Prekvapivé výsledky prieskumu: Briti síce chcú von z EÚ, ale “svojich” prisťahovalcov si chcú ponechať na ostrovoch

Prekvapivé výsledky prieskumu: Briti síce chcú von z EÚ, ale “svojich” prisťahovalcov si chcú ponechať na ostrovoch

Londýn 24. augusta 2016 (HSP/Foto:TASR-Daniel Leal-Olivas/PA via AP)

 

Výskumné centrum British Future uskutočnilo prieskum verejnej mienky a zisťovalo, čo si myslia Briti o prisťahovalcoch: čo s nimi – vyhnať, nepúšťať, povoliť obmedzený vstup? Výsledky prieskumu boli dosť prekvapivé

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Až 84% opýtaných Britov si želá, aby prisťahovalci z krajín Európskej únie, ktorí dnes žijú vo Veľkej Británii, ostali v krajine aj po jej vystúpení z Európskej únie. Tento názor podporujú nielen tí, ktorí hlasovali za zotrvanie v únii, ale dokonca až 77% Britov, ktorí boli „rozvod“ s  Európskou úniou.

Reklama

Organizátori prieskumu vysvetľujú tieto dosť prekvapivé výsledky tým, že obyvatelia Britských ostrovov síce majú strach z nárastu imigrácie a jej vplyvu na verejný sektor ekonomiky, avšak tiež veria, že tí imigranti, ktorí sú už v krajine, vrátane hlavne tých, ktorí vykonávajú nekvalifikovanú prácu, pozitívne prispievajú k rozvoju hospodárstva krajiny. Briti síce migrantov nemajú príliš v láske, ale obávajú sa, že obmedzenie počtu prisťahovalcov by zapríčinilo nepríjemný problém: kto bude robiť nekvalifikovanú, „špinavú“ prácu?..

Na druhej strane mnohí Briti majú strach práve z nevzdelaných a nevychovaných migrantov, ktorí podľa nich okrem problémov na Britské ostrovy neprinesú nič. Preto až 62% respondentov si želá zníženie počtu nekvalifikovaných migrantov. Určitá časť obyvateľstva vôbec nechce migrantov, a zníženie počtu aj kvalifikovaných migrantov by chcelo takmer 12% opýtaných.

Reklama

46% respondentov chce, aby sa úroveň imigrácie vysoko kvalifikovaných migrantov zvýšila, a 42% chce, aby zostala na súčasnej  úrovni. Väčšina, až 75% opýtaných Britov, súhlasí s tým, že migračné toky musia byť obmedzené, avšak samotná migrácia by mala byť podporovaná, pretože je pre ekonomiku a spoločnosť v krajine prospešná.

Respondenti taktiež podporujú poskytnutie azylu utečencom. Nemajú však v tom jednotný názor: 53% Britov sa domnieva, že by mal byť azyl udelený menšiemu počtu utečencov, ďalších 33% si myslí, že počet utečencov v krajine by mal zostať na súčasnej úrovni, a 41% je ochotných prijať viac utečencov.

Taktiež Briti majú dosť odlišné názory na to, aké povolania by mali na ostrovoch vykonávať prisťahovalci a aké odborníci sú vítaní v radoch migrantov. Prakticky štvrtina Britov, 25% si želá, aby do krajiny prichádzalo menej zdravotných sestier, 27% by ich chcelo viac, a 48% sa domnieva, že súčasná situácia je tak akurát. Až 40% respondentov chce viac inžinierov, 17% si ich želá menej.

Mnohí účastníci prieskumu pozitívne hodnotia prínos IT odborníkov, lekárov, zdravotných sestier, a väčšina respondentov ich chce v krajine ešte viac. Len 15% opýtaných z radov priaznivcov vystúpenia Británie z EÚ nechce v krajine vysokokvalifikovaných prisťahovalcov z krajín Európskej únie, 45% chce viac odborníkov a 40 by si želalo znížiť ich počet. Prieskum výskumného centra British Future ukázal, že Briti nie sú príliš nadšení rastúcou migráciou, ale si uvedomujú, že bez pracovných rúk prisťahovalcov domáce hospodárstvo by pociťovalo seriózne problémy.

Eugen Rusnák

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:23

Viac ako 90 osôb zadržali v stredu počas propalestínskych protestov v areáli University of Southern California (USC) v Los Angeles.

Zadržaní boli z dôvodu neoprávneného vniknutia na cudzí pozemok, napísala tamojšia polícia na sociálnej sieti X. Dodala, že pri zásahu nedošlo k žiadnym zraneniam.

11:10

Úrad Európskej komisie pre pripravenosť a reakcie na mimoriadne situácie v oblasti zdravia (HERA) v spolupráci s belgickým predsedníctvom v Rade EÚ v stredu oznámili, že vytvorili Alianciu pre kritické lieky. Informuje o tom spravodajca TASR v Bruseli.

10:57

Vo vláde Petra Fialu končí ministerka pre vedu a výskum Helena Langšádlová, dôvody zatiaľ neuviedla. Vo štvrtok to oznámila jej strana TOP 09.

10:50

Európsky parlament (EP) v stredu (24. 4.) večer schválil balík zákonov, ktoré posilňujú súbor nástrojov EÚ na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

10:32

Pochodujúci dav v americkom Los Angeles si v stredu pripomenul genocídu Arménov medzi rokmi 1915 a 1918, pri ktorej zomrelo 1,5 milióna ľudí.

Dav sa zhromaždil v dištrikte Little Armenia (Malé Arménsko), odkiaľ pochodoval smerom k ulici Hollywood Boulevard. Druhý pochod vyvrcholil protestom pred tureckým konzulátom.

10:20

Popredného vietnamského magnáta v oblasti nealkoholických nápojov Trana Quiho Thanha vo štvrtok odsúdili na osem rokov väzenia v prípade podvodu vo výške 40 miliónov dolárov (37,4 milióna eur). Ide o ďalšieho podnikateľa odsúdeného v rámci rozsiahleho boja proti korupcii v krajine.

09:48

So sporením na vysokú školu treba začať najideálnejšie už pri narodení dieťaťa, inak sa možnosti zužujú. Lepšou alternatívou oproti sporeniu na bežnom účte, ktorý je často mesačne spoplatnený, sú ETF podielové fondy. Informovala o tom spoločnosť Universal maklérsky dom.

09:10

Vrtuľa červeného veterného mlyna na streche rovnomenného kabaretu Moulin Rouge, ktorý je jednou z najznámejších parížskych atrakcii, sa v noci na štvrtok zrútila, nespôsobila však nijaké zranenia. Oznámili to ráno miestni hasiči.

08:51

Ceny ropy sa vo štvrtok ráno mierne posilnili. Trh reagoval najmä na údaje o klesajúcom dopyte po pohonných látkach v USA, ktoré sú najväčším svetovým spotrebiteľom ropy.

08:41

Právnici zosnulého ruského opozičného politika Alexeja Navaľného zostanú vo vyšetrovacej väzbe ďalšie dva mesiace. V stredu o tom rozhodol mestský súd v Moskve.

08:32

Rusko v stredu vetovalo návrh rezolúcie OSN predloženej Spojenými štátmi a Japonskom, ktorá vyzýva všetky štáty sveta, aby zabránili pretekom v jadrovom zbrojení vo vesmíre.

V 15-člennej Bezpečnostnej rade OSN návrh podporilo jej 13 členov. Rusko rezolúciu vetovalo a Čína sa hlasovania zdržala.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali