Prekvapivý výbuch Vezuvu neprežil ani jeho vedecký pozorovateľ Plinius

Prekvapivý výbuch Vezuvu neprežil ani jeho vedecký pozorovateľ Plinius

Rím 23. októbra 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR/APMichelle Locke)

 

Celkový počet obetí výbuchu Vezuvu je ťažké odhadnúť

Keď 24. augusta roku 79 n.l. vybuchla neďaleko Pompejí v talianskej Kampánii sopka Vezuv, v priebehu nasledujúcich 25 hodín úplne zničila celé toto prekvitajúce ľudnaté mesto. Stovky rokov po prírodnej katastrofe odkryli Pompeje archeológovia a pod nánosom sopečného popola našli perfektne zachované doslova všetko, čo sa tam v ten osudný deň nachádzalo, vrátane pozostatkov ľudí. Erupcia pochovala pod nánosmi lávy a – pôsobením dažďovej vody stvrdnutého – popola aj niekoľko ďalších okolitých miest, z ktorých najvýznamnejšie bolo Herculaneum.

Reklama
Na snímke sadrové odliatky obetí ľudí, ktorí zahynuli po erupcii sopky Vezuv, ktorá pokryla v roku 79 n. l. mesto Pompeje šesťmetrovou vrstvou vulkanického popola. Pozostatky mesta každoročne navštívi asi 2,5 milióna turistov
Na snímke sadrové odliatky obetí ľudí, ktorí zahynuli po erupcii sopky Vezuv, ktorá pokryla v roku 79 n. l. mesto Pompeje šesťmetrovou vrstvou vulkanického popola. Pozostatky mesta každoročne navštívi asi 2,5 milióna turistov

Pompeje, ležiace približne 145 kilometrov južne od Ríma, boli založené okolo roku 600 pred n.l. v tieni vrchu Vezuv, ktorý sa vtedy vypínal do výšky takmer 2000 metrov – teraz, po mnohonásobných erupciách, je vysoký zhruba 1280 m. Zjavne v tých časoch nemal nikto ani len potuchy o tom, že ide o aktívny vulkán, a nikoho to nenapadlo ani po lokálnom zemetrasení z februára 62 n.l.

Zachované zvyšky Pompejí však nie sú jediným dôkazom vari najznámejšej historickými prameňmi doloženej živelnej pohromy, aká sa kedy udiala na európskom kontinente. Svoje pozorovania zaznamenali aj dvaja až do súčasnosti známi spisovatelia, ktorí boli svedkami vtedajšej erupcie. V to osudné letné ráno, keď začal z Vezuvu stúpať k oblohe obrovský mrak, sa neďaleko vulkánu, na opačnej strane Neapolského zálivu, pracovne nachádzal Plinius starší. Bol to vysokopostavený rímsky správny a vojenský úradník, ktorý sa ako vzdelaný diletant počas svojho života zaoberal mnohými vednými odbormi. A svedkom výbuchu sopky bol aj synovec tohto prírodovedca, vtedy 18-ročný Plinius mladší, ktorý opisuje:
“Pri pohľade z diaľky sa nedalo dobre rozoznať, z ktorej hory stúpa mrak, ktorého vzhľad a tvar by zo všetkých stromov najskôr zodpovedal pínii (až neskôr sa zistilo, že to bol Vezuv). Mrak sa zdvíhal do výšky ako veľmi štíhly kmeň a hore akoby sa rozvetvoval, podľa môjho názoru preto, lebo bol práve vymrštený prúdom vzduchu, a keď prúd ochaboval, mrak strácal oporu, alebo tiež svojou vlastnou váhou sa rozplýval do šírky. Bol hneď biely, hneď zase špinavý a plný škvŕn, podľa prímesi zeme alebo popola, ktoré vyniesol so sebou. Strýko usúdil, ako to zodpovedalo jeho vedeckým záujmom, že tento dôležitý jav musí bližšie preskúmať.” (V preklade Ladislava Vidmana: Plinius mladší, Dopisy; vyd. Svoboda 1988; prevedené do slovenčiny.)

Reklama

Z titulu funkcie admirála námorných síl poslal Plinius starší na vyšetrenie nezvyčajnej udalosti niekoľko lodí do prístavného mestečka Herculaneum, avšak plavidlá pod spŕškou plápolajúceho kamenia zo sopky tam už nemohli ani len zakotviť. Plinius starší sa potom vydal do mesta Stabiae, kde popol neprestal padať celú noc. Nasledujúce ráno nebolo dokonca cez hustý prašný závoj vidieť ani slnko. Ešte v ten deň, 25. augusta, Plinius zomrel, keď sa nadýchal sírnych výparov vychádzajúcich z útrob Vezuvu.

Plinius mladší, ktorý literárne zachytil smrť svojho strýka i priebeh erupcie, živo opisuje, ako sa ľudia zúfalo snažili uniknúť náporom a návalom žeravého popola:

“…nastala noc, ale nie taká, ako keď nesvieti mesiac a je zamračené, ale asi ako keď sa v uzavretom priestore zhasne svetlo. Bolo počuť nariekanie žien, vrešťanie detí, krik mužov. Jedni len po hlase hľadali rodičov, iní deti a iní zase manželky, a po hlase ich poznávali; jedni nariekali nad svojím osudom, iní nad osudom svojich drahých; niektorí dokonca zo strachu pred smrťou smrť privolávali; mnoho ľudí vzťahovalo ruky k bohom, ale ešte viac bolo takých, ktorí tvrdili, že už žiadni bohovia nie sú a že na svete nastáva ona večná posledná noc.” (Plinius mladší, Dopisy, detto)

Celkový počet obetí výbuchu Vezuvu je ťažké odhadnúť. V Pompejach a Herculaneu sa našli pozostatky dovedna asi 1500 ľudí, avšak nevedno, či toto množstvo predstavuje len malú alebo veľkú časť z celkového počtu mŕtvych. Niektoré odborné odhady hovoria o 13.000 obetiach.

Pompeje boli znovuobjavené až na prelome stredoveku a novoveku, v roku 1595 pri výstavbe vodovodu. Bohužiaľ to, čo možno na lokalite vidieť dnes, je len časťou z toho, čo všetko sa koncom 16. storočia našlo – archeologickú hodnotu náleziska totiž hodne znížilo jeho následné vykrádanie a plienenie. Niektorí archeológovia sa domnievajú, že v okolí Vezuvu sú pochované ešte ďalšie doposiaľ neobjavené dediny.

Reklama

Vezuv vybuchol po roku 79 n.l. ešte viackrát, naposledy v roku 1944. V roku 1980 bolo dokonca v priľahlej oblasti južného Talianska zemetrasenie, ktoré si vyžiadalo vyše 2900 mŕtvych.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:38

Výjazd a vjazd na rýchlostnej ceste R1 v Banskej Bystrici v smere na Brezno v piatok od 19.00 h úplne uzavrú. Dôvodom je obnova asfaltového krytu vozovky. Na dopravné obmedzenie upozorňuje banskobystrická krajská polícia na sociálnej sieti.

13:37

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) bude v máji a júni pokračovať v pravidelnej údržbe a servise tunelov po Slovensku. V nasledujúcich týždňoch čaká údržba tunely Šibenik, Svrčinovec, Poľana, Žilina, Ovčiarsko, Bôrik, Branisko, Považský Chlmec a podjazd Lučivná. V čase údržby budú tunely uzavreté a doprava bude presmerovaná na súbežné cestné komunikácie. NDS o tom informovala v piatok.

13:36

V roku 2023 ukončil Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR 35 kontrolných akcií v 135 subjektoch, ktorým adresoval 227 odporúčaní na zlepšenie stavu a riešenie nedostatkov. Výsledky kontrol sú alarmujúce a Slovensku chýba strategické smerovanie, uviedol v piatok NKÚ v zverejnenej správe o kontrolnej činnosti, ktorú predložil do Národnej rady SR.

13:35

Informácie o príjemcoch cezhraničných platieb zbiera finančná správa (FS) do konca apríla. Potrebné údaje musia zaslať poskytovatelia platobných služieb cez formulár FS. V piatok to pripomenula Drahomíra Adamčíková z Finančnej správy SR.

13:35

Sociálna posisťovňa (SP) oznámi schválenie poskytnutia úľavy z odvodov oprávneným potravinárskym firmám do konca apríla. Oznámil to hovorca SP Martin Kontúr. Po schválení štátnej pomoci tak zamestnávateľ – potravinár podľa neho zaplatí za apríl znížené poistné.

13:34

Vláda pripravuje nové, progresívnejšie sadzby zdanenia príjmov fyzických osôb. Vyššie zdanenie bude však znamenať trestanie úspešných ľudí. Uviedol to predseda opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) Branislav Gröhling za účasti poslanca Národnej rady SR Mariána Viskupiča s odvolaním sa na Program stability SR na roky 2024 až 2027, ktorý bol schválený vládou. Podľa Viskupiča by najvyššie zdanenie fyzických osôb malo v SR dosiahnuť úroveň až 32 %.

13:16

Čína označila v piatok tvrdenia, že v Nemecku pôsobia čínski špióni, za “číry výmysel”.

Nemecká veľvyslankyňa v Pekingu vo štvrtok uviedla, že si ju predvolali čínske úrady v spojitosti so zadržaním štyroch Nemcov podozrivých zo špionáže pre Čínu.

13:08

Peniaze z plánu obnovy môžu byť štartovacím momentom veľkých modernizačných programov na obdobie desiatich rokov. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD) v piatok po pracovnom stretnutí s podpredsedom vlády SR pre Plán obnovy a odolnosti a využívania eurofondov Petrom Kmecom (Hlas-SD).

Fico, Kmec
Na snímke sprava predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) gestikuluje počas vyhlásenia po spoločnom pracovnom stretnutí s podpredsedom vlády SR pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Petrom Kmecom (Hlas-SD)
12:47

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) v piatok oznámila, že zadržala dvoch ľudí obvinených zo sympatizovania s ukrajinskými nacionalistami a z plánovania útokov na policajné či vojenské objekty v Rusku.

K zatknutiam došlo vo Volgogradskej oblasti ležiacej na juhozápade Ruska neďaleko hraníc s Ukrajinou.

12:33

Nemecká polícia prichytila pri čine a následne zadržala dvoch mužov podozrivých z krádeže železničných elektrických káblov. Polícia informovala, že incident sa odohral v noci na piatok na hlavnej vlakovej stanici v západonemeckom meste Bochum.

12:27

Nálada francúzskych spotrebiteľov tento mesiac nečakane klesla, pod čo sa podpísali obavy z ďalšieho vývoja ekonomiky a s nimi aj finančnej situácie domácností.

12:08

Na Ukrajine zadržali dvoch mužov obvinených z toho, že sa vydávali za opravárov a pomáhali Rusku s prípravou útokov na vojenské pozície v Charkovskej oblasti na východe krajiny. Oznámila to v piatok ukrajinská tajná služba SBU.

12:01

Nezamestnanosť v Španielsku sa v 1. kvartáli zvýšila nad 12 % a dostala sa na najvyššiu úroveň za posledný rok. Prekonala aj odhady analytikov, ktorí predpokladali, že sa zvýši iba mierne, pričom zotrvá pod 12-percentnou hranicou.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali