“Z hľadiska právneho nie je potrebné, aby si vláda dávala odsúhlasovať svoj postup, pokiaľ ide o postoj k žalobe. Nie je to nikdy v Ústave SR ani iným spôsobom upravené. Sme presvedčení, že postupujeme v súlade s vnútroštátnym poriadkom SR. Ak som proti niečomu, tak musím dotiahnuť veci do konca,” reagoval Fico na otázku TASR, či si nedá tento postup, podobne ako to bolo pri hlasovaní o kvótach, odobriť parlamentom. Opozičné strany KDH a Most-Híd totiž so žalobou nesúhlasia. Sú presvedčené o tom, že to Slovensko izoluje a poškodzuje jeho meno.
Fico vidí v pozícii KDH a Mosta-Híd veľkú mieru farizejstva. “Nemôžu na jednej strane hovoriť, že sú proti kvótam, a potom, keď majú urobiť konkrétne kroky, už ich nechcú urobiť. Z ich postojov vyplýva, že keby boli pri moci, tak povinné kvóty realizujú a navozia sem ľudí bez ohľadu na to, či tu chcú zostať, alebo nie,” podčiarkol s tým, že istá časť opozície mení kabát každú hodinu.
Naďalej trvá na tom, že kvóty sú technicky nezrealizovateľné, pričom podľa neho ide o čistý politický symbol.
Ministri vnútra EÚ, teda Rada Európskej únie, prijali minulý týždeň väčšinovo návrh Európskej komisie na premiestnenie 120.000 ľudí, ktorí zjavne potrebujú medzinárodnú ochranu. Proti relokácii bolo Slovensko, Česká republika, Maďarsko a Rumunsko. Fínsko sa pri hlasovaní zdržalo.
Slovensko by malo do roka prijať 802 utečencov. Z nich má byť 190 z Talianska a 612 z Grécka. V prípade nutnosti sa bude prerozdeľovať ďalších 54.000 utečencov. Pre Slovensko by to znamenalo prijatie 656 ľudí, avšak toto číslo by mohlo byť aj menšie.
Bugár: Žaloba voči EÚ je nezmyselná, mal by o nej rokovať parlament
Rozhodnutie vlády pripraviť žalobu považuje strana Most-Híd za zlý krok. Podľa predsedu strany Bélu Bugára je potvrdením toho, že premiér Robert Fico (Smer-SD) si “vždy musí nájsť nepriateľa, pred ktorým Slovensko chráni”.
“Teraz si tohto nepriateľa urobil z Európskej únie, ktorej sme a naďalej chceme zostať členmi. To je vážny problém,” myslí si Bugár. Líder Mostu-Híd je presvedčený, že jadrom súčasného problému nie sú už ani tak kvóty, ale nepriateľský a hysterický postoj Roberta Fica voči EÚ. Bugár upozorňuje, že v hre je perspektíva SR v EÚ.
Poukázal tiež na to, že žaloba voči EÚ musí byť predmetom rokovania parlamentu. Ficova argumentácia, že k takémuto kroku schválenie parlamentu nie je potrebné, je podľa Bugára výhovorkou. “Ani k odmietnutiu kvót premiér nepotreboval mandát parlamentu a predsa sa parlament dvakrát zaoberal touto otázkou. Dokazuje to, že premiér využíva parlament len vtedy, keď mu to vyhovuje,” upozorňuje Bugár.