“Ich názory nemôžu byť spravodlivé a neutrálne,“ uviedol v rozhovore.
Podľa neho je nutné vytvoriť nezaujatý orgán s expertmi z rôznych krajín, ktorý by mohol tragédiu letu MH17 vyšetriť.
Malajzia nemala prístup k dôkazom
Mohamad zároveň poznamenal, že Malajzia dlho nemala prístup k dôkazom zrútenia Boeingu letu MH17.
“Nevieme či tie dôkazy, ku ktorým po tak dlhej dobe teraz máme prístup, môžeme skutočne založiť na faktoch,“ uviedol premiér.
Politik tiež okomentoval obvinenia na adresu Ruska, ktoré by sme podľa týchto obvinení mali do celej tragédie zapojiť.
Podľa premiéra tieto obvinenia vyvolali zlé vzťahy Západu a Moskvy, a tiež hľadanie vinníka, ktorý bude musieť vyplatiť poistné sumy.
“Ak dokážete nájsť krajinu, zodpovednú za tragédiu, potom príbuzní obetí budú môcť predložiť svoje požiadavky ohľadom vyplatenia poistného. Samozrejme, príbuzní nepochybujú o výsledkoch vyšetrovania. Ak je Rusko vinné, bude musieť zaplatiť kompenzáciu za incident,” dodal.
USA, Holandsko a Austrália nemajú záujem o skutočné vyšetrenie
Malajzia, ale podľa neho pochybuje, že existujú dostatočné základy pre obvinenia na adresu Moskvy.
“Ako nezaujatý človek, ako postranný pozorovateľ, môžem povedať, že niektoré výsledky vyšetrovania sa mi nezdajú byť pravdivé, rovnako ako mnohým ľuďom v Malajzii,“ uzavrel premiér.
Malajzijský premiér už skôr vyjadril nedôveru ohľadom výsledkov medzinárodného vyšetrovania. Mohamad vtedy vyhlásil, že USA, Holandsko a Austrália v skutočnosti nemajú záujem o to, aby sa zistili príčiny zrútenia a nášli sa skutoční vinníci tragédie. Podľa neho sa jednoducho rozhodli, že za to ponesie zodpovednosť Rusko.
Katastrofa letu MH17
Lietadlo Boeing letu MH 17, smerujúce z Amsterdamu do Kuala Lumpur zostrelili 17. júla 2014 na východnej Ukrajine. Zomrelo všetkých 298 ľudí na palube. Ukrajina obvinila z udalosti povstalcov, tí ale svoju vinu odmietajú.
V júni medzinárodný vyšetrovací tím zverejnil mená troch Rusov a jedného Ukrajinca, ktorí sú podľa vyšetrovateľov zodpovední za katastrofu na nebi nad Donbas. Ide o jedného z bývalých vodcov povstalcov Igora Girkina (tiež známy ako Strelkov), Sergeja Dubinského, Olega Pulatova a ukrajinského občana Leonida Charčenka. Holandsko po nich vyhlásilo medzinárodné pátranie.
Vlani vyšetrovatelia oznámili, že lietadlo zostrelili raketou systému protivzdušnej obrany BUK, ktorý patrí 53. ruskej protivzdušnej brigáde dislokovanej v Kursku.
Moskva všetky obvinenia odmieta. 20. júna ruský prezident Vladimir Putin označil dôkazy, ktoré zverejnil medzinárodný vyšetrovací tím za nedostatočné.