
Včera 17:43

Traja ľudia utrpeli zranenia pri “vážnom incidente” v škole na juhu Walesu. Podozrivá osoba bola zadržaná, oznámila miestna polícia. Informovala agentúra AP.

Podľa britského denníka The Telegraph došlo v škole k útoku nožom. Medzi zranenými je údajne učiteľka.

Včera 17:39

Londýnsky súd rozhodol o vydaní stíhaného Daniela Bombica na Slovensko.

“Nie, ešte nikam nejdem, ešte si budete musieť počkať na kolaudačku na letisku, ale áno – ako som vravel minule – návrat na Slovensko sa začína,” vyjadril sa Bombic alias Danny Kollár.

Včera 16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.

Včera 15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali