“Obraciam sa na koaličných poslancov, najmä na poslancov Smeru-SD, aby sa nenechali do toho vtiahnuť. Vieme, o čo Igorovi Matovičovi (OĽaNO-NOVA) a iným ide. O chaos a rozvrat, lebo nemajú čo iné ponúknuť. Prosím poslancov, aby sme sa išli venovať normálnej robote,” vyzval Fico a z rokovacej sály odišiel. Nasledovala ho aj väčšina koaličných poslancov.
Ešte predtým Fico zdôraznil, že v júni 1992, keď politici začali intenzívne pracovať na novej Ústave SR, tak súčasťou debaty bola aj téma inštitútu odvolávania predsedu vlády.
“Vychádzali sme z toho, že ide o mimoriadne vážny inštitút, ktorý sa nebude zneužívať a bude použitý len výnimočne. Je to len a len rešpekt k ústave, že som tu dnes medzi vami. Lebo rešpekt k navrhovateľom a dôvodom ich návrhu nemôžeme v žiadnom prípade mať,” zdôraznil.
Na margo trojhodinového vystúpenia Matoviča, ktorý návrh na odvolanie premiéra uviedol, Fico poznamenal, že poslanec by nemal hovoriť o veciach, ktorým nerozumie.
“Bol som obvinený, že som zastavil vyplácanie dividend zo Slovenských elektrární, aby boli použité na dostavbu Mochoviec. Nebláznite, to bolo súčasťou privatizácie v roku 2005 a 2006 a Ivan Mikloš to podpísal v desiatich listoch,” povedal Fico s tým, že z Matovičovej strany to boli tri hodiny prázdnych rečí, “ktoré sa nikoho z nás nemohli dotknúť”.
Fico odmietol aj obvinenia, že pod jeho vedením sa vo veľkom rozdávali licencie na prevádzku solárnych elektrární. “Podstatná časť fotovoltiky bola nainštalovaná v roku 2011. To ste robili vy,” odkázal.
Predseda vlády zopakoval, že nemôže mať žiaden rešpekt k predkladateľom návrhu. “V roku 2008 nemeckí a francúzski majitelia SPP navrhovali prudké zvýšenia cien plynu. My sme prišli s návrhom, že o tom nebude rozhodovať predstavenstvo, ale valné zhromaždenie akcionárov. Ale v rokoch 2010 až 2012 ste to za vlády Ivety Radičovej vrátili predstavenstvu, kde má štát menšinu,” podotkol.
Podľa jeho slov v rokoch 2010 až 2012 podal SPP 25-percentný návrh na zvýšenie ceny zemného plynu. “Vtedajší minister hospodárstva Juraj Miškov (vtedy SaS) okamžite vyšiel v ústrety už len tým, že za šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) sa snažil dosadiť človeka z SPP. SaS dávala do energetických spoločností ľudí z kandidátnej listiny, ktorí sa nedostali do parlamentu. A doteraz sa nominanti SaS súdia s košickou teplárňou o padáky vo výške 90.000 eur,” pripomenul.
Premiér na margo aktuálnej kauzy cien energií zopakoval, že vládna koalícia použila politický tlak na ÚRSO a na základe tohto tlaku sa urobili náhradné rozhodnutia.
“Monitorujeme ich, lebo vláda nemá možnosť vstupovať do cenových konaní. Ak sa ukáže, že neboli napravené krivdy, opäť budeme vytvárať primeraný tlak,” dodal. Do rozpravy k návrhu na vyslovenie nedôvery Robertovi Ficovi sa následne prihlásilo 21 poslancov. Po ich vystúpeniach bude ešte možnosť prihlásiť sa ústne.
Kiššová: Fico svojím konaním spôsobil chaos a kolaps cien energií
Premiér svojím konaním spôsobil chaos a kolaps pri cenách energií. Vláda sa pritom zaviazala, že zabezpečí stabilné ceny na Slovensku. Navyše ľudí nabádal k neplateniu faktúr, čím si neuvedomil, aké môže napáchať škody. Počas parlamentnej rozpravy k návrhu na odvolanie premiéra to uviedla poslankyňa SaS Jana Kiššová.
“Do mimoriadnej situácie nás priviedol Robert Fico, ktorý svojím dlhodobým pôsobením, vyjadreniami, konaním a často práve nekonaním a mlčaním spôsobil v oblasti cien energií obrovský chaos a doslova kolaps,” vyhlásila Kiššová.
Upozornila na to, že zatiaľ, čo vo svete ceny energií klesali, na Slovensku tomu tak nebolo. Dokonca tento rok rástli dramaticky. Ľudia boli podľa jej slov šokovaní zo súm, ktoré im prišli v zálohových faktúrach a zneistení tým, aké zmätočné informácie dostávali od predstaviteľov vlády, ako majú s nimi naložiť. “Kým teatrálne Robert Fico trhal faktúry v priamom prenose a odkazoval ľuďom, aby ich roztrhané vyhadzovali, minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD)) sľúbil, že ľuďom prídu vystornované a podpredseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) im odkazoval, aby ich netrhali, ale aby ich ani neplatili. Hotové Kocúrkovo,” skonštatovala Kiššová.
Takéto konanie by však podľa nej bolo v rozpore so zákonmi. “Nik nemá právo rozhodnúť, že zákon neplatí. Predseda vlády svojimi vyhláseniami nabádal ľudí na porušenie zákona, čím sa absurdným spôsobom spreneveril svojmu poslaniu premiéra tejto krajiny. A to len preto, lebo má maslo na hlave,” tvrdí opozičná poslankyňa.
Tiež je presvedčená, že odvolanie šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozefa Holjenčíka nestačí. “Ak má Robert Fico pocit, že celý problém a chaos s energiami skončil obetovaním a odvolaním Jozefa Holjenčíka, tak sa veľmi mýli. Ten totiž v tomto celom pochybnom systéme nebol sám a bez potrebnej podpory najvyšších,” uviedla Kiššová s tým, že Fico vybudoval celú štruktúru nominantov strany Smer-SD, ktorí boli dosadení do regulačného úradu a tým mal dovoliť, aby nahrávali zisky oligarchom.
“Ústrednou postavou bol síce jeho nominant Holjenčík, no niekto tomuto človeku túto obrovskú moc dal a tým bol Robert Fico. S jeho účinnou pomocou a pomocou smeráckych nominantov distribučné spoločnosti celé roky využívali priaznivé ceny energií na svetových trhoch na to, aby zvyšovali svoje zisky,” presvedčená je Kiššová.
Vyzvala koaličných poslancov, aby sa zamysleli nad argumentmi, ktoré prednáša opozícia, aby bol premiér zbavený funkcie. “Dokedy budete svojím nekonaním a mlčaním podporovať túto korupčnú a nekalú regulačnú politiku?” spýtala sa koaličných poslancov Kiššová.
Aj pri cenách energií z roku 2016 sú ľudia podľa Borisa Kollára okrádaní
Aj pri cenách za energie na úrovni roku 2016 sú podľa lídra opozičného hnutia Sme rodina Borisa Kollára ľudia okrádaní, a to minimálne o 30 %. Kollár to dnes vyhlásil v rozprave počas mimoriadnej schôdze parlamentu, ktorá je venovaná návrhu na odvolanie premiéra Roberta Fica (Smer-SD) pre problém s vysokými cenami energií v úvode tohto roka.
“Keď premiér Fico zareagoval na ceny a odvolal šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozefa Holjenčíka a hovorí nám všetkým, že to vyriešil, ceny sa vrátia na rok 2016 a všetko je v poriadku, nič nie je v poriadku,” zdôraznil Kollár. Ceny roku 2016 totiž podľa neho rovnakým spôsobom okrádajú ľudí, ako ich mali okrádať ceny v roku 2017.
“Všetci ste boli okrádaní aj v roku 2016 minimálne o 30 %,” dodal. Porovnal pritom ceny energií na Slovensku a v okolitých krajinách. Dôvodom, prečo ľudia na Slovensku platia za energie tak veľa, je podľa neho to, že cez ne uhrádzajú aj dotácie na takzvanú “zelenú” energiu, ktorou sa životné prostredie šetrí. Ale zároveň sa podľa neho cez ceny energií uhrádzajú aj dotácie pre takzvanú “špinavú” energiu, čiže dotácie na podporu baníkov.
Opozícii sa nepáči neprítomnosť premiéra, SNS víta nové pravidlá
Neúčasť premiéra na aktuálnej mimoriadnej schôdzi Národnej rady SR je prejavom zbabelosti a pohŕdaním občanmi. Tvrdia to opoziční poslanci, ktorým sa nepozdáva, že najmä predseda vlády, ktorého odvolávajú, v rokovacej sále nie je.
“Je to hlavne otázka na Most-Híd a SNS, či im stojí za to byť príveskami Smeru-SD a či sa chcú nechať stiahnuť touto stranou, ktorá je v úpadku a na odchode do minulosti,” pýtal sa Ľubomír Galko (SaS). Podľa jeho slov Fico ignoruje schôdzu napriek tomu, že aj šéf SNS a predseda parlamentu Andrej Danko tvrdí, že slovenskej energetike hrozí kolaps.
“Aby nemusel čeliť kritike a vysvetľovať, tak sa konfrontácii radšej vyhol,” odkázal Galko s tým, že návrh opozície na jeho odvolanie je gestom, ako na situáciu v energetike upozorniť.
Koaliční poslanci sa zatiaľ do diskusie nezapájajú. Žiaden z nich sa do rozpravy písomne neprihlásil a takmer vôbec nereagujú ani cez faktické poznámky. Koaličná SNS na sociálnej sieti uviedla, že dnešná mimoriadna schôdza pokračuje bez porušenia rokovacieho poriadku. “Nový rokovací poriadok ukázal, že diskutovať konštruktívne sa dá aj bez použitia vizuálnych pomôcok,” konštatujú národniari.